Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.02.2021, 17:20:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu eu am afirmat asta el a afirmat marturisind despre sine parintelui Papacioc! Poate era smerenie sau poate spunea adevarul cu lacrimi.


Nu eu am afirmat! Nerusinat esti dumneata care minti ca am improscat cu rahat!


Asta era realitatea marturisita nu de mine ci de par. Cleopa si de cei din BOR care au marturisit ca aveau angajament la securitate si se stie ca BOR avea o conducere colaborationista in seculul trecut care s-a extins pana in epoca Iliescu-kgb.

Rastalmacesti si minti. Nu eu am afirmat ci el, nu eu l-am pus ci el s-a pus daca a fost desfranat.

Desfranarea de care vorbeste sf. Lavrentie este o desfranare justitiara, procesomana, asa ca a comunismului. Daca ai stii declaratiile lui Adrian Fageteanu ai intelege cine e mamica copilului ce se plimba impreuna cu ea prin gradina, o desfranata-jidoavca-comunism, si in copil a intrat satana. Copil era pentru ca a ascultat si de ascultarea de neascultarea de Dumnezeu celor mai mari ca el din BOR caci dupa majoratul duhovnicesc nu mai esti copil si nu mai asculti ca un copil tot ce spun parintii tai ci ai discernamant si asculti doar ceea ce te invata si iti poruncesc ei din ceea ce si ei asculta de Dumnezeu.
Ti-e mintea praf prin tot felul de coclauri si banuite. Esti in conspirationism duhovnicesc in banuita sectara.


Cleopa nu a afirmat ca mergea cu o jidovca cum afirmi tu pentru a-l decredibiliza trupeste si pentru a transforma o formula duhovniceasca intr-o formula de pacat propriu. - aici aduci cea mai mare calomnie duhovniceasca posibila.

Iar calomnia facuta de tine este pentru a-l face "desfranat trupeste" nu un "duhonic care se smereste." Tu l-ai acuast de pacat trupesc, nu ai deschis o discutie duhonvieasca. esti doar un mincinos ordinar care minte ca sa se scuze... L-ai acuzat de pacat si ai deschis o discutie de calomnie.

Iar legat de BOR, ce treaba are dogma cu comunismul. Ca BOR a pastrat dogma si in comunism. Si ce se condamna in NIP este dogma gresita.

Toate analziele - si am pus una SUNT DESPRE DOGMA. nu sunt despre altceva.

In acest caz cum poti spune ca BOR "pentru ca sunt comunisti" si anti NIP au excomunicat NIP pe o analiza de dogma..


Bai baiatule tu vorbesti mult le langa si niciodata la subiect. Bor sunt rai sunt comunisti nu asculti de ei, Cleopa e desfranat...

Esti tare, ai o dogma si o invatatura buna. Fundamentul invataturii si discursului tau este acuzatia defaimarea si decredizbiliarea.

Dogma ortodoxa nu e buna pentru ca "sunt rai" si desfaranati...


Interesant cum in discursul tau apare comunismul, BOR este rau, nu ascultam de NIP, Cleopa era desfranat.

Nu vezi ca discursul tau este O HAZNA DE ACUZARE SI MIZERIE???

Asta este credinta ta?? Haznaua asta din care refulezi mizerii impotriva BOR si a lui Cleopa si a altor sfinti si a Bisericii si a dogmei ??? ?


Nu vezi ca refulezi din haznaua de mizerii cu care esti plin?

Last edited by gpalama; 04.02.2021 at 17:22:55.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.02.2021, 17:22:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ipocrit ordinar,
Nerusinat ce esti,
Ca diavolul..,
Esti la cel mai de jos nivel ca om.
Esti ca diaboli.
improsti cu rahat...
Sectar nerusinat ce esti...
...foarte multe altele asemenea.
Inceteaza cu insultele. Insulti ceea ce afirmi dumneata ca spun eu deci singur te insulti dupa care insultele mi le adresezi mie. Indubitabil tu afirmi altceva decat afirm eu si insulti ceea ce afirmi ca si cum eu as fi afirmat. Nu ti-e clar ca pe tine insuti te insulti si te blestemi?

N-am de ce sa fiu infricosat sau frustrat vazand ca te batjocuresti pe tine insuti in fel si chip.

Daca ar fi afirmatiile mele ce insulti dumneata as zice ca ma insulti pe mine. Nefiind afirmatiile mele pe baza carora insulti inseamna ca pe tine te insulti.

Daca te folosesti de textul meu ca prin rastalmacire si minciuna sa ma insulti atunci iti cer sa incetezi pentru ca nu asa se dialogheaza!

Daca nu incetezi, cu insulta, minciuna si rastalmacirea atunci nu-ti mai raspund caci nu se poate discuta in conditiile in care dumneata te sinucizi duhovniceste.

Nu vreau sa particip la sinuciderea ta asa ca ma opresc cand o sa-ti revizuiesti tonul!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.02.2021 at 17:26:24.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.02.2021, 17:28:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Bineinteles, nu neg. Asta spun, asta cred si eu, am citit din cartuliile par. Cleopa si sigur ca e bine sa ascultam de BOR, de Sfinti, de Duhovnici. Nu te contrazic. Dar mai afirm: E bine doar in ceea ce fiecare sau toti impreuna asculta de Dumnezeu. In ceea ce nu asculta de Dumnezeu nu suntem datori sa facem ascultare de ei ci de Dumnezeu.

In ceea ce a facut bine Crezand a fost binecuvantat, in ceea ce a facut rau era desfranat asa cum a marturisit si s-a plans parintelui Papacioc. Deci daca era desfranat asta ii venea din faptul ca s-a inhaitat cu desfranata jidoavca cu care s-a plimbat prin gradina si a intrat satana in el si a osandit pe Domnul. Ai citit proorocia par. Lavrentie? Asa petesc toti cei ce se plimba prin Gradina Intalnirii din sCNIP sau prin Gradina Maicii Domnului (Romania) ca apoi sa se intoarca impotriva lui Dumnezeu ca sa arunce cu pietre indarat lovind in Dumnezeu, in sCNIP, in BOR sau in Romania.
Amice, l-ai facut pe parintele Cleopa desfranat.

Ce injuratura mai mare poti sa aduci Ortodoxiei.

L-ai injurat pe sfantul ortodoxiei. Pe cel care va fi trecut in randul sfintilor.

Ma acuzi pe mine de chestii cand tu ai injurat un sfant ????

Chiar nu ai masura in ce spui? Chiar nu judeci si nu percutezi in afirmatiile facute de tine pe un forum?

Chiar nu judeci cu masura corecta a lucrurilor ceea ce faci ???
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.02.2021, 17:32:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca ar fi afirmatiile mele ce insulti dumneata as zice ca ma insulti pe mine. Nefiind afirmatiile mele pe baza carora insulti inseamna ca pe tine te insulti.

Daca te folosesti de textul meu ca prin rastalmacire si minciuna sa ma insulti atunci iti cer sa incetezi pentru ca nu asa se dialogheaza!

:
Amice tu nu recunosti ce ai scris 2 propozitii inainte si o dai pe conspirationisim si negationism ca nu am inteles eu corect ca nu te-ai exprimat tu corect.

Este foarte clar ce scrii tu nu e nimic confuz nimic de neinteles nu vorbim formule matematic.

Nu te insult eu ci tu esti cel care defaima insulta si denigreaza ortodoxia si sfintii in continuu. Tu esti cel care se coboara in hazna mizeriei acuzarii. Tu ai iesit din BOR si ai improscat BOR cu
- sunt comunisti sunt rai sunt securisti
- Cleapa este desfranat

Vezi mai sus. Ce am zis eu este ca doar un nebun poate sa gandeasca si sa spuna mizeriile astea. Si am dreptate.

Asa ca lasa negationismul si conspirationismul.

Iar despre duhovnicia mea asta este intre mine si Dumnezeu. Dumnezeu ma cunoaste foarte bine sa stie ce e cu mine si ce nu pot ca om. Nu mai purta de grija BOR si nici mie mai bine poarta-ti grija tie ca esti in barca sectara.


Marea problema in ceea ce spui este CA TOT CE SPUI ESTE STRICAT SI SECTAR SI EXPLOATABIL.

Pentru ca tot ce spui este SECTAR - ESTE JUDECATA OSANDIRE DEFAIMARE ESTE INJURATURA, HULA.

De asta mi-e atat de usor sa te pun la punct la fiecare virgula si la fiecare cuvant pentru ca tot sectarismul - protestantismul este in fapt o HAZNA ordinara a mizeriei umane in care poti sa exploatezi orice.

Sectarismul este o hazna plina de mizerie umana, a gandurilor a judecatii de asta orice zic sectarii este rau si exploatabil.. Si singura sansa este sa iesi din barca sectara ca altfel ai sa mirosi pe vecie de rahatul mizeriei sectare.

Ca sa il citez pe CLEOPA - PUTE!!!! Si din cauza asta orice zici PUTE, de asta putem sa iti spunem de fiecare data ca miroase orice spui, ca pute !!!

Last edited by gpalama; 04.02.2021 at 17:36:25.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.02.2021, 17:35:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-e mintea praf ...
Inainte de a continua sa minti, sa rastalmacesti si sa ma insulti incearca sa pricepi ce scriu si nu ce-ti da procesomania ta.

N-am afirmat de par. Cleopa nimic altceva decat ca era sfant sfintit si mare Duhovnic. El insusi a afirmat despre sine ca era putregai si desfranat si nu eu. Parintele prooroc Lavrentie a vorbit despre o mamica-desfranata-jidoavca-comunism... cu care umbla copilul prin gradina Intalnirii sau prin gradina Maicii Domnului (Romania). Desfranarea se refere la o dreapta credinta desfranata prin colaboartionism cu comunismul si cu iudaismul-procesomania.

Nu e vorba ca parintele Cleopa ar fi avut iubite, femei-mamici ci e vorba de mamica-jidolismul-comunistic si masoniac infiltrat in Romania si in BOR si in conducerea statului Roman care erau asa ca o mamica pentru copilul care se plimba prin gradina si in care intra satana-necredinta din spate dintro balta cutremurandu-l pe copil si in care creste apoi antihrismul din samanta aceea deoarece el asculta orbeste si fara discernamant de mamica lui jidoavca-desfranata-comunism-masonerie, copilul asculta chiar si ceea ce ea asculta de neascultarea de Dumnezeu adica de ascultarea de procesomanie si osandire nedreapta asa cum a practicat regimul comunist .
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.02.2021 at 17:47:04.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.02.2021, 17:53:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Rectificare:
Citat:
Nu vreau sa particip la sinuciderea ta asa ca ma opresc cand o sa-ti revizuiesti tonul!
Se va citi:
Nu vreau sa particip la sinuciderea ta (duhovniceasca) asa ca ma opresc pana cand o sa-ti revizuiesti tonul!
Incearca sa revi la un dialog civilizat, politicos ca nu suntem in piata, in birt, in carciuma, pe sant sau la usa palatelor cu multe turnulete.

Te iert pentru hulele si insultele facute la adresa mea. Pentru cele facute la adresa celor 7 Tr.A, sCNIP si a CLD il rog pe Hristos sa te ierte caci in mod evident esti iresponsabil-superficial-neglijent-procesoman-desfranat si astept sa-ti revi.

__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.02.2021 at 18:01:02.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.02.2021, 18:04:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Inainte de a continua sa minti, sa rastalmacesti si sa ma insulti incearca sa pricepi ce scriu si nu ce-ti da procesomania ta.

N-am afirmat de par. Cleopa nimic altceva decat ca era sfant sfintit si mare Duhovnic. El insusi a afirmat despre sine ca era putregai si desfranat si nu eu. Parintele prooroc Lavrentie a vorbit despre o mamica-desfranata-jidoavca-comunism... cu care umbla copilul prin gradina Intalnirii sau prin gradina Maicii Domnului (Romania). Desfranarea se refere la o dreapta credinta desfranata prin colaboartionism cu comunismul si cu iudaismul-procesomania.

Nu e vorba ca parintele Cleopa ar fi avut iubite, femei-mamici ci e vorba de mamica-jidolismul-comunistic si masoniac infiltrat in Romania si in BOR si in conducerea statului Roman care erau asa ca o mamica pentru copilul care se plimba prin gradina si in care intra satana-necredinta din spate dintro balta cutremurandu-l pe copil si in care creste apoi antihrismul din samanta aceea deoarece el asculta orbeste si fara discernamant de mamica lui jidoavca-desfranata-comunism-masonerie, copilul asculta chiar si ceea ce ea asculta de neascultarea de Dumnezeu adica de ascultarea de procesomanie si osandire nedreapta asa cum a practicat regimul comunist .

Adica ai zis ca Cleopa este si desfranat.

Si acum zici ca este COMUNIST.

Dar mai mult zici ca este posedat de mamica lui jidoavca-desfranata-comunism-masoneri


Adica Cleopa este un desfranat si colaborationst si din cauza asta sa nu ascultam de el.

Apropo, Cleopa a stat vreo 15 ani de zile fugind in pustie de comunisti... de asta stiai?

Si ce cauta mistica asta bolnavicioasa a parintelui Lavrentie legata de comunism si antihrist si unde apare si parintele Cleopa? Ce are legatura parintele Lavrentie cu antihristul si Cleopa? De unde apare Cleopa in gradina cu antihristul si cu diavolul???? Asta este filmul NIP petnru Cleopa??? Ca sa il decredibilizeze l-au pus in gradina cu diavolul???


Asta este teologia voastra despre Cleopa? Un colaborationist "desfranat" (dar doar duhovniceste), de care nu trebuie sa ascultam? Care era prin gradina cu antihristul??? Mai ai halucinatii duhovnicesti?


Asta este descrierea ta pentru Cleopa: Un colaborationist "desfranat" (dar doar duhovniceste), de care nu trebuie sa ascultam


Amice, nu te duce capul prea mult, iar a rezuma ce spui tu duce la nebunii.

Mai bine cred in Cleopa ca stiu cine a fost decat de toti nebunii si demonizatii NIP

Taci, ca doar daca taci nu mai spui prostii... ca doar atata poti sa faci. Gura mica si joc de glezne ca altfel arunci cu noroi.

Ca sa il citez pe CLEOPA - PUTE!!!! Si din cauza asta orice zici PUTE, de asta putem sa iti spunem de fiecare data ca miroase orice spui, ca pute !!!

Last edited by gpalama; 04.02.2021 at 20:03:48.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.02.2021, 23:18:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Adica ai zis ca Cleopa este si desfranat.
Adica zic ca nu eu zic ci el a zis despre sine ("Eu sunt Mosu Putregaiul Manca-var Raiul" catre toata lumea care venea pe la el si plangea ca e desfranat catre par. Papacioc). Se vede insa ca nu poti pricepe. Zici ca am zis eu cand defapt el a zis despre sine si asta stie toata lumea care a folosit netul. Nu poti pricepe cine a zis? Nu poti face deosebire intre mine si el?Inseamna ca nu ai discernamant. Neavand discernamant smintesti si te smintesti.Cine citeste ce scrii te-ar putea crede si ar zice ca eu am zis asa ceva despre el. L-ai face sa creada in minciuni. Nu-ti pasa si pe asta te bazezi. Pe minciuni si pe credulitatea cititorilor. Crezi ca ei nu pot citi firul de discutie si se rezuma la a te crede pe tine. Asa discuta marsavii psdisti foarte "ortodocsi" ca sa parvina, te acuza mereu rupandu-si hainele de pe ei strigand huleste, sustinand ca ai hulit. Cum am hulit eu daca sunt cuvintele lui despre el insusi? Eu doar l-am citat! Nu l-am hulit citandu-l!

Citat:
Si acum zici ca este COMUNIST.
El a fugit din calea comunistilor si s-a ascuns vreo 15 ani prin paduri. Nu zic ca este comunist si n-am zis asta. Tu zici ca am zis caci esti marsav si minti fara nicio rusine in ciuda faptului ca oricine poate verifica. Nu citezi ci interpretezi, deduci tu "logic", imi rastalmacesti textele inversand ceea ce zic si apoi acuzi, defapt iti acuzi minciunile si rastalmacelile tale dupa care versi o tona de insulte la adresa mea pe baza lor. Procedeul asta te dovedeste de marsavie. Semeni cu Ana si Caiafa dar la o scara mult mai mica desi tu te crezi la fel de mare "ortodox" ca ei. Esti bolnav. Esti marsav si nu poti purta un dialog in care sa respecti ceea ce scriu. Nu ai discernamant si nu vrei sa ai.

Citat:
Dar mai mult zici ca este posedat de mamica lui jidoavca-desfranata-comunism-masoneri
Zic altceva. Zic ca ce s-a intamplat cu par. Ilie Cleopa si cu par. Papacioc si cu par. Anania de la Cluj este ceva asemanator cu ceea ce a proorocit parintele Lavrentie al Cernigovului descriind alegoric incoronarea antihristului comunist si neomarxist ca mantuitor pentru popor si pentru toata lumea si care a distrus preotimea si credinta crestina din Romania incat oamenii nu mai puteau intra in biserici de frica sa nu fie turnati la securitate. Citeste proorocia si vei pricepe cine seamana cu copilul. Mie mi se pare ca o bucata din copilul antihrist o regasim in suma (par. Cleopa + par. Papacioc + par. Anania de la Cluj.) referitor la necredinta lor in sCNIP si in CLD.

Citat:
Adica Cleopa este un desfranat si colaborationst si din cauza asta sa nu ascultam de el.
Am spus ca el a a zis despre el asta. Nu el era colaborationistul ci mai marii lui. Cei ce voiau sa-i judece si sa-i osandeasca pe cei din NIP si s-au folosit de par. Clreopa si par. Papacioc, aceia erau colaborationistii cu fiara si cu antihristul comunist.

Citat:
Apropo, Cleopa a stat vreo 15 ani de zile fugind in pustie de comunisti... de asta stiai?
Sigur ca stiam, s-a ascuns prin paduri, prin pustie. Bine a facut. A ascultat, a fugit in munti.
[quote]

Citat:
Mai bine cred in Cleopa ca stiu cine a fost decat de toti nebunii si demonizatii NIP
Crede in cine vrei, nu te opresc . Si eu cred in par. Cleopa cu exceptia oasndirilor si marturiilor sale (despre putoare) la adresa NIP. Nu sunt nebuni si nici demonizati.

Citat:
Taci, ca doar daca taci nu mai spui prostii... ca doar atata poti sa faci. Gura mica si joc de glezne ca altfel arunci cu noroi.
Am zis ca tac pentru ca sa nu-ti faci singur rau si sa te sinucizi duhovniceste
insultandu-ma si lovind in CLD, in cele7Tr.A si in sCNIP si nu ca-mi poruncesti tu, marele "teolog" raspopit care nu pricepi nimic. Nu arunc cu noroi. Uita-te in oglinda, reciteste ce am scris eu si ce zici tu si da-ti seama cine rastalmaceste, insulta, arunca cu noroi.

Citat:
Ca sa il citez pe CLEOPA - PUTE!!!! Si din cauza asta orice zici PUTE, de asta putem sa iti spunem de fiecare data ca miroase orice spui, ca pute !!!
Ti-am spus ce pute daca pute ceva acolo: Necredinta voastra!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.02.2021 at 23:24:07.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.02.2021, 03:17:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ce treaba aveai tu cu "desfranarea" daca nu sa decredibilizezi? Si ai insistat si ai defaimat si ai adus conotatii care de care mai mizerabile ca sa... Ca sa ce?? Ce treaba are un act duhuvnicesc pomenit ca act josnic de tine? Josnicia iti apartine ...

Faci o tocanita sectara in care bagi profetii sfinri sectarism si alte nebunii si iti iese o nebunie sectara. Si cu defaimare.

Profetia este despre apocalipsa satana antihrist.
Alt timp...
Cleopa si restul au trait in comunism. Analogiile sunt doar pentru nebuni care deviaza cu mintea prea mult...
Profetia nu este un cadru alegoric unde sa faci analogii e un cadru fix in cazul asta. Nu e o profetie simoblica ci precisa.

Tu l-ai facut pe Cleopa colaborationist nu pe mai marii lui. Asa ca nu mai retracta si nu mai da minciuni.
Si ai deschis discutia despre colaborationism vorbind despre persoana lui Cleopa, asa ca te-ai referit la el. Pe el l-ai acuzat si l-ai bagat in aceeasi oala.

De fapt ce nu vezi tu este ca vorbind despre Cleopa ai incercat sa-l tragi intr-o oala cu mizerii de acuzare, comunism, sectraris, antihrist, desfranare, punandu-l in contexte defaimatoare.

Tu l-ai defaimat direct si indirect (tragandu-l in mizerii de acuzare pe diferite contexte pe care le-ai extrapolat) si acum faci joc de glezne. Cleopa era bun, dar era cu comunistii, era desfranat... era de taote felurile. Ce mizerie de discurs... si ce nerusinat esti cand ai construit astfel discursul.

CLD este o dogma sectara care combate dogma Bisericii.
Am citit CLD si o sa pun pe forum nenumarate mizerii sectarr ANTIORTODOXIE gasite in CLD.
Pe scurt CLD profeteste venirea lui Hristos, combate preotia si preotii si Biserica, spune ca doar NIP este "calea". Adica sectarism de cea mai joasa speta imporeiva BOR.

Gura mica atunci cand vorbesti de CLD ca aia sunt antiBOR. Minti pt.ca nu zici care e dogma lor antiBOR.

Citat:
Ti-am spus ce pute daca pute ceva acolo: Necredinta voastra!
Biserica ORTODOXA este in necredinta - asta zici. Nu credem in NIP....
Credem in dogma adevarata si nu si in "noua dogma NIP" si dogma noastra pute dpdv al sectarilor.
Nu credem drept nu credem corect nu credem in NIP deci dogma noastra nu e buna.

Suntem cu totii necredeinciosi si ierarhi si Cleopa si mireni si toti. Toti suntem rai si necredinciosi. O Biserica intreaga.

Asta zici tu, ca toti suntem rai - exact ce zice in lucrarea sectara "cuvantul lui Dumnezeu produsa de Noul Ierusalim".

Doar o mana de inselati din NIP are "credinta dreapta", in randul miilor de secte protestante amagite si ele de tot felul de carti sectare, la fel de convinse care afirma ca si tine ca "doar cuvantul lui Dumnezeu"... si ca "sa mergem la ei sa asteptam Apocalipsa acolo". Nimic nou sub soare doar o secta noua care afirma acelasi lucru.

Ce zici tu este ca intreaga Biserica prin anatema si necredinta ei in NIP pute. Ca nu are credinta intro secta apocaliptica. Ne injuri pe toti si pe Cleopa care a afirmat asta pentru ca ...

Pentru credinta lui Cleopa facea minuni... Pentru credinta lui adevarata si pentru asta credem in Dumnezeul noastru. De asta "pute la Pucioasa" cum zice Cleopa.

Necredinta voastra stramba PUTE pentru ca a-ti modificat dogma Bisericii si a-ti iesit din ea.
Sunteti intr-o hazna a diavolilor de unde aruncati cu mizerie inBOR.


Prefer oricand CALAUZA IN CREDINTA ORTODOXA lucrarea teologului Cleopa Ilie decat cartile sectare ale demonizatilor din NIP...

Last edited by gpalama; 05.02.2021 at 12:15:28.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.02.2021, 14:33:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ce treaba aveai tu cu "desfranarea" daca nu sa decredibilizezi? Si ai insistat si ai defaimat si ai adus conotatii care de care mai mizerabile ca sa... Ca sa ce?? Ce treaba are un act duhuvnicesc pomenit ca act josnic de tine? Josnicia iti apartine ...
Nu decredibilez si nici nu credibilizez, cu asta umbla politicienii corupti si aserviti serviciilor, lucreza la imaginea despre ei si a partidului lor dupa formula pe-afara vopsit gardul si-nauntru leneopardul ascunzand mizeria coruptiei si privilegiilor sub pres. La decridibilzarea mea lucrezi tu de zor mintind, rastalmacind, provocand, afirmand cu marsavie ca am adus conotatii cand eu marturisesc ceea ce e real, adevarat si nu l-am atins nici macar cu o floare pe vreun credincios. Daca tu ti-ai facut din calugari idoli imaculati si fara de pacat ca sa te dai aparator al BOR, un caine "credincios" ce lupta cu "sectantii" si nu vrei sa vezi adevarul e treaba ta. Doar Mantuitorul e fara de pacat si cativa sfint foare mari dovediti de viata si de faptele si de comportamentul lor, restul ca sa ajunga acolo urca treptat o viata acest munte iar la sfarsit tot pacatosi se socotesc. Ce act josnic? Minti ca sa ma decredibilizezi. Tot ce spui despre mine la fiecare postare sunt josnicii si marsavii si strategii viclene de raspopit asa ca nu te mai da tu aparatorul sfinteniei si neprihanirii staretului pr. Clopa ca o faci din interesul marsaviei tale politice si nu din vreo credinta sau vreo ascultare. Vrei sa ma scoti sectant, hulitor de BOR sau de preoti sau de calugari nepricepand ca eu ii sustin cu adevarat fiindca eu ii sustin in adevar si nu ca tine in minciuna cu interes politic si de imagine prin strategii viclene si desfranate si iresponsabile.

Citat:
o tocanita sectara in care bagi profetii sfinri sectarism si alte nebunii si iti iese o nebunie sectara. Si cu defaimare.
Nu defaim pe nimeni, nu sunt sectar ci mirean in BOR si ti-am aratat diferenta dintre eretici si sectari fata de cele7Tr.A. care niciunii nu au fost secta chiar daca OD a cazut la un moment dat in a luta cu BOR pentru ca BOR s-a facut unealta de propaganda a regimului comunist. Tu ma faci sectar cu marsavie ca sa-ti justifici insultele, te dai lovit stiind ca sectele lovesc in BOR si asa folosin minciunile si rastalmacirile vrei sa ma scoti hulitor de BOR, de sfinti sau de preoti. Marsavia, interesul josnic, iti apartine tie pe deplin. Lucrezi pentru credibilizare prin minciuna si viclenie procesoman-desfranata. Faci de rusine Ortodoxia si pe mine ca mirean din BOR. Semeni cu "iudeii" de acum 2000 de ani si cu demonii.

Am afirmat ca au facut rau cei ce au osandit dar stiu ca i-a iertat Dumnezeu. Ei au facut raul nu eu, nu cele 7Tr.A, nu fratii din sCNIP. Sunt fapte reale pe care nu vrei sa le recunosti, le contesti, le negi dovedind ca vrei sa ai orbul gainilor si sa idealizezi si sa idolizezi niste frati calugari sau ierarhi din BOR. Daca afirm ce s-a intamplat ca sa raspund acuzatiilor tale penibile si nedemne de un ortodox si de un om normal la cap care calca in picioare credinta altui ortodox, daca imi ceri sa raspund mereu la niste intrebari inepte si de joasa factura intelectuala si morala nu inseamna ca eu defaim pe cineva ci defaimarile si insultele iti apartin pe deplin. Reciteste si dati seama cat minti facand afirmatii viclene, marsave sustinand mereu ca am zis eu ce n-am zis, interpretand tu pe dos contra evidentei din text, tragand tu concluzii pripite si apoi insultandu-ma ca pe cel mai mare rau, ca pe cel mai mare hot de suflete. Nu vezi cate iti permiti sa faci inchipuindu-ti ca faci bine? Nu-ti dai seama recitind? Nu poti sa faci diferenta intre ce scriu eu si ce afirmi tu ca scriu eu?


Citat:
Profetia este despre apocalipsa satana antihrist.
Alt timp...
Cleopa si restul au trait in comunism. Analogiile sunt doar pentru nebuni care deviaza cu mintea prea mult...
Profetia nu este un cadru alegoric unde sa faci analogii e un cadru fix in cazul asta. Nu e o profetie simoblica ci precisa.
Nu ma mai fa nebun "teologule raspopit" ca nu-ti permit. Cine te crezi sa ma insulti in fiecare postare cu tot ce-ti vine la gura? Esti satanist? Esti bolnav? Ce ai de nu mai incetezi cu insultele? Nu te poti stapani? Ce rost are o discutie cu o fiara turbata ca tine iesita din minti? Opreste-te sa ma mai insulti!
Ai citit proorociile calugarilor nemteni? Coroboreaza-le si o sa vezi hiara rosie si antihrismul care ne va pune impozite si pe aerul respirat! De 70 de ani sunt la putere si acum au venit la guvernare neomarxistii si slugile ateismului si eretismului european si mondial.

Citat:
Tu l-ai facut pe Cleopa colaborationist nu pe mai marii lui. Asa ca nu mai retracta si nu mai da minciuni.
Da citat mitomanule marsav care ai interesul sa ma scoti hulitor de sfinti si de duhovnici! E cea mai clara dovada ca vrei sa intelegi pe dos din interes marsav si repeti! Cum sa-l fac pe el colaborationist? A ajuns asa prin faptul ca s-a lasat folosi si a ajutat la osandirea fratilor ortodocs, dar el n-a fost comunist, n-a fost colaborationist, n-a spus la securitate tainele de la spovedanie. A dus o viata monahiceasca impecabila, avea o minte curata si feciorelnica si se vede asta daca urmaresti interviurile de pe Youtube. Nu l-am decredibilizat nici pe el si nici BOR prin el. Am vorbit despre niste fapte reale indubitabile pe care i le-a iertat Dumnezeu.
Citat:
CLD este o dogma sectara care combate dogma Bisericii.
Nu este nicio dogma, este Domnul Hristos-Cuvantul care graieste peste pamant sufland prin ultima Trambita.

Citat:
Am citit CLD si o sa pun pe forum nenumarate mizerii sectarr ANTIORTODOXIE gasite in CLD.
Ai citit acele mizerii postate de MariaMargareta cu radiografia unei secte. Acela este un fost frate a celor din sCNIP care a fugit din manastire si s-a raspopit si s-a intors ca un mistret cu colt de argint ca sa rastlmaceasca Cuvantul lovind ca prostul si distrugandu-se duhovniceste facand pe placul satanei si a necredinte celor din BOR care au oasndit. Un las care s-a ascuns sub nume de femeie si de pisica. El a scris si cartea Qvo vadis Eclesia dupa care a dat-o la intors si s-a smintit. Se hraneste cu procesomanie-desfranata antihristica exact asa ca si tine cazand in lupta de partea adversarilor Adevarului si devenind antihrist mitoman si marasav lucreaza dezbinarea. Nu te apuca si tu de asa ceva caci vei regreta amarnic msai tarziu. Cuvantul nu se citeste cu necredinta si dorind sa defaimi ci cu Credinta. Daca nu ai mai bine da-i pace.

Citat:
Pe scurt CLD profeteste venirea lui Hristos, combate preotia si preotii si Biserica, spune ca doar NIP este "calea". Adica sectarism de cea mai joasa speta imporeiva BOR.
Vorbesti prostii-marsave si minti si rastalmacesti ceea ce este scris exact asa cum imi rastalmacesti ce scriu eu aici. Nu pricepi ca este Hristos-Cuvantul? Cum crezi tu ca si-ar desfinta el propria biserica ortodoxa, BOR sau ortodoxia de peste tot? Nu stii ce vorbesti. Sigur ca El este Calea si Adevarul si Viata si Invierea caci este Hristos, dar afirma in Cartea Alba ca ORTODOXIA este CALEA Lui! N-ai citit ci doar rastalmacesi cu marsavie ca sa scoti valabila ideea de secta. Nu ti-am aratat diferenta dintre secte, dintre eretici in comparatie cu cele 7Tr.A? N-ai priceput? Reciteste si tine seama de argumente!
Citat:
Gura mica atunci cand vorbesti de CLD ca aia sunt antiBOR. Minti pt.ca nu zici care e dogma lor antiBOR.
Ciocu mic le zici prietenilor tai de betie si de politica si de credibilizare a imaginii false dupa formula pe-afara-i vopsit gardul si-nlauntru leneopardul-putoarea, nu mie. Ok? Nu e anti BOR daca CLD in carte spune adevaruri Adevarate inclusiv de ce se petrece in BOR caci este Dumnezeu si are tot dreptul sa-si mustre slujitorii si biserica. N-ai citit Apocalipsa? Pai si acolo Domnul mustra cele 7 Biserici ale Sale. Nu exista dogma anti BOR! Domnul Hristos nu e impotriva bisericii Sale! El sufla prin a 7-a Trambita si Duhul merge purtat de vant spre cei ce cred si in toata lumea incat si mortii din iad aud.

continuarea mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare