Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.08.2015, 18:50:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Bietii oameni. Nu ca asa o poza ar impresiona pe demoni in trup ca Obama, fratii lui de loja europeni sau alti indraciti, anume nasii asa-zisului "stat cica islamic", care nasi sunt generalii din Mossad si CIA si diversi alti suboameni aflati, direct si indirect inn solda lor.


:))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.08.2015, 18:57:53
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul


:))
Aaaaa...ce este aiureala aia de coif de aluminiu? Stii, nu sunt atat de conspirationist incat sa cred si asta cu aluminiul; am inteles ca ma ironizezi benign; e parerea ta. :)))
Insa crede-ma, pentru cine vrea sa le vada, sunt destul dovezi ca SIIL este o drona, sa zic asa, a adunaturilor de indraciti fara liber arbitru numite eufemistic servicii secrete. Anume, cele din Statele Unite, Eurouniunea, si Israel.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 29.08.2015 at 19:41:34.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.08.2015, 22:40:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Adriane, SI este ca o boala monstruoasa nascuta de o bacterie sau un bacil care a fermentat in, scuzati, rahatul facut de unii.

Dar de aici si pana a-i acuza pe producatorii de rahat de INTENTIA de produce boala este o diferenta.

Ca sa formulez altfel (oarecum): daca eu ma ... in fata locuintei tale, ma poti acuza ca sunt un nesimtit, un betiv etc., dar nu ma poti acuza ca am facut-o cu intentia vadita de a te imbolnavi pe tine de nustiuce.

Cam asa si cu americanii si al doilea razboi din Golf, au facut un mare rahat, din motive vadit incorecte, dar nu cred ca motivatia lor a fost sa dea nastere IS-ului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.08.2015, 22:52:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cam asa si cu americanii si al doilea razboi din Golf, au facut un mare rahat, din motive vadit incorecte, dar nu cred ca motivatia lor a fost sa dea nastere IS-ului.
Intr-o declaratie a fostului ambasador al US (pe vremea URSS) a fost
intrebat de ce America nu a castigat razboiul in Vietnam.
Raspunsul fostului ambasador a fost ca razboiul din Vietnam nu a fost niciodata
castigat pt ca nu s-a dorit acest lucru, ci s-a dorit doar a fi intretinut,pt
a face banii industria armamentului dar si din traficul de narcotice.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2015, 06:32:18
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Intr-o declaratie a fostului ambasador al US (pe vremea URSS) a fost
intrebat de ce America nu a castigat razboiul in Vietnam.
Raspunsul fostului ambasador a fost ca razboiul din Vietnam nu a fost niciodata
castigat pt ca nu s-a dorit acest lucru, ci s-a dorit doar a fi intretinut,pt
a face banii industria armamentului dar si din traficul de narcotice.
Deh, cloaca post-1789/1989, cum obisnuiesc eu sa spun. Ei vor sa faca din planeta un mare templu al lui dumneshit al lor, ala unicu' si nepretuitu', marele arhitect al smoalei. Si nu doar masele de aglutinati ca vitele, pardon, cetateni fara initiativa, ci si intelectuali la care cica functioneaza chestia aia cenusie aflata in craniu privesc societatea neoburgheza, dominata de concupiscenta, argiro- si tehnolatrie, ca fiind un mare bine.
Asta e, au scuipat pe Dumnezeu si au omorat regi, dispretuind Biserica, ca nu ii lasa sa traiasca porceste si sa cugete "liber". No, acum sa ne spalam pe cap cu tirania infecta a demagogilor (sefi de partide politice), bogatilor-prin-orice-mijloace, falsilor scientisti si initiatilor de mana stanga. Si pentru nebunia ideologica si lacomia patologica a popoarelor apusene, sau cel putin a liderilor lor din umbra, trebuie sa sufere o omenire intreaga. Culmea e ca cei ce conduc lumea spre moarte cred cu mai multa tarie in dumneviermele lor unic, abstract si malefic, decat noi in Isus Cristos, Dumnezeul si Mantuitorul nostru.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.08.2015, 10:01:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Intr-o declaratie a fostului ambasador al US (pe vremea URSS) a fost
intrebat de ce America nu a castigat razboiul in Vietnam.
Raspunsul fostului ambasador a fost ca razboiul din Vietnam nu a fost niciodata
castigat pt ca nu s-a dorit acest lucru, ci s-a dorit doar a fi intretinut,pt
a face banii industria armamentului dar si din traficul de narcotice.
Si binenteles ca nu exista nici o inregistrare cu interviul in cauza, ci doar trimiteri de la un site conspirationist la altul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.08.2015, 10:04:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adriane, SI este ca o boala monstruoasa nascuta de o bacterie sau un bacil care a fermentat in, scuzati, rahatul facut de unii.

Dar de aici si pana a-i acuza pe producatorii de rahat de INTENTIA de produce boala este o diferenta.

Ca sa formulez altfel (oarecum): daca eu ma ... in fata locuintei tale, ma poti acuza ca sunt un nesimtit, un betiv etc., dar nu ma poti acuza ca am facut-o cu intentia vadita de a te imbolnavi pe tine de nustiuce.

Cam asa si cu americanii si al doilea razboi din Golf, au facut un mare rahat, din motive vadit incorecte, dar nu cred ca motivatia lor a fost sa dea nastere IS-ului.
Pe de alta parte nu poti sa nu observi ca desi sunt o amenintare terorista evidenta si ofera o tinta mare cat un elefant, spre deosebire de razboiul imagianar cu Al-Quida din Afgansitan si restul, americanii parca nu s-ar prea implica in a eradica chestia asta, dintr-o jena greu de explicat la modul credibil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.08.2015, 10:19:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' pentru ce ar trebui americanii să se implice?
În Iraq/Afganistan a fost chipurile un răspuns la o agresiune împotriva lor, turnurile gemene.
Da' acu'? Ca ce chilipir? A, un ONU, ar fi altceva...
Da' ONU e un organism impotent prin definiție și construcție.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.08.2015, 10:24:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Acum cateva saptamani era la tv (cred ca tvr) un documentar facut de juranlisti straini inainte de formarea statului islamic in care ii plangea pe insurgentii din Siria si le lua apararea. Din cate imi amintesc americanii si ceilalti au vrut sa intervina in Siria ca sa-i apere pe rebeli de regimul sirian.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.08.2015, 10:45:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' pentru ce ar trebui americanii să se implice?
În Iraq/Afganistan a fost chipurile un răspuns la o agresiune împotriva lor, turnurile gemene.
Da' acu'? Ca ce chilipir? A, un ONU, ar fi altceva...
Da' ONU e un organism impotent prin definiție și construcție.
Sursa de terorism.
N-au declarat ei in fel si chip ca vor ocupa toata lumea?

Mor in fiecare zi unii pentru mult mai putin, loviti de drone, pentru ca reprezinta un "potential risc" pentru siguranta SUA.

Si astia nu, esti amuzant.

Ia si citeste ca probabil nu stii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Disposition_Matrix
https://en.wikipedia.org/wiki/Targeted_killing

http://www.theguardian.com/us-news/2...ikes-kill-1147

Sau ceva mai usurel, pentru cei care citesc mai greu, un film:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dirty_Wars
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare