Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.04.2011, 19:16:45
Andyfth Andyfth is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Da un google dupa "pacat originar", "the fall of man" si iti vei lamuri problemele.

In ce priveste originea moralitatii, ai recunoscut un fapt esential, cu care crestinii ii bat la cap pe atei cam de multisor: relativismul moral este singura directie in care poate duce ateismul (si este, din pacate, un drum infundat; sau, mai bine zis un drum care se scufunda intr-un tunel intunecat, la capatul careia nu se zareste nici o luminita, dar din care erup cateodata monstruozitati precum Holodomorul sau Pitestiul).

Noi, crestinii, stim exact cum a aparut moralitatea, si de aceea si avem moralitate (nu in sensul ca am fi toti perfecti, ci in sensul ca avem un sistem clar la care sa ne raportam).

Noi stim ca suntem pacatosi si stim si de ce. Mai mult, stim si ce avem de facut daca vrem sa rezolvam problema.
Ce mi-ai spus sa caut pe google nu dovedeste nimic care sa arate ca am avea o 'moralitate inascuta' sau ceva in genul. Iar eu nu am 'recunoscut' nimic legat de relativismul moral al ateilor si adu-mi dovezi clare care arata ca ateismul aduce relativism moral. Daca ar fi sa ne luam dupa fapte din istorie si sa luam in considerare credintele celor care savarsesc fapte imorale, reiese chiar invers.

Si sa-mi voie sa te corectez: Voi crestinii nu STITI cum a aparut moralitatea, voi CREDETI ca stiti si v-a convingeti ca stiti cu adevarat dar fara sa aduceti vreo dovada. Stii tu, care sa arate ca aveti discernamantul cuiva peste 7 ani.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.04.2011, 02:44:11
lvlarian lvlarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Locație: intreBotosani si Londonsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Post Un singur adevar

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Avand in vedere ca exista 2 teorii despre originea noastra voi in care dintre ele credeti:ce creationista sau cea evolutionista ?Eu sincer nu pot spune ca merg numai dupa o singura teorie . Dar cateoadata ajung sa cred ca nu suntem rezultatul unei asa zise evolutii , deoarece daca am evoluat , dintre toate speciile de ce numai oamenii au fost inzestrati cu ratiune , inteligenta ,si celelalte nu ?aici a intervenit Divinitatea , ne-a despartit de animale prin inteligenta si ne-a dat liberul arbitru.

Avand in vedere si atatea dovezi care sustin evolutionismul :schelete de dinozaruri , de hominizi de , sute de mii ,milioane de ani vechime ,etc , si din Biblie reiese ca lumea are numai 6000-7000 de ani , se bat cap in cap aceste 2 chestii .Sincer ,nu infirm sau confirm nici una dintre ele.

Voi ce credeti?
HI cavalere...unui Knight ii sade bine sa fie si citit,adevarat,insa ai grija ce citesti si mai ales ce CREZI din cele ce citesti...arata mi si mie o dovada ca acele schelete sunt de milioane de ani,ai facut tu vreodata vreun test sa dovedesti vekimea unui obiect de cine stie cati ani??? mai scurt iti zic STIINTA FARA RELIGIE =ZERO!Tu kiar crezi toate balivernele ce vand astia in mass media???mai citeste carti,iti recomand chiar povestioare de Parintele Cleopa Ilie,eu sincer am plans cand am citit multe dintre ele...nu degeaba zice Dumnezeu ca tre sa avem suflet de copii ca sa intram in Imparatia Cerurilor!daca am gandi ca si copiii am avea atatea de castigat si de inteles!de ce zici tu ca sunt doua teorii???lumea are doua sau noua ,cine stie cate or sa mai si inventeze si de acum inainte...nu exista teorii EXISTA UN SINGUR ADEVAR!!!iar tu ca ORTODOX trebuie sa stii mai bine ca oricine
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.04.2011, 03:16:32
Andyfth Andyfth is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lvlarian Vezi mesajul
HI cavalere...unui Knight ii sade bine sa fie si citit,adevarat,insa ai grija ce citesti si mai ales ce CREZI din cele ce citesti...arata mi si mie o dovada ca acele schelete sunt de milioane de ani,ai facut tu vreodata vreun test sa dovedesti vekimea unui obiect de cine stie cati ani???
Adu tu o dovada ca orice scrie in cartea voastra de povesti e adevarat.


Citat:
În prealabil postat de lvlarian Vezi mesajul
mai scurt iti zic STIINTA FARA RELIGIE =ZERO!Tu kiar crezi toate balivernele ce vand astia in mass media???mai citeste carti,iti recomand chiar povestioare de Parintele Cleopa Ilie,eu sincer am plans cand am citit multe dintre ele
Deci ca sa-si formeze o cultura ca sa nu se lase inselat e bine sa citeasca povesti religioase?

Citat:
În prealabil postat de lvlarian Vezi mesajul
...nu degeaba zice Dumnezeu ca tre sa avem suflet de copii ca sa intram in Imparatia Cerurilor!daca am gandi ca si copiii am avea atatea de castigat si de inteles!
De acord. Nu poti sa fi manipulat de biserica si de sarlatani decat daca ai discernamantul unui copil de 7 ani.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.04.2011, 04:05:02
lvlarian lvlarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Locație: intreBotosani si Londonsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Adu tu o dovada ca orice scrie in cartea voastra de povesti e adevarat.
SCUZA MA dar tie pot sa ti aduc si dovada si tot n ai sa crezi...e vb de povestioare pt copii,nu povesti..diferenta..apoi cand o sa inveti definitia cuvantului,,cred,, si cand o sa traiesti acel cuvant,atunci nu ti va mai trebui dovezi...
in plus nu mi e dat mie sa ti demonstrez eu tie ceva,orice...nu vreau eu sa ti dovedesc ceva,ci tu cauti ceva pt ca esti nedumerit,vad ca tu pui intrebarile...eu SUNT LAMURIT,CUNOSC CEEA CE MI TREBUIE.PUNCT



Deci ca sa-si formeze o cultura ca sa nu se lase inselat e bine sa citeasca povesti religioase?

cultura?adica RATACIRE vrei sa zici?pai lumea e plina de cultura azi si IADUL e plin de oameni cultivati,nu caut eu sa l cultiv cu nimic.exact ca toti sectarii gandesti...citesti fiecare cuvant si nascocesti intelesurile mintii tale bolnav educate sau needucate,ma rog care ar fi cauza...

De acord. Nu poti sa fi manipulat de biserica si de sarlatani decat daca ai discernamantul unui copil de 7 ani.
eu daca ii zic cuiva ca e prost nu dovedesc decat ca eu sunt ala prost,kiar mai prost,pt k kiar dak acela ar fi prost si eu ma cert cu el inseamna ca eu desteptulma cobor la nivelul lui,de fapt mai jos...asa ca mai gandeste te tu cine e sarlatan si cine manipuleaza pe cine...daca te simti tu ala curat si drept fa tu pasul in fata...stii tu toata istoria...no more comments
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.04.2011, 04:21:08
sinxsinx sinxsinx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua tuturor. Intamplator am ajuns pe acest forum si dupa ce am citit cateva zeci de pagini m-am hotarat sa postez si eu. Scriu aici cu speranta ca nu voi intra in nici o disputa cu alti useri. Nu imi doresc asta.

Incep prin a spune ca am 25 de ani. Momentan ma gasesc intr-o perioada a vietii in care mi-am pierdut incet-incet ''credinta'' in Dumnezeu. De ce spun asta? Pentru ca mama m-a invatat ca Dumnezeu exista si m-a invatat cum sa fiu un bun crestin... La scoala am facut ore de religie si am aflat si de acolo noi informatii. La varsta de 7-10 ani, in momentul in care faceam ceva, imi era frica de Dumnezeu... si cand zic frica, ma refer teama intensa... spaima... pentru ca asa mi s-a spus... ca Dumnezeu ii pedepeste pe pacatosi. Daca minteam sau facem vreo boroboanta seara inainte sa adorm stateam 1-2-3 ore cu teama ca poate voi fi pedepsit. Daca mama m-a invatat doar ca exista Doamne-Doamne si ca e bine sa fac o rugaciune inainte de somn, profesorul de religie a avut grija sa ma indoctrineze si sa bage spaima in mine. In sinea mea credeam in Dumnezeu si ma duceam la biserica zi de zi dupa ore cu inca 3-4 colegi. Ma simteam bine cand intram in biserica, aprindeam o lumanare si spuneam o rugaciune. Insa privind acum lucrurile ma intreb daca oara a meritat sa traiesc cativa ani sub teroarea impusa indirect de profesorul de religie. Ma intreb daca usurarea pe care o simteam cand intram in biserica nu era nimic altceva decat faptul ca in subconstient stiam ca am facut ceva pe placul lui Dumnezeu... In clasa a doua preotul m-a intrebat la spovedanie daca ma masturbez si a folosit cuvantul uzual nicidecum ''masturbare''. La nunta unchiului meu preotul s-a urcat imbracat in sutana pe masa si a inceput sa danseze si sa isi toarne vin in cap! La propriu!

Dupa toate astea a urmat o perioada in viata mea... cam in timpul liceului in care nu am mai dat asa mare importanta religiei si existantei lui Dumnezeu... si sincer mi-a fost asa de bine... aveam alte griji pe cap, eram indragostit, aveam la ce ma gandi inainte de somn. Sa spunem ca asta a fost perioada mea de tranzitie...

Incepand de acum 3-4 ani am inceput sa cred ca nu exista Dumnezeu, am inceput sa cred ca totul este doar o nascocire a unora putin mai destepti decat majoritatea. Cred ca religia este cel mai bun mod de a manipula o populatie. De-a lungul timpului oamenii Bisericii au facut nenumarat greseli, au purtat cruciade, au ars femei pe rug pentru ca erau vrajitoare,etc. Cum de am ajuns eu la concluzia ca nu exista Dumnezeu? Simplu... De ce Dumnezeu lasa sa moara copii de 3-4 ani din cauza bolilor? Cu ce au gresit ei? De ce Dumnezeu lasa oamenii sa moara de foame? De ce Dumnezeu nu este acolo unde trebuie cand vin inundatiile? O sa spuneti ca ne primim pedepsele pentru ca suntem pacatosi. Sunt convins ca intre cei care mor de boli, de calamitati, etc. sunt si oameni credinciosi, oameni care nu merita sa moara. In cazul asta oare Dumnezeu nu incalca insusi una din poruncile sale? Sa nu ucizi... ?! Bun, fiecare are pacate, sunt total de acord, insa unii nu au atat de mult pacate incat sa merite sa fie calcati de masina, sa fie mancati de urs in padure, sa fie injunghiat seara la colt de strada. Atunci unde este Dumnezeu? Cand Hitler a omorat milioane de oameni, de ce nu a fost pedepsit? De ce a reusit sa scape de zeci de ori din fata mortii? De ce Dumnezeu lasa violatorii sa umble liberi pe strada si sa profite de copile de 10-12 ani? De ce Dumnezeu lasa milioane de oameni sa moara de foame si alte milioane sa traiasca in lux? De ce Dumnezeu nu pune capat virusului HIV? De ce Dumnezeu nu poate vindeca un bolnav de inima dar in schimb doctorii pot face un transplant? Cam astea ar fi o parte din sutele de intrebari pe care le am... intrebari la al caror raspuns nu se leaga de nici un fel de Dumnezeu.

O alta intamplare oarecum haioasa a avut loc cand a venit preotul cu botezul. A sunat la usa si am deschis... a zis ca a venit cu botezul si a dat sa intre. I-am zis ca il primesc cu mare placere in casa daca totul este gratis... s-a uitat la mine bulversat si in loc de dea un exemplu de omenie s-a intors si a plecat... Pai ce preot este ala daca la el totul se rezuma la bani? Si de fapt daca stau bine si ma gandesc, tot ce tine de biserica, se rezuma la bani... daca faci un botez trebuie bani, daca faci o nunta trebuie bani, daca faci o inmormantare trebuie bani, etc. Sunt curios cati preoti ar face astea gratis... probabil 0.1% Sa nu mai zic de spagile primite de BOR pentru a da cuiva o parohie ( cred ca asta e termenul)

In alta ordine de idei, si cu asta inchei, eu cred in teoria lui Darwin si cu cat inaintez in varsta devin din ce in ce mai ateu, imi pun din ce in ce mai multe intrebari la care nimeni nu poate da un raspuns. Cred ca Dumnezeu nu este nimic mai mult decat o simpla nascocire. Egiptenii au crezut in zeii lor, incasii la fel, si nenumarate alte civilizatii... civilizatii care s-au stins si in acelasi timp cu ele au fost uitati si zeii lor. Asa o sa fie si cu crestinismul, o sa dispara la fel de repede cum a aparut si o sa fie dat uitarii. Este doar o chestiune de timp...


Sper ca nu am suparat cu nimeni cu postul meu.
O zi buna va doresc tuturor.

Last edited by sinxsinx; 02.04.2011 at 04:26:30.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.04.2011, 09:22:48
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit cred !!!

Creatorul Absolut a dat imboldul primordial grauntelui infinitezimal de la inceput,ca sa se dilate intr-o explozie uriasa,fenomen ce se petrece si astazi in mod continuu,la 13 miliarde de ani lumina distanta !

Creatorul Absolut a imprimat intreg programul inteligent de dezvoltare ulterioara a Universului,si implicit ,cel care a dus la aparitia vietii !!!

Fara a fi existat un program inteligent sadit in noaptea neantului de o forta rationala, logosul divin, totul ramanea in incremenirea nefiintei !!!

Cum se poate ,domnilor debusolati in credinta,pretinsi atei,ca din nefiinta,neant, sa se nasca fiinta ???
Cum se poate ca neantul sa produca fiinta,ca asa ai vine lui,la un moment dat ???

Conform logicii formale, aristotelice,ce o invatam toti la scoala in cl a 9-a, e imposibil !!!

Aceasta e perspectiva cosmogenezei !
Perspectiva biblica si problema raului sunt alte momente ce necesita a fi analizate si expuse !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.04.2011, 11:53:30
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Creaționistă. Dumnezeu, după ce a creeat lumea a putut să lase unele lucruri să evolueze singure (de exemplu să lase o anume specie să adapteze la anumite condiții).
Dar de ce să fi creat Dumnezeu maimuța?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.04.2011, 20:09:24
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Adica cum vine asta ? Tu nu ucizi, nu furi, nu violezi etc pentru CA TI-E FRICA DE JUDECATA lui Dumnezeu ???? De frica ca nu te mai mantuiesti nu-i dai in cap aproapelui tau ? Doar frica de Dumnezeu te face sa fi om si nu "animal"?Hmmm..foarte interesant!!Deja aberezi si vorbesti doar ca sa jignesti..cand ar trebui sa-ti iubesti aproapele,macar DOAR din frica de Dumnezeu!
Inainte de a ma categorisi si de a-mi aduce acuze ca la tribunal, va rog sa revedeti ceea ce am scris cuvant cu cuvant si sa sesizati tonul.
Ma mir ca va simtiti mai jignita de postarile ortodocsilor decat de cele ale ateilor...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.04.2011, 20:41:21
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

credeam ca dk intram pe situl asta ne-am lamurit deja intrebarile astea de gradinita
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.04.2011, 20:52:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Inainte de a ma categorisi si de a-mi aduce acuze ca la tribunal, va rog sa revedeti ceea ce am scris cuvant cu cuvant si sa sesizati tonul.
Ma mir ca va simtiti mai jignita de postarile ortodocsilor decat de cele ale ateilor...
E foarte interesant cum eu aduc acuze uneori, acolo unde "victima" acuza pe altul/ii,nu?
Dar da, e ok,aveti dreptate,imi cer scuze pentru tonul meu apucat din mesajul respectiv si pentru faptul ca nu l-am sesizat pe al DUMNEAVOASTRA(ton).

Eu personal nu ma simt jignita absolut deloc, nici de unii,nici de altii.Imi asum foarte bine greselile, iar ceea ce sa doreste a fi jignire indreptata spre mine, dupa o scurta si obiectiva analiza, o accept ca o corectie sau o refuz ca pe o eroare.

Ceea ce se doreste a fi o jignire indreptata spre credinta mea, incerc sa o ignor, ca nu cumva in elanul meu, sa incep sa-l URASC pe aproapele meu, din Iubire pentru Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38