Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2009, 19:18:57
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Dar embrionul respectiv supravietuieste fara probleme procedurii de recoltare? Sau este vorba de embrioni crescuti intr-o ferma de eprubete?
E vorba de embrionii care raman de la procedura de fertilizare in vitro, cand de obicei se fecundeaza mai multe ovule, si numai unul-doi se implanteaza in uter. Folosirea embrionilor in scopuri de cercetare se face cu consimtamantul donatorilor. Nu, nu supravietuiesc acestia. Practic ei nu mai sunt implantati, iar celulele respective sunt cultivate (pe diferite medii de cultura).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2009, 19:20:21
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Embrioni crescuti intr-o "ferma" de eprubete-cred ca "practica" asta este extrem de restransa, eventual la nivel de "cercetare", extrem de secret. Nu stiu de asa ceva.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.05.2009, 21:13:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Deci, BOR este impotriva folosirii celulelor stem embrionare si este de acord cu folosirea celulelor stem ADULTE.
BOR este de acord cu celulele stem din alte tesuturi. BOR este impotriva intervenirii pe embrion, deoarece embrionul este o persoana in potenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.05.2009, 21:15:05
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
BOR este de acord cu celulele stem din alte tesuturi. BOR este impotriva intervenirii pe embrion, deoarece embrionul este o persoana in potenta.
DA, asta am spus si eu. Evident si eu sunt de acord cu acest punct de vedere.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2009, 22:57:16
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca ceva :celulele stem prelevate , de fapt mai bine zis, si mai corect-sangele placentar, poate fi donat si altui copil.

Critica privind aceste prelevari ar fi faptul ca nu ne mai incredem in purtarea de grija a lui Dumnezeu si ca alegem sa ne asiguram oarecum sanatatea copiilor . cu acest lucru sunt de acord, insa daca un copil are leucemie, nu vom cauta oricum tratament pentru el? daca nu am prelevat sange inainte, tot vom cauta un donator. Sangele placentar, fiind prelevat de la acelasi copil, nu pune problema incompatibilitatii.
ce credeti?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.05.2009, 23:08:05
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Inca ceva :celulele stem prelevate , de fapt mai bine zis, si mai corect-sangele placentar, poate fi donat si altui copil.

Critica privind aceste prelevari ar fi faptul ca nu ne mai incredem in purtarea de grija a lui Dumnezeu si ca alegem sa ne asiguram oarecum sanatatea copiilor . cu acest lucru sunt de acord, insa daca un copil are leucemie, nu vom cauta oricum tratament pentru el? daca nu am prelevat sange inainte, tot vom cauta un donator. Sangele placentar, fiind prelevat de la acelasi copil, nu pune problema incompatibilitatii.
ce credeti?
trebuie sa facem tot ce e posibil omeneste pentru a salva viata cuiva. si ce e cu neputinta la oameni va fi la Dumnezeu.
insa am o intrebare pentru tine monica. tratamentul cu celule stem este util si in cazul limfomului hodgkins?
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2009, 23:21:43
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
trebuie sa facem tot ce e posibil omeneste pentru a salva viata cuiva. si ce e cu neputinta la oameni va fi la Dumnezeu.
insa am o intrebare pentru tine monica. tratamentul cu celule stem este util si in cazul limfomului hodgkins?
Tratamentul limfomului Hodgkin este chimioterapia si transplantul autolog de celule stem hematopoietice (de la acelasi pacient). Deci, este chiar tratamentul de baza, nu numai ca este util (intai se incearca u chimioterapie, si daca este rezistent la chimoiterapie sau recidiveaza, se face transplantul). Transplantul alogen (de la alta persoana) nu s-a stabilit cat este de eficient.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2009, 23:33:43
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Tratamentul limfomului Hodgkin este chimioterapia si transplantul autolog de celule stem hematopoietice (de la acelasi pacient). Deci, este chiar tratamentul de baza, nu numai ca este util (intai se incearca u chimioterapie, si daca este rezistent la chimoiterapie sau recidiveaza, se face transplantul). Transplantul alogen (de la alta persoana) nu s-a stabilit cat este de eficient.
multumesc...
din pacate e prea tarziu... doar intrebam...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2009, 23:36:40
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
multumesc...
din pacate e prea tarziu... doar intrebam...
Imi pare rau, axios..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2009, 23:38:05
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Imi pare rau, axios..
e ok... voia lui Dumnezeu...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iov mai este prezent? costel Generalitati 32 09.05.2011 14:59:44
Craciunul la timpul prezent plesa dan Intrebari utilizatori 1 14.12.2010 12:39:32
Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala petrut-angel Secte si culte 35 17.11.2010 10:36:19
ALCOOLISMUL – EXISTA TOTUSI SPERANTA ! Ioan_Ciobota Generalitati 11 30.11.2009 19:37:17
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 17:49:52