Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2013, 22:48:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit In memoriam

111 ani de la nașterea lui Petre Țuțea

"Petre Țuțea se naște la 6 octombrie 1902, în satul Botenii de Mușcel, (județul Argeș). Urmează liceul la Câmpulung Muscel, și la Cluj. Tot la Cluj face și Facultatea de Drept, unde își ia titlul de doctor în științe juridice. În perioada studenției devine un comunist convins și scrie la revista “Stânga”.

Lucrează la Ministerul Economiei Naționale și este trimis în mai multe călătorii diplomatice: Berlin, Budapesta și Moscova. Intră apoi într-un cerc select de intelectuali: Mircea Eliade, Emil Cioran, Eugen Ionescu, Constantin Noica și alții. Colaborează la revista “Cuvântul” a lui Nae Ionescu.

Influența acestor personalități ale culturii românești îi va marca viața. Țuțea trece de la stânga la dreapta, devenind legionar. În cadrul Guvernului Național-Legionar, Petre Țuțea a îndeplinit funcția de Director în Ministerul Economiei Naționale. Între 1940 și 1944 a fost Șef de secție în Ministerul Războiului, iar între anii 1944-1948 a fost Director de studii în Ministerul Economiei Naționale.

După cel de-al Doilea Război Mondial este anchetat cinci ani în stare de arest, fiind condamnat definitiv în 1956. În cei 13 ani de temniță trece prin închisorile Malmaison, Aiud, Jilava și Ocnele Mari. După gratii ține adevărate predici cu paralele între între Platon și Hristos, între păgânism și creștinism.

“Constantin Noica mi-a povestit că în inchisoare, la un interogatoriu care se prelungea peste măsură, anchetatorul a sfârșit prin a proclama răstit, cu titlu de avertisment: «Ascultă, eu l-am anchetat și pe Țuțea!» Era pentru el o dovadă de extremă competență, o încununare profesională de tipul doctoratului, o proba supremă. Călăul se legitima prin anvergura victimei”, nota, în 1990, Andrei Pleșu." (sursa: realitatea.net)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2013, 10:17:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Petre Tutea-Cugetari memorabile


- Cum vă rugați lui Dumnezeu?
- Cu umilință! Și cu “Tatăl Nostru”. Numai față de Dumnezeu și de neamul românesc mă simt nimic, cu toate că am fost în vârful generației mele, înaintea lui Mircea Eliade.
Sunt nimic față de Poporul Român.”
-In clipa morții, ultimele cuvinte ale lui Petre Țuțea au fost: “Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!”

“Se spune ca intelectul e dat omului ca sa cunoasca adevarul. Intelectul e dat omului, dupa parerea mea,nu ca sa cunoasca adevarul, ci sa primeasca adevarul.”
“Am avut revelatia ca în afara de Dumnezeu nu exista adevar. Mai multe adevaruri, zic eu, raportate la Dumnezeu,este egal cu nici un adevar. Iar daca adevarul este unul singur, fiind transcendent în esenta, sediul lui nu e nici în stiinta, nici în filozofie, nici în arta. Si cînd un filozof, un om de stiinta sau un artist sînt religiosi,atunci ei nu se mai disting de o baba murdara pe picioare care se roaga Maicii Domnului.
Acum, mai la batrînete, pot sa spun ca fara Dumnezeu si fara nemurire nu exista adevar.”

“Antisemitismul nu e o reactie spontana a românilor, a germanilor, a polonilor, a francezilor, a americanilor, ci e provocat de evrei, prin exces. E provocat de ei ca spaima, crezînd ca-l previn. Antisemitismul functioneaza dupa principiul actiunii si reactiunii. Pai daca rabinul Moses Rosen, care e doctor si face parte din Consiliul Mondial Evreiesc, îl înjura pe Eminescu… Pai ce ar zice el daca eu l-as lua pe Moise pe faras?

Nu am fost si nu sînt antisemit, pentru ca ar însemna sa fiu anticrestin. “
“O baba murdara pe picioare, care sta în fata icoanei Maicii Domnului în biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu – baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor.
Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura.
Ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si între un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu.
Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada. Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba. “
“Eu sînt iudeocentric în cultura Europei, caci daca scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un glumet tragic.
Fara Biblie, europenii, chiar si laureatii premiului Nobel, dormeau în craci. Stiinta si filozofia greaca sînt foarte folositoare, dar nu sînt mîntuitoare. Prima carte mîntuitoare si consolatoare pe continent – suverana – e Biblia.

Mie mi-a trebuit o viata ca sa ma conving ca în afara de Biblie nu e nici un adevar. Shakespeare, pe lînga Biblie, – eu demonstrez asta si la Sorbona – e scriitor din Gaesti. “
“În afara slujbelor bisericii, nu exista scara catre cer. Templul este spatiul sacru, în asa fel încît si vecinatatile devin sacre în prezenta lui.
Stii unde poti capata definitia omului? – te întreb. În templu. În biserica. Acolo esti comparat cu Dumnezeu, fiindca exprimi chipul si asemanarea Lui. Daca Biserica ar disparea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar disparea si omul.În biserica afli ca existi. Ce pustiu ar fi spatiul daca n-ar fi punctat de biserici!”



“Comunismul e cea mai mare aflare-în-treaba din istoria omenirii.
Ca sa constati ca e incapabil comunismul de guvernare, nu trebuie sa ai doctoratul în stiinte sociale. Orice bou vede ca nu e bun.
A te opune comunismului înseamna a apara puritatea Codului Penal. Comunistii nu trebuie tratati ca infractori de drept comun. Ca hotii de buzunare, ca tîlharii, ca violatorii de dame…
Comunismul e imanentism absolut: el muta complet omul în lumea asta. Comunismul înseamna negatia omului total, ca omul total apartine la cele doua lumi:lumea trecatoare si lumea vesnica. Or, comunismul ancoreaza în dimensiunea lumii trecatoare si în felul asta nu e uman. Pentru ca daca îi spui unui om normal: ma, esti un animal rational muritor si dupa tine ramîn doar viermi si minerale – îti da cu bîta în cap!
M-am gîndit sa scriu un pamflet anticomunist si m-am gîndit sa iau anticii si modernii, cei mai mari pamfletari pe care-i întîlnesc, si sa iau de acolo cele mai acidulate imagini sau figuri de stil. Si m-am gîndit ca e un travaliu odios, gratuit, nu face trei parale. Si am ajuns la o intuitie mult mai corecta pentru a defini orice miscare comunista. Iau un Cod Penal cu trihotomia, tripartita diviziune a infractiunilor: crime, delicte si contraventii. Definesc crimele pe rînd, delictele pe rînd si contraventiile pe rînd, si scriu dedesubt: comunismul e infractor la ordinea universala, naturala prezenta în acest integral Cod Penal. Ei sînt infractori, comunistii, nu sînt oameni politici. De altfel, Douglas, ministrul de externe al Americii, a dat o definitie a comunismului: exista în dreptul penal crime continue si crime continuate; comunismul e o crima continua.
Comunismul, unde a triumfat, te beleste sistematic.
Comunismul este un cancer social. Unde se instaleaza, ramîne pustiu.
Astia sînt comunistii – anarhisti! “

“Crestinismul nu poate fi identificat cu nici un sistem filosofic, monist, dualist, sau pluralist.Crestinismul este pur si simplu. Despre crestinism,

“Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toata cultura antica precrestina. Isus Cristos este eternitatea care puncteaza istoria. “
“Eminescu, despre care Iorga spune ca-i expresia integrala a natiunii române, iar Blaga ca reprezinta “ideea platonica de român”, e românul absolut. L-am definit eu: suma lirica de voievozi. “
“Geniul e relief, noutate, inventie, creare de epoca si stil. Nu e neaparat un întelept, ci un suprainteligent. Geniile sînt originale, în masura în care originalitatea e posibila. În fond, maxima mea a fost aceasta: Dumnezeu este creator, iar omul imitator. Prin încercarea de a imita mereu Divinbitatea, prin proximitatea fata de divin, geniul e mai apropiat de cer; dar nu sînt în masura în care e apropiat sfîntul.
În fata lui Dumnezeu nu exista genii, Dumezeu lucrînd nu cu genii, ci cu oameni. “
“Kant spunea ca el e propriul sau legiuitor si stapîn. Lucru la care eu am facut asa: pîrt! Asa e el legiutor si stapîn cum sînt eu popa în cartier.Nu e om, Kant. N-a reusit sa fie om cu toata stabilitatea lui. Iar badea Gheorghe, care se sincronizeaza cu clopotele de la biserica, e laureat al premiului Nobel pe lînga Kant. “
“E mai mîntuitoare o rugaciune într-o biserica din Gaiesti decît Platon.“
“Fara Dumnezeu omul ramîne un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri. Si el ramîne asa chiar daca este laureat al premiului Nobel sau maturator.”
“Cum vad participarea românilor de acum la mîntuirea lor? – Simplu. Ducîndu-se la biserica. Si folosind stiinta ca peria de dinti. Tot ce spune stiinta sa nu-i lase cu gura cascata si tot ce spune un popa de la Cucuietii din Deal sa considere adevar ritualic. “
“Am facut o marturisire într-o curte cu sase sute de insi, în închisoarea de la Aiud. Fratilor, am zis, daca murim toti aici, în haine vargate si în lanturi, nu noi facem cinste poporului român ca murim pentru el, ci el ne face onoarea sa murim pentru el!”
“Fiindca în universul lui Cristos o celula care mai palpita într-un muribund e mai valoroasa decît toate galaxiile posibile."

Last edited by antiecumenism; 07.10.2013 at 10:22:16.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2013, 20:37:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit 101 ani de la nașterea părintelui Sofian Boghiu

"Astăzi se împlinesc 101 ani de la nașterea vrednicului de pomenire părinte Sofian Boghiu, duhovnicul Mănăstirii Antim din București. Părintele Sofian Boghiu s-a născut în comuna Cuconeștii-Vechi, județul Bălți, dincolo de Prut, pe 7 octombrie 1912. A primit la botez numele Serghei.

La vârsta de 14 ani ajunge frate de mănăstire la Schitul Rughi, județul Soroca, iar după 11 ani de ascultare primește tunderea în monahism în Mănăstirea Dobrușa. A urmat școala de cântăreți la Dobrușa și Seminarul monahal de la Cernica. În anul 1940 se înscrie la Academia de Belle Arte din București, secția Artă Decorativă, devenind în anul 1945 pictor licențiat.

În perioada 1942-1946, urmează cursurile Facultății de Teologie. Este hirotonit preot la Mănăstirea Antim, pe 15 noiembrie 1945. În vara anului 1958, este arestat și închis, împreună cu alți membri din cadrul mișcării spirituale „Rugul Aprins“.

A fost condamnat la 16 ani de închisoare pentru „uneltire contra ordinii sociale prin activitate mistică dușmănoasă“. După 6 ani a fost pus în libertate. A trecut la cele veșnice la 14 septembrie 2002, în chilia sa de la Mănăstirea Antim." (sursa: ziarullumina)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2013, 21:09:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit 20 de ani de la trecerea la Domnul a celui mai mare teolog român

Parastas la Cernica pentru părintele Stăniloae

"Părintele Dumitru Stăniloae a fost pomenit sâmbătă, 5 octombrie, cu prilejul împlinirii a două decenii de la trecerea sa la Domnul. Atât la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae“ de la Mănăstirea Cernica, cât și la mormântul renumitului teolog din cimitirul acestui așezământ monahal, slujba de pomenire a fost săvârșită de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

La slujba Parastasului de la Mănăstirea Cernica, alături de Întâistătătorul Bisericii noastre au mai fost Preasfințitul Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, Preasfințitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, arhimandriți, preoți, între care și preoți profesori participanți la lucrările Congresului Internațional de Teologie „Receptarea operei Părintelui Dumitru Stăniloae astăzi“, care a avut loc săptămâna trecută la Palatul Patriarhiei, și diaconi.

De asemenea, la această slujbă de pomenire au participat Lidia Stăniloae, fiica părintelui Stăniloae, Dumitru Horia Ionescu, nepotul părintelui Stăniloae, mirenii participanți la lucrările congresului menționat, credincioși care l-au cunoscut personal, dar și numeroși tineri care l-au cunoscut prin intermediul vastei sale opere teologice.

După slujba Parastasului, săvârșită în Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae“ a Mănăstirii Cernica, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a rostit cuvântul intitulat „Odihnă în pacea și iubirea Preasfintei Treimi“.

După cuvântul Preafericirii Sale, pr. prof. dr. Viorel Ioniță, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul“ din București, a prezentat volumul „Părintele Dumitru Stăniloae - mărturii și evocări“, apărut la Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei, volum elaborat la inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel de către arhim. Timotei Aioanei, exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor, și de pr. Nicolae-Cristian Câdă, consilier cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

„În această carte sunt prezentate câteva din mărturiile și evocările celui care a fost părintele profesor Dumitru Stăniloae. Sunt evocări semnate mai întâi de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, apoi de vrednicul de pomenire patriarh Teoctist, de mai mulți ierarhi, preoți, teologi și credincioși.

Am onoarea să subliniez că aceste mărturii vin ca un răspuns la discuțiile care au avut loc ieri (n.r. vineri) și alaltăieri la Palatul Patriarhiei, când s-a subliniat că procesul de continuă receptare a operei celui mai mare teolog ortodox român și a celui mai reprezentativ teolog din întreaga lume de-a lungul secolului XX nu înseamnă doar lectura și interpretarea operei scrise, ci în mod special opera părintelui Stăniloae se înțelege mult mai adânc și mult mai apropiat dacă se cunoaște și viața sa.

Aceasta pentru că a fost un om, un preot, un profesor care a trăit, care a iradiat lumina despre care a vorbit, care a împărtășit bucuria credinței pe care a predicat-o, care L-a urmat și L-a mărturisit pe Hristos în toată viața, inclusiv în închisorile comuniste. De aceea, astfel de mărturii din partea celor care l-au cunoscut sunt necesare ca să înțelegem mai bine, mai complex, mesajul pe care ni-l lasă părintele profesor Stăniloae“, a spus părintele Viorel Ioniță.

Clerul și credincioșii au mers la mormânt, unde au fost rostite cereri pentru iertarea sufletelor părintelui Dumitru Stăniloae și prezbiterei Maria, soția lui." (sursa: ziarullumina)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2013, 21:44:44
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit 21 de ani de la moartea soților Aldea Teodorovici

Ieri s-au împlinit 21 de ani de la tragicul accident de circulație în care au murit Ion și Doina Aldea Teodorovici, „legendele scenei moldovenești și simbolurile renașterii naționale“. Cunoscuții muzicieni au cântat, la 27 august 1991, „pentru Suveranitate și Independență la Marea Adunare Națională“, apoi au plecat, imediat, la Festivalul de la Mamaia, unde Doina avea să spună: „Vin aici direct din Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, să vă aduc salutul libertății noastre“, menționează jurnaliștii de la timpul.md.

Potrivit biografiei celor doi interpreți, dragostea pentru muzică a lui Ion Aldea Teodorovici a fost cultivată de către tatăl său, care a fost preot. „Dumnezeu îi dă omului putere să supraviețuiască și să devină, pur și simplu, artist, ca să nu fie persecutat de nimeni“, afirma Ion într-un interviu. În 1981, după ce se căsătorește cu Doina, duetul lor este lansat la o seară de creație a poetului . Ion Aldea Teodorovici a fost un prolific compozitor, iar alături de soția sa a militat pentru unirea Basarabiei cu România, în anii 90 fiind primii artiști care au cântat despre limba română. (sursa: ziarullumina.ro)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare