Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.04.2009, 15:07:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Smile

Da, 'in lumina' celor spuse de ei, deci putem si gandi in lumina asta, deci mai poate sa ne 'taie si capul', nu? :-)

Deci, revenind la ce spuneam, echilibrul sau dreapta socotinta e o virtute. Se zice uneori si ca e una din cele mai mari pentru ca fara ea, virtutile ne pot duce in iad.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.04.2009, 15:08:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Deci in ceea ce priveste contraceptia, cred ca este important sa ne gandim foarte bine si sa nu aplicam formule de-a gata, ci PRINCIPII.

- iubirea adevarata nu este egoista si accepta nasterea copiilor
- viata este sfanta
- casatoria este in primul rand pentru cresterea duhovniceasca si unirea in Hristos a celor doi, iar nasterea copiilor este o consecinta si nu un scop
- increderea in Dumnezeu
- sa ne iubim aproapele (adica si copiii pe care ii avem deja..)

... si sa le aplicam dupa situatia in care ne gasim. Sa ne masuram fortele. Sa avem smerenie.

De asta si cerem sfatul duhovnicului: ca nu ne bazam doar pe mintea proprie. dar mintea proprie e si ea buna si data de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.04.2009, 15:55:37
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

subiectul de discutie se aseamana cu cel din topicul "prezervativul este pacat"?; gasiti raspunsuri si acolo
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.04.2009, 18:31:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Nu vreau să fiu rău că nici eu nu am înțeles ce vrea să spună dar mi-am adus aminte de o perlă frumoasă de-ale păr Constantin Necula. Spunea păr. Necula despre o rugăciune pe care a învățat-o: "Doamne, miluiește-mă pe mine prostul!" Nu cel mai mare prost ci prostul. Prost generic
Ce, când și despre ce nu ai priceput ? Aștept !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.04.2009, 19:46:37
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Va rog sa ma scuzati, am fost de fapt partial off topic, ce am scris se potrivea mai mult la 'este pacat sa folosim prezervative?'. Ce o interesa pe Anna este cum sa facem sa nu avem prea multi copii daca ni se pare ca nu am putea sa-i crestem cum trebuie, adica cu dragoste si atentie.

In principiu sunt de acord cu Rotblume, si asa gandeam si eu inainte sa ma casatoresc. Dumnezeu probabil ne da ce putem duce si daca avem incredere nemarginita il El, ne trimite atatia copii cat e bine. Dar avem noi toti acea incredere nemarginita sau actionam uneori doar din datorie, si pe urma ne dam seama ca ne-am luat o povara pe care nu o putem duce?

Dumnezeu ne cere si sa gandim si sa avem dreaptra socotinta, deci sa aplicam metodele care ne stau la indemana si care nu sunt impotriva poruncilor Lui ca sa ajungem.

Ce spui tu, Rotblume, este cazul ideal, in care cei doi sunt credinciosi si sanatosi.

Dar daca unul dintre ei este mai putin credincios sau mai slab, si este impotriva sa aiba mai mult de unul, doi sau trei copii? Copiii se fac in cuplu!

Dar daca femeia are o boala sau mare greutate la purtarea sarcinilor? Nu e mai bine sa fie 2 copii cu mama, decat 3 orfani de mama? (Nu vreau sa o critic pe sora ta, Rotblume! Sa-i dea Dumnezeu sanatate! Dar deciziile astea se iau personal si nu cred ca e bine sa generalizam exemplul ei)

Sau daca unul dintre ei are o boala foarte grava si este in pericol sa moara? (Isi poate asuma celalalt responsabilitatea cresterii copiilor singur(a)?)

Dar daca au doi copii amandoi cu un handicap si se presupune ca este o problema genetica in familie?

Sau, chiar daca cei doi sunt credinciosi, daca isi dau seama, dupa unul, doi sau trei copii, ca nu pot sa asume cresterea a mai multi, ca le-ar fi asa de greu ca poate nici nu le-ar mai putea da iubirea si atentia necesare? Cineva mai sus a dat exemple de familii fericite numeroase. E foarte frumos, da! Dar eu am cunoscut si familii (catolice) care au avut multi copii - 6 sau 7 - pentru ca asa se obisnuia si pentru ca Biserica Catolica nu admite de loc anticonceptionalele, dar de fapt ei nu isi doreau atatia copii. Din cauza asta, nu au reusit sa-i iubeasca pe toti la fel. Unul sau doi sau trei erau tratati ca Cenusareasa familiei si din cauza asta au suferit mult si mai tarziu in viata, pentru ca lipsa de dragoste in copilarie lasa rani foarte, foarte adanci..

Am cunoscut si o familie ortodoxa cu 6 copii, in care mama avea crize de deprimare postnatale grave la fiecare nastere si trebuia sa stea la spital luni in sir. Il plus, nu-i ajungea mintea si intelepciunea sa-i creasca (dupa parerea mea). Multi duintre copii au inceput sa o ia pe cai gresite la varsta adolescentei.

Eu cred ca Dumnezeu ne ia de acolo unde suntem, este 'bun si milostiv' fata de slabiciunile noastre, si ca e o dovada de smerenie sa ne cunoastem limitele. De altfel, daca acceptam ca nu avem putere, poate Dumnezeu ne-o va da mai tarziu - cine stie? Poate ca o vreme ne vom feri sa mai avem copii, dar pe urma ne vom simti intariti si nu ne vom mai feri.

Cred, in concluzie, ca e bine sa fim maximalisti dar sa avem si dreapta socotinta.
Stai puțin că eu tot nu pricep ceva. Să spunem că aș fi căsătorit ( nu sunt ). Dacă am avea grijă să ne protejăm ( Doamne ferește de ce am ajuns să ne protejăm... De niște barbari care îți cuceresc inima cu strigătele lor de războinici... Lumea asta e pe dos, sincer. ) spune-mi unde e faza că relația trupească dintre noi doi e dragoste ( o dăruire totală fără un pic de egoism ) și nu sex ( satisfacerea plăcerilor noaste )? Eu ca un copil prost fără experiența în a întemeia o familie mă întreb: ce ar putea exprima mai bine unirea dintre cei doi soți, dăruirea unuia față de altul decât apariția unei noi vieți?

Înțeleg că e foarte greu, că e de neconceput greutățile vieții dar tot rămân la întrebarea: de ce ființe, de ce monștri ne protejăm? Adică până la ce punct Îl lăsăm să intervină Dumnezeu în viața noastră? Până la relația trupească? Adică în manifestarea trupească a iubirii soților noi nu Îl lăsăm pe Dumnezeu să intre și EL și să se unească cu noi doi?

Lăsați-mă să trec măsura puțin ( dacă e să fiu banat asta e dar din partea unor ortodocși să dea astfel de sfaturi total greșite mi se par foarte anormal. măcar să spună: eu sunt curvar/curvară și doar atâta pot dar să nu se considere mai în măsură de a trece peste cuvintele Sf Părinți în subiecte atât de delicate ): să spunem că eu mă masturbez. Pentru ca să nu crească tensiunea sexuală și să ajung la nebunie ar trebui să mă tot masturbez până îmi găsesc o soție. După ce m-am căsătorit ce să fac abstinență atâta timp că iarăși înnebunesc așa că iarăși mă masturbez sau mă culc cu ea în timpul postului sau a praznicelor împărătești. Vi se pare normal asta, oameni buni? Iertați-mă că în Săptămâna Luminată am ajuns să spun astfel de lucruri.

@cristiboss: cum adică să nu considerăm mai păcătoși decât suntem? dacă eu nu mă consider mai păcătos de măsura x și unul e mai păcătos nu ajung să îl judec?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.04.2009, 20:07:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Stai puțin că eu tot nu pricep ceva. Să spunem că aș fi căsătorit ( nu sunt ). Dacă am avea grijă să ne protejăm ( Doamne ferește de ce am ajuns să ne protejăm... De niște barbari care îți cuceresc inima cu strigătele lor de războinici... Lumea asta e pe dos, sincer. ) spune-mi unde e faza că relația trupească dintre noi doi e dragoste ( o dăruire totală fără un pic de egoism ) și nu sex ( satisfacerea plăcerilor noaste )? Eu ca un copil prost fără experiența în a întemeia o familie mă întreb: ce ar putea exprima mai bine unirea dintre cei doi soți, dăruirea unuia față de altul decât apariția unei noi vieți?

Înțeleg că e foarte greu, că e de neconceput greutățile vieții dar tot rămân la întrebarea: de ce ființe, de ce monștri ne protejăm? Adică până la ce punct Îl lăsăm să intervină Dumnezeu în viața noastră? Până la relația trupească? Adică în manifestarea trupească a iubirii soților noi nu Îl lăsăm pe Dumnezeu să intre și EL și să se unească cu noi doi?

Lăsați-mă să trec măsura puțin ( dacă e să fiu banat asta e dar din partea unor ortodocși să dea astfel de sfaturi total greșite mi se par foarte anormal. măcar să spună: eu sunt curvar/curvară și doar atâta pot dar să nu se considere mai în măsură de a trece peste cuvintele Sf Părinți în subiecte atât de delicate ): să spunem că eu mă masturbez. Pentru ca să nu crească tensiunea sexuală și să ajung la nebunie ar trebui să mă tot masturbez până îmi găsesc o soție. După ce m-am căsătorit ce să fac abstinență atâta timp că iarăși înnebunesc așa că iarăși mă masturbez sau mă culc cu ea în timpul postului sau a praznicelor împărătești. Vi se pare normal asta, oameni buni? Iertați-mă că în Săptămâna Luminată am ajuns să spun astfel de lucruri.

@cristiboss: cum adică să nu considerăm mai păcătoși decât suntem? dacă eu nu mă consider mai păcătos de măsura x și unul e mai păcătos nu ajung să îl judec?
Prea multă filozofie aiuristică strică frate ! Deci : nu încerca să fi mai smerit decât ești și nu-ți pune cenușă în cap mai mult decât trebuie. Fii ceea și cine ești ! Ințelesum-ai ? Dacă nu o iau de la cap. Apropo, nu căuta pe de altă parte să filozofezi despre lucruri pe care nu le cunoști, respectiv : căsătoria și viața în doi, ce sexul nu reprezintă nici 1 % ! Vrei sex, scoate băiete 100, sau mai mult și-l faci când , cu cine și cum vrei. Căsătoria depășește faza animalică denumită sec : Sex. Da, despre masturbare, cred că poți , putem vorbi, dar nu aici ci la alt topic , unde s-au scris 16 pagini despre patima asta. Deci . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.04.2009, 20:28:16
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Prea multă filozofie aiuristică strică frate ! Deci : nu încerca să fi mai smerit decât ești și nu-ți pune cenușă în cap mai mult decât trebuie. Fii ceea și cine ești ! Ințelesum-ai ? Dacă nu o iau de la cap. Apropo, nu căuta pe de altă parte să filozofezi despre lucruri pe care nu le cunoști, respectiv : căsătoria și viața în doi, ce sexul nu reprezintă nici 1 % ! Vrei sex, scoate băiete 100, sau mai mult și-l faci când , cu cine și cum vrei. Căsătoria depășește faza animalică denumită sec : Sex. Da, despre masturbare, cred că poți , putem vorbi, dar nu aici ci la alt topic , unde s-au scris 16 pagini despre patima asta. Deci . . .
Oare și Hristos făcea filozofie aiuristică când cerea să îți iubești dușmanii? Nu mai trăiește Hristos în noi și de asta căutăm să păcălim Sf. Canoane pentru a ne împlini patimile uitând de Duhul din aceste canoane și faptul că Hristos se uită la inimă și nu la partea exterioară.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.04.2009, 20:37:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Oare și Hristos făcea filozofie aiuristică când cerea să îți iubești dușmanii? Nu mai trăiește Hristos în noi și de asta căutăm să păcălim Sf. Canoane pentru a ne împlini patimile uitând de Duhul din aceste canoane și faptul că Hristos se uită la inimă și nu la partea exterioară.
Nu știu dragă Sfântule, cine vrea să păcălească ? Pe a mea soție in 27 ani nu am păcălito cu nimic, pe Dumnezeu l-am amărât cu viciul fumatului , clevetirea, mânia , lenea . Am îndreptat cat 90% ! Sfânt nu pot fi, dar nici în Slavă deșartă continuă ca tine. Apropo, este un topic pentru cei Căsătoriți, oameni la casa lor și cu frică de Dumnezeu , cu păcatele și împlinirile lor. Efectiv nu te înțeleg , sau joci dublu și atunci ne oprim din filozofia asta ieftină și lacrimogenă ce o aduci pe tapet.
Atâta te rog : nu încerca cu mine să folosești numele Domnului în deșert . Ai înțeles ? ? ? .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.04.2009, 21:09:09
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu știu dragă Sfântule, cine vrea să păcălească ? Pe a mea soție in 27 ani nu am păcălito cu nimic, pe Dumnezeu l-am amărât cu viciul fumatului , clevetirea, mânia , lenea . Am îndreptat cat 90% ! Sfânt nu pot fi, dar nici în Slavă deșartă continuă ca tine. Apropo, este un topic pentru cei Căsătoriți, oameni la casa lor și cu frică de Dumnezeu , cu păcatele și împlinirile lor. Efectiv nu te înțeleg , sau joci dublu și atunci ne oprim din filozofia asta ieftină și lacrimogenă ce o aduci pe tapet.
Atâta te rog : nu încerca cu mine să folosești numele Domnului în deșert . Ai înțeles ? ? ? .
N-are rost să ne certăm. Vom vedea dincolo cine a avut dreptate.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.04.2009, 21:34:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
N-are rost să ne certăm. Vom vedea dincolo cine a avut dreptate.
Altă mică, mare greșeală frate ! Păi cel ce greșește nu-l mai vede pe cel mai drept ca el. Dar , sper din tot sufletul, ca amândoi să fim înțeleși și miluiți de Dumnezeu, Cel mult milostiv și iertător, deasupra firii noastre pătimașe. Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19