Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.04.2009, 11:30:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pardon. Cred ca mesajul asta trebuia sa-l postez la 'ce cauta femeia tanara in dreapta la barbati, und evorbeam despre menstruatie.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.04.2009, 11:47:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit iconomie si acrivie

Notiounea de iconomie (deci, si de pogoramant, care este o varianta mai mult latinizanta, traducerea cuvantului dispensa, daca nu ma insel) nu vine de la teologii modernisti sau din minti pacatoase, ci a fost introdusa de sf. Vasile cel Mare in Epistola catre Amfilohie. El spune acolo ca in anumlite cazuri, cand este in joc mantuirea cuiva, este bine sa nu se aplice canoanele cu strictete, pentru a nu se strica economia (adica planul de mantuire) al lui Dumnezeu. Deci PENTRU MANTUIRE, canoanele se pot aplica in feluri diferite sau chiar nu se aplica. La ortodocsi, canoanele nu sunt vazute ca legi, ci ca indreptar, ajutor, si abaterea de la ele este necesara si dorita de multi parinti.
Daca tu, Emanuel, te opui si spui ca vom merge in iad toti cei care o vom aplica (preoti sau mireni), atnci te gasesti in afara credintei ortodoxe si esti influemnat de dreptul canonic catolic (cum se aplica el pe vremuri).
Sfantul Evloghie, patriarh al Constantinopolului, (581-607) a spus: "Iconomia poate fi practicata in mod drept de fiecare data cand doctrina credintei ramane intacta" Cu alte cuvinte, iconomia priveste implicatiile practice ale credintei crestine. de ex. nu se poate spune prin icoomia unui om ca de fapt sunt doua persoane nu trei in Sfanta Treime.

Deci, in ceea ce priveste contraceptia, sunt de acord cu tine si cei care zic ca in principiu un cuplu crestin ar trebui sa accepte nasterea de copii (NB daca practica abstinenta periodica, ei tot pot avea copii, ca nu este o metoda sigura). Asta este principiul. Dar sunt anumite situatii in care proncipiul nu se aplica din iconomie, pentru motive de care stie parintele duvovnic si cei doi, si de care am vorbit la inceput pe acest thread, si nu as vrea sa le mai repet. Asta se face spre MANTUIRE.

Poti citi despre asta in diverse carti, situri insa nu am sa-ti dau deocamdata. Oricum eu stau in Belgia si cunosc mai mult situri in alte limbi.

A, daca vei zice ca chestia asta contrazice credinta, atunci sa stii ca principiul iconomiei se aplica inca din primul mileniu foarte des tocmai pentru casatorie, de ex; casatoria dupa divort sau casatoria a doua si a treia. Credinta este ca mariajul e unul.
Exista si o sfanta de care stiu eu care a avut doi soti, de primul a divortat.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.04.2009, 12:06:43
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Notiounea de iconomie (deci, si de pogoramant, care este o varianta mai mult latinizanta, traducerea cuvantului dispensa, daca nu ma insel) nu vine de la teologii modernisti sau din minti pacatoase, ci a fost introdusa de sf. Vasile cel Mare in Epistola catre Amfilohie. El spune acolo ca in anumlite cazuri, cand este in joc mantuirea cuiva, este bine sa nu se aplice canoanele cu strictete, pentru a nu se strica economia (adica planul de mantuire) al lui Dumnezeu. Deci PENTRU MANTUIRE, canoanele se pot aplica in feluri diferite sau chiar nu se aplica. La ortodocsi, canoanele nu sunt vazute ca legi, ci ca indreptar, ajutor, si abaterea de la ele este necesara si dorita de multi parinti.
Daca tu, Emanuel, te opui si spui ca vom merge in iad toti cei care o vom aplica (preoti sau mireni), atnci te gasesti in afara credintei ortodoxe si esti influemnat de dreptul canonic catolic (cum se aplica el pe vremuri).
Sfantul Evloghie, patriarh al Constantinopolului, (581-607) a spus: "Iconomia poate fi practicata in mod drept de fiecare data cand doctrina credintei ramane intacta" Cu alte cuvinte, iconomia priveste implicatiile practice ale credintei crestine. de ex. nu se poate spune prin icoomia unui om ca de fapt sunt doua persoane nu trei in Sfanta Treime.

Deci, in ceea ce priveste contraceptia, sunt de acord cu tine si cei care zic ca in principiu un cuplu crestin ar trebui sa accepte nasterea de copii (NB daca practica abstinenta periodica, ei tot pot avea copii, ca nu este o metoda sigura). Asta este principiul. Dar sunt anumite situatii in care proncipiul nu se aplica din iconomie, pentru motive de care stie parintele duvovnic si cei doi, si de care am vorbit la inceput pe acest thread, si nu as vrea sa le mai repet. Asta se face spre MANTUIRE.

Poti citi despre asta in diverse carti, situri insa nu am sa-ti dau deocamdata. Oricum eu stau in Belgia si cunosc mai mult situri in alte limbi.

A, daca vei zice ca chestia asta contrazice credinta, atunci sa stii ca principiul iconomiei se aplica inca din primul mileniu foarte des tocmai pentru casatorie, de ex; casatoria dupa divort sau casatoria a doua si a treia. Credinta este ca mariajul e unul.
Exista si o sfanta de care stiu eu care a avut doi soti, de primul a divortat.
Totuși iconomia nu trebuie să fie o regulă. Și când se dau sfaturi "iconomice" atunci toți cei care citesc asta consideră că și ei sunt în acea grupare la care i se potrivește acel sfat "iconomic" și se apucă să curvească în căsătorie.

În al doilea rând ce e făcut cu iconomie e făcut doar pentru o perioadă de timp nu pentru toată viața. Și doctorul dă o perioadă un tratament cu vitamine ( și mă refer strict la vitamine nu la alte medicamente ) până ce își revine bolnavul iar după asta îl lasă fără vitamine că este pericolul să ajungă dependent de vitamine și organismul să nu mai fie în stare să își proceseze vitaminele.

Nici în dreapta, nici în stânga ci calea de mijloc e cea împărătească... Când mi se cere sfatul pe un forum eu îl dau pe cel în care știu că sunt de acord și Sf. Părinți și las duhovnicului eventual să aplice iconomia după cum consideră.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.04.2009, 12:20:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Totuși iconomia nu trebuie să fie o regulă. Și când se dau sfaturi "iconomice" atunci toți cei care citesc asta consideră că și ei sunt în acea grupare la care i se potrivește acel sfat "iconomic" și se apucă să curvească în căsătorie.

În al doilea rând ce e făcut cu iconomie e făcut doar pentru o perioadă de timp nu pentru toată viața. Și doctorul dă o perioadă un tratament cu vitamine ( și mă refer strict la vitamine nu la alte medicamente ) până ce își revine bolnavul iar după asta îl lasă fără vitamine că este pericolul să ajungă dependent de vitamine și organismul să nu mai fie în stare să își proceseze vitaminele.

Nici în dreapta, nici în stânga ci calea de mijloc e cea împărătească... Când mi se cere sfatul pe un forum eu îl dau pe cel în care știu că sunt de acord și Sf. Părinți și las duhovnicului eventual să aplice iconomia după cum consideră.
Da, Saurian, iti dau dreptate ca nu trebuie facuta o regula din iconomie. Nici nu am afirmat asa ceva. Am zis doar ca daca promovam acrivia sus si tare ii putem sminti pe unii care sunt intr-o situatie dramatica de viata si atunci ei lasa totul balta, si ortodoxia si toate, si traiesc dupa legea lor, crezand ca nu exista nici o solutie crestina pentru situatia lor. (Cum fac multi catolici divortati pentru care o a doua casatorie in Biserica este exclusa, pt ca la ei nu exista iconomia; ei se casatoresc la primarie si uita de biserica! Unii sufera sincer toata viata din cauza asta)

Cred ca tu vrei sa spui ca nu este pedagogic sa vorbesti prea mult despre iconomie, ca atunci oamenii ar lasa-o mai moale in general. Da, asa o fi, dar eu una cred ca mai trebuie sa-lasam omului si libertatea data de Dumnezeu de a hotari in cunostiinta de cauza, nu sa- tratam ca pe niste copii.

Bineinteles ca sfaturile astea se dau in functie de situatie, nu pentru toata viata. Vezi exemplul cu chemioterapia.

Oricum, nu este adevarat ca ar trebui sa ne abtinem de la relatia trupeasa daca nu putem avea copii, cum a zis cineva: daca un cuplu e steril , el este considerat pe deplin casatorit in Biserica. Nu nasterea de copii este scopul principal al casatoriei, asta scriu si parintii.

Si mi se pare iresponsabil sa faci copii handicapati daca stii dinainte ca asta e pericolul si ai fi putut sa eviti, cum propune Emanuel. Cel putin pentru mine ar fi, daca as fi in aceasta situatie.

As vrea sa mai adaug o chestie: exista si pilule contraceptive care nu impiedica nidarea, cele secventiale, dar ele nu prea se prescriu pentru ca tocmai, nu actioneaza suta la suta, daca cumva un ovul se produce si ajunge sa fie fecundat, el se va nida. Si prezervativul este si el complect neabortiv.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.04.2009, 12:30:31
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Nici prezervativul nu ofera protectie 100% impotriva unei eventuale sarcini, ci undeva intre 90-98% ..asa ca exista sansa unei sarcini...ce urmeaza dupa nu se stie...in cazul abstinentei protectia e 1005...deci sa nu ne ascundem dupa deget...nu vrei copii nu avea relatii cu sotul (sotia)...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.04.2009, 12:31:08
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

rectificare nu 1005 ci 100%...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.04.2009, 12:40:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Nici prezervativul nu ofera protectie 100% impotriva unei eventuale sarcini, ci undeva intre 90-98% ..asa ca exista sansa unei sarcini...ce urmeaza dupa nu se stie...in cazul abstinentei protectia e 1005...deci sa nu ne ascundem dupa deget...nu vrei copii nu avea relatii cu sotul (sotia)...
Nu ofera protectie 100 la 100, deci cuplul accepta chestia asta, si daca se naste un copil il accepta.

Daca nu vrei copii intr-o anumita perioada si nu 20 de copii, de asta era vorba, nu, de ex. daca facu chemioterapie. Sau daca esti in pericol de moarte daca vei avea copii sau daca parenerul nu accepta in nici un chip sa mai aiba copii si nu accepta metoda abstinentei periodice (ca taina casatoriei este ai importanta)
Repet, hotararile astea se iau caz dupa caz de cuplu si la sfatul duhovnicului.
Hai, ca iar m-am inflacarat, si am alte treburi..
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.04.2009, 14:15:59
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

@Fani71:

Hai să îți mai spun ceva despre păr Nicolae Tănase că omul acesta e fenomenal ( ai auzit de el? hai că îți dau și un link despre ce face acest om în timp ce noi ne ocupăm de teologie dogmatică și lupta împotriva conspirației mondiale ): Vorbea despre faptul că un doctor le-a spus părinților să facă un avort că respectivul copil se va naște cu handicapuri. Părinții speriați nu știau ce să facă și au plecat la acest părinte care a spus să facă copilul. Când s-a născut copilul ce a fost? Avea parcă la cap o mică malformație trupească.

Mai spunea că unii părinți se feresc să aibă copii mongoloizi iar păr Tănase spunea că acești copii sunt capabili de o dragoste de neînchipuit. La început te sperie când poate strânge prea tare pe om dar e doar modul în care își manifestă dragostea. Poți avea copii handicapați și să faci sfinți din ei și vei vedea ce plată vei avea dincolo. Era o sfântă în Rusia... nu mai știu cine... Sf Xenia sau Matroana... în fine, care era maniaco-depresivă și a ajuns o sfântă.

Îmi amintesc când am fost la mănăstire m-am întâlnit cu un băiat care cred că avea un handicap mental și observam că după felul în care vorbea era f mândru. Acum probabil era asta din cauza bolii dar mă gândesc: oare părinții s-au necăjit puțin să îl crească în duhul smereniei? Nu avem puțin curaj să ne luptăm cu viața. E normal atunci să spunem despre căsătorie că e mai ușoară ca și călugăria. Călugării măcar nu au voie să curvească, adică într-un fel trebuie să își depășească firea pe când noi avem voie și asta. Dar căsătoria înțeleasă cu toate responsabilitățile pe care le implică nu văd să fie cu nimic mai prejos decât călugăria. Dar în loc să facem eforturi să avem parte de o căsnicie în Hristos, o căsnicie în care să ne jertfim și să ne răstignim noi preferăm iconomii. Oare nimeni nu își pune problema: oare ce ar fi dacă m-aș comporta ca un nebun și aș lăsa totul în mâna lui Dumnezeu? Oare cât de tare m-ar lăsa Dumnezeu să cad dacă tot ce fac e pentru El? Oare cât de tare e în stare să mă chinuiască? Dar toți se gândesc că mai bine știu ei să își planifice viața și totul.

P.S.: Pentru cei care vor încerca să îmi facă teoria "revenirii cu picioarele pe pământ" să nu se mai obosească că oricum nu cred că mai postez aici. Am spus ce aveam de spus și dacă vrea cineva înțelege dacă nu... face ce vrea.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.04.2009, 19:42:18
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Salut. Uite ca ma gasit un mic text de care ziceam, despre iconomie. Dar mai intai un mic raspuns:
Eu cred ca nu pui pe acelasi plan femeia si barbatul. Dar daca spermatozoizii care se pierd din cauza conditiilor vitrege nu se pierd din cauza caderii lui Adam, ci doar din cauza conditiilor vitrege, si nu are nici o vina barbatul cand chiar concepe un copil si nu se masturbeaza, atunci de ce femeia care pierde un singur ovul la fiecare ciclu cand nu ramane insarcinata este pacatoasa si nu va ajunge in rai pana nu isi va invinge ciclul, dupa tine? (ca ai zis asta mai sus) (Noroc cu noi femeile ca avem menopauza, altfel nu ar mai ajunge niciuna in rai! Dar rau de voi barbatii, ca voi aveti sperma si la batranete :-D ) "

mam saturat sa iti repet acelasi raspuns de mii de ori ... tam mai zis : ciclul este de la cadere , pierderea spermatozoizilor in conditii vitrege nu este de la cadere ; pierderea in conditii vitrege este involuntara , dar pierderea in conditii in care ciclul si scurgerea pot fi invinse devine un pacat + ca adam si eva nu aveau ciclu si scurgere inainte de cadere ... asta e diferenta , si de aia femeia care nu si-a invins ciclul este pacatoasa ; la fel si cu barbatul care nu si-a invins scurgerea ... nu are rost sa iti tot repet acelasi lucru , cat timp tiam mai explicat asta pe pagini km-etrice ...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.04.2009, 19:46:42
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Poate si ce ai citit tu despre Maica Domnului ia inteles gresit. Ea a fost fecioara inainte, in timpul si dupa nastere, si nu a mai avut dupa aia viata sexuala, asta este credinta ortodoxa.
Si chiar daca sa zicem nu ar mai fi avut nici ciclu (nu e imposibil), nu inseamna ca asta e calea pt toate muritoarele. Ca nici noua nu ni se cere sa-l nastem pe Hristos in trup, fara barbat, sau sa ramanem fecioare dupa nastere. "

Maica Domnului nu a avut ciclu , deoarece asta e pacat , e o stare necurata si nefireasca ...

daca ea nu a avut asta nu a avut nici o legatura cu faptul ca trebuia sa nasca pe Hristos , ci doar cu faptul ca este pacat , iar ea nu a pacatuit toata viata ; si sfintele si-au invins ciclul si asa au ajuns sfinte , dar asta nu inseamna ca prin asta au ajuns sa nasca pe Hristos ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19