Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 29.06.2010, 12:46:07
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

uite o maturisire a unui sfant:Dasius, martirul a refuzat categoric rolul de rege al Saturnaliilor, marturisind credinta in Sfanta Treime si preferand sa aleaga liber jertfa pentru imparatul sau ceresc
  #822  
Vechi 29.06.2010, 12:51:41
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

inca unul:"Emilian a marturisit insistent ca numele sau desavarsit este cel de crestin si ca Dumnezeu si sufletul sau i-au poruncit sa calce in picioare idoli neinsufletiti si jertfele necurate ale paganilor.
  #823  
Vechi 29.06.2010, 12:54:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
uite o maturisire a unui sfant:Dasius, martirul a refuzat categoric rolul de rege al Saturnaliilor, marturisind credinta in Sfanta Treime si preferand sa aleaga liber jertfa pentru imparatul sau ceresc

Bravo lui! Sa faci si tu la fel. Dar sa speram ca nu vei avea ocazia sa te confrunti cu moartea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #824  
Vechi 29.06.2010, 13:01:08
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bravo lui! Sa faci si tu la fel. Dar sa speram ca nu vei avea ocazia sa te confrunti cu moartea...
nu sunt vrednic inca sa mor ca trebuie sa ma spovedesc tot timpul ca sunt plin de pacat si sa mai si postesc si in rugaciuni,dar daca cineva vrea sa faca cere sami schimb religia mai bine as muri in credinta ortodoxa.Nu tu sau Zorobabel,nu credeti ca vorbesc despre voi.
  #825  
Vechi 29.06.2010, 13:05:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
nu sunt vrednic inca sa mor ca trebuie sa ma spovedesc tot timpul ca sunt plin de pacat
Tu crezi ca cel care vrea sa te omoare te intreaba daca te-ai spovedit? Ce te faci daca te ia pe nepregatite si nu te-ai spovedit de mult? Te lepezi ca sa iti dea timp sa te spovedesti?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #826  
Vechi 29.06.2010, 13:09:43
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bravo lui! Sa faci si tu la fel. Dar sa speram ca nu vei avea ocazia sa te confrunti cu moartea...
am facut sa vedeti marturisirile lor ca nu ii credeti.Eu ii cred pe acesti Sfinti Marturisitori au primit cununa muceniciei si sunt impreuna cu Domnul Iisus si cu Maica Domnului,ce frumos sa vezi acest lucru,nu?dar nu suntem vrednici fiindca suntem inca pe pamant,dar cand citesti un sfant si care e in cer fiecare despre simti ca esti aproape de lumea Sfanta a Sfintei Treimi un singur Dumnezeu dar intreit in trei persoane:Tatal ,Fiu, Duhul Sfant,ce bucurie mare.
  #827  
Vechi 29.06.2010, 13:22:10
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu crezi ca cel care vrea sa te omoare te intreaba daca te-ai spovedit? Ce te faci daca te ia pe nepregatite si nu te-ai spovedit de mult? Te lepezi ca sa iti dea timp sa te spovedesti?
da il rog pe cineva sa ma duca la un duhovnic,de exemplu Pilda Samariteanul cel milostiv,ca poate sa aiba mila si ii spun:"Du-ma la o Biserica de aproapa ca vreau sa ma spovedesc si sa ma impartaseaca ca nu vreau sa mor cu pacate si zic nu ma du la spital(daca sunt destul de grav de ranit,daca nu ma duce la spital),si ii zic omului fii binecuvantat.",daca omul nu ma ajuta atunci nu e nici o problema,dar nu e nimeni care sa fie nepasatori fata de un om ranit si atunci miam indeplinit misiunea.

O marturisire care era in cartea mea "Sa ne cunoastem credinta"- de diacon Gheorghe Babut spunea ca un evreu suferea de cancer si ca era aproape sa moare,dar ajugand la mormantul Domnului Iisus s-a vindecat,ceilalti ziceau ca nu ajunge,dar el avea o credinta uriasa in Iisus ca El il va vindeca.

Asa si cu crima daca nadajduiesti in Domnul poti sa ajungi la o biserica sati marturisesti pacatele Domnul iti poate da un anumit timp si sa iei Trupul si Sangele Domnului(Taina Impartasaniei)nu mai probleme si pun mana pe piept sub forma de Cruce ca sunt un crestin.Dar ma duc pe pilda"Samariteaul cel milostiv",dar si de marturisirea acestui evreu.
  #828  
Vechi 29.06.2010, 13:24:14
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu crezi ca cel care vrea sa te omoare te intreaba daca te-ai spovedit? Ce te faci daca te ia pe nepregatite si nu te-ai spovedit de mult? Te lepezi ca sa iti dea timp sa te spovedesti?
cu credinta si ajutor de la Dumnezeu sa ma ajute sami aduc aminte de pacatele mele,nu lasa pe un om sa moare,Domnul nu vrea moartea pacatosului,ci vrea sa se intoarca atat.
  #829  
Vechi 29.06.2010, 13:26:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

N-am inteles bine...te lepezi si dupa aceea te spovedesti si te-ai spalat pe maini? Nu te-ar durea sufletul sa te lepezi de Hristos?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #830  
Vechi 29.06.2010, 13:31:50
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
N-am inteles bine...te lepezi si dupa aceea te spovedesti si te-ai spalat pe maini? Nu te-ar durea sufletul sa te lepezi de Hristos?
nu ma lepad de Iisus...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42