Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 29.06.2010, 13:35:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
nu ma lepad de Iisus...
Aha, ok, atunci e bine...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #832  
Vechi 29.06.2010, 13:36:47
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aha, ok, atunci e bine...
de ce crezi ca mas fi lepadat de Hristos?
  #833  
Vechi 29.06.2010, 13:50:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
de ce crezi ca mas fi lepadat de Hristos?
Pai eu te-am intrebat:

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Te lepezi ca sa iti dea timp sa te spovedesti?
Si tu ai raspuns:

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
da il rog pe cineva sa ma duca la un duhovnic,
Probabil a fost doar o neintelegere.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #834  
Vechi 29.06.2010, 13:54:20
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pai eu te-am intrebat:



Si tu ai raspuns:



Probabil a fost doar o neintelegere.
Tu nu ai nevoie de un duhovnic care sati asculte pacate si sati dea dezlegare si taina impartasaniei si sa termini cu bine,nu asta conteaza?
  #835  
Vechi 29.06.2010, 18:02:05
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
tie ti-e sila de Cuvantul lui Dumnezeu. o dai intr-una cu gandirea sectara, dar de fapt tu ai o problema cu ceea ce a zis Dumnezeu in Cuvantul Lui. Cum citeaza cineva din Biblie cum deja incepi sa critici si sa ai o problema.


Sa imi fac adepti pt ce? nici nu stii ce confesiune sunt. si in plus de asta ti-am zis tie sa faci ce fac si "sectarii" si anume sa vestesti Cuvantul lui Dumnezeu, asa cum faceau si apostolii. Nu ti-am zis sa vii la sectari ci sa aduci tu oameni la ortodoxie.
stiu ca la voi acolo e o placere sa rastalmaciti cuvintele altora. nu tine. am sa repet ori de cate ori te aberezi. mi-e sila de gandirea secatra. ti-am spus, nu-l mai pune pe Dumnezeu in fata ca o pavaza, iar tu stai in spate. N-am de ce sa critic, dar iti spun realitatea, si modalitatea voastra de a sminti omul.
crezi ca mai conteaza din ce secta esti? crezi ca daca esti penticostal si nu evanghelist, se rupe cerul in doua sau esti mai ortodox? Crezi in Maica Domnului, ii cinstesti pe Sfintii Parinti, ai citit Sfanta Traditie?
pai care oameni sa-i aduc la ortodoxie? ca toti pe care-i stiu sunt ortodoxi si cativa sectari. cu ortodoxi am ce vorbi cu sectarii nu, ca nu avem multe in comun si ar trebui mereu sa vorbim la pereti si cum ziceam mi-s sila de prozelitism. n-am obiceiul sa bat la usile oamenilor si nici sa-i admonestez pe strada, tam-nesam. sper ca ma scutesti cu toata lumea moarta ca nu fac ca Apostolii.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #836  
Vechi 29.06.2010, 18:18:22
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
stiu ca la voi acolo e o placere sa rastalmaciti cuvintele altora. nu tine.
Poate ca exagerati cu generalizarile stimata Anaana71.
Sincer, nu aveti cum sa stiti care sunt motivatiile si atitudinile credinciosilor din toate bisericile neoprotestante.

Poate ca sunt biserici in care oamenii nu simt o placere deosebita in a rastalmaci cuvintele altora.

As zice sa-i evaluam pe oameni „en-detail” nu asa, la gramada.
  #837  
Vechi 29.06.2010, 18:49:07
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Poate ca exagerati cu generalizarile stimata Anaana71.
Sincer, nu aveti cum sa stiti care sunt motivatiile si atitudinile credinciosilor din toate bisericile neoprotestante.

Poate ca sunt biserici in care oamenii nu simt o placere deosebita in a rastalmaci cuvintele altora.

As zice sa-i evaluam pe oameni „en-detail” nu asa, la gramada.
ehe...asta cu generalizarea e boala generala, stimate. nici sectarii nu cunosc motivatiile si atitudinile ortodoxilor, dar tot isi permit sa emita supozitii, pareri si mai stiu eu ce. n-apuc eu sa vorbesc cu toti, ca ar trebui sa traiesc sute de ani, dar cu cei care am vb pana acum, si nu-s 2-3, n-au facut rabat la modul de abordare,la cum ma inchin eu la chip cioplit, cum sunt atat de "naiva" sa cred intr-una, o oarecare, e drept m-am prins greu ca era vorba de Maica Domnului, de Sfinti nu-ti mai spun ca deja mi-era rusine de rusinea lor, si stiau ca-s crestin ortodox. bleah.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #838  
Vechi 29.06.2010, 19:17:17
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Crezi in Maica Domnului,
Ana, neoprotestantii au un fix: sa-i convingi cu Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu). Arata din invataturile Domnului Iisus Hristos si a Sfintilor Apostoli (cu care, Maica Domnului a fost contemporana) ca trebuie sa credem in Maica Domnului (adica sa ne inchinam si sa ne rugam la ea). Eu, chiar as fi curios sa-mi arati ce relatie era intre Sfintii Apostoli si Maica Domnului.

Merita sa incerci. Poti sa aduci un ratacit pe calea cea buna. E datoria ta de crestina.
  #839  
Vechi 29.06.2010, 19:33:51
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Deci nu doarme nimeni,de fapt...Doar dispar. Atunci de ce se insista pe somn?
Intr-o postare anterioara, chiar tu singura ti-ai raspuns la intrebare (cea referitoare la asemuirea mortii intaia cu un somn). Vezi aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=756


Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Este un om care a lepadat corpul fizic si a imbracat trup de slava.
Asa definesti "duhul desprins de trup"? Am gasit si eu vorbindu-se despre asa ceva, in Sfanta Scriptura. Numai ca era vorba despre trupurile "imbracate in slava" la revenirea Domnului Iisus Hristos. Iata ce frumos descrie Sfantul Apostol Pavel ce se va intampla atunci:"iatã, vã spun o tainã: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati într-o clipã, într-o clipealã din ochi, la cea din urmã trîmbitã. Trîmbita va suna, mortii vor învia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati. Cãci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sã se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sã se îmbrace în nemurire."(1 Corinteni 15:51-53).

Banuiesc ca si tu ai vrut sa faci referire tot la acest eveniment (revenirea Mantuitorului) cand ai scris despre "trupul imbracat in slava".
  #840  
Vechi 29.06.2010, 22:51:05
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ehe...asta cu generalizarea e boala generala, stimate.
Permiteti-mi sa nu cred ca acest argument va scuza.
„In ziua de azi daca nu minti nu supravietuiesti” sau „toata lumea face asa” sau alte rationamente de acest fel nu m-au convins niciodata.


Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nici sectarii nu cunosc motivatiile si atitudinile ortodoxilor, dar tot isi permit sa emita supozitii, pareri si mai stiu eu ce.
... cum ma inchin eu la chip cioplit, cum sunt atat de "naiva" sa cred intr-una, o oarecare, e drept m-am prins greu ca era vorba de Maica Domnului, de Sfinti nu-ti mai spun ca deja mi-era rusine de rusinea lor, si stiau ca-s crestin ortodox. bleah.
Din nou generalizati.
Eu, de exemplu, nu-mi permit sa emit pareri cu privire la motivatiile ortodocsilor.
Dimpotriva sunt aici sa cercetez si sa intreb.
Am inteles deja ca nu va inchinati icoanelor si chipurilor cioplite, ci lui Dumnezeu.

Va rog nu va grabiti sa stigmatizati un mare numar de oameni. Asa cum nu toti ortodocsii sunt la fel nici toti NP nu sunt.

Iar chestia cu „bleah”, fara suparare, dar am sentimentul ca nu sta bine niciodata unei doamne.

Last edited by penticostalulmantuibil; 29.06.2010 at 22:53:42.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42