Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2010, 12:49:38
Samarineanca Samarineanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Este posibila cununia religioasa fara nasi?

Buna ziua.

Eu si iubitul meu vrem sa ne casatorim de multa vreme (inca de cand ne-am cunoscut). Pe langa lipsa banilor, avem si o alta problema, mult mai importanta: nu avem nasi. Intelegem insemnatatea evenimentului si puterea tainei, de aceea nu dorim sa ne legam spiritual de orisicine. Printre cunostintele noastre nu este nici un cuplu care sa ne poata fi parinte duhovnicesc, din pacate. Suntem amandoi destul de maturi (peste 35 de ani) si prietenii nostri sunt in general ceva mai mici ca varsta si oarecum mai necopti spiritual (sper sa nu sune a aroganta, dar aceasta este lumea in care ne-am nascut si traim...).
Intrebarea mea este: putem face nunta religioasa fara nasi? Tot ce ne dorim este sa ne unim spiritual in Biserica, prin taina Nuntii, cu sufletul deschis, fara simulacre. Este oficierea acestei taine de catre preot in mod obligatoriu conditionata de existenta unei terte persoane (in dubla sa ipostaza - cuplul)?
Ma rog mereu sa intalnim oamenii care ne vor fi nasi, dar au trecut 3 ani si acest lucru ma intristeaza tot mai mult, de aceea m-am gandit la aceasta varianta.

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2010, 13:42:03
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Din cate stiu eu, nu se poate. Dar puteti cere ajutorul unui preot pt. gasirea nasilor. Poate in parohia respectiva, cunoaste credinciosi care ar vrea sa cunune si sa va fie nasi. Oricum, nu mai amanati momentul, tot gasind pretexte. Faceti primul pas, ducandu-va la preot si expunand situatia. Este imposibil sa nu gasiti o solutie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2010, 15:14:18
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Smile la fel recomand si eu..

ca si caliyo recomand si eu..cu completarea ca incercati pe cat se poate sa nu fiti foarte pretentiosi si mai ingaduitori cu viitorii nasi mai ales in momentul cand vreti sa-i alegeti(mai toti avem minusuri)..este f bine ca nu vreti sa va legati spiritual de orisicine..totodata este o mare responsabilitate si pentru ei - duhovniceste vorbind si nu numai..ce sa zic posibil ca stiti mai multe ca mine..intr-un cuvant va recomand sa aveti un pic de intelegere (banuiesc ca inca nu ati avut pe cine alege din motive duhovnicesti) si daca se poate (decat sa stati asa fara cununie) cununia sa fie totusi frumoasa si mai simplutza (multor oameni - nasii le este greu sa se "incurce" cu o nunta foarte mare si cu multe tobe, pe motiv ca banii in ziua de azi sunt f putini)..zic si eu..voi stiti mai bine..Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2010, 20:41:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samarineanca Vezi mesajul
Buna ziua.

Eu si iubitul meu vrem sa ne casatorim de multa vreme (inca de cand ne-am cunoscut). Pe langa lipsa banilor, avem si o alta problema, mult mai importanta: nu avem nasi. Intelegem insemnatatea evenimentului si puterea tainei, de aceea nu dorim sa ne legam spiritual de orisicine. Printre cunostintele noastre nu este nici un cuplu care sa ne poata fi parinte duhovnicesc, din pacate. Suntem amandoi destul de maturi (peste 35 de ani) si prietenii nostri sunt in general ceva mai mici ca varsta si oarecum mai necopti spiritual (sper sa nu sune a aroganta, dar aceasta este lumea in care ne-am nascut si traim...).
Intrebarea mea este: putem face nunta religioasa fara nasi? Tot ce ne dorim este sa ne unim spiritual in Biserica, prin taina Nuntii, cu sufletul deschis, fara simulacre. Este oficierea acestei taine de catre preot in mod obligatoriu conditionata de existenta unei terte persoane (in dubla sa ipostaza - cuplul)?
Ma rog mereu sa intalnim oamenii care ne vor fi nasi, dar au trecut 3 ani si acest lucru ma intristeaza tot mai mult, de aceea m-am gandit la aceasta varianta.

Multumesc.
asta e motivul ptr care nu va cununati???????
pai daca voi oricum sunteti mai copti la minte, nu ar trebuie sa va facet atatea probleme ptr nasi, care au rol de parinti spirituali, deci si consilieri ptr ca problemele le veti rezolva singuri sau cu ajutorul duhovnicului.

vezi ca diavolul trimite ispite sub multe forme....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2010, 20:43:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samarineanca Vezi mesajul
Buna ziua.

Eu si iubitul meu vrem sa ne casatorim de multa vreme (inca de cand ne-am cunoscut). Pe langa lipsa banilor, avem si o alta problema, mult mai importanta: nu avem nasi. Intelegem insemnatatea evenimentului si puterea tainei, de aceea nu dorim sa ne legam spiritual de orisicine. Printre cunostintele noastre nu este nici un cuplu care sa ne poata fi parinte duhovnicesc, din pacate. Suntem amandoi destul de maturi (peste 35 de ani) si prietenii nostri sunt in general ceva mai mici ca varsta si oarecum mai necopti spiritual (sper sa nu sune a aroganta, dar aceasta este lumea in care ne-am nascut si traim...).
Intrebarea mea este: putem face nunta religioasa fara nasi? Tot ce ne dorim este sa ne unim spiritual in Biserica, prin taina Nuntii, cu sufletul deschis, fara simulacre. Este oficierea acestei taine de catre preot in mod obligatoriu conditionata de existenta unei terte persoane (in dubla sa ipostaza - cuplul)?
Ma rog mereu sa intalnim oamenii care ne vor fi nasi, dar au trecut 3 ani si acest lucru ma intristeaza tot mai mult, de aceea m-am gandit la aceasta varianta.

Multumesc.
Din postarea ta reiese ca mai intai de toate ai nevoie de un duhovnic....si crede-ma ca dupa ce-l vei avea cu siguranta vei avea si nasii mult asteptati fara de care nu se poate face cununia sau botezul...cel putin in Biserica Ortodoxa.
De ce spun de duhovnic? Ca daca ai vea nu ai mai avea astfel de probleme, ai fi discutat cu el pana acum, ai fi cerut un sfat, o binecuvantare...etc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2010, 22:11:52
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de Samarineanca Vezi mesajul
Buna ziua.

Eu si iubitul meu vrem sa ne casatorim de multa vreme (inca de cand ne-am cunoscut). Pe langa lipsa banilor, avem si o alta problema, mult mai importanta: nu avem nasi. Intelegem insemnatatea evenimentului si puterea tainei, de aceea nu dorim sa ne legam spiritual de orisicine. Printre cunostintele noastre nu este nici un cuplu care sa ne poata fi parinte duhovnicesc, din pacate. Suntem amandoi destul de maturi (peste 35 de ani) si prietenii nostri sunt in general ceva mai mici ca varsta si oarecum mai necopti spiritual (sper sa nu sune a aroganta, dar aceasta este lumea in care ne-am nascut si traim...).
Intrebarea mea este: putem face nunta religioasa fara nasi? Tot ce ne dorim este sa ne unim spiritual in Biserica, prin taina Nuntii, cu sufletul deschis, fara simulacre. Este oficierea acestei taine de catre preot in mod obligatoriu conditionata de existenta unei terte persoane (in dubla sa ipostaza - cuplul)?
Ma rog mereu sa intalnim oamenii care ne vor fi nasi, dar au trecut 3 ani si acest lucru ma intristeaza tot mai mult, de aceea m-am gandit la aceasta varianta.

Multumesc.
Nu este permisa cununia in nicio Biserica Ortodoxa fara parintii vostri spirituali.Iar in privinta faptului ca nu va gasiti nasii,eu cred ca nu v-ati rugat destul la Dumnezeu pentru asta.Faceti-va un duhovnic daca nu aveti unul si luati sfaturi numai de la el...Sa aveti spor.Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2010, 12:07:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu mai intarziati! Trebuie sa existe si pentru voi nasi, nu se poate sa mai amanati si daca Il rugati pe Dumnezeu din toata inima nu exista sa nu va ajute mai ales ca lui Dumnezeu nu Ii este placuta vietuirea in pacat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cununia religioasa in post emanouela Nunta 38 10.02.2010 21:38:03
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55