Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 26.12.2016, 00:29:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
Tii minte reportajele despre orfanii nostri din anii 90? N-ai fi preferat ca macar unii dintre copiii aia sa fie dati in grija unor cupluri homosexuale?
Nu. Pentru că li s-ar fi oferit bunăstare, dar le-ar fi afectat percepția normalității, ceea ce e foarte grav. Adică are consecințe mortale în plan spiritual.
Pe de altă parte au fost și sunt încă destule cupluri normale care ar fi dorit să-i adopte. Problema e că instituțiile statului nu doresc asta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 26.12.2016, 00:29:31
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Exact asta ii voi spune.Voi spune adevarul intreg si fara sovaire
Nu mai retin exact de unde era americanul ala, parca din Arkansas, tot asa, ca tine era si el, si-a taiat-o cu drujba... L-au bagat la balamuc dupa ce l-au salvat. Lasa-l pe drac , ca-l doare-n cot de tine, apuca-te de alergari, de exemplu. Uite, dimineata sa te scoli mai devreme si alergi o juma de ora, seara, inainte de culcare , o ora intreaga. Si socializeaza.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 26.12.2016, 00:33:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Afectele naturale, mișcările fiziologice ale trupului sunt naturale, nu sunt de la draci. Ele sunt bune când sunt folosite conform menirii lor și rele atunci când sunt folosite rău sau când devin patimi. Abia atunci putem implica și dracii.
Însă ceea ce este natural nu trebuie condamnat, dar trebuie stăpânit și direcționat bine. Sportul, da, e un îndemn bun. Ca și postul, și nu doar cel alimentar, ci și cel vizual, auditiv. Te ferești de ceea ce te ispitește.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 26.12.2016, 01:03:17
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
Nu mai retin exact de unde era americanul ala, parca din Arkansas, tot asa, ca tine era si el, si-a taiat-o cu drujba... L-au bagat la balamuc dupa ce l-au salvat. Lasa-l pe drac , ca-l doare-n cot de tine, apuca-te de alergari, de exemplu. Uite, dimineata sa te scoli mai devreme si alergi o juma de ora, seara, inainte de culcare , o ora intreaga. Si socializeaza.
Aici nu prea m-ai nimerit,fac sport de multi ani si de cativa ani(vreo 3)fac de performanta.Alergatul este un hobby al meu,alerg nu dimineata ca este frig acum,alerg dupa masa distante cu 2 cifre si mai practic(deocamdata) si sala,fitness mai bine zis.De socializat socializez in general cu cei din lumea sportului,cu care am ce vorbi,din pacate nu am gasit pe cineva sa socializez prin intermediul credintei si ortodoxiei,toti carora le zic si incerc sa ii mai invat am impresia ca vorbesc cu peretii,asta e.Cat despre cei ce nu se afla in aceste doua categorii,sportul si credinta,nu prea am teme comune de discutat cu ei.Iti spun din propria experienta,sportul nu prea m-a ajutat la infranare,mai de folos sunt postul alimentar si tinerea in frau a gandurilor,dintre care tinerea in frau a gandurilor mi-a fost cea mai folositoare.Nu am spus acestea ca sa ma laud,insa am vazut ca mai mi-ai recomandat sport si socializare anterior si am zis sa iti raspund.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 26.12.2016, 01:10:28
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Aici nu prea m-ai nimerit,fac sport de multi ani si de cativa ani(vreo 3)fac de performanta.Alergatul este un hobby al meu,alerg nu dimineata ca este frig acum,alerg dupa masa distante cu 2 cifre si mai practic(deocamdata) si sala,fitness mai bine zis.De socializat socializez in general cu cei din lumea sportului,cu care am ce vorbi,din pacate nu am gasit pe cineva sa socializez prin intermediul credintei si ortodoxiei,toti carora le zic si incerc sa ii mai invat am impresia ca vorbesc cu peretii,asta e.Cat despre cei ce nu se afla in aceste doua categorii,sportul si credinta,nu prea am teme comune de discutat cu ei.Iti spun din propria experienta,sportul nu prea m-a ajutat la infranare,mai de folos sunt postul alimentar si tinerea in frau a gandurilor,dintre care tinerea in frau a gandurilor mi-a fost cea mai folositoare.Nu am spus acestea ca sa ma laud,insa am vazut ca mai mi-ai recomandat sport si socializare anterior si am zis sa iti raspund.
ce sa mai zic, e al doilea topic in care iau teapa... si nu numai eu. pai daca in doar cateva zile, de cand am intrat eu pe forumul asta, gasesc doua topice false, cate or fi in realitate?!?

dar ca tema de discutie e ok... si ca participanti la fel, presupun ca ma voi mai intalni cu dl CristianR si pe alte topice... salutare!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 26.12.2016, 01:14:23
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
ce sa mai zic, e al doilea topic in care iau teapa... si nu numai eu. pai daca in doar cateva zile, de cand am intrat eu pe forumul asta, gasesc doua topice false, cate or fi in realitate?!?

dar ca tema de discutie e ok... si ca participanti la fel, presupun ca ma voi mai intalni cu dl CristianR si pe alte topice... salutare!
Nu stiu ce ti se pare fals la topicul asta.Eu am spus adevarul
Reply With Quote
  #147  
Vechi 26.12.2016, 02:00:52
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Sunt unii care cugetă și înainte să râgâie!
E bineplăcut Domnului să elimin gaze? Ce va zice duhovnicul etc. etc. Vai, musai să mă spovedesc că am tras un pârț!!!
Astfel de specimene nu au permisiunea să își exprime partea instinctuală, care nu e de la firea omului ci de la dracu- cred ei. Sunt doar niște castrați, fără să bănuiască asta.
Din astfel de oameni (în psihopatologie li se spune, uneori, anancaști!) au ieșit cele mai tembele și dăunătoare interdicții. Cum ar fi, de pildă, legea că înainte să ai erecție trebe musai să cugeți dacă erecția e bineplăcută Domnului sau nu. Visul lor e să pună "sfințenie" și pă respirație! Ori respiri în rugăciune, ori mori!
Oameni buni, dacă era după astfel de oameni, noi eram cu toții nenăscuți. Nu-i credeți, sunt dușmanii vieții. În orice caz, sunt analfabeți dovediți. N-au citit în viața lor că "din păcate m-a născut maica mea"......... Sau, dacă au citit, n-au dat doi bani pe fițuica aia. Nu-i lasă "șefu"!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 26.12.2016, 02:12:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sunt unii care cugetă și înainte să râgâie!
E bineplăcut Domnului să elimin gaze? Ce va zice duhovnicul etc. etc. Vai, musai să mă spovedesc că am tras un pârț!!!
Astfel de specimene nu au permisiunea să își exprime partea instinctuală, care nu e de la firea omului ci de la dracu- cred ei. Sunt doar niște castrați, fără să bănuiască asta.
Din astfel de oameni (în psihopatologie li se spune, uneori, anancaști!) au ieșit cele mai tembele și dăunătoare interdicții. Cum ar fi, de pildă, legea că înainte să ai erecție trebe musai să cugeți dacă erecția e bineplăcută Domnului sau nu. Visul lor e să pună "sfințenie" și pă respirație! Ori respiri în rugăciune, ori mori!
Oameni buni, dacă era după astfel de oameni, noi eram cu toții nenăscuți. Nu-i credeți, sunt dușmanii vieții. În orice caz, sunt analfabeți dovediți. N-au citit în viața lor că "din păcate m-a născut maica mea"......... Sau, dacă au citit, n-au dat doi bani pe fițuica aia. Nu-i lasă "șefu"!
Tare :)
Ai uitat chestia aia scrisă pe alt Tipic de fratele Demetrius cu spermatozoidul care poate sa călătorească pe unde vrea mușchii lui si te poți trezi cu o vecină violată sau însărcinată :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 26.12.2016, 14:53:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Exact asta ii voi spune.Voi spune adevarul intreg si fara sovaire
Cateva observatii.
Cum esti acum dupa cateva luni de abstinenta?
Esti mai linistit? Simti ca s-a mai linistit trupul? Simti ca duci mai usor lucrul asta? Te agiti la fel de usor pe tema asta?

Intreb pentru a lamuri si pentru noi si poate si pentru tine daca se mai linisteste trupul in timp, daca functia sexuala se mai linisteste cand nu mai este activa si daca mai sunt exact imboldurile puternice ca la inceput.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 26.12.2016, 17:29:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cateva observatii.
Cum esti acum dupa cateva luni de abstinenta?
Esti mai linistit? Simti ca s-a mai linistit trupul? Simti ca duci mai usor lucrul asta? Te agiti la fel de usor pe tema asta?

Intreb pentru a lamuri si pentru noi si poate si pentru tine daca se mai linisteste trupul in timp, daca functia sexuala se mai linisteste cand nu mai este activa si daca mai sunt exact imboldurile puternice ca la inceput.
Dar nu-i vorba de trup e vorba de minte.Acolo se duce lupta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare