Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 12.04.2009, 22:00:16
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

esti " dus " ??? sau esti inca sub efectu informatiilor de mai sus ? cred ca e valabila a doua posibilitate ... e explicabil ca oamenii sa aiba astfel de reactii cand aud de asemenea ................... ...
Reply With Quote
  #402  
Vechi 15.04.2009, 17:59:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Emanuele, cu banii strinsi mai bine du-te intr-o excursie la Roma sau Madrid, viziteaza Muzeul Prado, o sa ramii socat, mai clateste-ti mintea de toate sperietorile, inobileaza-ti sufletul si sa vezi ca-ti trece nebuneala boschetara, garantat!
Reply With Quote
  #403  
Vechi 15.04.2009, 18:24:43
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee??????????????????? ??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sa ma duc la ereticii aia de catolici ?!?!?!?!??!! da ce am inebunit ???!?!?!?!?!?! auzi !!!!!! sa imi cheltui io banii de care am atata nevoie pentru pustnicie ca sa ma duc la blestematii aia de catolici ... auzi !!!!!!!!!!! si sa vizitez muzeu dracului ?!?!?!??!?! so crezi tu ...

apoi daca tu numesti pustnicia boschetareala inseamna ca esti eretic , taica ... treaba ta ...
Reply With Quote
  #404  
Vechi 15.04.2009, 18:30:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
pustnicia boschetareala ...
asa se numeste cind o faci de capul tau fara aprobarea unui duhovnic BUN, si chiar staret. Fara aceste considerente nici nu te gindi sa o faci, ca gresesti.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 15.04.2009, 18:37:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Iar Catolicii , prin definitie, nu sunt eretici, indiferent de ce spun unii si altii...hai te rog, nu mai abera.

Felul in care s-au format si cultura lor i-a condus catre aceasta forma de crestinism, insa sa fim cu respect..si in ei arde o dragoste pentru Hristos, poate altfel ca noi insa tot o au. Din nou, asta nu inseamna ca trebuie sa le acceptam felul lor de a vedea lucrurile.

Insa toti pe pamint gresesc, inclusiv noi.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 15.04.2009, 19:24:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

catolicismul este anatema si este erezie pentru ortodocsi ; pe mine nu ma intereseaza parerea ecumenistilor ; ecumenisul insusi este o erezie ; faptul ca niste ecumenisti cu pasarele la cap , au ridicat anatemele de asupra cotolicilor asta nu inseamna ca asta e si parerea ortodocsilor adevarati ; nu , e parerea ecumenistilor , care de altfel sunt si ei niste eretici ; arata-mi tu mie macar un singur ecumenist care sa fi indraznit sa se impartaseasca la catolici ; ori daca nu indrazneste atunci cum de au ridicat anatemele : pai catolicii ori sunt ortodocsi ori nu sunt ; deci chiar si ecumenistii se dezic de faptul ca au ridicat anatemele , acu le-au ridicat acu nu le-au ridicat ; deci ei insisi arata ca sunt in erezie de dragu catolicilor ; nu au decat sa faca bors cu orto-catolicismul lor eretic ecumenist ; io nu sunt ecumenist deloc ; din contra : raman ortodox curat si marturisesc aceesi credinta ortodoxa ca si a sf parinti fara sa fac nici un compromis cu nici o erezie ... asa cu pasarele de astea ca sunt si nu sunt ortodocsi catolicii in acelasi timp , io nu umblu ... io nu stiu ce esti tu da nici nu ma intereseaza , insa io sunt oirtodox , si raman in afara oricarei erezii ... atata timp cat catolicii nu s-au dezis de ereziile lor cu filioqve si papismul si celelalte , tot eretici raman ... nu exista catolici ne-eretici , este o aberatie sa spui ca catolicii nu sunt eretici ; daca nu ar fi eretici ar fi ortodocsi deci nu catolici ... ortodoxie = dreapta credinta sau dreapta slavire ; tot ce este in afara de aceasta ortodoxie se numeste erezie ... faptul ca s-au ridicat de catre ecumenisti anatemele de asupra catolicilor , asta a fost numai asa de forma , in realitate catolicii nu s-au lepadat de ereziile lor si raman sub anatema bis ortodoxe ... asa au zis toti parintii cu viata sfanta care au trait in ultimii ani : par dumitru staniloaie , par iustin , par proclu , par arsenie , par aresenie boca , par sofronie , par paisie aghioritul , gheron iosif etc etc ... toti acestia au zis clar ca catolicii sunt eretici si anatema ... caci daca nu ar fi eretici ar fi ortodocsi si nu sunt ...

io am binecuvantarea si a duhovnicului sa merg la pustie si de la par proclu care e om cu viata sfanta , asa ca nu iti mai da cu parerea in locruri ce nu le cunosti ...
Reply With Quote
  #407  
Vechi 15.04.2009, 21:00:12
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
io am binecuvantarea si a duhovnicului sa merg la pustie si de la par proclu care e om cu viata sfanta , asa ca nu iti mai da cu parerea in locruri ce nu le cunosti ...
Nu o lua în nume de rău dar sau una spui tu păr Proclu și duhovnicului și alta ne spui nouă cu pustnicia sau păr Proclu și duhovnicul nu prea le au cu duhovnicia. După cum te exprimi e f clar că ai intrat în sfera fanatismului și orice părinte sporit nu ar da binecuvântare nici în 100 de ani pentru pustnicie. Pentru mine e f clar că e o minciună undeva sau mai corect un adevăr distorsionat.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 15.04.2009, 22:30:52
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

cultui liber draga ... crezi ce vrei ...
crezi ca mie o sa imi pese de parerea ta vreodata ? te inseli ... par proclu e om sfant , iar printre duhovnicii care mi-au dat binecuvantarea asta doi dintre ei sunt si oameni duhovnicesti ... in fine , io ma duceam la pustie si fara de nici o binecuvantare ( stii de ce ? pentru ca mai inainte de a lua binecuvantare de la oameni , am luat binecuvantarea asta direct de la Mantuitorul si de la Maica Domnului , si asta deja era de ajuns ) , dar Dumnezeu a facut ca totul sa fie bine si am intalnit si oameni care sa iubeasca pe Dumnezeu ... in plus , daca stii istoria bisericii , multi pustnici au plecat la pustie din dragostea dumnezeiasca si fara binecuvantari ... ba chiar unii dintre ei au plecat fiind prigoniti si neintelesi de autoritati si de ierarhia bisericii ... interesant nu ? totul e sa simti in inima ta chemarea lui Dumnezeu spre acest mod de viata ... chemarea dumnezeiasca trebuie urmata indiferent care este aceea , caci daca nu faci asta iti pierzi mantuirea ...

cat despre parerea ta ca io sunt fanatic , nu iti zic decat atata : foarte multi mi-au zis acelasi lucru ca si tine , insa io cred ca o sa va stea cam greu la judecata pacatu asta ; faptu ca am spus adevaru cu duritate asta nu inseamna ca am si gresit cu ceva ; este nevoie si de adevar , nu numai de pogoraminte ; mie cel putin mi sa facut greata de atatea pogoraminte cate face bis in ultimu timp ... da ma rog ... treaba voastra ... intrebarea este daca in rai or mai fi pogoraminte !!! iti zic io ca acolo nu ai sa vezi nici urma de asa ceva ; deci aveti grija pentru ce va afundati sufletu la iad ...

in rest , deja te-ai obisnuit : io sunt dur in raspunsuri ... ... asa si acuma ...

am insa o intrebare pentru tine : biserica are nevoie sau nu de pustnici ; de preoti stii bine ca are , de mireni si asta o stii , de calugari la fel , dar te intreb daca , dupa parerea ta , bis are nevoie si de pustnici ...
Reply With Quote
  #409  
Vechi 15.04.2009, 23:06:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata de unde am plecat... de la pasapoartele biometrice
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acum câteva minute postul de televiziune Realitatea a transmis o înregistrare a cuvântului domnului Constantin Stoica purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române privind pașapoartele biometrice.
Partiarhia Română nu este de acord cu îngrădirea libertății religioase a cetățenilor și propune ca cetățenii care nu vor din motive religioase să nu primească aceste pașapoarte să poată primi pașapoarte clasice.
De asemenea a spus că fiecare eparhie va acționa așa cum va crede de cuviință,bineânțeles în concordanță cu poziția B.O.R.
Domnul Constantin Stoica ne asigură că nu este nici un pericol cu aceste pașapoatre și că dumnealui dacă ar trebui să-și scoată un asemenea pașaport nu l-ar refuza.
De asemenea face apel la credincioși să fie prudenți în a se lăsa manipulați de persoane care nu au binecuvântarea B.O.R de a discuta problemele acestea în mass-media.
si iata unde am ajuns: sa discutam pustnicia lui Emanuel. O fi o legatura, dar ne-am abatut totusi prea tare de la firul discutiei.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 15.04.2009, 23:31:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai legatura asta era : ca singura cale de a rezista in aia 3 ani jumate de domnie ai antihristului va fi pustnicia , nu a mea ci a voastra ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44