Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 16:11:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu vad aici lipsa dragostei dintre oameni. A-l igora pe cel de langa tine, a nu-ti pasa de problema lui pe care ai putea s-o rezolvi sau macar sa incerci - asta desprind din aceasta istorioara biblica. Ganditi-va la cei care s-au vindecat intrand primii in apa. Oare chiar nimeni nu l-a observat pe acel amarat care a stat acolo asteptand ajutor de la semeni o viata intreaga? Dar voi credeti ca omul acela bolnav era si mut? Sunt sigur ca a cerut ajutorul multora de acolo si a fost refuzat sau ignorat. Poate ca unii i-au cerut bani pentru acest serviciu, dar de unde sa le dea daca nu avea pe nimeni? Ma mir cum de nu a murit de foame.

Iata singuratatea lui cea extrem de lunga ne este exemplu de pedeapsa care va veni in iadul singuratatii, in intunericul cel mai dinafara, pentru lipsa de dragoste fata de semenii nostri.

Stie cineva ce simbolizeaza cifra 38?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 16:27:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

38 este semn al nedesavarsirii, cel perfect fiind 48. Cel din urma numar este o inmultire a celor patru virtuti cardinale (intelepciunea, dreptatea, barbatia si cumpatarea) cu cele zece porunci.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 16:57:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
38 este semn al nedesavarsirii, cel perfect fiind 48. Cel din urma numar este o inmultire a celor patru virtuti cardinale (intelepciunea, dreptatea, barbatia si cumpatarea) cu cele zece porunci.
Poti detalia putin despre 48? 48 = 4 x 12 (nu 4 x 10 = 40 care e pomenit de atatea ori in Biblie)
Credeam ca 10 este numarul lui Dumnezeu, numarul perfect.

Pe de alta parte, de ce 38 este numarul nedesavarsirii?

Ai luat interpretarile din Filocalie sau de unde?

Merci.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 17:25:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Explicatia am gasit-o in notele Parintelui Staniloae la Comentariul Sfantului Chiril al Alexandrei asupra evangheliei lui Ioan.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 17:42:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Slabanogul din Evanghelia de azi, are o problema pe care eu cred ca o avem toti. El poate fi slabanog cu trupul, cu sufletul, cu credinta, sau chair cu toate trei. Poate fi omul obisnuit, de langa noi.
Nu are Om, un om cu care sa se ajute in credinta, care sa-i fie alaturi la nevoie, care sa-l ajute sa iasa din boala, din necaz, din necredinta chiar.
Si astepta un asemenea Om (scriu special cu "O"), de 38 de ani!
Cautam toti si mereu un Om, fie el ruda, prieten, duhovnic etc., pe care sa ne putem baza mai ales la greu, care sa ne ajute cu sfatul, cu fapta, cu sufletul. Unii sunt fericiti ca il au, altii il cauta pana la moarte.
Voi aveti Om? Cum l-ati gasit si cum il pastrati? Unde este Omul?
Ani la rând mama s-a rugat cu lacrimi fierbinți pentru mine.Iisus Hristos a ajutat-o să mă ducă până lângă "scăldătoare" dar nu voiam să intru pentrucă îmi plăcea păcatul.M-au împins în apă.Credeți că m-am înecat? Nu.Am învățat înot.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2009, 16:36:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Florin-Ionut a inteles f.bine intrebarea mea.
Un om, la fel cel de la lacul Vitezda, cauta de multe ori ajutor, sau este in necaz si nimeni nu-l ajuta, nimeni nu-l vede.
Asta vrea sa spuna invatatura aceasta din Sf.Evanghelie. La asta se refera acel Om.
In ziua de azi mai ales, oamenii se izoleaza, nu se uita la cei aflati in nevoie, nici macar cei care ar trebui s-o faca prin profesia si menirea lor (preot, duhovnic, medic, parinte, ruda, prieten). Nu mai este dragoste intre oameni, mai ales acum cand viata este atat de grea si peste tot domneste banul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.05.2009, 15:37:32
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine acest cuvant mai reprezinta si rabdarea impletita cu credinta pana la sfarsit.
Sa nu-ti pierzi credinta si rabdarea pana la sfarsit, chiar daca n-ai om care sa te ajute, atunci insusi Dumnezeu care le vede si le stie pe toate, va veni in ajutorul tau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.05.2009, 09:03:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In ziua de azi mai ales, oamenii se izoleaza, nu se uita la cei aflati in nevoie, nici macar cei care ar trebui s-o faca prin profesia si menirea lor (preot, duhovnic, medic, parinte, ruda, prieten). Nu mai este dragoste intre oameni, mai ales acum cand viata este atat de grea si peste tot domneste banul.
Oare numai dragostea lipseste?
Ce putem spune de indiferenta?
Ce putem spune de nepasare?
Ce putem spune de lipsa de a stii sa multumim pentru putinul pe care-l avem?

Raul domneste, banul este forte, iar noi cum sintem?

Ca si cei 9 sau ca si cel unicul care a multumit Domnului din totalul de 10?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.05.2009, 23:13:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Omul nu mai crede ca ceva se poate intampla inspre bine, asa cum credea slabanogul din Vitezda.

Cea mai mare problema a omului de astazi este ca nu mai vrea nimic de la viata, nu mai vrea ceea ce e dincolo de ea, nu mai crede ca e ceva dincolo de ea, se chinuie sa castige ceea ce poate castiga aici, iar multi fiind si concurenta fiind mare, lumea a devenit un razboi de castigare a unui pamant din ce in ce mai vaduvit de cele sfinte si de odihna naturii talharite.

Este trist ca pana si cei din Biserica, numiti "crestini", se lupta cu cei din afara Bisericii, spre a castiga si ei un loc la "masa acestei lumi", plecand tot mai singuri de la "masa" unde Hristos li se da drept Hrana si Bautura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42