Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.03.2013, 13:27:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deobicei , discutiile pe acest forum sunt un soi de dialog al surzilor.
Multe , multe afirmatii facute in necunostiinta de cauza...
Puteti sa va documentati si in "Reducarea de la Aiud" a lui Andronescu Demostene pt. a va completa informatiile despre Valeriu Ananaia ca si din " Marturii...marturii, din iadul temnitelor comuniste" a lui Gh. Andreica.
Frate Zaharia, e adevarat ce spui, cu un dialog al surzilor. Uite, chiar acum un an ti-am aratat ca Demostene Andronescu de fapt i-a luat apararea Mitropolitului Bartolomeu, acum scrii acelasi lucru. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ene#post434523
Putem ca data viitoare sa includem si aceasta informatie adevarata in afirmatii?
Demostene Andronescu a scris si un articol in apararea Mitropolitului Bartolomeu, in revista "Puncte cardinale", aprilie 2006. Ca ar fi fost colaborator scrie doar Grigore Caraza in cartea sa, iar Nistor Chioreanu il citeaza pe Caraza. Caraza era un legionar impatimit si s-a suparat ca IPS Bartolomeu s-a dezis de miscare. Demostene Andronescu îi ia apărarea ÎPS Bartolomeu Anania relativ la „denigrarea” acestuia în cotidianul România liberă. Demostene Andronescu scrie despre Caraza ca a trait fără a face nici un compromis, dar „nu face parte dintre cei pe care suferința i-a înțelepțit”. Astfel, Andronescu afirmă că Grigore Caraza exagerează atunci când îl numește pe Valeriu Anania „șef al Comitetului de reeducare” și că, de fapt, un asemenea comitet nici măcar nu exista. La Aiud, potrivit acestuia, erau „cluburi” care aveau „moderatori”, ce „conduceau discuțiile din „clubul” respectiv, puneau întrebări celor ce se „spovedeau”, întocmeau rapoartele pentru administrație etc”. Acești șefi erau cunoscuți de către deținuți, iar Demostene Andronescu scrie că nu a știut de vreun club care să-l aibă drept șef pe Valeriu Anania.
Andronescu mai spune ca a discutat cu un fost coleg al IPS. Batolomeu in spitalul penitenciarului si acesta povestea ca "atunci când șeful clubului a început să țină „lecții de ateism științific”, Anania a protestat și, drept urmare, a fost mutat."

Caraza a raspuns si el acestui articol al lui Andronescu, spunand ca "
Andronescu a înotat prin smârcuri și mlaștini, este în aceeași barcă cu Anania.”
Nicolae Purcărea, alt fost deținut politic la Aiud în aceeași perioadă cu tânărul Valeriu Anania, a declarat că l-a cunoscut pe acesta în timpul detenției de la Aiud, când au lucrat împreună la zidărie, dar că nu l-a întâlnit niciodată în timpul reeducărilor.
De asemenea, IPS. Bartolomeu a spus: "Sunt vreo 30 de foști deținuți politici care nu spun același lucru. Nu-l cunosc pe acest domn Caraza dar ei ar ști mai bine dacă am făcut ceva necuviincios sau nu. Este o minciună ceea ce spune acest domn."
In mesajul urmator in urma cu un an am dat si ce spune Pr. Calciu despre IPS. Bartolomeu.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.03.2013, 13:46:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca era pastor luteran, atunci botezul a fost inainte de intalnirea lui cu legionarii din inchisoare. Ori, inchisoarea i-a schimbat vederile cu privire la legionari si la ortodoxie. Dovada botezul, care a avut loc in inchisoare. Wurmbrandt nu scrie nicaieri despre acest botez, dar cei, care l-au botezat si l-au nasit au consemnat in amintirile lor.
E evident ca nu a fost un botez ortodox in inchisoare, chiar pastorul declarand ca nu a trecut la ortodoxie si fiind luteran pana la moarte. Exista o povestire ca ar fi trecut la ortodoxie inainte sa moara, dar e infirmata informatia de fiul sau, care spune ca a in ultimii patru ani a stat in pat in casa sa, nu la manastire. Oricum aici exista o posibilitate sa fie adevarat (fiul nu statea tot acolo), dar la botezul in inchisoare nu exista nicio posibilitate.
Cum scrie si fiul sau, cel despre care se spune ca ar fi afirmat asta nu sccrie in memoriile sale de botezul pastorului. "Cea mai bună dovadă totuși de cât de neverosimilă este această “noutate” provenită conform autorului (era un articol din Academia Catavencu) de la dr.Lefa, este chiar cartea autobiografică a dr.Aristide Lefa, tipărită în 1998: Fericiți Cei Ce Plâng, apărută la Editura Eminescu, unde își descrie activitatea ca doctor-pușcăriaș la Târgu Ocna. Deși Richard Wurmbrand este menționat pe larg și nu necesar pozitiv, absolut nimic despre o presupusă convertire la ortodoxie. Mihai Wurmbrand”
De asemenea, mai scrie ca el insusi i-a dus tatalui sau fiolele cu morfina la penitenciar.

Fara legatura cu subiectul, am gasit ceva interesant in acest articol. Fiul lui Wurmbrand il critica pe dr. Lefa pentru ca a spus: “Cea mai mare parte a evreilor de astăzi nu au sânge semit, cu excepția evreilor sefarzi, foarte reduși numeric. Restul sunt chazarii aschenazi, un trib turco-mongol din regiunea dintre Marea Neagra și Marea Caspică.”
Foarte interesant e ca ultimele cercetari genetice arata ca acesta e chiar adevarul, majoritatea evreilor din Europa sunt descendenti si triburilor din acea zona convertite la iudaism.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.03.2013, 13:49:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Puterea de a privi si a judeca lucuri esentiale pt. neam si tara , pt. credinta ortodoxa si pt. starea de sanatate morala a unui popor nu depind doar de 2-3 lucruri pe care voim noi sa le consideram importante .
Vad ca aici se da exemplul jigodiei de Stelescu , tradator nu al Miscarii (in care a intrat de buna voie si in care a jucat la 2 capete) ci al insasi natiei romane , care facea jocuri murdare si periculoase si disimula in patriot de nadejde .
Om care vina functia de capitan al miscarii dar care vazind ca nu este in stare de ea ,dara-mi-te sa poata ajunge la ea prin consens camaraderesc , a hotarit sa faca exact ca si Arie, a inceput sa tradeze , sa critice si sa vinda .
Acela nu ajunsese episcop iar asta nu putea sa fie sef ... si amindoi au tradat .
O alta jigodie monumentala , Armand, care facea jocul ocultei , intocmai ca si astazi liderii,in paguba monstruoasa a neamului.
Si nu intelegea nici el ce au patriotii cu el ?
Escrocii si vinzatorii de neam din ziua de astazi ii intelegem insa si ii acceptam pt. ca nu mai exista patrioti care sa tina treaza constiinta neamului , pt. ca nu mai avem triied de orientare, pt. ca nu mai are cine sa ne trezeasca din somnul ratiunii.
Prezicerea maimarilor cu bani se implineste perfect si astazi : romanul este bun numai de dat cu sapa , nu sa conduca in tara lui !

Care oameni de sex masculin din ziua de astazi , oropsiti si privati de educatia ostaseasca si patriotica , care se facea (macar in doza aceasta zisa minima !) pe timpul satisfacerii stagiului militar, abolit in prezent, credeti ca mai poate intelege care este semnificatia notiunii de neam, tara, patrie, barbatie, ostasie, camaraderie, s.a.m.d. ???
Pai din partea acestora va asteptati surorilor sa ii observe corect pe Capitam, Miscarea , Rezistenta anticomunista din munti de pina la 1955,pe Vasile Ogoranu, pe taranii iubitori de glie si uritori ai colectivizarii sfirsiti in temnite,s.a.m.d.???
Nu surorilor, ci asteptativa sa deschida threaduri cu elogii la adresa lui Stelescu , Armand, Pataplesii, Tismaneanu, Madalin Voicu, Valentin Ceausescu, Serghei Mizil, Mihai Wurmbrand, Carol II, Mihai I, etc, considerindu-i onorabili, necriminali,cultivati si culturalizanti, oameni cu discernamint national si vizionari europeni sau ai timpurilor lor.
Mamica ta, daca are suficienta dragoste de neam, poate sa iti povesteasca despre Prizlea cel voinic si tepele de aur ale Vladului dar nu poate sa te faca sa traiesti viforul sau naduful responsabilitatii apartenentei la acest neam atunci cind esti cu arma in mina (arma de foc , arma gindirii strategiei sau tacticii prin care sa rezisti in fata hulitorului de neam) si in slujba neamului .
Pustani , fie ei si de 40 de ani, care nu au vazut arme decit in magazinele specializate si care nu le-au auzit sunind decit in filme, pustani care nu au trait nici o data in pericolul pierderii vietii pt. tara lor si care nu au dus deasupra capetelor lor nici o secunda posibilitatea disparitiei de pe fata pamintului intr-o clipa , fara urma si fara stiinta a prea multora , datorita faptului ca tara i-a pus de "santinela" oarecind ... pustani doar cu informatie patriotarda dar fara educatie patriotica ... va asteptati sa inteleaga compelxitatea politicomilitara a vremurilor martirice si sa poata deosebi zerul de lapte ?
Sau si mai mult , in aceasta complexitate, incilceala a realitatii, va asteptati sa vada sfintii acolo unde sunt ei ??/
Desarte vise !
Eu observ aceste discutii pe forum, despre Miscare, despre regele Mihai I, despre problemele cu ungurimea lovita peste noapte in cap de parul democratiei, despre oamenii "de cultura" contemporani, s.a.m.d. si inteleg ca este f. probavbil ca acesti pustani sa nu faca vreo data parte din jertfele neamului inca cerute de Hristos si in prezent pt. pacatele noastre ca natie !Ci ceilalti care traiesc neobservat printre ei !

Principiile de discutie a acestora sunt imuabile , si le-am amintit de multe ori : ba pe mata baaaa... tu esti ala !
Si atita vreme cit aceste reguli troneaza , de unde consens ?
Si atunci poate ca este mai bine sa vedem, sa ascultam si sa trecem mai departe !

Este o parere doar ... deoarece numai respiratia este obligatorie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 13.03.2013 at 14:03:38.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.03.2013, 14:21:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Apropo legat de Sf. Mucenic Corneliu Zelea Codreanu are și acatist cât despre canonizare, sper ca sinodul să facă ceva.
In primul rand mucenic e considerat cel ce moare din cauzaa credintei, nu din cauza unei razbunari politice. In al doilea, doar daca sunt sfinte moaste se incepe procesul de canonizare, la fel ca in cazul pr. Lacatusu. Altfel dupa 200-300 de ani se incepe procesul de canonizare, ca sa se arate in timp sfintenia.
Un alt lucru la care ne putem gandi, cati din legionarii iesiti din inchisoare au avut o viata induhovnicita sau sfanta? Inchisoarea inumana i-a facut sfinti pe credinciosi.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.03.2013, 14:38:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Daca tot s-a adus in discutie, iata si marturiile lui Wurmbrand despre credinciosii ortodocsi din inchisoare. Desi este glorificat de protestanti, chiar el arata ca de fapt de la ortodocsi a invatat sa fie asa si i-a avut ca exemple: http://www.odaiadesus.ro/wurmbrand.html

"Primul a fost un preot arestat si închis la vârsta de saptezeci de ani. Numele lui era Surianu. Acest preot avusese un fiu care murise într-o închisoare sovietică. Fiica lui era condamnată la douăzeci de ani de puscărie. Doi dintre ginerii lui erau cu el în închisoare - unul chiar cu el în celulă. Nepotii lui mureau de foame, fiind nevoiti să mănânce din gunoaie. Întreaga lui familie era distrusă. Îsi pierduse si biserica. Dar omul acesta avea o fată asa de luminoasă - pe buzele sale era mereu un zâmbet. Nu saluta niciodată pe nimeni cu "Bună dimineata" sau "Noapte bună", ci cu cuvintele "Bucură-te totdeauna".
Ne-a spus: "Să te bucuri e foarte usor. Dacă împlinim măcar un cuvânt din Scriptură, unde spune 'Bucurati-vă cu cei ce se bucură.' Acum, dacă unul se bucură împreună cu cei ce se bucură, atunci el are o multime de motive să fie plin de bucurie. Eu sad în închisoare si mă bucur că multi altii sunt liberi. Eu nu merg la biserică, dar mă bucur cu cei care sunt în biserică."

"Am să vă povestesc despre un alt crestin ortodox. Acesta nu era preot, ci un simplu tăran. Acest tăran sărman încerca să-l convertească pe un membru al Academiei de Stiinte, dar tot ce primea în schimb era numai batjocură. Acum îl văd pe băiatul meu în fata mea, acum o văd pe nora mea, acum îmi văd nepotelul. Oricine poate vedea. Si mai este o vedere. Îl văd pe Iisus. "Domnilor, veniti să auziti ce ne spune omul acesta. Face haz de noi. Spune că îi zâmbeste Iisus. Arată-mi, cum îti zâmbeste?" A urmat unul dintre cele mai frumoase momente din viata mea. Tăranul deveni foarte, foarte serios. Chipul lui începu să strălucească. Astăzi în Biserică sunt teologi care nu cred toată Scriptura. O cred numai pe jumătate sau pe sfert. Uneori nu cred minunile. Eu o cred pe toată pentru că am văzut minuni. Pe chipul tăranului apăru un zâmbet. Chipul său era murdar, dar pe el strălucea zâmbetul minunat al cerurilor.[SIZE=2]Profesorul si-a plecat capul si a spus: "Domnule, ai dreptate. L-ai văzut pe Iisus. Si ti-a zâmbit."[/SIZE]
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.03.2013, 14:41:13
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Și asta e drept cert e că au fost 50 de ani în care jidovii comuniști au spălat creiere cu tot felul de idei marxiste și leninisto-staliniste, s-a încercat ateizarea poporului român, din cauza asta mulți din ziua de azi nu mai merg la biserică, nu mai cred în preoți, au uitat ce înseamnă naționalismul ortodox, nu știu dacă Corneliu Zelea Codreanu a fost ucis dintr-o răzbunare politică.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.03.2013, 16:57:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar începi cu paranoia atacatului la persoană?
Asa face cand ramane fara replica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.03.2013, 17:13:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi că ai rămas datoare cu sursa anumitor afirmații ușor tendențioase de pe alt topic, asta apropos de indicarea sursei.
Doar altii trebuie sa faca asta, ea nu, da?
Egalitate, dar nu pentru catei, da?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.03.2013, 17:16:39
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce face? "Sf. Mucenic"???? De unde până unde și mai ales până când aberațiile astea?
Ptiu, drace, piei! Cum sa fie un criminal mucenic?!??!?!?? Poate "mucenic" al Aluia de Jos.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.03.2013, 17:19:35
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Acesta nu este un forum istoric. Oricine ar un dram de cunostinte de istorie stie ca Antonescu nu era legionar.

Ce isi spovedeau, crimele pe care le faceau in numele apararii credintei si a neamului? Am spus deja ca foloseau demagogic sau prost inteles invataturile credintei, dar nu le urmau.

Niciodata. Ultranationalismul include ura sau intoleranta fata de altii si credinta ca un neam este superior sau are o misiune speciala. Toate neamurile au o misiune speciala: mantuirea.
Admirabil. E atit de evident, ca e greu de vazut...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13