Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 02.02.2010, 12:48:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate Noesisaa a vrut sa spuna ca nu stim noi cine este sfant sau are sfintenie cat este in viata.
In Biserica, sfintenia se recunoaste dupa moartre, si la un timp destul de lung in general.
Exact. Si exista si un motiv intemeiat pentru asta, pentru a nu cadea in tot felul de culturi ale personalitatii. Eu prefer sa fiu mai rezervata.

Apoi, unui sfant te poti ruga. Oare Anca, tu de rogi pr Arsenie Papacioc? Ti s-ar parea normal sa i se picteze icoana? Acatist? Nu ti se pare asa ceva total in afara traditiei ortodoxe?
Reply With Quote
  #162  
Vechi 02.02.2010, 12:48:43
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate Noesisaa a vrut sa spuna ca nu stim noi cine este sfant sau are sfintenie cat este in viata.
In Biserica, sfintenia se recunoaste dupa moartre, si la un timp destul de lung in general.
Da, stiu ca la asta s-a referit, dar cu asta cu "timpul indelungat" nu sunt foarte de acord. Sa ne amintim de Sfantul Simenon Noul-Teolog, care si-a cinstit ca sfant duhovnicul chiar imediat dupa moartea acestuia.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 02.02.2010, 19:21:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Exact. Si exista si un motiv intemeiat pentru asta, pentru a nu cadea in tot felul de culturi ale personalitatii. Eu prefer sa fiu mai rezervata.

Apoi, unui sfant te poti ruga. Oare Anca, tu de rogi pr Arsenie Papacioc? Ti s-ar parea normal sa i se picteze icoana? Acatist? Nu ti se pare asa ceva total in afara traditiei ortodoxe?
Nu ma rog Parintelui Arsenie Papacioc, ci il rog pe sfintia sa, sa se roage pentru mine, inca in viata fiind. L-am intalnit pe Pr. Arsenie Papacioc si pot spune ca am intalnit un sfant in viata.
Canonizarea nu poate avea loc decat dupa plecarea sfantului la Domnul.
Iata aici Pr. Mihai-Andrei Aldea ne spune mai multe despre sfintii inca necanonizati:
http://www.youtube.com/watch?v=3CL3XGc02uc
Daca ne gandim si la sfintii inchisorilor, si acolo moastele lor izvorasc mir fara ca acestia sa fie canonizati inca. Il mai avem si pe Pr. Arsenie Boca, la mormantul caruia au loc numeroase minuni si convertiri la ortodoxie.
Pr. Staniloae:
[SIZE=2]Sfinții români au existat însă în mod real și au fost recunoscuți ca atare de evlavia populară, cu toate că Biserica nu i-a canonizat formal și nu le-a dedicat anumite zile în calendar și de aceea faptele lor nu au fost lăudate prin imne bisericești închinate lor.[/SIZE]
[SIZE=2]De altfel, timp îndelungat sfinții s-au făcut cunoscuți ca atare prin cinstirea pe care și-au cîștigat-o în evlavia populară. De-abia de la un timp încoace Biserica a început să purceadă și la o canonizare formală a sfinților de mai tîrziu, confirmînd venerarea lor de către cercuri largi ale credincioșilor.[/SIZE]

Ori credinciosii i-au cunoscut pe acestia inca din timpul vietii lor, le-au vazut evlavia si sfintenia, ceea ce a dus la canonizarea lor.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 08.02.2010, 17:50:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Postul

Sa revenim...
Alt element care tine de felul in care alimentele erau consumate in trecut si nu are o semnificatie strict duhovniceasca este Postul.

Problemele legate de o alimentatie fara e-uri si alte chimicale au devenit foarte actuale si este CLAR ca ele genereaza cele 70% din decesele globale din cauza cancerului.

Cred ca Urmatorul Sinod va trebui sa se adreseze si acestei probleme.
Cu ce sa mai tii post?

In ziua de astazi ca sa maninci curat trebuie sa ai salariu de parlamentar cau mare afacerist-fripturist. Oare asta vrea Dumnezeu de la noi? SIGUR NU!

Sa ne ambitionam sa mincam fara carne si lapte ca sa ne curatam corpul, bun, de acord, dar sa consumam ce? Porcariile lor chimice?

Pai atunci de ce curatenie mai poate fi vorba?. Totul devine o aberatie, chiar o idiotenie!


Deci astea sunt problemele ACTUALE care nu mai sunt asemanatoare cu cele din timpurile Sf Parinti si a Sinodului al 7-lea de la Niceea.
Nu stiau ei atunci ca mincarea va deveni din plastic si ca majoritatea populatiei pamintului va fi ucisa de cancer

Adica eu nu manic un purcelus sau un vitel crescut de neamuri la tara si o sa manic porcariile astora stropite si crescute cu pesticide de la care cresc tumori

Last edited by andreicozia; 08.02.2010 at 17:53:42.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 08.02.2010, 18:41:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sa revenim...
Alt element care tine de felul in care alimentele erau consumate in trecut si nu are o semnificatie strict duhovniceasca este Postul.

Problemele legate de o alimentatie fara e-uri si alte chimicale au devenit foarte actuale si este CLAR ca ele genereaza cele 70% din decesele globale din cauza cancerului.

Cred ca Urmatorul Sinod va trebui sa se adreseze si acestei probleme.
Cu ce sa mai tii post?

In ziua de astazi ca sa maninci curat trebuie sa ai salariu de parlamentar cau mare afacerist-fripturist. Oare asta vrea Dumnezeu de la noi? SIGUR NU!

Sa ne ambitionam sa mincam fara carne si lapte ca sa ne curatam corpul, bun, de acord, dar sa consumam ce? Porcariile lor chimice?

Pai atunci de ce curatenie mai poate fi vorba?. Totul devine o aberatie, chiar o idiotenie!


Deci astea sunt problemele ACTUALE care nu mai sunt asemanatoare cu cele din timpurile Sf Parinti si a Sinodului al 7-lea de la Niceea.
Nu stiau ei atunci ca mincarea va deveni din plastic si ca majoritatea populatiei pamintului va fi ucisa de cancer

Adica eu nu manic un purcelus sau un vitel crescut de neamuri la tara si o sa manic porcariile astora stropite si crescute cu pesticide de la care cresc tumori
"Cu ce sa mai tii post?"
Postul se tine cu fara mancare, in principal."Adica eu nu manic un purcelus sau un vitel crescut de neamuri la tara si o sa manic porcariile astora stropite si crescute cu pesticide de la care cresc tumori" - spui neamurilor ca in loc de porc sa-ti trimita varza.. nici o filosofie.

Multa lume se descurca.. ar trebui sa pui problema asa: este o incidenta crescuta a cancerului intre crestinii postitori? se moare de cancer pe la manastiri?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 08.02.2010, 18:53:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Cu ce sa mai tii post?"


Multa lume se descurca.. ar trebui sa pui problema asa: este o incidenta crescuta a cancerului intre crestinii postitori? se moare de cancer pe la manastiri?
Ah, am uitat ca tu locuiesti la minastire!

Cancer intre crestinii postitori?
Data urmatoare cind mergi la Biserica poate incerci sa intrii si in discutii cu oamenii de pe acolo, poate stai la vre-un parstas ceva si mai aflii ce fac si oamenii REALI, nu numai cei din Pateric.

La mine, dintr-un grup destul de restrins, o femeie tocmai a murit de cancer generalizat lasind o fetita de 8 ani in urma doar cu tatal si bunica, iar altul X tocmai a facut operatie pe creier in zona urechii pentru a scoate o tumoare.

Asa ca mai usor cu prezentarea dintilor tai rinjitori
Reply With Quote
  #167  
Vechi 08.02.2010, 19:13:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Pentru cine considera postul o povara

Va rog sa priviti niste date statistice, sa intelegeti ca sunteti fericiti ca aveti ce manca!
date de pe wikipedia:
Hunger mortality statistics

  • On the average, 1 person dies every second as a result, either directly or indirectly, of hunger - 4000 every hour - 100 000 each day - 36 million each year - 58 % of all deaths (2001-2004 estimates).[10][11][12]
  • On the average, 1 child dies every 5 seconds as a result, either directly or indirectly, of hunger - 700 every hour - 16 000 each day - 6 million each year - 60% of all child deaths (2002-2008 estimates).[13][14][15][16][17]
According to UNICEF, 25,000 children die each day due to poverty. And they “die quietly in some of the poorest villages on earth, far removed from the scrutiny and the conscience of the world. Being meek and weak in life makes these dying multitudes even more invisible in death."
(sursa:
http://www.globalissues.org/article/...acts-and-stats)

Alt site care merita vazut din cand in cand: http://www.stopthehunger.com/

Sper ca nu supar pe nimeni cand spun ca suntem ipocriti sa maraim ca noi nu vrem sa mancam aia, ci ailalta! Ca niste copii prosti si razgaiati.
Trebuie sa multumim zilnic lui Dumnezeu ca avem ce manca.. fie si numai paine si ceai. Ca altii nu au nici atat!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 08.02.2010, 19:29:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Problemele legate de o alimentatie fara e-uri si alte chimicale au devenit foarte actuale si este CLAR ca ele genereaza cele 70% din decesele globale din cauza cancerului.
Deci astea sunt problemele ACTUALE care nu mai sunt asemanatoare cu cele din timpurile Sf Parinti si a Sinodului al 7-lea de la Niceea.
Nu stiau ei atunci ca mincarea va deveni din plastic si ca majoritatea populatiei pamintului va fi ucisa de cancer

Adica eu nu manic un purcelus sau un vitel crescut de neamuri la tara si o sa manic porcariile astora stropite si crescute cu pesticide de la care cresc tumori
De unde iti iei datele?
Am cautat si eu sa vad de ce se moare in sua.. unde traiesti tu si spui ca mancarea este contaminata.
Sa vedem... intram intai pe situl unei agentii guvernamentale: centrul pt prevenirea si controlul bolilor. Statistica pe 2006 (nu am gasit mai recenta, sau nu am rabdare sa caut) spune asa: din 2.500.000 morti in sua, juma de milion au murit de cancer (pe locul 2, ca pe primul loc sunt boli de inima!) Deci procentul tau e pur fantezist.
Aaaa, tu ai vorbit de "lume".. ok, cautam statistici despre lume:
World Health Organization (http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs310/en/index.html): locul 1 boli inima, loc 2 cardiovasculare, loc 3 infectii respiratorii, loc 4 tot despre plamani... etc...

(Tu visezi noaptea procentele alea despre cancer, Andrei? Daca vrei neaparat, dar neaparat sa mananci de dulce.. este strict problema ta, nu trebuie sa argumentezi pe forum aiurea.... fa ce vrei, mananca ce vrei, nu te judeca nimeni, chiar este doar optiunea ta... dar nu mai vinde gogosi aici!!)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 09.02.2010, 11:36:07
cristianul cristianul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 10
Implicit Ips Bartolomeu

Stie cineva ce se mai intimpla cu Ips Bartolomeu Anania si de ce este singurul ierarh despre care nu se mai aude absolut nimic ?
Cumva probleme de sanatate sau altceva ? Este un mare om ! Sa i se traga de la participarea la alegeri pentru patriarh ?
Rog dezvoltati subiectul daca stiti ceva.
Merci
Reply With Quote
  #170  
Vechi 09.02.2010, 23:42:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De unde iti iei datele?
Am cautat si eu sa vad de ce se moare in sua.. unde traiesti tu si spui ca mancarea este contaminata.
Sa vedem... intram intai pe situl unei agentii guvernamentale: centrul pt prevenirea si controlul bolilor. Statistica pe 2006 (nu am gasit mai recenta, sau nu am rabdare sa caut) spune asa: din 2.500.000 morti in sua, juma de milion au murit de cancer (pe locul 2, ca pe primul loc sunt boli de inima!) Deci procentul tau e pur fantezist.
Aaaa, tu ai vorbit de "lume".. ok, cautam statistici despre lume:
World Health Organization (http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs310/en/index.html): locul 1 boli inima, loc 2 cardiovasculare, loc 3 infectii respiratorii, loc 4 tot despre plamani... etc...

(Tu visezi noaptea procentele alea despre cancer, Andrei? Daca vrei neaparat, dar neaparat sa mananci de dulce.. este strict problema ta, nu trebuie sa argumentezi pe forum aiurea.... fa ce vrei, mananca ce vrei, nu te judeca nimeni, chiar este doar optiunea ta... dar nu mai vinde gogosi aici!!)
da, ok , fie cum spui tu, este pe locul doi, am confundat niste cifre
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 02:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 13:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 29.10.2010 00:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 16:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.11.2008 00:28:33