Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2012, 14:22:40
catalinmihai catalinmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2012
Mesaje: 5
Implicit Cel mai frumos lucru!

Problema cuplurilor din ziua de azi e simpla! nu mai vrea nimeni sa se casatoreasca,nimeni nu mai vrea sa-si mai ia o responsabilitate dar,sa nu uite ca cei mai frumosi ani din viata noastra a fost copilaria,iar copilaria frumoasa nu poate traii fara familie.poate gandesc prea laic sau sunt invechit , sau poate nu ma pot adapta la mediul actual....Oameni buni,priviti ochii unui copil si atunci ne dam seama cine suntem.plange copilul din noi pentru ce am pierdut,pentru anii copilariei. cum ne putem bucura de viata daca nu avem copii,daca nu-l avem pe celalalt langa noi,suntem fara identitate pierduti in jungla oraselor.plange sufletul in mine,pentru ca nu se mai vrea o unitate in familie,o familie crestin ortodoxa!poate ca multi suntem in acelasi gand,poate ca toti tanjim dupa o familie sudata printr-o credinta nebuna in Dumnezeu,dar cu cine sa mai faci?toti suntem frustrati,visam la o viata ca la televizor,dar sunt povesti povestite...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2012, 15:51:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinmihai Vezi mesajul
Problema cuplurilor din ziua de azi e simpla! nu mai vrea nimeni sa se casatoreasca,nimeni nu mai vrea sa-si mai ia o responsabilitate dar,sa nu uite ca cei mai frumosi ani din viata noastra a fost copilaria,iar copilaria frumoasa nu poate traii fara familie.poate gandesc prea laic sau sunt invechit , sau poate nu ma pot adapta la mediul actual....Oameni buni,priviti ochii unui copil si atunci ne dam seama cine suntem.plange copilul din noi pentru ce am pierdut,pentru anii copilariei. cum ne putem bucura de viata daca nu avem copii,daca nu-l avem pe celalalt langa noi,suntem fara identitate pierduti in jungla oraselor.plange sufletul in mine,pentru ca nu se mai vrea o unitate in familie,o familie crestin ortodoxa!poate ca multi suntem in acelasi gand,poate ca toti tanjim dupa o familie sudata printr-o credinta nebuna in Dumnezeu,dar cu cine sa mai faci?toti suntem frustrati,visam la o viata ca la televizor,dar sunt povesti povestite...
hai ca nu e chiar asa. Nu generaliza. Unii intradevar nu vor sa se casatoreasca, unii nu vor sa mai ia o responsabilitate. Unii, NU TOTI!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2012, 19:12:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Casatoria si calugaria sunt cele doua cai de mantuire. Valorificata duhovniceste, casatoria nu e nici perfecta, nici imperfecta, ci este mantuitoare. Ne mantuim unii prin altii. O boala a sotului/sotiei poate deveni un prilej de rugaciune intensa; o ispita, de asemenea.

E ideal ca amandoi sotii sa fie buni crestini si sa se conduca dupa randuiala crestina in casatorie. Cunosc si cazuri cand cei doi l-au gasit pe Dumnezeu rugandu-se datorita incercarilor pe care le-au avut. Apoi au ajuns sa se inteleaga din priviri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2012, 20:17:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Casatoria si calugaria sunt cele doua cai de mantuire...
Lasand la o parte amanuntele, respectiv boli, rugaciuni, ispite, si luand in considerare numai esenta(directiile) celor doua cai(calugaria=dedicare spre Duhul Sfant, casatoria=dedicarea spre trup), cum pot mai multe directii(cai) sa duca spre acelasi rezultat?

Last edited by Demetrius; 17.11.2012 at 22:20:36.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2012, 23:54:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lasand la o parte amanuntele, respectiv boli, rugaciuni, ispite, si luand in considerare numai esenta(directiile) celor doua cai(calugaria=dedicare spre Duhul Sfant, casatoria=dedicarea spre trup), cum pot mai multe directii(cai) sa duca spre acelasi rezultat?
Am gasit doua articole foarte bune pe aceasta tema:

,,Masura desavarsirii omului se cunoaste dupa masura smereniei sale. Ma vad cat de bolnav, gol, si ticalos sunt dar cu Dumnezeu smerindu-ma vad cat de mult ma ajuta. El imi da putere sa ma abtin de la manie, El imi da posibilitatea de a arata marinimie si de a ierta pe cel care nu l-as fi iertat in veac, vad ca Dumnezeu ma ajuta si nu eu.

Cred ca pentru zilele care le traim, intelegerea acestor adevaruri este mai mult decat suficienta, atunci cand vorbim de viata duhovniceasca. Nu pot, si ma jenez sa vorbesc la anii mei despre anumite stari duhovnicesti. Cat de important este dobandirea lor o vedem la Sfintii parinti. Atunci cand Sfantul Antonie cel Mare a fost trimis la un cizmar pentru invatatura, ce a dobandit el ? - Ceva pentru care a multumit si laudat pe Dumnezeu. Sfantul Antonie l-a intrebat: Ce faci ? Cizmarul aproape lesinat de emotie a marturisit : parinte nu fac nimic eu doar una stiu si vad toti acestia se vor mantui, Doamne numai eu, nu. Sfantul Antonie s-a cutremurat de raspunsul cizmarului si a multumit lui Dumnezeu pentru aceasta, desi era vazator cu duhul si facator de minuni a plecat in pustie profund invatat ce inseamna smerenia.

Sfantul Macarie Egipteanul a fost trimis la doua femei maritate care i-au marturisit: Crede-ne pe noi, Sfinte Parinte, ca nici in noaptea trecuta de patul barbatilor nostri n-am fost libere, deci, ce fel de lucruri cauti de la noi ? Noi nici un fel de rudenie intre noi nu aveam si s-a intamplat ca s-au insotit cu noi doi frati si, cu dansii, cincisprezece ani petrecand in aceeasi casa, nici un cuvant rau sau spurcat n-am zis una catre alta, nici nu ne-am sfadit candva, ci in pace pana acum vietuim. Si ne sfatuiam cu un gand, ca, lasand pe sotii cei trupesti, sa mergem in ceata sfintelor fecioare, celor ce slujesc lui Dumnezeu, dar n-am putut sa-i induplecam pe barbatii nostri, ca sa ne lase pe noi, macar ca foarte cu multe lacrimi si rugaminti i-am rugat pe dansii. Drept aceea, necastigandu-ne dorirea, am pus asezamant intre Dumnezeu si intre noi ca nici un fel de cuvant nesocotit sa nu zicem pana la moartea noastra. Acestea, auzindu-le, Sfantul Macarie a zis: "Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia, dupa alegerea cea de buna voie, ii da pe Duhul Sfant, Cel ce indrepteaza viata tuturor celor ce vor sa se mantuiasca". Deci, sa ne hotaram ce viata vrem sa ducem."

Sursa:http://www.crestinortodox.ro/diverse...ie-128779.html


,,În timpul vieții, Sfântul Antonie nu a fost cruțat de cel viclean. Odată, acesta i-a spus:
- Antonie, altul ca tine nu există. Ești cel mai sfânt de pe pământ.
Sfântul însă nu s-a lăsat înșelat și l-a gonit îndată. A auzit apoi un glas de la Dumnezeu:
- Vrei să vezi cine este cel mai sfânt? Mergi jos în Alexandria și acolo îl vei afla pe omul acela.
Și astfel coborî sfântul în Alexandria. Și după ce trecu de centrul cetății și de locurile mărginașe, ajunge la un subsol.
- Aici, îi spuse îngerul Domnului, locuiește cel mai sfânt om din lume.
Când intră, Sfântul Antonie văzu un cizmar și îl întrebă:
- Tu ce faci aici? Cum viețuiești?
- Mă trezesc dimineața și îmi fac cruce. Îmi chem femeia și copiii, facem rugăciune și citim Evanghelia. Apoi vin aici la cizmărie și muncesc. Din tot ce scot, dau și la unul mai sărac. Plâng pentru păcatele mele și cer mila lui Dumnezeu.
- Nu faci nimic altceva?
- Nimic altceva.
Și Sfântul Antonie se minună tare de lucrarea acestui cizmar și mulțumi lui Dumnezeu că l-a învrednicit să vadă acestea."


Sursa:

http://www.ziarullumina.ro/articole;...lexandria.html

Pe aceeasi tema:

http://ortodoxia.md/articole-si-publ...rde?format=pdf

Last edited by antoniap; 18.11.2012 at 00:26:15.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.11.2012, 00:34:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfantul Macarie Egipteanul[/url] a fost trimis la doua femei maritate care i-au marturisit: Crede-ne pe noi, Sfinte Parinte, ca nici in noaptea trecuta de patul barbatilor nostri n-am fost libere, deci, ce fel de lucruri cauti de la noi ? Noi nici un fel de rudenie intre noi nu aveam si s-a intamplat ca s-au insotit cu noi doi frati si, cu dansii, cincisprezece ani petrecand in aceeasi casa, nici un cuvant rau sau spurcat n-am zis una catre alta, nici nu ne-am sfadit candva, ci in pace pana acum vietuim. Si ne sfatuiam cu un gand, ca, lasand pe sotii cei trupesti, sa mergem in ceata sfintelor fecioare, celor ce slujesc lui Dumnezeu, dar n-am putut sa-i induplecam pe barbatii nostri, ca sa ne lase pe noi, macar ca foarte cu multe lacrimi si rugaminti i-am rugat pe dansii. Drept aceea, necastigandu-ne dorirea, am pus asezamant intre Dumnezeu si intre noi ca nici un fel de cuvant nesocotit sa nu zicem pana la moartea noastra. Acestea, auzindu-le, Sfantul Macarie a zis: "Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia, dupa alegerea cea de buna voie, ii da pe Duhul Sfant, Cel ce indrepteaza viata tuturor celor ce vor sa se mantuiasca". Deci, sa ne hotaram ce viata vrem sa ducem."
Minunata aceasta relatare, m-a folosit tare mult ce ai postat, in mod special intamplarea de mai sus.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2012, 06:42:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am gasit doua articole foarte bune pe aceasta tema:

,,Masura desavarsirii omului se cunoaste dupa masura smereniei sale. Ma vad cat de bolnav, gol, si ticalos sunt dar cu Dumnezeu smerindu-ma vad cat de mult ma ajuta. El imi da putere sa ma abtin de la manie, El imi da posibilitatea de a arata marinimie si de a ierta pe cel care nu l-as fi iertat in veac, vad ca Dumnezeu ma ajuta si nu eu.

Cred ca pentru zilele care le traim, intelegerea acestor adevaruri este mai mult decat suficienta, atunci cand vorbim de viata duhovniceasca. Nu pot, si ma jenez sa vorbesc la anii mei despre anumite stari duhovnicesti. Cat de important este dobandirea lor o vedem la Sfintii parinti. Atunci cand Sfantul Antonie cel Mare a fost trimis la un cizmar pentru invatatura, ce a dobandit el ? - Ceva pentru care a multumit si laudat pe Dumnezeu. Sfantul Antonie l-a intrebat: Ce faci ? Cizmarul aproape lesinat de emotie a marturisit : parinte nu fac nimic eu doar una stiu si vad toti acestia se vor mantui, Doamne numai eu, nu. Sfantul Antonie s-a cutremurat de raspunsul cizmarului si a multumit lui Dumnezeu pentru aceasta, desi era vazator cu duhul si facator de minuni a plecat in pustie profund invatat ce inseamna smerenia.

Sfantul Macarie Egipteanul a fost trimis la doua femei maritate care i-au marturisit: Crede-ne pe noi, Sfinte Parinte, ca nici in noaptea trecuta de patul barbatilor nostri n-am fost libere, deci, ce fel de lucruri cauti de la noi ? Noi nici un fel de rudenie intre noi nu aveam si s-a intamplat ca s-au insotit cu noi doi frati si, cu dansii, cincisprezece ani petrecand in aceeasi casa, nici un cuvant rau sau spurcat n-am zis una catre alta, nici nu ne-am sfadit candva, ci in pace pana acum vietuim. Si ne sfatuiam cu un gand, ca, lasand pe sotii cei trupesti, sa mergem in ceata sfintelor fecioare, celor ce slujesc lui Dumnezeu, dar n-am putut sa-i induplecam pe barbatii nostri, ca sa ne lase pe noi, macar ca foarte cu multe lacrimi si rugaminti i-am rugat pe dansii. Drept aceea, necastigandu-ne dorirea, am pus asezamant intre Dumnezeu si intre noi ca nici un fel de cuvant nesocotit sa nu zicem pana la moartea noastra. Acestea, auzindu-le, Sfantul Macarie a zis: "Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia, dupa alegerea cea de buna voie, ii da pe Duhul Sfant, Cel ce indrepteaza viata tuturor celor ce vor sa se mantuiasca". Deci, sa ne hotaram ce viata vrem sa ducem."

Sursa:http://www.crestinortodox.ro/diverse...ie-128779.html


,,În timpul vieții, Sfântul Antonie nu a fost cruțat de cel viclean. Odată, acesta i-a spus:
- Antonie, altul ca tine nu există. Ești cel mai sfânt de pe pământ.
Sfântul însă nu s-a lăsat înșelat și l-a gonit îndată. A auzit apoi un glas de la Dumnezeu:
- Vrei să vezi cine este cel mai sfânt? Mergi jos în Alexandria și acolo îl vei afla pe omul acela.
Și astfel coborî sfântul în Alexandria. Și după ce trecu de centrul cetății și de locurile mărginașe, ajunge la un subsol.
- Aici, îi spuse îngerul Domnului, locuiește cel mai sfânt om din lume.
Când intră, Sfântul Antonie văzu un cizmar și îl întrebă:
- Tu ce faci aici? Cum viețuiești?
- Mă trezesc dimineața și îmi fac cruce. Îmi chem femeia și copiii, facem rugăciune și citim Evanghelia. Apoi vin aici la cizmărie și muncesc. Din tot ce scot, dau și la unul mai sărac. Plâng pentru păcatele mele și cer mila lui Dumnezeu.
- Nu faci nimic altceva?
- Nimic altceva.
Și Sfântul Antonie se minună tare de lucrarea acestui cizmar și mulțumi lui Dumnezeu că l-a învrednicit să vadă acestea."


Sursa:

http://www.ziarullumina.ro/articole;...lexandria.html

Pe aceeasi tema:

http://ortodoxia.md/articole-si-publ...rde?format=pdf
Mie articolele nu mi se par la fel de bune. Exemplele tale nu demonstreaza ca(virgula) cele doua cai spre mantuire sunt casatoria si calugaria; e ca si cum as spune ca razboiul este calea de mantuire (pentru soldatii care n-au impuscat pe nimeni).
Vrei sa spui ca daca femeile acelea pe care le-a vizitat sfantul Antonie nu erau casatorite nu se aveau sansa de mantuire? Dar despre sotii lor ce spune sfantul, ca si ei fac parte din aceeasi casatorie, aceeasi "cale" spre mantuire?
Iar cizmarul, daca nu era casatorit nu-si facea cruce dimineata?
Am cerut sa lasam la o parte amanuntele(boli, rugaciuni, ispite, suferinte) si sa analizam caile, casatoria si calugaria, nu faptele celor amintiti in discutie.

Sper ca nu sustii ca smerenia este cultivata in casatorie la fel ca in calugarie.

Last edited by Demetrius; 18.11.2012 at 06:48:14.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.11.2012, 12:36:23
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lasand la o parte amanuntele, respectiv boli, rugaciuni, ispite, si luand in considerare numai esenta(directiile) celor doua cai(calugaria=dedicare spre Duhul Sfant, casatoria=dedicarea spre trup), cum pot mai multe directii(cai) sa duca spre acelasi rezultat?
Pot duce la acelasi rezultat asa cum fiecare "viata in Hristos", desi e diferita duce la acelasi rezultat (nu stiu cat de acelasi pt ca sunt diferente in lumea de dincolo dar ideea se intelege)...
Si nu numai casatoria si calugaria sunt cai..si viata in curatie sau in feciorie in societate poate avea acelasi rezultat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.11.2012, 15:16:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mie articolele nu mi se par la fel de bune. Exemplele tale nu demonstreaza ca(virgula) cele doua cai spre mantuire sunt casatoria si calugaria; e ca si cum as spune ca razboiul este calea de mantuire (pentru soldatii care n-au impuscat pe nimeni).
Vrei sa spui ca daca femeile acelea pe care le-a vizitat sfantul Antonie nu erau casatorite nu se aveau sansa de mantuire? Dar despre sotii lor ce spune sfantul, ca si ei fac parte din aceeasi casatorie, aceeasi "cale" spre mantuire?
Iar cizmarul, daca nu era casatorit nu-si facea cruce dimineata?
Am cerut sa lasam la o parte amanuntele(boli, rugaciuni, ispite, suferinte) si sa analizam caile, casatoria si calugaria, nu faptele celor amintiti in discutie.

Sper ca nu sustii ca smerenia este cultivata in casatorie la fel ca in calugarie.
Pentru a intelege corect mesajele articolelor, trebuie citite integral. Cizmarul din Alexandria si cele trei femei, probabil, se puteau mantui foarte bine si la manastire. Prin ei, insa, Dumnezeu le atrage atentia celor doi asceti asupra unor virtuti foarte importante in urcusul duhovnicesc: smerenia si dragostea fata de aproapele. Stia Dumnezeu de ce le da astfel de lectii.

Nu putem analiza caile, casatoria sau calugaria fara fapte, fara lupta cu pacatul si fara agonisirea virtutilor. Nu ne garanteaza nimeni mantuirea numai pentru ca am ales o cale sau alta. Insa de invatat, putem invata cate o lectie de la cine ne asteptam mai putin.

Un ascet s-a rugat sa primeasca un cuvant de folos de la primul om care-i va iesi in cale. S-a nimerit sa fie, insa, o desfranata care se uita la el insistent. Ascetul a certat-o cu asprime. Femeia, insa, i-a spus ca se uita la el pentru ca a fost facuta din coasta lui Adam. In timp ce el, ca barbat, ar trebui sa se uite in pamant, deoarece a fost facut din pamant!
Ascetul i-a multumit lui Dumnezeu pentru lectia primita prin aceasta femeie.

Casatoria si calugaria sunt aproape de perfectiune cand conduc sufletul spre sfintenie si sunt pe drumul cel bun atunci cand conduc sufletul spre mantuire. Perfectiunea ii apartine lui Dumnezeu. Dar, asa cum este scris, in iad exista si mireni si calugari. Sa ne fereasca Dumnezeu. Totusi, din randul calugarilor s-au ridicat mai multi sfinti decat din randul mirenilor, ceea ce inseamna ca exista oameni care in calugarie s-au desavarsit deoarece si-au dedicat intreaga viata numai lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.11.2012, 09:21:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sper ca nu sustii ca smerenia este cultivata in casatorie la fel ca in calugarie.
si de ce nu ar fi? Crezi ca toti calugarii sunt smeriti? Peste tot sunt oameni si oameni
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 00:43:30
Pentru o armonie perfecta intre stiinta si teologie... ClaudiuT Teologie si Stiinta 70 12.07.2011 16:45:27
Casatoria Membru Generalitati 1 08.10.2010 15:18:01
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 19:23:51
Casatoria julieta_mihailescu Nunta 1 10.09.2007 00:11:08