Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.10.2017, 22:28:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.10.2017, 22:34:08
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Simplificați îngrozitor. De erorile din programe știți ceva? De neconcordanța materii scolare/bac și cerințele minime pe care trebuie să le îndeplinească un boboc la începerea facultății? De slaba pregătire a profesorilor plus lipsa coerenței sistemului? Se schimbă mai repede de patru ani reformele; ca exemplu, fac parte din generația care a prins și tezele unice (clasa a VII-a), și evaluare națională (final de a VIII-a). Credeți că e benefic și util pentru un copil să fie aiurit așa, aproape an de an sa se schimbe cerințele?

Să nu mai amintesc de bacalaureat, un dezastru în bună regulă, deși e alcatuit ca pentru idioți. Aici pot reveni cu un link, am scris în urmă cu doi ani mai multe despre.

În altă ordine de idei, am un frate de 12 ani și da, face teme până seara. Nu w olimpic și nici nu-i pretinde cineva performanță, e un elev cât se poate de obișnuit. Mediu.

N.b. Am trecut și prin învățămàntul vocațional (liceu de muzică) și pot compara. Da, și acolo situația e de plâns la materiile teoretice.
Nu simplificam nimic, doar ca vorbeam despre altceva.
Oricum, concluzia e ca pui mult prea usor etichete...teologii sunt fraieri, Liiceanu e netot, Plesu nu e cult, Fuego e artist mediocru...Dar e ok, esti la varsta la care inca iti permiti etichete si critica. Si am nadejdea ca vei ajunge sus, cat mai sus, poate acolo la ministerul educatiei, sa pui osul si mintea la treaba sa repari ceva din uraciunea aceasta ce a devenit invatamantul romanesc. Ar fi pacat sa te consumi doar carcotind pe forumuri.

Scuzati ca va bruiez barfoteca culta.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.10.2017, 22:47:24
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu simplificam nimic, doar ca vorbeam despre altceva.
Oricum, concluzia e ca pui mult prea usor etichete...teologii sunt fraieri, Liiceanu e netot, Plesu nu e cult, Fuego e artist mediocru...Dar e ok, esti la varsta la care inca iti permiti etichete si critica. Si am nadejdea ca vei ajunge sus, cat mai sus, poate acolo la ministerul educatiei, sa pui osul si mintea la treaba sa repari ceva din uraciunea aceasta ce a devenit invatamantul romanesc. Ar fi pacat sa te consumi doar carcotind pe forumuri.

Scuzati ca va bruiez barfoteca culta.
Nu sunt etichete aruncate din avion, m-am învârtit printre teologi, am cărțile lui Liiceanu (da, ca om e netot, citiți vă rog link-ul), pe Pleșu nu-l poți bănui de lipsă de erudiție, pe Fuego nu-l ajută genul... :) La drept vorbind, muzical vorbind, habar n-am ce ar putea scoate de acolo.

Etichetele și critica sunt lucruri distincte. Da, gândirea critică mi-o permit și sunt mai maleabilă decât par. Dacă mi se dovedește că greșesc ori sunt îndreptată spre criterii mai bune de judecată, accept imediat. Nu sunt deloc o rigidă în muchia cărții.

Un om nu poate repara ce se petrece de decenii. Ce vedem acum sunt doar efecte: învățământul și sănătatea sunt cele mai atacate, pentru că un popor prost și bolnav (fizic și psihic) nu poate reacționa. E ușor de condus. Liviu Pop e doar vârful icebergului, ca să folosesc o metaforă deja golită de sens prin ultrauzură...
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.10.2017, 22:52:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:12:22.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.10.2017, 23:58:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:11:13.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.10.2017, 00:28:04
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Off, Doamne. Dacă o iei așa, și ce mi s-a spus la școală (clasa a IX-a) printr-un documentar la istorie, că în antichitate se practicau orgii la greu, cu titulatura de normal, iar Alexandru Macedon era homosexual ar intra tot sub incidența propagandei. E o tâmpenie, nimeni nu a sărit ofuscat atunci. Istoria culturii (artei, în speță) n-o mai schimbă niciun moralist sictirit.

Tot într-a noua am vizionat, cu profesoara, "Parfumul" (în anul respectiv citisem și cartea). Iar, nimeni nu a acuzat-o că ne-ar îndemna la violențe. Părinții și-au văzut de treabă, noi ne-am dus mai departe cu materia.

Și pentru că mă irită a naibii dubla măsură - nu mă pot stăpâni să nu o văd unde apare -, religia în școală nu tot propagandă se cheamă? Ai idee că sunt mulți elevi de liceu atei, cărora efectiv li se rupe de materie în sine, dar sunt obligați să participe?

Să le arăți și ce se întâmplă în mod real pe lume (homosexualitate, cinism, cruzime), chiar și în facultate, e corupere a minților, dar să le bagi creștinismul pe gât (de fapt, ăla nu e creștinism; cred că nici cateheză nu se poate numi ce se petrece... e de cele mai multe ori insuflarea fricii, că Dumnezeu e un tartor care taie și spânzură dacă nu te rogi zilnic și nu te spovedești des), ca unică opțiune de viață, e perfect acceptabil. Și apoi vă mai mirați că nu au reacție, că dezvoltă aversiune față de ortodoxia prost înțeleasă, predată prin spaime, dar nici îm viața concretă nu se pot orienta, fiindcă efectiv nu știu.

Homosexualitatea e o problemă deosebit de spinoasă și da, studiile sunt necesare, tocmai pentru a înțelege fenomenul cât mai bine cu putință. Cercetarea, în sensul ăsta, nu înseamnă propagandă, ci vine ca o necesitate la condițiile lumii (e și o problemă de ordin sociologic, în fond).

Și surprize-surprize! Homosexualitatea nu va dispărea dacă vă faceți voi că nu există și vă educați copiii în același spirit. Negarea ei aduce alte pagube, ignoranța (și ignorarea) înseamnă moarte.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.10.2017, 06:31:24
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Subiectul profesoarei merită o discuție mai amplă și o contextualizare în lumina evenimentelor din ultimii ani.
Mai precis respectiva profesoară a fost „sancționată” cu „mustrare scrisă” pentru că a recomandat unor elevi de clasa a X-a un film cu tentă gay care surprinde „tumultuoasa relație a poetului Arthur Rimbaud și a mentorului său Paul Verlaine.”
Atentie! Faceam trimitere spre o alta profesoara . Asa cum am mentionat in paranteza, ma refeream la o profesoara din liceul pe care colega de discutie l-a absolvit. Cum ai ajuns tu sa deduci si sa aduci cazul acesta in discutie nu stiu.

Si despre droguri ce ne puteti spune? in randul cadrelor didactice, bineinteles.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.10.2017, 06:40:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Off, Doamne. Dacă o iei așa, și ce mi s-a spus la școală (clasa a IX-a) printr-un documentar la istorie, că în antichitate se practicau orgii la greu, cu titulatura de normal, iar Alexandru Macedon era homosexual ar intra tot sub incidența propagandei. E o tâmpenie, nimeni nu a sărit ofuscat atunci. Istoria culturii (artei, în speță) n-o mai schimbă niciun moralist sictirit.

Tot într-a noua am vizionat, cu profesoara, "Parfumul" (în anul respectiv citisem și cartea). Iar, nimeni nu a acuzat-o că ne-ar îndemna la violențe. Părinții și-au văzut de treabă, noi ne-am dus mai departe cu materia.

Și pentru că mă irită a naibii dubla măsură - nu mă pot stăpâni să nu o văd unde apare -, religia în școală nu tot propagandă se cheamă? Ai idee că sunt mulți elevi de liceu atei, cărora efectiv li se rupe de materie în sine, dar sunt obligați să participe?

Să le arăți și ce se întâmplă în mod real pe lume (homosexualitate, cinism, cruzime), chiar și în facultate, e corupere a minților, dar să le bagi creștinismul pe gât (de fapt, ăla nu e creștinism; cred că nici cateheză nu se poate numi ce se petrece... e de cele mai multe ori insuflarea fricii, că Dumnezeu e un tartor care taie și spânzură dacă nu te rogi zilnic și nu te spovedești des), ca unică opțiune de viață, e perfect acceptabil. Și apoi vă mai mirați că nu au reacție, că dezvoltă aversiune față de ortodoxia prost înțeleasă, predată prin spaime, dar nici îm viața concretă nu se pot orienta, fiindcă efectiv nu știu.

Homosexualitatea e o problemă deosebit de spinoasă și da, studiile sunt necesare, tocmai pentru a înțelege fenomenul cât mai bine cu putință. Cercetarea, în sensul ăsta, nu înseamnă propagandă, ci vine ca o necesitate la condițiile lumii (e și o problemă de ordin sociologic, în fond).

Și surprize-surprize! Homosexualitatea nu va dispărea dacă vă faceți voi că nu există și vă educați copiii în același spirit. Negarea ei aduce alte pagube, ignoranța (și ignorarea) înseamnă moarte.
Drăguță, ai fost "educata" bine de facultate, probabil, mai ales.
Ai niște șabloane în gândire și exprimare, de numa'!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.10.2017, 08:12:25
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Drăguță, ai fost "educata" bine de facultate, probabil, mai ales.
Ai niște șabloane în gândire și exprimare, de numa'!
Nu sunt la psihologie, ci la conservator. Nu am făcut studii de gen, doar că, spre deosebire de alții, mă lupt să înțeleg. E vorba de realități zilnice.

Oița, nu știu la ce te referi. Eu am terminat Bălcescu, în Cluj. Habar n-am ce s-a mai petrecut pe acolo în ultimii ani, m-am străduit să mă rup.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.10.2017, 08:53:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu sunt la psihologie, ci la conservator.
Și ce? Acolo crezi că nu e soluție de spălat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde