Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2009, 17:49:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit pozitia la impartasanie

iun alt lucru care mi-a placut in ucraina a fost impartasirea credinciosilor. fiecare se apropia de potir cu mainile pe piept in forma crucii sf ap andrei. in aceeasi pozitie apare si Maica Domnului in icoana Omilenia(icoana care i s-a sf serafim de sarov, icoana de care nu s-a mai despartit niciodata) si cu capul aplecat. cand am intrebat de ce mi s-a raspuns ceva de genu:"gol de orice fapte bune vin Doamne, inaintea Ta". stiu ca acest lucru nu s-ar putea aplica si in tara noastra(desi si la noi exista biserici in care crestinii se impartasesc asa), dar mi s-a parut f frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2009, 21:15:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pozitia de dupa impartasanie conteaza: starea de jertfa continua dupa modelul Lui Hristos si impreuna cu Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2009, 22:59:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Lore nu poti avea asa o pozitie, pentru ca ai si lumanarea in mana.
In general preotii te pun sa tii mana cu lumanarea departe de corp si potir.
Si nici cu capul plecat nu poti, ca sa primesti lingurita.
Pozitia din suflet ar trebui sa fie de smerenie si pace.
Si se mai spune ceva: in biserica trebuie sa fii cu bratele deschise ca sa primesti energia pozitiva de la Sf. Duh, sa fii deschis.
Bratele inchise simbolizeaza: sunt inchis, nu primesc nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2009, 23:18:49
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si se mai spune ceva: in biserica trebuie sa fii cu bratele deschise ca sa primesti energia pozitiva de la Sf. Duh, sa fii deschis.
Bratele inchise simbolizeaza: sunt inchis, nu primesc nimic.
Serios de unde asta cu bratele inchise sau deschise si energie ?
Mie imi pare a superstitie...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2009, 02:44:53
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Asta cu energia pozitiva suna a yoga.Se stie ca unii practicantii vin in biserica pentru a prelua energia divina de la icoane.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2009, 12:56:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu ce legatura are cu superstitia sau cu yoga.
Eu asa am auzit. De ce este asa, nu stiu exact. Dar ca aspect asa pare: inchidere, aparare.
Pe urma am vazut ca preotii tin bratele deschise la rugaciune, inspre cer.
Si mai pe urma incercam si asta: ne punem in pozitia respectiva, cu bratele incrucisate pe piept. Putem primi ceva? Nu, pentru ca ar trebui sa intindem mana ca sa primim.
Acum ma gandesc eu ca pozitia ast arata mai degraba smerenie: capul plecat, trupul inchis - nu ceri nimic.
Stiu, am vazut-o si eu pe icoane.

Si inca o data Lore: acolo nu se duc cu lumanare la impartasit?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2009, 13:46:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sophia, lumanarea la impartasit nu se duce decat la romani, in alte parti nu am vazut decat la PRIMA impartasanie a unui nou botezat.
Obiceiul slav este sa tii mainile pe piept, si capul plecat pana cand ajungi in fata potirului.
Are mai multe sembificatii pozitia asta. Eu stiam ca stam asa ca sa aratam ca nu mai lucram noi cui Dumnezeu.
In fine, intr-adevar, nu pozitia conteaza, sunt mai multe traditii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2009, 16:57:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Asta cu energia pozitiva suna a yoga.Se stie ca unii practicantii vin in biserica pentru a prelua energia divina de la icoane.
Da, si la noi vine citeodata unul care isi tine miinile rasucite si degetele incrucisate si face exercitii de respiratie in timpul Liturghiei. Preotul se amuza cind il vede si-l lasa in pace. Se bucura ca macar este in biserica. Ce-i trece fiecaruia prin minte e problema lui.

Nici la noi nu se merge cu luminare ci cu bratele incrucisate. Lucrurile se complica cind te epropii cu luminari. Trebuie sa fie cineva colo sa le preia, sa le duca, samd

In alte parti insa, te mustra, sar dragalasele de babute in sus daca nu vii cu luminare si aceea trebuie cumparata de la ei cu 1-2 Euro.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2009, 22:58:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu ce legatura are cu superstitia sau cu yoga.
Eu asa am auzit. De ce este asa, nu stiu exact. Dar ca aspect asa pare: inchidere, aparare.
Pe urma am vazut ca preotii tin bratele deschise la rugaciune, inspre cer.
Si mai pe urma incercam si asta: ne punem in pozitia respectiva, cu bratele incrucisate pe piept. Putem primi ceva? Nu, pentru ca ar trebui sa intindem mana ca sa primim.
Acum ma gandesc eu ca pozitia ast arata mai degraba smerenie: capul plecat, trupul inchis - nu ceri nimic.
Stiu, am vazut-o si eu pe icoane.

Si inca o data Lore: acolo nu se duc cu lumanare la impartasit?
Așa și trebuie, Sofia , cu lumânare , pentru că lumânările simbolizează lumea cea eternă, izvorul lumii și al vieții, pe Iisus Hristos, simbolizează lumina credinței adevărate, speranța, iubirea , viața , bucuria , indicându-ne că noi înșine suntem și trebuie să fim fii ai luminii , adică a lui Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2009, 13:47:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu ce legatura are cu superstitia sau cu yoga.
Eu asa am auzit. De ce este asa, nu stiu exact. Dar ca aspect asa pare: inchidere, aparare.
Pe urma am vazut ca preotii tin bratele deschise la rugaciune, inspre cer.
Si mai pe urma incercam si asta: ne punem in pozitia respectiva, cu bratele incrucisate pe piept. Putem primi ceva? Nu, pentru ca ar trebui sa intindem mana ca sa primim.
Acum ma gandesc eu ca pozitia ast arata mai degraba smerenie: capul plecat, trupul inchis - nu ceri nimic.
Stiu, am vazut-o si eu pe icoane.

Si inca o data Lore: acolo nu se duc cu lumanare la impartasit?

nu, nu se merge cu lumanare. lumanare e doar simbolul lui Hristos, al lumini Sale. cred ca noi ne-am invatat sa ne impartasim doar cu lumanare si de asta ni se pare firesc asa si poate ciudat altfel. crede-ma difera stare in functie de pozitia in care te impartasesti.trupul inchis, cum spui tu inseamna saracia acestuia de a-i putea oferi ceva lui Hristos, altfel spus:"iarta-ma, Doamne ca nu am nimic sa-ti ofer, dar Tu, in marea Ta bunatate milostiveste-te spre mine si da-mi Cinstit Trupul al Hristosului Tau"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pozitia domnului Andrei Plesu fata de Dan Puric georgeval Generalitati 224 23.10.2017 20:35:22
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 14:03:29
Pozitia Preasfintitului Mitropolit Serafim al razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 24.05.2008 14:09:54
Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu M lovelife Generalitati 0 24.01.2007 12:55:50
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 02:30:05