Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.06.2009, 18:04:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vai, dar am uitat ca primim bani de la Clubul Rotary!
Din nou draga mea Ancuta, ce cunosti tu despre acest Club? iar ii bambani? fara sa stii cite fac astia pentru tine si copiii tai, copiii nostri.

Stii tu cite cluburi de sport sponsorizeaza ei, citi copii beneficiaza de pe urma abonamentelor gratuite si a accesului rezonabil la cost pentru inot si atletism datorita faptului ca ei micsoreza prin subsidii costurile de operare.

Spune-mi daca te plictisesc cu astea si tu de fapt esti de parerea lui Emanuel ca ar trebui sa-i ushuim, sa-i refuzam vehement facindu-i eretici si sa ne mutam in pesteri la munte?...ca sa nu-mi bat gura de pomana in caz ca nu te intereseaza civilizatia ci doar cancanul anti-ecumenic
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.06.2009, 18:54:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faptele bune sunt binevenite; dar nu inteleg de ce trebuie Clubul Rotary sa-si faca faptele bune cu ajutorul BOR? De ce nu le fac singuri? Zic acest lucru, tinând cont de faptul ca nu avem acelasi Dumnezeu. In rest, pot subventiona cat vor si pe cine vor...
Dar de ce sa-si faca marketing cu ajutorul Bisericii?!?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.06.2009, 20:14:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Faptele bune sunt binevenite; dar nu inteleg de ce trebuie Clubul Rotary sa-si faca faptele bune cu ajutorul BOR? De ce nu le fac singuri? Zic acest lucru, tinând cont de faptul ca nu avem acelasi Dumnezeu. In rest, pot subventiona cat vor si pe cine vor...
Dar de ce sa-si faca marketing cu ajutorul Bisericii?!?
Fac draga si singuri, si prin intermediul bisericilor, a BOR-ului care nu are motiv sa-i refuze. Nu uita ca ierarhia BOR este formata din oameni destul de integrii, seriosi care nu se lasa ademeniti in tot felul de discutii inutile si conspiratii. Ei sunt pusi acolo de Sinod pentru a zidi, construi, renova, picta, trimite delegatii, a ajuta ,de a finanta acte de caritate si de alupta cu vrajmasul care vine sub forma birfelor si intrigilor
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2009, 00:44:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..destul de integri?!? adica mai e loc si pentru altceva? M-ai intristat cu remarca aceasta!
Noapte buna!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2009, 00:46:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
..destul de integri?!? adica mai e loc si pentru altceva? M-ai intristat cu remarca aceasta!
Noapte buna!
adica sunt si ei supusi greselii, ca doar nu sunt infailibili
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.06.2009, 01:02:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles. Acum mi-a trecut supararea... Deci nu sunt infailibili. Eu credeam ca ajunsi fiind atat de sus, ar trebui sa fie nu infailibili, ci incoruptibili.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2009, 01:08:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ei sunt pusi acolo de Sinod pentru a zidi, construi, renova, picta, trimite delegatii, a ajuta ,de a finanta acte de caritate si de alupta cu vrajmasul care vine sub forma birfelor si intrigilor
Tocmai asta ma nelinisteste, faptul ca zidesc, construiesc, ca doar ei sunt cu echerul, cu Constructorul... nu cu Iisus Hristos, Dumnezeul nostru.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2009, 05:09:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Anca dragă, de ce cataloghezi atât de categoric ? Cu ce drept ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2009, 13:15:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vai, dar am uitat ca primim bani de la Clubul Rotary!
Serios?
Le-ai dat si chitanta?

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mai trebuie sa avem si banii catolicilor, caci fara bani e cam greu sa faci ceva; doar rugaciune, dar asta nu te multumeste.
Pai nu zice Dumnezeu ca daca te rogi sa primesti ceva cu folos iti da?
Te-ai rugat cel putin atat de fierbinte sa-ti dea bani pentru amarati cat te rogi pentru nevoile tale si nu ti-a dat?

Ce usor e sa scotem ochii altora ca's eretici si asa si pe dincolo, dar cand se arata ca au faptele credintei iar noi aratam o credinta fara fapte (sau cu prea putine fapte) si ajungem la vorbele ap. Iacov o dam sucita.

Prefer sa vad protestantii (sau catolicii) ca-i judeca pe ortodocsi (desi n-am auzit niciodata catolici care sa faca asta) si nu invers, ca sa pacatuiasca ei nu noi.

Ah, si asta nu inseamna ca n-ar fi eretici, nu-i bai, dar modul sistematic in care ne facem reclama pentru dreapta noastra credinta din carti in loc sa lasam faptele sa vorbeasca e cam suspecta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.06.2009, 13:17:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Faptele bune sunt binevenite; dar nu inteleg de ce trebuie Clubul Rotary sa-si faca faptele bune cu ajutorul BOR? De ce nu le fac singuri? Zic acest lucru, tinând cont de faptul ca nu avem acelasi Dumnezeu. In rest, pot subventiona cat vor si pe cine vor...
Dar de ce sa-si faca marketing cu ajutorul Bisericii?!?
Buna intrebare, si eu ma intreb de ce dar nu ma grabesc sa dau raspunsuri in necunostinta de cauza (cum faci tu) pentru ca nu ma roade ideea neo-legionara ca de fapt comunistii, masoneria, Statul, etc. ar conduce Biserica si nu Iisus Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56