Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.03.2010, 18:16:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Alin, cuvintele tale mi-au facut mult bine... Iti multumesc! Este intocmai cum ai spus, nu este fericit si il doare situatia dar din pacate cred ca s-a resemnat oarecum si nu ii mai pasa ce se petrece cu el...
A avut si ganduri de sinucidere, zice ca a incercat cu mine si a dorit sa faca pasul casatoriei dar daca nu s-a schimbat nimic ce rost are, nu vrea sa sufar mai mult...
Acum nu stiu ce drum mai am la sufletul lui pentru ca stie ca am dreptate si stie si el ca greseste dar... nu a mai luptat! Despartirea a fost intr-o cearta si sincer nu stiu daca mai pot sa ii spun ceva sau sa il las in voia Domnului, iar eu sa fac tot posibilul sa imi revin.
Am sa ii trimit pe mess melodia, nici nu stiam de ea... Cred totusi ca Dumnezeu nu il va lasa!

Cat despre ancutzabc stiu ca este orice altceva dar nu ortodoxa, m-a sufocat pe privat cu mesaje de fapt un mesaj repetat continuu si abia dupa ce m-a suparat a incetat.

Si sa stii ca in tot timpul acesta nu am stat cu mainile in san, m-am rugat si am platit N pomelnice dar nu a fost voia mea, ci voia Domnului! Cine stie ce va mai fi...

Last edited by gabriela8; 14.03.2010 at 18:21:54.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.03.2010, 18:22:48
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu tine!
Subscriu, Biblia este categoric impotriva acestor practici care sunt uraciune inaintea lui Dumnezeu, vezi Romani cap 1

Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. (...)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.03.2010, 23:46:33
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ce as putea face sa il castig? Il vreau pentru Dumnezeu! Nu vreau sa fie bataie de joc pentru nimeni!
Cred că cel mai mult îl poți ajuta, în această perioadă, prin rugăciune și post. Să ceri sfatul duhovnicului. Să faci o spovedanie generală și la o mânăstire.
Cel mai puternic post pentru tine acum, cred că ar fi, ca timp de 40 de zile, să rupi legătura cu el (inclusiv pe Internet). Numărul de 40 știu că nu este întâmplător.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.07.2010, 18:58:44
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nici nu stiu cum sa incep... Nu ma simt bine cand spun altora despre ce ma macina insa vreau sa aflu si parerea altora... Iubesc un baiat de 4 ani de zile...dar nu am ajuns la o hotarare privind casatoria pentru ca in urma cu 2 ani mi-a marturisit ca este gay si a incercat cu mine sa se schimbe dar nu a reusit... Spune ca nu il intereseaza sexul ci pur si simplu se simte stresat langa o fata si mult mai linistit in preajma unui baiat... De cand am aflat nu pot sa accept slabiciunea lui si am tot crezut ca Dumnezeu nu ne va lasa insa in prezent suntem aproape despartiti... Oricine ar spune ca sunt o fraiera si ca demult ar fi renuntat la el dar mie chiar imi pasa de el, de sufletul lui si nu pot sa mai fiu eu in lipsa lui... Cred ca se poate vindeca e chiar imposibil!? Problema majora e ca el nu mai crede si nu mai lupta pentru indreptare. s-a schimbat foarte mult si nu pot sa vad cum aluneca... Internetul il preocupa si sunt foarte multi in situatia lui... Spuneti-mi va rog e chiar imposibila minunea? Eu cred ca se poate dar poate sunt visatoare... Ce as putea face sa il castig? Il vreau pentru Dumnezeu! Nu vreau sa fie bataie de joc pentru nimeni!
Gabriela, eu te sfatuiesc sa renunti la ideea ca puteti fi impreuna, daca el are astfel de inclinatii, dar cred ca cel mai bine ar fi, si pentru el, si pentru constiinta ta, sa te rogi mereu pentru indreptarea lui si sa incerci sa ramai prietena cu el, poate chiar sa-i spui lucrul acesta, ca vrei sa ramaneti doar prieteni, si prin asta poti fi si mai aproape de el sa-i dai din cand in cand sfaturi si sa incerci sa-l intorci de la ratacirea asta.
Pot sa spun ca si eu am un prieten (doar un simplu amic) caruia ii place de un baiat, dar lupta sa il tina la distanta. Am discutat pe tema asta cu el si mi-a spus ca incearca din rasputeri sa nu mai fie in preajma lui. Prietenul asta al meu nu este foarte preocupat cu biserica, dar nici ateu nu este.

Deci cel mai mare bine i-l faci si lui direct, si tie, indirect, daca te rogi pentru el.
Sa iti ajute Dumnezeu sa-l ajuti sa se intoarca!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.07.2010, 19:23:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Trebuie sa ai parte de o minune sa-ti rezolvi situatia ! Crezi ca ar putea aparea o minune care sa-ti salveze "investitia" sentimentala de 4 ani de zile ?
Daca ai fi fost casatorita ti-as fi spus sa lupti, ca poate l-ai putea salva, dar asa ?
Cauta un duhovnic vazator cu Duhul si intreaba-l daca merita sa te luti pt el.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.07.2010, 20:43:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Trebuie sa ai parte de o minune sa-ti rezolvi situatia ! Crezi ca ar putea aparea o minune care sa-ti salveze "investitia" sentimentala de 4 ani de zile ?
Daca ai fi fost casatorita ti-as fi spus sa lupti, ca poate l-ai putea salva, dar asa ?
Cauta un duhovnic vazator cu Duhul si intreaba-l daca merita sa te luti pt el.
Intotdeauna am crezut si inca mai cred ca Dumnezeu poate si minunile se intampla la tot pasul daca omul doreste indreptarea!
Pe mine cuvintele Mantuitorului din Noul Testament, ma intaresc foarte mult! Mantuitorul a zis:" orice veti cere cu credinta, veti primi!" Nu e nevoie de "duhovnici vazatori cu duhul", am fost la multi preoti si duhovnici si nimeni nu mi-a spus ca sunt nebuna, deci ma las in voia Domnului pentru ca nimic nu este intamplator!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.07.2010, 20:44:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Gabriela, eu te sfatuiesc sa renunti la ideea ca puteti fi impreuna, daca el are astfel de inclinatii, dar cred ca cel mai bine ar fi, si pentru el, si pentru constiinta ta, sa te rogi mereu pentru indreptarea lui si sa incerci sa ramai prietena cu el, poate chiar sa-i spui lucrul acesta, ca vrei sa ramaneti doar prieteni, si prin asta poti fi si mai aproape de el sa-i dai din cand in cand sfaturi si sa incerci sa-l intorci de la ratacirea asta.
Pot sa spun ca si eu am un prieten (doar un simplu amic) caruia ii place de un baiat, dar lupta sa il tina la distanta. Am discutat pe tema asta cu el si mi-a spus ca incearca din rasputeri sa nu mai fie in preajma lui. Prietenul asta al meu nu este foarte preocupat cu biserica, dar nici ateu nu este.

Deci cel mai mare bine i-l faci si lui direct, si tie, indirect, daca te rogi pentru el.
Sa iti ajute Dumnezeu sa-l ajuti sa se intoarca!
Ramane de vazut...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2010, 20:57:14
adrian_b adrian_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Exclamation Nu te lasa, nu-ti perde nadejdea in Hristos !!!!

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nici nu stiu cum sa incep... Nu ma simt bine cand spun altora despre ce ma macina insa vreau sa aflu si parerea altora... Iubesc un baiat de 4 ani de zile...dar nu am ajuns la o hotarare privind casatoria pentru ca in urma cu 2 ani mi-a marturisit ca este gay si a incercat cu mine sa se schimbe dar nu a reusit... Spune ca nu il intereseaza sexul ci pur si simplu se simte stresat langa o fata si mult mai linistit in preajma unui baiat... De cand am aflat nu pot sa accept slabiciunea lui si am tot crezut ca Dumnezeu nu ne va lasa insa in prezent suntem aproape despartiti... Oricine ar spune ca sunt o fraiera si ca demult ar fi renuntat la el dar mie chiar imi pasa de el, de sufletul lui si nu pot sa mai fiu eu in lipsa lui... Cred ca se poate vindeca e chiar imposibil!? Problema majora e ca el nu mai crede si nu mai lupta pentru indreptare. s-a schimbat foarte mult si nu pot sa vad cum aluneca... Internetul il preocupa si sunt foarte multi in situatia lui... Spuneti-mi va rog e chiar imposibila minunea? Eu cred ca se poate dar poate sunt visatoare... Ce as putea face sa il castig? Il vreau pentru Dumnezeu! Nu vreau sa fie bataie de joc pentru nimeni!

Cu adevarat iti scriu, nu te lasa, si nu asculta sfaturile celor care iti spun opreste-te ca nu e pt. tine. Aceii oameni, nu sunt oameni, aceia nu stiu cei iubirea cu adevarat.
Iti dau un sfat, dat de catre un preot in astfel de cazuri :
- citeste timp de 40 de zile consecutiv, fara intrerupere ( adica o data pe zi, timp de 40 de zile ) urmatorul rugaciune : " Canonul de pocainta catre Domnul Isus Hristos " .
Indicat ar fi sa reusesti sa-l faci si pe el sa spuna rugaciunea aceasta.
Ce se va intampla dupa acesta, doar D-zeu. hotareste, dar cu siguranta sansele voastre sunt mult mai mari sa reusiti, totul este sa vreti asta.
Acest lucru a fost testat cu succes. si Dumnezeu stia asta.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2010, 21:01:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Multumesc!

Citat:
În prealabil postat de adrian_b Vezi mesajul
Cu adevarat iti scriu, nu te lasa, si nu asculta sfaturile celor care iti spun opreste-te ca nu e pt. tine. Aceii oameni, nu sunt oameni, aceia nu stiu cei iubirea cu adevarat.
Iti dau un sfat, dat de catre un preot in astfel de cazuri :
- citeste timp de 40 de zile consecutiv, fara intrerupere ( adica o data pe zi, timp de 40 de zile ) urmatorul rugaciune : " Canonul de pocainta catre Domnul Isus Hristos " .
Indicat ar fi sa reusesti sa-l faci si pe el sa spuna rugaciunea aceasta.
Ce se va intampla dupa acesta, doar D-zeu. hotareste, dar cu siguranta sansele voastre sunt mult mai mari sa reusiti, totul este sa vreti asta.
Acest lucru a fost testat cu succes. si Dumnezeu stia asta.
Doamne ajuta !
Multumesc din suflet pentru gandul bun si pentru sfat!
Niciodata nu am renuntat in inima si sufletul meu si imi dau seama ca incep sa culeg niste roade Mare este Dumnezeu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2010, 21:18:56
dana-v's Avatar
dana-v dana-v is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

Incearca sa mergi la Parinti Duhovici din zona ta,cu siguranta ei iti vor da cele mai bune sfaturi,in vara cand am fost in concediu a fost la usa la Parintele Proclu cu o problema asemanatoare cu a ta,sau poti merge la Parintele Iustin esti aproape de dansi nu te lasa ca sa nu regreti o viata ca nu ai incercat tot ce ti-a stat in putinta.Dumnezeu sa te ajute
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Da-ti o parere Darkanian Generalitati 3 19.01.2012 21:06:38
O parere! Hartford Generalitati 1 22.12.2011 13:32:51
o parere va rog Sergiu_A Vrajitoria 1 28.08.2011 06:39:34
Parere asmosis Generalitati 8 26.01.2009 23:13:49