Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #101  
Vechi 15.01.2007, 13:05:01
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Intotdeauna pacatele noastre ne schimba de-a lungul vietii din copilul curat pe care Hristos il cheama, in omul matur social dar nu matur duhovniceste.
Stim cu totii ca de fapt nu existenta vreunui regim politic dictatorial face ca informatiile despre un eveniment sa fie falsificate ci doar interesul propriu de afirmare si de neaflare a adevarului ce il poate impiedica pe cineva in lupta sa pentru avantaje lumesti.
Ca sa stim adevarul despre evenimentele din 1925, de la noi din tara, ar trebui sa ne rugam mult si sa-l primim de la Dumnezeu, daca meritam.
La intrebarea daca s-ar schimba (indrepta) acum calendarul, iar, cunosc multi parinti din BOR care au raspuns ca nu ar fi de acord cu asta. Stiu multi care sunt intristati de alegerea facuta atunci de patriarhul Meletie si apoi de BOR dar nu au ce face acum pentru ca nu se mai poate face nimic.
Fara sa amintim documente si documentatii va propun sa va raspundeti la cateva intrebari:
- poate fi considerata o conducere buna aceea care ia decizii fara sa fie interesata de efectele acestor decizii? Ma gandesc aici la hotararea de a se trece de la calendarul iulian, in timp, la cel iulian indreptat si nu numai.
- priviti afara. Veti vedea ca daca Dumnezeu vrea poate face vara in loc de iarna. Ma gandesc mereu la explicatia multor oameni de stiinta referitor la calendarul Iulian. Ei zic ca daca se tinea acest calendar s-ar fi ajuns ca sa facem Craciunul in vara. Nimeni nu spune insa peste cate sute de ani s-ar fi intamplat asta. Oare nu avea Dumnezeu grija ca toate sa fie in lucrarea Lui? Aveam noi asa mare nevoie de aceasta secularizare in biserica stramoseasca? Calendarul Iulian trebuia sa ramana in biserica pentru ca nu biserica trebuie sa vina la om ci omul la biserica.
- daca Biserica (cu “B” mare) este biserica nevazuta - cea care Il are cap pe Iisus Hristos si biserica vazuta este aceasta din lume si care crede ca este cu Hristos, in Biserica, cat de posibil este sa mai crezi ca fiind in BOR esti in biserica de pe drumul cel bun atata timp cat in BOR se fac pe bani nunti in post (vezi biserica Sf Elefterie din Bucuresti), preotii au vile si masini scumpe, salariul unui episcop ajunge sa fie 6000RON, multi dintre preoti alearga pentru parohii cat mai bune, mai banoase, fac zeci de referate, cauta un loc mai bun in catedra facultatii...?
- cat de posibil mai poate fi sa te mantuiesti daca nu ai modele vii carora sa le urmezi? Stiu, ati spune ca modele sunt insa nu le vedem noi. Eu insa spun ca daca ar fi modele adevarate ar lupta pentru ca mirenii doritori de mantuire sa aiba parte si de adevar. Credinta inseamna dragoste dar si adevar. Ce inseamna dragostea in minciuna?
- oare spre Biserica ne pot duce numai cartile despre vietile sfintilor si propria traire crestineasca? Cred asta pentru ca lipsesc modele vii. Daca ar fi asa la ce bun atatia preoti ce se indeparteaza prin felul in care isi traiesc viata lor de ceea ce este scris si ne indeparteaza si pe noi de calea spre mantuire?
- cum putem crede ca stand laolalta cu cei in minciuna vom mai putea vedea adevarul?

Sa ne ajute Dumnezeu!
  #102  
Vechi 15.01.2007, 23:43:33
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand EuCristi:

"Dar Episcopii stilului vechi de unde au succesiune apostolica?"


Despre Preasfintitul Galaction Cordun, primul Mitropolit al BOSV: s-a nascut in comuna Brehuiesti-Hancea din judetul Botosani. Si-a facut studiile teologice superioare la Academia imperiala teologica din Petersburg, dobandind titlul de magistru.In ultimii trei ani pana a fi hirotonit episcop a fost „mare eclesiarh la Catedrala Patrierseasca din Bucuresti”(„Biserica Ortodoxa Romana. Revista Sf. Sinod”, Bucuresti, Nr. 3-4 , Martie – Aprilie, 1935, pp.174 ).Inainte de razboi a fost hirotonit preot la catedrala Mitropolitana din Bucuresti unde a slujit pana la alegerea ca arhiereu vicar.Retragandu-se in manastire, arhimandritul Galaction era unul din cei mai destepti clerici de la acea vreme fiind un intelectual stralucit. A indeplinit functia de secretar al Sfantului Sinod, iar in timpul ocupatiei germane el a fost duhovnicul Casei Regale. A stiut multe din „tainele” Bisericii Ortodoxe Romane fiind ajutat de functia de secretar.

Arhimandritul Galaction a stiut ca toate intentiile si propunerile venite din Apus au fost, si sunt si in continuare, daunatoare pentru Biserica. Se vede clar atitudinea pe care a avut-o, in urma ordonantei germane de a sarbatori Craciunul si Anul Nou odata cu Biserica Catolica, in scrisoarea adresata Inalt Preasfintitului Conon la 29 decembrie 1916:

„Inalt Prea Sfintite Presedinte al Sfantului
Sinod al Bisericei Romane
Chestiunea ce preocupa astazi toate straturile societatii romanesti din teritoriile ocupate de streini, e fara indoiala aceea, a introducerii Calendarului Gregorian ce ni s’a impus de catre comandamentul si guvernamantul german, al pune si in uzul Bisericei noastre, chiar dupa trecerea Anului Nou si Bobotezei noastre Ortodoxe. Din punct de vedere al dreptului traditional si a practicei observate in Biserica noastra de rasarit inca din cele mai departate timpuri, aceasta inovatiune care nu reprezinta in sine o dogma inalterabila ci numai un calcul cu 11 sau 13 zile diferenta intre un calendar si celalalt, ar constitui totusi o mare lovitura morala pentru poporul nostru ortodox si in acelasi timp, ar fi si un succes enorm pentru Biserica Papala, a careia mana se poate intrevedea si aci, care, prin autoritatea germana, se starueste acum sa ne forteze ca sa primim calendarul ei; si mai ales in asa circumstante, cand misiunea armatelor ocupante si preocuparile lor, sunt indreptate cu totul in alta parte, decat in aceea de cum serbeaza Romanii: Pastele, Craciunul si Anul Nou, si cand in insasi faptul ocuparii teritoriului nostru, ele nu pot vedea o ramanere si mai departe aci dupa incheerea pacei, ca în consecinta sa anticipeze in masuri bune de pe acum, spre a-si putea ulterior facilita, bunul mers al administratiei teritoriului nostru. (…)
Pastrarea cu scumpatate a totului ce ne-au lasat inaintasii, ne poate da siguranta izbanzii in oricare imprejurare grea si chiar in cea de fata pentru viitor. Un popor se poate invinge numai prin slabiciunea sau lipsa raspectului catre traditiile lasate de fauritorii neamului lui. (…) Romanii din Imperiul Austro-Ungar , desi zac de sute de ani sub efigia acestei imparatii, totusi pastreaza pana astazi traditionalele lor obiceiuri religioase, randuiesc slujbele bisericesti dupa calendarul vechiu Iulian, fara de a fi impiedicati intru nimic in indeplinirea vechilor randuieli stramosesti, atat din partea autoritatilor superioare guvernamentale, cat si celor eclesiastice de rit catolic. In mana ce cauta sa dirijeze acest aranjament, dati-mi voie sa intrevad sub masca bisericei catolice ascunzandu-se cu cea mai mare precautiune , umbre de renegati tot dintre ai nostri plecati din cauza nesatisfacerii ambitiunilor lor prea exagerate, cari servind in aceasta chestiune cauza bisericei dusmane doresc sa-si poata castiga acolo un titlu nenorocit de glorie si o recompensa poate si mai mare decat 30 de arginti, pretul vanzarii randuielilor Bisericei Domnului. Deaceea eu, ca un smerit slujitor al Sf. Biserici de Rasarit, fiu sufletesc al I.P.S. Voastre, declarandu-va ca in atitudinea energica ce va trebui sa luati intru apararea drepturilor noastre traditionale, voiu fi gata a va apara chiar si cu pretul vietii mele jertfind si ultima picatura de sange pentru respectul asezamintelor noastre bisericesti si a predaniilor mostenite din strabuni. Faceti dar I.P.S. Stapane marele gest. Puneti carja Arhi-pastoreasca inainte si aparati cu tot curajul tezaurul Sfant ce vi s-a incredintat. Sunteti intr’o varsta si intr’o situatiune, cand nu mai puteti astepta nimic de la lume; si in demnitatea ce ocupati, trebuie sa va fie o placere a va uni cu Domnul in lupta pastrarii asezamintelor Lui. Esind cu ravna la lupta pe fata, veti reinprospata si I.P.S.V. (Inalt Prea Sfintia Voastra)prin exemplul dat pe marii nostri Mitropoliti si marii nostri patrioti din trecut, cari, au fost gata si au murit multi dintransii, aparand cu carja drepturile traditionale si predaniile bisericesti si nationale. Veti fi un martir al neamului. Si cat am vrea sa fiti, mai ales acum, cand nu trebuie sa disperam cu toate sacrificiile purtate in unitatea noastra nationala de maine. In credinta ca veti dovedi si cu fapta aceia ce propovaduiti de mult cu cuvantul, sunt al I.P.S.V. supus fiu sufletesc.”(„Cateva documente din vremea ocupatiunii germane in Romania”, 1917, pp.3)

In perioada anilor 1924- 1935, Arhimandritul Galaction, s-a gandit tot timpul cum sa faca sa invieze Biserica Ortodoxă adevarata.Se vede ca strategia extraordinara folosita de el a fost finalizata cu succes. Aparent, „a imbratisat schisma” prin acceptarea reformei si astepta momentul potrivit ca ss poats actiona, ca prin el, continuitatea Apostolica sa nu fie rupta in Biserica Stilului Vechi.Astfel, in urma examinarii canonice din 27 martie, a fost hirotonit intru arhiereu „in Biserica Domnita Balasa din Bucuresti in ziua de 31 martie 1935, de catre PP. SS. Episcopi: Vartolomeu al Ramnicului Noului Severin, Gherontie al Constantei si Policarp al episcopiei misionare, primind titlul de „Craioveanul”(„Biserica Ortodoxa Romana. Revista Sfantului Sinod ”, Bucuresti, Nr.3-4, Martie – Aprilie, 1935, pp.174).

Arhiereul Galaction Cordun era o personalitate in lumea teologica din Romania, fiind cunoscut si in strainatate. Desi era pensionat era o personalitate cu o pozitie verticala, ferma si care in activitatea sa prevenise clerul din tara de schimbarile nefaste ce vor avea loc in Biserica. Revenirea acestuia la credinta Ortodoxa stramoseasca, nu a fost facuta in secret, ci s-a facut publica intentia sa de a veni de buna voie, la stilul vechi, printr-un act legalizat la Notariatul de stat din Bucuresti la 5 aprilie 1955, document ce a fost trimis atat Patriarhiei Romane cat si fostilor lui colegi – Patriarhul Alexei al Moscovei si Kiril al Bulgariei.


Declaratia facuta de el este urmatoarea:
„Subsemnatul arhiereu Galaction Cordun, cu domiciliul in Bucuresti, raionul Nicolae Balcescu, str. Cuza Voda nr.2, seful spiritual al Bisericii Pravoslavnice Traditionale de Rasarit (Biserica Ortodoxă de stil vechi), declar prin prezenta in fata clerului si poporului din toate parohiile si manastirile de pe teritoriul R.P.R. ca: Eu, arhiereul Galaction Cordun, de bunavoia mea si nesilit de nimeni, am acceptat propunerea si alegerea pe care poporul a facut-o in persoana mea, de a fi seful spiritual al acestei Biserici, arhiereul ei, asa cum am declarat Sfantului Sinod in scrisoarea pe care am trimis-o prin Tribunalul Capitalei R.P.R. la 5 aprilie 1955, scrisoare mentionata in revista Bisericii Ortodoxe Romane, Buletinul Oficial al Sfantului Sinod, nr. 3-4.
Asupra acestei declaratii publice n-am renuntat niciodata. Declar in fata poporului dreptcredincios ca sunt si raman Arhiereul si Seful spiritual al Bisericii Pravoslavnice Traditionale de Rasarit, marturisire pe care o fac pentru totdeauna”(Man. Slatioara „65 de ani de persecutie…” pp.89-90).

Astfel , prin trecerea Preasfintitului Galaction Cordun la BOSV s-a pastrat continuitatea Apostolica in Biserica Ortodoxa de Stil Vechi.
  #103  
Vechi 16.01.2007, 07:03:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Aceeasi intrebare Luly ca si pentru atei : ce cauti pe un forum ortodox?
1. Crezi ca tu esti capabil sa ne "reintorci" pe drumul care-l crezi tu bun de unul singur pe noi si toate patriarhiile orodoxe din lume ? Cred ca si la stilisti mindria este tot viciu sau?
2. Nu esti prea convins de convingerile tale si incerci aici sa-ti cauti argumente sa ramii unde esti? O sa te ajutam cum putem....dar pune intrebarile cinstit , direct nu le ascunde sub alte cuvinte.
  #104  
Vechi 16.01.2007, 11:13:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locaţie: Galaţi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

dmb,cred ca te-ai suparat cam nejustificat,in primul rand atitudinea lui Luly de participare si afirmare pe acest forum nu mi s-a parut necinstita,ci mai degraba atitudinea celor care-i citesc postarile,si-n al 2lea rand,cum adica ce cauta pe un forum ortodox...pai,este ortodox!,si inca cu o ortodoxie mai putin deformata de modernizarea si alunecarea spre ecumenism.Dar se pare ca acesti ortodoxi pe stil vechi ard mai mult decat paganii si chiar ateii.Nu mi s-a parut necivilizata interventia acestuia,ba din contra,se remarca singurul de aceasta confesiune care intervine cu lectia invatata,si ca atare vad ca nu se prea mai gasesc demni ca sa-l infrunte,inainte toata lumea cerea dovezi.....
Cred ca,in definitiv nu vrea nimeni sa "intoarca"pe nimeni de pe nici un drum,ci doar sa-si exprime punctul de vedere asupra lucrurilor pe care le concepe in mod diferit sau nu,de ceilalti.Mandria nu este specifica celor pe vechi,mandria este specifica umanitatii,doar din ea ne-a nascut si n-o va combate pe deplin nici o lege pamanteana.Mandrie este si reactia ta revoltata...in virtutea propriului crezamant.
Si exact cum spunea un membru,la aceasta sectiune;"nu te teme turma mica,Eu voi fi cu voi",asa ca "toate patriarhiile" n-au decat sa adopte calea cea larga si incapatoare a credintei universale.Iarta-ma!,dar cred ca ai intervenit cam dur,fara motive clare.
  #105  
Vechi 16.01.2007, 11:32:07
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pentru dmb:


Si eu sunt tot ortodox ca si tine si am dreptul la libera exprimare. Eu nu va oblig sa va intoarceti de la credinta pe care o tineti acum, ci sa va fac sa reflectati macar un minut din viata voastra gandindu-va la cele scrise pe acest topic... Pt mine, ceea ce fac nu e din mandrie ,ci dimpotriva o fac pt ca oamenii sa cunoasca adevarul. Eu nu oblig pe nimeni sa citeasca aceste mesaje, dar daca e interesat de acest subiect si vrea sa afle adevarul atunci eu am datoria sa ii usurez drumul spre cunoastere.

Eu stiu exact unde sunt si sunt convins de convingerile mele. Asta e ortodoxia cea adevarata. Argumentele nu sunt pt mine ci sunt pt cei care doresc lamuriri si pt cei gresiti informati. Multumesc pentru intentia de a ma ajuta , dar nu cred ca eu sunt cel care are nevoie de ajutor.
  #106  
Vechi 16.01.2007, 11:56:44
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand EuCristi


"Conform sfintilor parinti, pentru hirotonia unui episcop este nevoie de cel putin 2 alti episcopi, ceea ce voi nu aveati."


Sa vedem ce ne spun noua Sfintii Parinti ai Bisericii!

Canonul 1 al Sfintilor Apostoli porunceste: „Episcopul hirotoniseascase de doi Episcopi, sau de trei”. Talcuirea canonului ne spune clar: „Zicerea Episcop, mai intaiu adeca, de dumnezeiestile si Sfintele Scripturi, lui Dumnezeu celui ce pre toate le priveste si le cerceteaza , pre cum marturiseste Iov zicand: <Aceasta iaste partea omului necredincios de la Domnul, si agonisita averilor lui de la Cercetatorul>(…) Si in scurt sa zic, Episcopi sa numesc in Scriptura cea veche, atat luatorii aminte si pazitorii ocarmuirilor si a lucrurilor celor din launtru si Bisericesti, precum iaste scris pentru cel mai sus Eleazar, cum ca avea purtare de grije pentru tot Cortul. (…) Nici unul insa din Apostoli s-au hotarat, ori s-au numit Episcop, cand vietuia Domnul pre pamant, carele singur iaste Episcopul sufletelor noastre, ci pre singura stapanirea de a vindeca toata boala, si de a scoate pre draci o avea ei. (…) Pentru aceasta si au randuit de trei, sau de doi Episcopi, sa se hirotoniseasca Episcopii cei de prin cetati. (…) Deci porunceste Canonul acesta, ca, tot Arhiereul (ori Mitropolit de ar fi, ori Arhiepiscop, ori Episcop) sa se hirotoniseasca de doi Episcopi, ori de trei. (…) Ca trebuie cu adevarat, ori toti Episcopii Eparhiei (…) sa se adune si sa hirotoniseasca pre Episcopul. Dar fiind ca aceasta iaste anevoie, cel mai putin trebuie sa-l hirotoniseasca trei, si ceilalti sa se faca impreuna hotaratori la Hirotonia lui prin scrisorile lor. (...)Iara daca dupre intamplare, va ramanea intru o eparhie un singur Episcop, carele chiemanduse de Mitropolitul, nici va merge, nici prin scrisori va impreună alege pre cel ce urmeaza asa hirotonisi Arhiereu, atunci trebuie Mitropolitul, si sa impreuna aleaga si sa-l hirotoniseasca pre el cu Episcopii apropieti streini Eparhiei. (…) Iar randuirile Apostolilor poruncesc cum ca, cel ce sa va hirotonisi de un Episcop sa se cateriseasca, impreuna cu cel ce lau hirotonisit, afara numai, daca dupre nevoie de goana, ori alta oare carea pricina, nu pot multi asa aduna, si cu alegerea acestora sa va hirotonisi de unul. Precum Sidirie sau hirotonisit Episcop Pavlevischi, dupre Sinesie, nu de trei, ci de un Episcop – de Filon, pentru ca nu putea Episcopii asa infatisa in vremile acelea.”(Ieromonah Teofan, monah Cleopa Tipo „Pidalion”, Tiparit in Sfanta Manastire Neamt, 1844, Cu binecuvantarea Episcopului Meletie, In zilele lui Mihail Grigorie Sturza, filele 1-3)[TEXT CITAT CA IN ORIGINAL]


Luand cazul de fata putem afirma cu certitudine, conform canonului sus citat, ca hirotoniile intru episcopi pe care le-a facut Mitropolitul Galaction Cordun in Biserica noastra sunt valide.
  #107  
Vechi 16.01.2007, 18:08:03
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
Pentru dmb:


Si eu sunt tot ortodox ca si tine si am dreptul la libera exprimare. Eu nu va oblig sa va intoarceti de la credinta pe care o tineti acum, ci sa va fac sa reflectati macar un minut din viata voastra gandindu-va la cele scrise pe acest topic... Pt mine, ceea ce fac nu e din mandrie ,ci dimpotriva o fac pt ca oamenii sa cunoasca adevarul.
Parintele Epifanie va considera extremisti.Doua sint extremele : ecumenismul si stilismul.
Eu nu pot crede ca data are o asa mare importanta cum io dati voi. Si daca noi sintem in intuneric si e nevoie sa vii tu sa ne luminezi inseamna ca ortodoxia nestilista e in ratacire dupa tine ca altfel nu ar trebuii luminarea nimanui. Iar daca nu sintem nu-i nevoie de luminare deloc. Deci? Adevarul este doar unul. Ori noi il cunoastem ori nu-l cunoastem. Ori voi il detineti ori nu. Ascultarea este o virtute necesara prin care biserica ortodoxa a supravietuit sute de ani inaintea schimbarii calendarului.De ce a venit tocmai acum vremea si prin voi cind nu mai este nevoie de ascultare ci de schisma?
Am sda-ti povestesc o istorie adevarata din familia mea. Cineva a ajuns in legatura cu stilistii. A fost invitat in Moldova unde tot satul era asa. S-a simtit ca in rai. Toti ii erau prieteni, egali ii zimbeau.... Pina a refuzat sa se boteze a doua oara., moment in care au disparut si raiul si zimbetele si prietenii....
  #108  
Vechi 16.01.2007, 23:51:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locaţie: Galaţi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

dmb,pacat ca un om capabil ca tine se preteaza la exemple justificative atat de infime,sa stii ca astfel de reactii din partea oamenilor se-ntampla peste tot intre oameni,indiferent de confesia acestora sau de motivatia lor,sunt reactii omenesti frecvent intalnite,din natura noastra perfida si mereu inclinata pe interese si iar interese(zambit,cocolosit,lingusit,etc...pt.motive mai mari sau mai mici),nu mi se pare un exemplu demn pentru denigrarea unei confesiuni.Sa stii ca mama a mers in Moldova sistematic,pe la manastiri pe stil vechi,si-a facut si prieteni preoti sau maici,ani de zile,fara sa se boteze pe stil vechi si s-au purtat chiar f.frumos cu ea,si chiar n-a sarit cu cadouri sau lucruri de genul asta,este o femeie simpla,foarte simpla.Abia dupa vre-o 4 ani s-a dat pe vechi doar fiindca asa a considerat ea ca doreste sa creada,dar mai ales pentru ca i-a placut exigenta si seriozitatea cu care sunt respectate dogmele religioase,ea fiind o femeie dedicata credintei.Deci,vezi ca "ataci"nedrept,si sincer parca nu-ti sade bine,pari mai echilibrat de-atat.
Sa cred ca de fapt ai tu o "repulsie"si o problema aparte fata de aceasta forma de credinta,care pastreaza calendarul nemodificat,care pana la urma si bunicii l-au apucat.Extremisti...extremisti sunt toti cei care nu vor sa creada o doctrina pe care celalalt o sustine cu vehementa,deci extremisti suntem toti pana la urma,toti care credem in mod diferit,daca judeci astfel lucrurile.Dar nu,extremismul este reprezentat in adevaratul sen de la crestin la pagan sau la ateu,noi suntem doar niste clase reformate.
Da,asa este,ascultarea este o virtute........aici sa vorbeasca istoria.Din punctul meu de vedere nici una din biserici nu o consider ratacita,atata timp cat este ortodoxa,as putea spune chiar asa ceva si doar despre statutul de crestin,ratacite sunt caile prin care oamenii,crestinii au uitat sa se simta mai aproape de Dumnezeu,"credinta,nadejdea si dragostea...dar cea mai importanta dintre acestea DRAGOSTEA".Cat de inutile mi se par aceste confruntari,mai ales intre crestinii de-aceiasi mama,cand pana la urma credinta se rezuma la comuniunea cu Dumnezeu,la sufletul curat si impacat,la faptele individuale existente dincolo de reformele care-au aparut de-a lungul timpului.
Dupa cum am observat,Luly a intervenit pasnic,doar cu informatii pe care cine doreste sa le citeasca,nu a bagat sula-n coaste nimanui si nici a devenit ofensat cand nu a fost sustinut,a adus doar informatia si raspunsurile la intrebarile si acuzele ce i-au fost date lui sau confesiunii lui.Este lucru mare sa ne pastram decenta,si calmul cu care trebuie sa iasa in evidenta duhul unui crestin si iubitor de Dumnezeu,fiindca pana la urma,pe Dumnezeu trebuie sa-l slavim nu aceste legi pamantene.
UNDE NE ESTE IERTAREA,UNDE NE ESTE;"CEL CARE NU JUDECA,NU VA FI JUDECAT!",UNDE NE SUNT MULTE ADEVARURI INGROPATE IN "DISPUTE".
  #109  
Vechi 17.01.2007, 07:12:09
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Draga ory nu-i in intentia mea nici sa te supar pe tine nici pe Luly nici pe altcineva. In privinta capabilului nu-s capabil de nimic. Ma hranesc si eu din cunostintele altora. Citesc destul de mult si unii autori ma fac sa-mi intensific rugaciunea. Pe astia ii consider oameni cu duh. Unul dintre ei este Pr. Epifanie pe care grecii il considera sfint. Cele spuse de mine de mine ii aparatin.
Acum eu pot intelege ca avind stilisti in familie (sau esti si tu?) subiectul este mai sensibil pt tine decit altele. Dar ce facem cu adevarul?
Stilistii mi-s tot atit de dragi ca evanghelicii sau catolicii....sint crestini. Dar cred eu cu o caracteristica comuna. NEASCULTAREA SI RUPEREA DE BISERICA!
Eu nu ma leg de ei pina in momentul in care mi se spune ca a fii ortodox este o gresala. Atunci nu mai pot si nu am dreptul sa tac.
Doamne ajuta!
  #110  
Vechi 17.01.2007, 10:50:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locaţie: Galaţi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In primul rand,nu stiu cine le-a conferit denumirea aceasta de"stilisti",este total gresita,stilistii sunt oamenii aceia care cocheteaza cu estetica,sunt designerii...deci aceasta denumire suna mai degraba a argou.
In al doilea rand,nu BOSV s-a desprins de biserica ortodoxa,din contra ea a ramas pe loc(cum s-ar spune),ea a ramas aceiasi care era,asa lasata de sfintii parinti,BOR este cea care s-a desprins de adevarata biserica drept maritoare,desprindere influientata de catolicism...deci "demna" ascultare.Nu cred ca a spus nimeni ca a fi ortodox este o greseala,s-a criticat atat de mult pe acest forum ecumenismul,incat nu este nevoie sa mai spuna nimeni ce este si ce nu este o greseala,traiti si cugetati ceea ce ce-ntampla-n jur.

Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07