Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2010, 01:35:32
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Exclamation Cum isi vinde cineva sufletul diavolului?

Am auzit că unii s-au vândut diavolului, dar cum poți să te vinzi diavolului, dacă să zicem nu ești un om păcătos pe lângă care diavolul se simte bine? Îi zici "nene Dracu, am fost om bun, dar m-am săturat. Vreau ji eu Merțan ca să moară vecinii de invidie și să fiu cu proasta aia frumoasă!"?.
Rugămintea adresată diavolui este satirică și trebuie tratată ca atare. Topicul este cât se poate de serios și trebuie tratat ca atare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2010, 01:53:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am auzit că unii s-au vândut diavolului, dar cum poți să te vinzi diavolului, dacă să zicem nu ești un om păcătos pe lângă care diavolul se simte bine? Îi zici "nene Dracu, am fost om bun, dar m-am săturat. Vreau ji eu Merțan ca să moară vecinii de invidie și să fiu cu proasta aia frumoasă!"?.
Rugămintea adresată diavolui este satirică și trebuie tratată ca atare. Topicul este cât se poate de serios și trebuie tratat ca atare.
Problema ar fi fost simpla daca ar fi fost precum rugamintea scrisa de tine.
A te vinde diavolului inseamna sa urmezi un ritual satanic in urma caruia sa faci niste promisiuni satanei pe care apoi sa le semnezi cu propriul sange. Din pacate insa toate aceste promisiuni iti dai seama ca sunt impotriva lui Dumnezeu si te obligi singur sa lupti si sa faci totul impotriva lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2010, 02:07:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Problema ar fi fost simpla daca ar fi fost precum rugamintea scrisa de tine.
A te vinde diavolului inseamna sa urmezi un ritual satanic in urma caruia sa faci niste promisiuni satanei pe care apoi sa le semnezi cu propriul sange. Din pacate insa toate aceste promisiuni iti dai seama ca sunt impotriva lui Dumnezeu si te obligi singur sa lupti si sa faci totul impotriva lui Dumnezeu.
Poate și asta e o formă de vânzare, de trădare, dar ea îmbracă forme atât de clare zi de zi ! Câți întorc spatele lui Dumnezeu, atâția "vânzători-trădători" sunt !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2010, 02:13:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În sens larg, pact cu diavolul facem ori de câte ori păcătuim în mod grav. Ceea ce câștigăm este dat de motivul pentru care păcătuim: plăcere, bani, poziție socială (astea sunt cele mai frecvente). Ceea ce oferim este sufletul nostru. De fapt, omul iese mereu păcălit, ceea ce primește fiind MULT mai puțin decât ceea ce dă.

În sens restrâns, înseamnă pact satanic, cu invocare, ritual și semnătură. Unul dintre cele mai celebre cazuri (dintre cele recente) este pactul cu diavolul semnat de John Lennon.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2010, 02:15:41
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate și asta e o formă de vânzare, de trădare, dar ea îmbracă forme atât de clare zi de zi ! Câți întorc spatele lui Dumnezeu, atâția "vânzători-trădători" sunt !
Cristi ce am spus eu este foarte adevarat, se practica in ziua de azi si e de mii de ori mai dramatic decat ce fac cei care doar intorc spatele lui Hristos.
Este vorba de o miscare: Satanismul care este foarte bine structurata, cu reguli, cu ritual, cu slujitori in ordine ierarhica, unelte de cult, Cartea lui satan...etc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2010, 02:19:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Cristi ce am spus eu este foarte adevarat, se practica in ziua de azi si e de mii de ori mai dramatic decat ce fac cei care doar intorc spatele lui Hristos.
Este vorba de o miscare: Satanismul care este foarte bine structurata, cu reguli, cu ritual, cu slujitori in ordine ierarhica, unelte de cult, Cartea lui satan...etc
. . . să fie la ei ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2010, 02:20:36
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Este vorba de o miscare: Satanismul care este foarte bine structurata, cu reguli, cu ritual, cu slujitori in ordine ierarhica, unelte de cult, Cartea lui satan...etc
Măi... bine, bine, scărăbuță, ritualuri și toate cele, dar de ce scrii satanism cu S mare ? Sau cartea lui satan cu C mare?

Nu trebuie, nu-i bine.

Măi fraților, și voi! Nu mai scrieți măi drac, satan, lucifer, satanism, masonerie sau alte asemenea lucruri cu literă mare!

Iertați-mă, dar asta mi-a sărit mie în ochi și na... a trebuit să zic și eu.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2010, 02:28:38
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Wink

ok...cred ca e o simpla obisnuinta nu din cinste pt ei scriu cu litera mare, e chestie de interpretare asa ca mai putin conteaza. Adica puteai sa interpretezi si ca se scrie asa ca sa fie cat mai mult scosi in evidenta ca sa nu fie luati in seama.
:P
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.07.2010, 09:19:02
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Dar dacă ai făcut prostia să "închei" un asemenea contract, îl poți "rezilia unilateral"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.07.2010, 10:33:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Dar dacă ai făcut prostia să "închei" un asemenea contract, îl poți "rezilia unilateral"?
Niciodata nu este tarziu pentru intoarcerea la Hristos. In lumea asta, Dumnezeu poate schimba orice, pentru cei ce-l cauta cu credinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Marea smecherie a diavolului The_Fallen Generalitati 17 27.06.2011 14:57:12
Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, vinde harul preotiei maria_bratu Generalitati 278 16.11.2009 02:19:51