Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.04.2009, 16:41:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu cumva confunzi contraceptia cu avortul, Emmanuel2007?
Aici e vorba de contraceptie. Nimeni de pe threadul asta nu a zis sa facem avort.
Contraceptia este impiedicarea concperii. Avortul este distrugerea embrionului deja conceput.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.04.2009, 17:04:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai tot ucidere e si contraceptia ...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.04.2009, 17:22:34
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Curatie este si relatia trupeasca in casatorie. Eu cred ca este angelism sa vezi in curatie numai fecioria sau abtinerea. Este contrar traditiei ortodoxe.
Vai, Vai, Saurian.. sa-ti dea Dumnezeu sa nu ajungi intr-o astfel de situatie!

O fi posibil pentru unii. Depinde de la cuplu la cuplu. Si poate depinde si de varsta. Eu stiu insa ca multi duhovnici ii sfatuiesc pe oameni sa nu se abtina prea mult pentru ca nu este bine pentru relatia lor. Chiar si in posturi nu prea ii lasa sa se abtina prea mult!


Aici in principiu sunt de acord cu tine. Si nici eu nu zic ca sa folosim anticonceptionale dupa cum ne taie capul. Eu zic ca sunt situatii in care constiinta pentru a evita un rau (pentru copii, pentru cuplu etc) ne indeamna sa le folosim si ca nu e un rau in sine. De altfel asa sfatuiesc si unii duhovnici, si asa scriu si unii teologi (cei pe care i-am citat mai sus).

Cred ca judeci fara sa stii: poti avea "doar" 3 copii si daca nu te feresti! Unii oameni au mai putini copii, desi au incercat sa aiba mai multi, au asteptat ani in sir sa ii aiba. Cunosc cazuri. Si parca ziceai mai jos ca da Dumnezeu cat e bine..

Ei, da! Aici ai dreptate! Te rog sa ma scuzi daca am vorbit ca o bunicuta 'lasa maica, ca o sa vezi tu mai incolo!" Nici mie nu mi-ar placea sa-mi spuna asta cineva mai in varsta. Si nu am zis ca 'singura solutie e pacatul'. Nu sunt pentru solutii caldicele. Incerc sa explic ca in morala ortodoxa nu exista de fapt legi, ci principii care lasa moc deceziei libere a crestinului. Poate ar trebui sa introduc un nou thread.

Dar totusi experienta e buna si ea la ceva. Experienta proprie si gandul pastoral, ca sa zic asa - sunt profesoara de religie si am auzit multe.

...Dar nici tinerii entuziasti si zelosi nu este bine sa-i judece pe cei care se afla in situatii de viata dramatice, in care ei nu s-au aflat inca, si sa-i numeacsa curvari si egoisti. Cred ca esti cam prea aspru si incruntat.

Cine stie? Cum ziceam mai sus, daca are cineva credinta mare de tot probabil ca asa o fi. Dar nu toti o avem de la inceput si daca actionam pretinzand ca o avem, se poate sa ne pomenim cu responsabilitati pe care sa nu le putem duce, cum spunea Ory mai sus.

Cum adica, sa dea Dumnezeu copii doar ca sa le dea o lectie parintilor? Nu mi se pare prea plauzibil.

Dar ce crezi despre cuplurile in care unul nu e de acord si nu accepta sa aiba oricati copii?

Maica Domnului cu tine!

În primul rând te rog nu mai îmi da răspunsurile în quote că trebuie să mă necăjesc puțin când dau quote

Acum revenind ( încep numerotarea cu primul aliniat al tău ):

1 și 2. În fine, m-am încurcat în termeni. Găsești în foarte multe traduceri ale Sfinților Părinți și în cuvintele marilor duhovnici cuvânt curăție referindu-se la abținere de relații trupești. Sfintele Canoane spun foarte clar cum merg lucrurile în rest... ce mare duhovnic ( recunosc că nu știu ) a sfătuit pe cineva să aibă relații trupești în timpul postului? Astfel de cazuri se întâmplă din două motive posibile: ori respectivul duhovnic are părerile sfinției sale despre asta ( ceea ce ar fi foarte trist ) ori respectivul duhovnic dă ca și pogorământ pentru cei doi văzându-i că nu s-ar putea înfrâna ( dar asta o face la început până cresc duhovnicește cei doi ). Știi cum cred că privesc lucrurile oamenii care nu prea ascultă de Sf Canoane în privința asta? Că cei care au stabilit asta au fost pustnici sau călugări neavând habar despre cum stau lucrurile în realitate. Uităm totuși că aceste lucruri acceptate de toată Biserica nu pot fi doar niște erezii ale unor călugări deoarece a fost acceptat de Duhul Sfânt prin Sf. Sinoade ( mai ales că toți Sfinții Părinți vorbesc în același duh referitor la această problemă ). Nu toți suntem desăvârșiți ca să facem totul cum trebuie dar asta ar trebui să hotărască un duhovnic nu niște oameni de pe forum ( eu am o părere din trista mea experiență și anume că nu se poate duhovnicie prin internet, telefon și altele de gen. Psihologie să spunem că s-ar putea dar nu duhovnicie. ) și cu atât mai mult să spună că aceste lucruri ar trebui acceptate ca o regulă. Dacă nu ne ținem de Sf Canoane ajungem în ceva sentimentalism care sunt foarte periculoase și neduhovnicești. Să dau și un exemplu: era întrebat păr Rafail NOica la o conf despre niște cuvinte pe care le-a spus despre sexualitate și dacă e păcat să facă dragoste cu prietena având binecuvântarea duhovnicului dar nefiind căsătorit. Vezi ce aberații poate scoate omul ca să se poată justifica?!! Și spunea păr Rafail foarte amar că acum înțelege de ce Sfinții Părinți referindu-se la sexualitate spuneau doar: "Nu e voie! Nu atinge!"

3. Un mic comentariu. Orice anticoncepționale sunt avortive. Toate. Aceste anticoncepționale nu lasă ovulul fecundat să se lipească de trompa femeii și ajunge acesta să moară de foame. Spunea foarte înfricoșător păr Nicolae Tănase de la Valea Plopului: "Întreb niște tineri: unde se fac avorturi? Ei spun că la spital dar eu le spun: știți că se fac la biserică? Femeia ia aceste pastile care nu pot împiedica spermatozoidul să atingă
ovulul dar totuși ele nu lasă zigotul nou format să se prindă de trompa femeii. Și femeia stă la biserică în timp ce copilul din e ucis prin inaniție. Sau face mâncare în timp ce copilul e ucis prin inaniție."

4. Cred că nu am fost foarte clar: am spus că acest om ar fi folosit metode de evitare a apariției copilului din cauză că firea mea păcătoasă tinde să învinuiască pe om. Probabil să fie nevinovat dar dracii din mine mă fac să îl consider că e vinovat ( cum de obicei când vedem ceva care ne smintește tindem de obicei să acuzăm pe om în loc să ne gândim că probabil lucrurile stau altfel ).

5. Ok, dar asta poate lăsa să interpreteze alții în modul lor pătimaș. Duhovnicul ar trebui să hotărască lucrurile astea altfel ne putem trezi la judecată că suntem învinovățiți de a fi smintit pe alții. Vezi și povestioara de la 1 și 2 cu păr Rafail Noica. Dacă dăm sfaturi atunci să alegem cele mai folositoare și care pot face cel mai mic rău, adică cuvintele Sfinților Părinți și Sf CAnoane cu sfatul de a se lăsa conduși de un duhovnic. Dar și aici ar trebui să învățăm puțin ceea ce e duhovnicia ( și mă refer la noi care suntem ucenici ).

6. Nu vreau să fiu rău dar la liceu o profesoară de religie a scos o perlă de milioane: că dacă te logodești la biserică poți să te culci cu partenerul fără să fii căsătorit ( dar nu a menționat tipa că la biserică se face nunta imediat după logodnă )

7. Pe cine am atacat și am făcut egoist și curvar în mod direct? Spune concret. Dacă unii s-au simțit așa... ce pot să le fac? Pot ei să încerce să se îndrepte.

8. Cum am mai spus la nu știu care punct. Nici să propovăduim compromis și pogorămintele ca norme de viață. Propovăduim viața de sfințenie ca norme de viață iar pogorămintele le facem în particular împreună cu Dumnezeu prin duhovnic.

9. E doar o părere pe care poate nu am exprimat-o bine sau care e greșită. Am menționat că e doar o părere ce poate fi greșită.

10. Situații care le las la mâna duhovnicilor. Soluții se pot afla prin rugăciune multă că Dumnezeu vreau imediat să ne ajute. Noi doar să avem urechi să Îl auzim.

P.S.: Dacă din ce am spus eu ar părea undeva un ton mai dur îmi cer iertare... poate m-a luat valul polemicii.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.04.2009, 21:14:25
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cumva confunzi contraceptia cu avortul, Emmanuel2007?
Aici e vorba de contraceptie. Nimeni de pe threadul asta nu a zis sa facem avort.
Contraceptia este impiedicarea concperii. Avortul este distrugerea embrionului deja conceput.
In mare parte contraceptia folosita in familii este abortiva.

Contraceptia hormonala actioneaza prin 3 mecanisme principale:
1.impiedicarea ovulatiei
2.ingrosarea glerei cervicale fapt care impiedica ascensiunea spermatozoizilor prin col spre uter
3.impiedicarea nidatiei (in cazul in care cele doua mecanisme anterioare au esuat). Impiedicarea nidatiei se datoreaza fluidizarii mucoasei uterine care nu mai poate primi si hrani embrionul sau daca totusi sarcina se instaleaza si este pastrata, in momentul in care sarcina creste, mucoasa atrofiata nu face fata solicitarilor apare riscul de avort si e nevoie de tratament hormonal de-a lungul intregii sarcini pentru a o putea duce pana la capat.
+efectul abortiv dupa administrarea contraceptiei hormonale (pilule, implanturi, injectii, etc). Efectul pe care il are contraceptia hormonala de a fluidiza mucoasa uterina se pastreaza un timp dupa incetarea contraceptiei(luni/ani ... sau forever) . Pana cand mucuoasa reuseste sa se refaca toti copilasii doriti acum vor muri pentru ca nu au cum sa se nideze si sa fie hraniti de uterul mamei.

Steriletul, un mic corp strain introdus in uter provoaca o infectie locala si in acest fel apar scurgeri patologice care constituie o bariera pentru spermatozoizi... dar de multe ori aceasta bariera este trecuta (dovada numeroasele sarcini peste sterilet). Deci fecundatia are loc uneori si atunci intervine actiunea de impiedicare a nidatiei...

Fireste exista si contraceptie neabortiva, adica prezervativele, actul intrerupt.

Fara efect abortiv sunt fireste metodele naturale de planning (calendar, metodele simpto-termice de observare).

NU avem noi dreptul de a sustine ca preotii fac avorturi in familiile lor (nici prin avort chirurgical, nici prin contraceptie abortiva).
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.04.2009, 21:24:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
In mare parte contraceptia folosita in familii este abortiva.

Contraceptia hormonala actioneaza prin 3 mecanisme principale:
1.impiedicarea ovulatiei
2.ingrosarea glerei cervicale fapt care impiedica ascensiunea spermatozoizilor prin col spre uter
3.impiedicarea nidatiei (in cazul in care cele doua mecanisme anterioare au esuat). Impiedicarea nidatiei se datoreaza fluidizarii mucoasei uterine care nu mai poate primi si hrani embrionul sau daca totusi sarcina se instaleaza si este pastrata, in momentul in care sarcina creste, mucoasa atrofiata nu face fata solicitarilor apare riscul de avort si e nevoie de tratament hormonal de-a lungul intregii sarcini pentru a o putea duce pana la capat.
+efectul abortiv dupa administrarea contraceptiei hormonale (pilule, implanturi, injectii, etc). Efectul pe care il are contraceptia hormonala de a fluidiza mucoasa uterina se pastreaza un timp dupa incetarea contraceptiei(luni/ani ... sau forever) . Pana cand mucuoasa reuseste sa se refaca toti copilasii doriti acum vor muri pentru ca nu au cum sa se nideze si sa fie hraniti de uterul mamei.

Steriletul, un mic corp strain introdus in uter provoaca o infectie locala si in acest fel apar scurgeri patologice care constituie o bariera pentru spermatozoizi... dar de multe ori aceasta bariera este trecuta (dovada numeroasele sarcini peste sterilet). Deci fecundatia are loc uneori si atunci intervine actiunea de impiedicare a nidatiei...

Fireste exista si contraceptie neabortiva, adica prezervativele, actul intrerupt.

Fara efect abortiv sunt fireste metodele naturale de planning (calendar, metodele simpto-termice de observare).

NU avem noi dreptul de a sustine ca preotii fac avorturi in familiile lor (nici prin avort chirurgical, nici prin contraceptie abortiva).
Cu toate că încă nu te-ai născut ( 2012 ! ! ! ) , m-ai "uluit", cu ale tale cunoștințe vrednice de un ginecolog, sexolog. Cumva am dreptate ? Te rog să mă scuzi pentru întrebare , tu o viitoare ce vei fi în 2012 .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.04.2009, 21:43:12
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu conteaza daca sunt abortive , inaintea lui Dumnezeu nu e mare diferenta ca ai ucis copilul in faza de embrion sau de celule ... e aceeasi incalcare a planului Sau , si e la fel de grav ; e o viclenie sa alegi metode neabortive , iar la Dumnezeu viclenia insasi e un mare pacat , o mizerie ; adica faci viclenii ca sa iti poti ucide copilul ; ce mizerie !!!!!!!! ... nu pot nicidecum sa nu ii compatimesc pe miseii care se ascund dupa deget spunand ca daca nu e abortiv nu e rau ... e tot ucidere , chiar daca e virtuala , la Dumnezeu tot ucidere e ... Dumnezeu insusi e mai presus de gand si pedepseste gandul ca si o fapta ... El cu un gand a creat universul si pe ingeri , deci la El gandul are ACEEASI insemnatate cu fapta ; la El nu e nici o diferenta intre gandul si fapta pacatoasa , is la fel de mizere ... ucidere virtuala ? tot ucidere e ... daca Dumnezeu cu un gand a creat universul , tu cu un gand iti ucizi copii , iata diferenta ... UCIDERE ...

nu ai auzit tu pe Iisus spunand ca daca te-ai uitat la femeie ai facut adulter in inima ta cu ea ? apoi cine foloseste metode neabortive face ucidere in inima lui , si Dumnezeu il va judeca ca pe un ucigas ...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.04.2009, 00:24:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
pai bun , si daca faci pogoramant pentru neputinta sotului esti in stare sa mergi in iad cu el ? caci a face pogoramant de la carte inseamna a te afunda in iad ...
Emanuel,intai spune daca esti casatorit,apoi mai vorbim.....Esti ambiguu,oricum.Chestia cu iadul si cu sotul.ori sotia tine deja de un domeniu abstarc,am spus si faptul ca totul trebuie sa se manifeste in limite morale,omenesti...normale.Iar,despre ceea ce vorbesti tu,deja tine doar de teorii...SUNT CONVINSA CA NU ESTI INSURAT!!!Atunci,nu mai vorbi doar din carti,fiindca pentru mine nu prezinta credibilitate doar teoriile,prezentate ca niste fantasme.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.04.2009, 00:29:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce-ar fi sa divorteze toate femeile,pentru a nu merge in iad din cauza sotilor lor,care doresc sa se impreuneze mai des,decat o data la 3 luni,poate si mai mult,cum ar simti o femeie intr-o casnicie.Eu am amintit mai sus de o situatie decenta,nu de un abuz din punct de vedere religios,asa ca sa nu se inteleaga gresit.Oricum,crestinii traiesc tot astfel,precum infatisez eu,si nu precum se vehiculeaza in teorii mistice,decat un procent mult prea infim,si deja marginalizat intr-o oarecare masura.
Sa fim,totusi,realisti,sa nu ne mintim pe noi insine,pe cei din jur si in cele din urma pe Dumnezeu pe premiza teoriilor,ca nu merge.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.04.2009, 00:33:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
In mare parte contraceptia folosita in familii este abortiva.

Contraceptia hormonala actioneaza prin 3 mecanisme principale:
1.impiedicarea ovulatiei
2.ingrosarea glerei cervicale fapt care impiedica ascensiunea spermatozoizilor prin col spre uter
3.impiedicarea nidatiei (in cazul in care cele doua mecanisme anterioare au esuat). Impiedicarea nidatiei se datoreaza fluidizarii mucoasei uterine care nu mai poate primi si hrani embrionul sau daca totusi sarcina se instaleaza si este pastrata, in momentul in care sarcina creste, mucoasa atrofiata nu face fata solicitarilor apare riscul de avort si e nevoie de tratament hormonal de-a lungul intregii sarcini pentru a o putea duce pana la capat.
+efectul abortiv dupa administrarea contraceptiei hormonale (pilule, implanturi, injectii, etc). Efectul pe care il are contraceptia hormonala de a fluidiza mucoasa uterina se pastreaza un timp dupa incetarea contraceptiei(luni/ani ... sau forever) . Pana cand mucuoasa reuseste sa se refaca toti copilasii doriti acum vor muri pentru ca nu au cum sa se nideze si sa fie hraniti de uterul mamei.

Steriletul, un mic corp strain introdus in uter provoaca o infectie locala si in acest fel apar scurgeri patologice care constituie o bariera pentru spermatozoizi... dar de multe ori aceasta bariera este trecuta (dovada numeroasele sarcini peste sterilet). Deci fecundatia are loc uneori si atunci intervine actiunea de impiedicare a nidatiei...

Fireste exista si contraceptie neabortiva, adica prezervativele, actul intrerupt.

Fara efect abortiv sunt fireste metodele naturale de planning (calendar, metodele simpto-termice de observare).

NU avem noi dreptul de a sustine ca preotii fac avorturi in familiile lor (nici prin avort chirurgical, nici prin contraceptie abortiva).
Multumesc, cristina2012, pentru acest foarte sistematic rezumat. (Multumesc si Saurian pentru precizarile despre plilulele anticonceptionale)
Da, dupa cum spun si teologii pe care i-am citat mai sus (Meyendorff, Evdokimov, O. Clément, Andrea Ionescu etc) nu pot fi acceptate de catre noi crestinii metodele in mod clar AVORTIVE, adica steriletul, pliluele de a doua zi, unele injectii si implanturi.

Despre pilulele pe baza de hormoni, exista pareri diferite. Cum ele in principiu blocheaza ovulatia si accesul spermatozoizilor, se intampla FOARTE RAR ca sa fie nevoie sa se blocheze nidatia. Se pare ca de fapt, o femeie care nu ia contraceptive (deci are ovulatie) si are o viata sexuala normala are in mod aproape automat foarte multe pierderi de embrioni inainte de implantare. Unii teologi si-au pus chiar problema cum de permite Dumnezeu sa apara atatia copii care mor imediat - mult, mult mai multi decat se nasc, schiar luand in considerare cei care sunt avortati - fara ca femeia sa faca ceva sa-i distruga, fara chiar ca ea sa stie - poate chiar in fiecare luna! Altii s-au intrebat chiar daca se poate vorbi de persoana inainte de implantare, deoarece embrionul se schimba si se individualizeaza complect abia dupa (vezi o discutie la p. John Breck in cartea sa Darul sacru al vietii; el nu este de utima parere, cerde ca persoana umana apare la conceptie, adica la fertilizarea oului, dar discuta foarte interesant diversele teorii)
Deci s-ar putea spune ca la o femeie care ia un anticonceptional se pierd mult mai multi embrioni inainte de implantare decat la cea care ia anticonceptionale! Asa ca intr-un fel, anticonceptionalele protejeaza viata..

Trebuie sa recunosc ca totusi nici mie nu imi place ideea ca poate impiedicata nidarea cu voia mea. Da, aici va dau dreptate, Saurian si Cristina, este o problema si poate e putin iezuit sa argumentezi cum am argumentat eu, ca se pierd oricum mai multi embrioni daca nu iei pilule. Insa cum exista pareri diferite, si cum multi duhovnici dau voie sa se ia aceste pilule, nu cred ca este corect sa condamnam atat de vehement pe cei care le iau.

Raman insa prezervativele. La ele chiar ca nu se pierde nici un embrion. Si aici ajung la ce srii tu, Saurian, ca ar fi ucidere si asta. Nu mai am timp (deja am zis inainte ca ma opresc sa scriu, dar nu m-am putut abtine), dar as zice acum un singur lucru: Daca judecam asa, ca oprirea de a avea copii este ucidere, atunci nu este ucidere si ovulatia unei femei care nu are relatii sexuale? Ca atunci bietele ovule, care ar fi putut sa fie fecundate si sa devina copii, mor.. Nu contin ovulele deja jumatate din informatia genetica necesara unei fiinte umane?

Va urez noapte buna! Ma asteapta BEBELUSUL!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.04.2009, 00:36:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit PS

Pardon, nu Saurian cu Emanuel a spus ca e ucidere si un anticonceptional neabortiv.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19