Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2008, 13:20:24
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Trist ! Foarte trist este ce ni se intampla!Doamne ajuta-ne !

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2008, 13:30:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mai sunt si alte tropare schimbate,cum ar fi troparul invierii glasul 1:"piatra fiind pecetluita de evrei..." a fost inlocuit cu :"piatra fiind pecetluita"fara adaosul evrei.Se cedeaza nepermis la presiunile facute de evrei,care au dialog interreligios(ca sa nu zic ecumenic)cu crestinii.???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2008, 13:39:41
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Intrebare: cine a ridicat ciocanul si a batut cuiul in mainile si picioarele lui Iisus pe cruce?
Raspuns: Noi fiecare dintre noi am ridicat ciocanul si am batut cuiele prin pacatele noastre.

Isaia 53:5 Dar El fusese [color=red]străpuns pentru păcatele noastre[/color] si [color=red]zdrobit pentru fărădelegile noastre[/color]. El a fost pedepsit pentru mantuirea noastră si prin rănile Lui noi toti ne-am vindecat.

Deci rastignirea nu este doar opera unui soldat roman, a unui arhiereu, a unui membru a sinedriului, a unui sutas, ci este opera intregii umanitati decazute in pacat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2008, 13:49:06
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sarut dreapta,parinte Negroponte.

La dvs. in Parohie, la Prohodul Domnului mai cantati aceste strofe pe care le-ati descoperit a fi eliminate deoarece aduc atingere "prietenilor" nostri evrei? Caci cu adevarat, ei, fostul popor ales, prin indaratnicia si fala lor prosteasca,prin viclenia lor innascuta, sunt cei care L-au rastignit pe Mantuitorul nostru...
Fizic, ei L-au rastignit pe Domnul Iisus Hristos si nu sunt de acord cu afirmatiile userului 7th_Brigade_Tzhl. Nu in zadar i-a numit Domnul (citat din Evanghelia dupa Ioan) "fii ai tatalui minciunii" (adica ai lui Lucifer si ceata sa de demoni spurcati).
Spiritual, Domnul Iisus Hristos a acceptat Rastignirea Sa pe Cruce pentru izbavirea de pacate a Noului Israel, adica a popoarelor ce-L vor recunoaste ca Dumnezeu, nu si pentru evrei. Caci, spre aducerea aminte a acestui user, evreii s-au auto-blestemat cand au spus: "Rastigniti-L! Rastigniti-L! Sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2008, 15:28:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu va mai aventuratzi sa blamatzi pe evrei, ca e vorba de iudei, de Israel, deci de totzi care L-au Cunoscut, L-au iubit dar apoi L-au lasat pe Domnul pentru lume...

iar noua rom^nilor deshi ne iubeshte ne spune tot asha, "Mai Israele, mai creshtinule rom^n, mai Rom^nia Mea" deci de ce nu pricepi ca judecata shi ura shi osandirea shi invidia shi viclenia shi rautatea shi lacomia este intunericul shi bezna pentru oricine shi nu doar pentru evrei, ca evreii ce vroiau? Edenul pamantului fagaduintzei il vroiau,... ca ce vrei? Evrei... dar cand a venit la ei sa-i ridice din daramaturi nu L-au Cunoscut shi L-au rastignit... in Ierusalimul Rastignirii... dar "asta a fost ca sa se implineasca Scripturile" cum marturisea Hristos... dar acum vine Ierusalimul Cel Nou, Ierusalimul desavarshirii lui Dumnezeu, shi cine il va intampina pe Dumnezeu cand va uni Cerul cu Pamantul pe pamant din loc in loc la inceput incepand cu Romania ca sa fie Un Cer Nou shi Un Pamant Nou shi Veshnic? cine il va intampina? cine vor fi aceia? cei ce au impresia ca imparatzia se ia prin pile shi neamuri shi bogatzii lumeshti shi tot felul de rautatzi shi invidii?

CLD-MGG: "Iata, îti spun ce fel de iubire ti se cere acum. Ti se cere iubire curata, iubire cereasca, iubire întreaga. Sa nu te iubesti pe tine mai mult decat pe Dumnezeu si mai mult decat pe fratele tau, si numai apoi sa te iubesti si pe tine. Si îti mai trebuie ceva de mare pret, ceva fara de care nu poti fi ceresc si nu poti intra cu cerul. Îti mai trebuie, mai crestine, sa te lepezi cu totul de a mai judeca. Nu e dreptul tau acesta, mamica. N-ai dreptul sa-L judeci pe Dumnezeu, n-ai dreptul sa-l judeci pe fratele tau. Nu se poate, copilul meu, sa scapi de judecata lui Dumnezeu daca faci asa ceva. Nu se poate, macar de acum, mamica, nu se mai poate sa învinuiesti, nu se mai poate sa asculti cu urechea ta clevetire si învinuire si vorbire de rau, nu se poate sa faci partasie cu aceste pacate, ca daca mai faci partasie cu acestea, sa stii, crestine, ca si pentru tine se scrie la fel ca si pentru cel ce face asa ceva în auzul urechii tale. Si îti mai trebuie, mamica, înca ceva. Îti mai trebuie sa nu urasti pe nimeni, copilul meu. Sa nu cumva sa crezi ca vei mai avea vreo trecere în cer sau pe pamant daca te mai folosesti de aceasta arma ucigatoare de viata. Fii atent, crestine, ca cine face asa ceva, este mort de tot, si este cazut în cea mai întunecoasa prapastie, asa cum este scris în cartea lui Dumnezeu ca acela care uraste pe fratele sau este în întuneric."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2008, 16:09:49
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu,

E vorba ca acele blesteme: "sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!", rostite de adunarea celor ce voiau rastignirea Domnului si eliberarea talharului s-au transmis automat asupra a generatii intregi de evrei, chiar din zilele noastre.
Si de ce ar fi nevoie sa trunchiezi Prohodul Domnului, Stapanului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, doar pentru ca o mana de indivizi care sunt fii duhovnicesti ai tatalui minciunii, vor asa ceva? Ovidiule, ii iubesti cumva mai mult pe iudeii hrapareti si lacomi de avere decat pe Domnul nostru Iisus Hristos???

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2008, 16:20:13
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si se spune in Cartea Apocalipsei, ca doar 144.000 de evrei (cei ce se vor intoarce in ceasul al 11-lea la credinta adevarata, Ortodoxia) din cei 6 milioane existenti vor fi mantuiti de Domnul dupa Judecata Definitiva?
Acesata inseamna, in procente, ca doar 2,4% din intreaga populatie a Israelului se va afla la acel moment (al celei de-a doua veniri a Domnului pe pamant) in adevarata credinta. Everii cred in continuare ca Antihrist este adevaratul lor Mesia. Ce ai putea face impotriva indaratniciei unui asemenea popor?


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2008, 16:22:43
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Avem prohoade vechi unde strofele cu pricina nu au fost scoase si ca atare le cantam pe toate cum au fost randuite de sfintii Parinti ai Bisericii.Nu sunt de acord cu acest fel revizuire a slujbelor bisericesti din simplu motiv,ca ar trebui(ca sa nu deranjam pe unii)revizuit si Noul Testament unde textele sunt si mai mustratoare.Si stim ce se intampla cu cei ce scot veun cuvant din Cartea Sfanta:scos va fi si el din Cetatea sfanta,adica din Imparatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2008, 16:29:09
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Eu am intalnit evrei cumsecade care nu blamau credinta ortodoxa si chiar(unul dintre ei)a sarutat sfanta cruce.Nu trebuie sa fim antisemiti pt ca si Mantuitorul a fost evreu si, cum spunea Petre Tutea,nu s-a nascut la Falticeni:)Insa adevarul istoric ramane si nu trebuie scos din carti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2008, 16:49:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este posibil sa existe si evrei cumsecade miscati de credinta ortodoxa.
Insa, intr-o predica inregistrata in format .mp3, a Parintelui Cleopa, descarcata pare-mi-se de pe situl www.sfaturiortodoxe.ro, acesta recomanda parintilor sa nu ia nasi evrei pentru copiii lor.
Si pentru a-si sustine recomandarea, exemplifica cu cazul unui copil botezat de catre nasi evrei. La scurt timp dupa botez, povestea Parintele, copilul si-a pierdut vederea, iar parintii lui, disperati, au mers la preotul-duhovnic pentru a-i cere sfatul. Parintele i-a mustrat pentru ca alesesera nasi de botez pentru copilul lor oameni din neamul ce-L rastignise pe Mantuitorul Iisus Hristos, ba le-a spus ca Botezul facut de nasii evrei nu e valabil in Ortodoxie si ca pot sa-si aleaga nasi de credinta ortodoxa pentru a-si reboteza copilul.
La oarece vreme dupa Botezul savarsit de nasii ortodocsi, copilul - spune Parintele Cleopa, si-a recapata vederea pierduta, un adevarat miracol dumnezeiesc.
Cu aceasta predica, parerea mea, a pacatosului, Parintele Cleopa a dorit sa ne atraga atentia sa nu alegem nasi fara de drepat credinta atat pentru Taina Botezului copilului, cat si pentru Taina Cununiei dintre doua persoane adulte, barbat si femeie, ce voiesc sa-si uneasca destinele pentru totdeauna.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prohodul Domnului + cristiboss56 Rugaciuni 3 22.04.2011 17:50:58
Prohodul Domnului timiss Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 20:55:22
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55
as dori si eu Prohodul Domnului simulescumadalin Stiri, actualitati, anunturi 1 07.03.2008 20:30:03
as dori si eu Prohodul Domnului simulescumadalin Generalitati 0 07.03.2008 19:11:17