Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2006, 21:49:12
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Va imbratisez si va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Am o prietena buna, cu care ma inteleg foarte bine, insa avem pareri diferite legate de credinta. Ea nu este botezata in nici o religie. Parintii - mama ortodoxa, tatal musulman - au considerat ca ea trebuie sa decida singura, la varsta maturitatii, ce religie sa aiba. Acum are aproape 24 de ani si imi spune ca oscileaza intre crestinism si islamism, dar ca nu s-a hotarat care anume i se potriveste si ca, momentan, se simte bine asa cum este. Eu am incercat, cu tact, sa-i vorbesc despre credinta in Hristos, despre Inviere, am indemnat-o sa mearga in pelerinaje la manastiri - atat cat m-am priceput, fiindca nici eu nu sunt prea intarita in credinta. Ma gandesc ca poate nu am stiut eu cum sa abordez problema, sau poate nu m-am rugat suficient de mult pentru ea - fiindca pana la urma toate se fac prin ajutor de sus. Cum ati face daca ati fi in locul meu? (Ca o curiozitate, m-a surprins atmosfera de armonie si de dragoste din familia lor. In multe familii ortodoxe pe care le cunosc sunt numai certuri si probleme.)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2006, 03:50:33
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Eu spun ca ai procedat bine pana aici. Intreab-o ce nelamuriri are cu privire la ortodoxie, si cauti tu raspunsul ca apoi sa ii oferi o carte sau un raspuns argumentat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2006, 09:10:32
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Adevarat ai procedat bine pana aici. Cu rugaciunile tale si ajutorul lui Dumnezeu in final prietena ta v-a sti spre ce credinta sa se indrepte.
Referitor la buna intelegere din familia prietenei tale, aici se poate discuta. Nici Sfanta Scriptura, nici Coranul nu indeamna la violenta familiara. Regulile sant foarte bine stabilite in Coran, aratate in pilde in Scriptura si in Psalmi. Probabil ca atat mama (ortodoxa), cat si tatal (musulman), in familie respecta cu supunere regulile stabilite de Sfintii Parinti, fapt ce duce la o buna intelegere, si asta ma bucura.
O alta interpretare a bunei intelegeri si sincer, sper sa nu fie asa, poate fi urmatorul fapt: - momentan existand diferenta religioasa in familie, diavolul nu este deranjat, ba chiar se bucura pentru nebotezarea prietenei tale. Buna intelegere poate fi doar aparenta si interpretata ca linistea dinaintea furtunii. O data cu botezul prietenei tale, aceasta liniste si buna intelegere poate fi spulberata, deoarece sigur iti spun ca in aceasta familie nu este respectat nici indemnul Profetului asupra casatoriei dintre un barbat musulman si o femeie de alta religie (vezi sura familiei din Coran), nici pildele Domnului Iisus Hristos din Evanghelie.
Sa ne rugam bunului Dumnezeu sa mentina pacea si armonia in familia prietenei tale, iar pe ea sa o lumineze in calatoria pe acest pamant.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2006, 11:35:29
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

-parerea mea este ca faci foarte bine...
-iar eu personal, daca ash fi in locul tau... i-ash spune ca noi ne invatzam cate ceva despre Iisus Cristos si apostolii sai din crestinismul ortodox... si eventual apoi i-ash povesti despre diferite exemple de crestini ortodoxi, despre cotidian, si ash lasa-o incontinuare sa-si asculte parinztii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2006, 01:17:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu te sfatuiesc sa ii cumperi cartea "Invatatura de Credinta Crestin-Ortodoxa" si sa ii spui sa o citeasca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.11.2006, 14:10:18
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

avand in vedere ca tatal ei este musulman, iar fata locuieste intr-o tara ortodoxa cred ca are nevoie sa consulte mai bine religia musulmana. nu conteaza unde se va boteza. nu exista dumnezei diferiti. si nici nu va arde in iad daca va alege islamul. totodata poate sa ramane nebotezata. este legal sa nu fii botezat la biserica. are optiuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Regatul Romania?o alegere pierduta sau furata? iulyaan Generalitati 106 25.06.2012 05:24:13
facultatea de drept: o alegere potrivita? darlik Generalitati 4 14.09.2008 07:33:50