Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2009, 01:35:40
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow METANIERUL - ce este el si la ce (se) foloseste?

[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Odată, un monah a făcut noduri pe o sfoară, pe care a folosit-o pentru a-și îndeplini canonul zilnic de rugăciuni. Dar efortul bietului călugăr era în zadar. Diavolul nu înceta să-i desfacă nodurile din sfoară. A apărut însă un înger care l-a învățat să facă nodurile sub formă de cruci suprapuse, iar pe acestea, diavolul nu le-a mai putut desface. Metaniile sau metanierul își au originea în vremuri îndepărtate și, probabil, puțini dintre cei care le poartă astăzi s-au întrebat, vreodată, la ce folosesc și care este adevărata lor întrebuințare. Părintele Andrei Ghiță, de la schitul Darvari, din București, un lucrător neostenit al firelor în cruce, vorbește despre simbolistica, întrebuințarea și sfințenia șiragurilor străvechi.[/COLOR][COLOR=#3e3e3e] [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Pentru cei care nu sunt familiarizați cu termenul sau confundă metaniile cu mătăniile (îngenunchere și înclinare a corpului până la pământ, în semn de venerație și de pocăință), trebuie spus că metanierul este un șirag format din mai multe noduri, confecționate, de regulă, din lână. Ele folosesc pentru a ajuta la concentrarea la rugăciune și la numărarea rugăciunilor rostite sau mătăniilor făcute.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Inventarea metaniilor îi este atribuită Sfântului Pahomie. În secolul al IV-lea, acesta dorea să îi ajute pe monahii analfabeți să țină numărătoarea rugăciunilor și a mătăniile pe care le făceau.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Așadar, procedeul folosit pentru împletirea unui astfel de șirag respectă o tradiție veche, care-și trage originile din negura secolelor, neuitată până astăzi. Printre primele forme de metanii existente a fost o grămadă de pietricele sau semințe, care era mutată dintr-un vas în altul, după ce, la fiecare, se zicea rugăciunea, însoțită de închinăciune sau mătănii.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Metanierul, „sabia“ călugărului[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Andrei Ghiță, de la Schitul Darvari din Capitală, este unul dintre monahii înzestrați cu darul plăsmuirii șiragurilor nesfârșite de metanii. Călugărul a deprins meșteșugul împletirii metaniilor acum zece ani, cu prilejul unei călătorii la Sfântul Munte: „La Athos, am văzut părinții care făceau metanii și m-am arătat interesat. Am văzut cât erau de bucuroși că lucrau și eu am început să mă bucur odată cu dânșii, mai ales când am simțit gustul lucrului. Încet, încet, am învățat acest meșteșug, și acum nu mai pot scăpa și îmi pare bine“.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Monahul vorbește cu ochii plecați spre ochiurile de lână, pe care le împletește cu o îndemânare precipitată. Vorbele i se amestecă cu picăturile de ploaie, care nu-l udă, chiar dacă norii furioși au năpustit, peste pământ, ploaie cu găleata. Este păzit de teiul rămuros din curtea schitului. E liniște la Darvari. O liniște neobișnuită, dată fiind amplasarea sfântului lăcaș într-o zonă centrală a Bucureștiului gălăgios.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]„Acest lucru de mână sau «rucodelie» (în limba slavonă, «rucodelie» înseamnă lucru de mână) are temeiuri patristice. În Pateric, este menționat adesea acest termen. Părinții patristici practicau acest lucru de mână pentru a-și ocupa timpul liber cu muncă fizică și cu lucrarea minții, prin rugăciunea lui Hristos: «Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul»“, specifică părintele Andrei.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Șiragul de metanii i se înmânează călugărului, în timpul slujbei de tundere în monahism. Ele sunt „sabia“ sa spirituală, cu care luptă neîncetat împotriva dușmanului spiritual - diavolul.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Monahul explică: „Metaniile lungi, pe care le poartă călugării, monahii și monahiile semnifică sabia Duhului. Când un candidat la monahism depune voturile, el primește, pe lângă celelalte veșminte monahale, și metaniile“.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Semnificația nodurilor împletite[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Metanierul nu este un obiect utilizat doar de călugări. El poate fi folosit de către toți cei care vor să se roage lui Dumnezeu, chiar dacă, astăzi, cei mai mulți asociază metaniile cu amuletele, cu obiecte aducătoare de noroc.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]În mănăstiri, cele mai răspândite sunt metaniile călugărești de 300 de noduri. Cele de 33 de noduri sunt purtate mai ales de mireni. Sunt croșetate în așa fel încât firele să se suprapună, mereu, în formă de cruce. Șiragul de metanii este negru, pentru a simboliza bucuria tainică a rugăciunii.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]În general, la un capăt al șiragului, se află o cruce făcută tot din noduri. Crucea simbolizează jertfa lui Hristos, biruința luminii asupra întunericului. Ciucurele sau canaful amintește de calvarul Mântuitorului. Este folosit la ștergerea lacrimilor de pocăință.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]„În decursul istoriei creștine, s-a dovedit că este o lucrare binecuvântată de Dumnezeu, plăcută Lui, plăcută și oamenilor, care aduce pace și bucurie în suflet dacă știi să împletești munca aceasta cu rugăciunea, cu satisfacții duhovnicești și materiale. Singura condiție este ca munca ta să o dăruiești lui Dumnezeu“, mai spune părintele.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Muncește și te roagă!“[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Monahul Ghiță arată trebuința nodurilor din sfoară - lucrate cu atâta migală și dăruire spirituală: „metaniile ne adună mintea, ne face mai atenți la rugăciune. Așa cum spune și Apostolul: «Lupta noastră nu este împotriva cărnii și a sângelui, ci este împotriva duhurilor răutății răspândite în văzduhuri»“.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele spune că orice om cu o conștiință spirituală, care își dorește clipe liniștite, poate lucra astfel de împletituri: „Oricine poate face metanii. Indiferent ce lucru alege omul să facă în viață, el poate fi dus la bun sfârșit dacă este dăruit lui Dumnezeu. Aceasta este o lucrare tainică, o lucrare duhovnicească, care o deprinde doar cel care vrea să învețe și care are o conștiință duhovnicească. Nu are alt scop decât lucrarea rugăciunii“.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Șiragul de metanii nu poate, desigur, să se roage singur, dar împletitul metaniilor e un mod potrivit de a împleti rugăciunea cu munca, în clipele mai libere. De asemenea, părintele ține să sublinieze că este un bun prilej de a învăța „școala răbdării. Te deprinde cu școala rugăciunii, cu școala blândeții. Stăruind și insistând asupra acestor lucruri frumoase, găsești pacea și liniștea. E o terapie de liniștire, o cale duhovnicească. Are bază patristică și bază filocalică, pentru că la începutul oricărui volum din Filocalie este acel îndemn: «Muncește și te roagă!». Eu lucrez ori de câte ori găsesc prilejul și, când simt nevoia de liniștire, pun mâna și mă apuc de împletit metanii“. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Părintele Teofil Părăian: „Metanierul este un suport material pentru o lucrare spirituală“[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]„Ce este rugăciunea de toată vremea? Ca să știm ce este rugăciunea de toată vremea, e bine să ne gândim la ceva din rânduiala călugăriei. Când cineva se angajează la viața călugărească și când i se face intrarea în monahism, în călugărie, în mod solemn, i se dă un obiect care ține de veșmintele călugărești. Atunci când i se dă «haina veseliei», cămașa cea albă, când i se dă reverenda, când i se dă rasa, când i se dă cingătoarea, când i se dă culionul și camilafca, i se dă și ceea ce numim noi metanie. Și când i se dau metaniile celui pregătit pentru viața călugărească, se spune așa: «Fratele nostru - i se spune numele -, primește sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu, spre rugăciunea din tot ceasul către Hristos». Asta se spune, în general, în auzul tuturor, pentru toți cei de față, să știe cei de față că fratele nostru primește «sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu, spre rugăciunea din tot ceasul către Hristos» (…).[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]I se dau metaniile și călugărul trebuie să le aibă la el și să zică mereu, întemeiat pe această metanie, întemeiat pe obiectul acesta, «Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul». Prin urmare, obiectul acesta, metaniile, este un suport material pentru o lucrare spirituală care nu se face de la sine, nu se realizează de la sine. Și atunci, omul se ajută și cu ceva material, cu obiectul acesta pe care avându-l în mână, își aduce aminte mai repede că trebuie să zică rugăciunea, iar neavându-l în mână, de multe ori se întrerupe din rugăciune, își uită de îndatorirea de a avea «în toată vremea, în minte, în inimă, în cuget și în gură, numele Domnului Iisus», își uită că trebuie să spună «Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul»“.[/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2009, 10:44:22
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Exista diferente?

[SIZE=3]Foarte frumoasa, foarte interesanta prezentare!!! Multumesc, Geo...[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Si...o intrebare: Exista diferente intre metanierele ierarhilor , ale calugarilor si ale mirenilor? Observ la unii ierarhi, stareti...un metanier foarte frumos lucrat ... parca ar fi niste aripi de inger impletite pe alocuri...Au vreo semnificatie sau sunt doar ornamentale???[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2009, 12:38:03
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Multumesc pt. aceasta postare Geo. Mi-a fost de folos, ca de altfel multe din postarile tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2009, 21:38:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Foarte frumoasa si folositoare postarea ta, frate Geo!
Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, care sunt cele 33 de rugaciuni "indicate" de metanier? Sunt rugaciuni speciale sau se poate repeta, de exemplu, "Tatal Nostru" de 33 de ori?
Va multumesc anticipat pentru raspuns, Doamne-ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2009, 21:47:06
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Rugaciunea inimii

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Foarte frumoasa si folositoare postarea ta, frate Geo!
Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, care sunt cele 33 de rugaciuni "indicate" de metanier? Sunt rugaciuni speciale sau se poate repeta, de exemplu, "Tatal Nostru" de 33 de ori?
Va multumesc anticipat pentru raspuns, Doamne-ajuta!
Eu stiu ca se spune RUGACIUNEA LUI IISUS...sau Rugaciunea inimii: DOAMNE, IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA / PACATOSUL...pe fiecare bobita...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2009, 22:04:22
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Multumesc pentru raspuns, Anne! Rugaciunea inimii o spun de multe ori pe zi insa recunosc ca mi-ar prinde bine un asemenea metanier. De fapt am si cautat pe internet mai multe informatii despre tehnica de impletitura folosita insa nu am gasit nimic... Ma poate ajuta cineva in aceasta privinta?
Doamne-ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2009, 22:07:25
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit te ajut cu mare drag...

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns, Anne! Rugaciunea inimii o spun de multe ori pe zi insa recunosc ca mi-ar prinde bine un asemenea metanier. De fapt am si cautat pe internet mai multe informatii despre tehnica de impletitura folosita insa nu am gasit nimic... Ma poate ajuta cineva in aceasta privinta?
Doamne-ajuta!
Ti-as putea trimite eu. Contacteaza-ma pe privat si te ajut cu mare drag!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2009, 22:21:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Metanierul este o aducere aminte a faptului ca omul trebuie sa se roage neincetat. Vazandu-l sau avandu-l la indemana, acesta ne ajuta sa ne adunam mintea in rugaciune, in orice rugaciune.

Metanierele de deget, cele mai micute posibile, care au in jur de 15 bobite, sunt extrem de folositoare. Ele sunt ca un inel putin mai mare. Pot fi tinute in buzunar, si atunci cand dam de ele sa rostim o rugaciune sau doua, dupa puteri. De asemenea, acestea sunt folositoare in somn. Mergand in pat, cu un astfel de metanier pe deget, putem rosti rugaciuni pana adormim. Grija acestuia ne va intra in minte, astfel incat orice trezire ne va face sa cautam metanierul pierdut prin pat si sa reluam rugaciune, macar de cateva ori.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2009, 23:53:43
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Multumesc frate Geo. Interesant subiect si frumoasa indeletnicire. Chiar nu cunosteam povestea metaniilor.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2009, 01:27:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Foarte frumoasa si folositoare postarea ta, frate Geo!
Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, care sunt cele 33 de rugaciuni "indicate" de metanier? Sunt rugaciuni speciale sau se poate repeta, de exemplu, "Tatal Nostru" de 33 de ori?
Va multumesc anticipat pentru raspuns, Doamne-ajuta!
Exista doua moduri in care ne putem ruga folosind siragul de metanii:
1. In orice moment al zilei in care avem putin timp liber, tinem metanierul in mana stanga sau dreapta si miscam cu degetul de la un nod la altul zicand in acelasi timp rugaciunea: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul (pacatoasa)" sau "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma".

2. In momentul in care ne facem rugaciunea zilnica, dupa regula de rugaciune pe care ne-a dat-o duhovnicul nostru, putem tine siragul de metanii intre degetul mare si aratator si miscam cu ajutorul degetului mare de la un nod la altul. La fiecare nod facem simultan urmatoarele doua lucruri: ne insemnam cu semnul sfintei cruci si rostim rugaciunea: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul". Cand terminam toate nodurile siragului de metanii, continuam in acelasi fel, de atatea ori de cate ne-a spus parintele duhovnic.

In acest punct trebuie sa subliniem un lucru foarte important: exista multe carti despre rugaciune, dar inainte de a incepe sa urmam o regula de rugaciune, este absolut necesar sa cerem sfatul, binecuvantarea si indrumarea spirituala a parintelui nostru duhovnic ( preotul la care ne spovedim). Asa ne-a invatat Dumnezeu de la inceput pentru a evita amagirile si pentru a nu pierde calea cea dreapta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Metanierul costel Generalitati 12 28.09.2009 16:17:11
Se foloseste frecvent cuvantul; popa! urzica Preotul 51 26.08.2007 22:54:44