Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.08.2011, 13:02:31
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madeleine Vezi mesajul
Esti tanar, intuitiv si inteligent. Intr-adevar, copiilor, mai ales celor mici, nu trebuie sa le "predai", ci sa le povestesti. De asemenea, nu trebuie sa le explici concepte din teologia dogmatica, ci sa ii ajuti sa traiasca sentimente curate, pe baza anumitor texte (alese cu grija) din N.T.

Cel care ii combate pe toti, the Listener (male or female?) manifesta o forma de fanatism rigid, care probabil, il/o ajuta sa treaca peste dificultatile vietii. Din nefericire, cu aceasta atitudine, nu ii poate ajuta pe altii, cel mult, va reusi sa ii indeparteze. Si in orice caz, nu are NICI CEA MAI MICA IDEE despre psihologia copilului, mai ales a copilului mic. Din nefericire, nici studiile din seminar si nici facultatea de teologie nu pregatesc pentru intelegerea persoanei in dezvoltarea ei, astfel incat, daca preotul/profesorul de religie nu are studii (reale, nu formale) de acest fel si nici intuitie si suflet deschis, el poate gresi mult, desi buna sa credinta si intentie sunt fara indoiala, sincere.
Asadar, dragul meu Patrie si credinta, iti urez sa fii mereu intelegator, iubitor, patriot si credincios. Ma bucur mult ca gandesti astfel.
sa ma prezint ca sa nu mai ai dubii MALE ....
ADICA MAI NOU adevarul este fanatism ? cu alte cuvinte sa te mint frumos ar fi ok , nu? hai sa iti explic ... SUNT FOARTE HOTARIT in ceea ce afirm si daca ma poti combate fa-o CU ARGUMENTE ... cit despre mine poti sa zici orice nu ma deranjeaza , dar DACA TE IEI DE COPII discutam altfel ----- intelegi ?
hai sa intram un pic in psihologia copilului , sa vedem cine ce stie .. TE INCUMETI ? hai ca imi place ca ma acuzi ACUM DOVEDESTE ....
astept .... iar daca nu o faci eu zic sa iti ceri scuze public .....
multa iubire
ps scolile sunt pline de copii ŽŽ psihologiti ŽŽ de aia rata drogatilor , alcoolicilor etc etc etc a crescut si am vazut psihologia aplicata de profesori ... asadar REALITATEA TE CONTAZICe .....dar iti astept argumentele .... morrrrr de rassssssssssssssss
multa iubire
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.08.2011, 08:44:51
Madeleine Madeleine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 5
Implicit Dear Listener

Nu, nu ma incumet sa discut cu tine; este evidenta rigiditatea si agresivitatea pe care o ai in gandire; o discutie are nevoie de intelegere si flexibilitate, nu dorinta apriga de a-l zdrobi pe celalalt ca sa ai dreptate cu tot dinadinsul.

Cat despre psihologia copilului, inclusiv a evolutiei conceptiei religioase de-a lungul copilariei si adolescentei, eu as avea calificari, argumente si dovezi concrete dar, asa cum am spus mai inainte, nu cred ca esti un bun partener de discutie.
Interesul meu in aceasta problema este unul major, si nu doresc sa schimb doar vorbe.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.08.2011, 20:08:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madeleine Vezi mesajul
Nu, nu ma incumet sa discut cu tine; este evidenta rigiditatea si agresivitatea pe care o ai in gandire; o discutie are nevoie de intelegere si flexibilitate, nu dorinta apriga de a-l zdrobi pe celalalt ca sa ai dreptate cu tot dinadinsul.
.
daca argumentele mele sunt prea tari pentru tine si nu le poti combate nu e vina mea si iti doresc aceeasi agresivitate si rigiditate pe care o am eu in gindire .... .lumea ar fi mult mai buna
multa iubire
Citat:
În prealabil postat de Madeleine Vezi mesajul
Cat despre psihologia copilului, inclusiv a evolutiei conceptiei religioase de-a lungul copilariei si adolescentei, eu as avea calificari, argumente si dovezi concrete dar, asa cum am spus mai inainte, nu cred ca esti un bun partener de discutie.
Interesul meu in aceasta problema este unul major, si nu doresc sa schimb doar vorbe.
waw ... calificarile tale cu care te expui nu fac doi lei , daca nu poti aduce argumente pe acest topic .... ca eu sunt sau nu bun partener de discutie ramine de vazut ... insa daca argumentele tale sunt slabe atunci fi convinsa ca voi demonstra asta cu zambetul pe buze .... banuiesc cu ce vei veni , dar ai onoarea .....
interesul meu in aceasta problema este ca omul SA GINDESCA inainte si apoi sa vorbeasca .... si asta pe multi ii doare cind le demonstrez ca nu o fac. intelegi domnisoara sau doamna psiholog?
multa iubire
ps postul tau e ceva de genul '' pot sa demonstrez ca porcul zboara , dar el e de vina ca nu are aripi ''
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin nothing1000 Stiri, actualitati, anunturi 164 26.06.2012 06:51:02
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16