Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2010, 12:52:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Unde va este smerenia? Unde va este constientizarea pacatului si a invartosarii inimii? A fi POCAIT este un lucru mare.... Cred ca in zilele noastre pentru a fi pocait, ar trebui sa te retragi in munti, in pustietate si sa nu mai ai contact cu lumea asta si lucrurile ei.

A te considera "pocait" creeza mandrie, iar mandria este un pacat greu. Nu va e frica de Dumnezeu?
Trebuie fuga din lume, pentru pocainta ?!
Dar despre sfintii locuitori in orase, clerici si mireni, ce parere ai ?!

Fuga din lume este nascuta din dorul dupa liniste, dupa ce pacatele au fost constientizate, vazute si pocainta a rasarit in inima omului. Nimeni nu poate fugi din lume, pana ce nu si'a vazut pacatele si a simtit durere pentru ele si nevoie de mari nevointe.

Adevarata pocainta nu naste mandrie.
Cand un om isi vede pacatele, acestea il dor si mandria este alungata din inima lui.

Rugaciunile spun "priveste, Doamne, spre smerenia mea, priveste pocainta mea".
Aceste rugaciuni sunt scrise de sfinti, spre a fi rostite de tot omul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2010, 13:32:42
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit pocaiti

legandu-ma strict numai de denumirea aceasta, nu as concluziona direct drept mandrie, desi nu le tin partea, consider ca o persoana mandra nu si-ar spune pocaita, denumirea in sine presupune umilita, pocaitul e intr-o stare continua, si nu presupune automat rezultatul final, starea de Mantuire, pe care numai Dumnezeu are dreptul sa o dea celui care se va invrednici de ea. Si ca sa inchei.

Nu judecati ca sa nu fiti judecati.

Cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra, a spus-o chiar Hristos, atunci cand ii judecam pe altii ne facem vinovati de mandrie chiar noi.

Oricum pocainta nu depinde de apartenenta la vreunul dintre cultele sau denominatiunile crestine
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 30.07.2010 at 13:36:17.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.07.2010, 22:22:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Pazeste-ti inima mai mult decat orice , caci din ea ies izvoarele vietii " . Omul , din moment ce accepta un lucru in mintea lui , mai devreme sau mai tarziu , ajunge sa-l si infaptuiasca . Sa gasim Calea prin care sa demonstram schimbarea inimii noastre si a mintii noastre inaintea lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2010, 22:35:32
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Hai sa iti zic cum stau lucrurile...:)

Tu niciodata Nu trebuie sa te autodefinesti nici pozitiv,nici negativ,pentru ca oricum ai face-o duce la subiectivism,fariseism si ipocrizie.
Cel mai bine este sa ii faci pe cei de langa tine sa te auto-defineasca,in orice caz,vor avea o parere mai dreapta despre tine decat o ai tu insuti despre tine.
Iar cea mai buna definitie cu privire la persoana ta o face nu cel care te iubeste ,ci cel care te URASTE,pentru ca acesta SIGUR nu te va menaja,si astfel vei avea ocazia sa te corectezi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2010, 23:03:21
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit pocaiti

eu am fost si la penticostali,asa de curiozitate, sa vad cum se desfasoara cultul lor,si m-i placut foarte mult muzica lor, care o cnata acolo, bazata pe instrumente moderne, si pe un sound modern placut !
De ce bisericile traditionale,nu renunta la muzica anacronica si depasita,incat te plicitisesit de moarte cand asculti doua ore vaietele bizantine vechi de nu stiu cand !

societatea a progresat ,la nivelul culturii laice,si e o ruptura stilisticai ntre omul modern si biserica rigidizata in vechi !

Au acolo si muzica de fanfara, care intoneaza imnuri de lauda la adresa lui Dumnezeu !
Sunt imbracati foarte cuviincios, si femeile la ei merg imbracate in fusta si au batic pe cap, nu ca la noi, in pantaloni, sau inbracate sexy, neglijent, ca pe strada, in unele cazuri am vazut asa, eu personal !

Totusi, dincolo,de stilul ritualic modern, in care se poate exprima foarte bine, trairea crestina ( pocaitii tigani canta si pe manele,versuri crestine foarte frumoase !),totusi ,nu au solemnul si grandiosul ritualului clasic al bisericilor traditionale !

Nimeni nu e perfect,mi degraba o formula de compromis,care sa atraga si omul modern, si mai ales tinerii la biserica !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2010, 23:16:59
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cum puteti sa va autodenumiti POCAITI? Unde va este smerenia?
Actul unu, doua mii de ani in urma:
- Ucenicii lui Iisus vorbesc mult despre Cel iubit sufletului lor: Hristos. Paganii, nestiind ce eticheta sa puna comunitatii ce se inchega inaintea ochilor lor ii numesc : crestini. In Antiohia se intampla prima oara.
Era, dupa cum se spune, un apelativ batjocoritor, o porecla. In timp, ucenicii lui Iisus adopta noua titulatura si se autodenumesc crestini.
Actul doi, secolul XX:
- O parte a ucenicilor lui iisus ( neoprotestantii) subliniaza mereu in vorbirea lor o importanta doctrina crestina: pocainta. Ceilalti crestini (ortodocsii in mod special) ii eticheteaza drept: pocaiti. Se dorea a fi, la vremea respectiva, o bataie de joc, o porecla. Imi aduc aminte cum, in urma cu treizeci de ani, veneau colegii mei de clasa primara si ma intrebau rautacios: e adevarat ca tu esti pocait? Nu, le raspundeam, doar parintii mei sunt. (de fapt nici nu eram, mai tarziu s-a petrecut metanoia in viata mea)
Actul trei, vremea noastra:
- Cei care ieri ne porecleau pocaiti astazi ne acuza: de ce va autodenumiti asa?
Nu, noi ne-am autodenumit asa niciodata sora Lacrimi. Noi ne-am autodenumit si ne autodenumim crestini.
Altii ne-au etichetat drept: pocaiti. Zeci de ani am cautat sa scapam de porecla aceasta. De cativa ani insa am renuntat sa tot repetam: noi nu suntem pocaiti, suntem crestini.
Da, zicem astazi, suntem pocaiti, ei si…?
Si…? Pai si de ce va autodenumiti asa, nu vedeti ce mandri sunteti?
Hmm...

Last edited by penticostalulmantuibil; 31.07.2010 at 14:47:45.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2010, 23:47:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu am fost si la penticostali,asa de curiozitate, sa vad cum se desfasoara cultul lor,si m-i placut foarte mult muzica lor, care o cnata acolo, bazata pe instrumente moderne, si pe un sound modern placut !
De ce bisericile traditionale,nu renunta la muzica anacronica si depasita,incat te plicitisesit de moarte cand asculti doua ore vaietele bizantine vechi de nu stiu cand !

societatea a progresat ,la nivelul culturii laice,si e o ruptura stilisticai ntre omul modern si biserica rigidizata in vechi !

Au acolo si muzica de fanfara, care intoneaza imnuri de lauda la adresa lui Dumnezeu !
Sunt imbracati foarte cuviincios, si femeile la ei merg imbracate in fusta si au batic pe cap, nu ca la noi, in pantaloni, sau inbracate sexy, neglijent, ca pe strada, in unele cazuri am vazut asa, eu personal !

Totusi, dincolo,de stilul ritualic modern, in care se poate exprima foarte bine, trairea crestina ( pocaitii tigani canta si pe manele,versuri crestine foarte frumoase !),totusi ,nu au solemnul si grandiosul ritualului clasic al bisericilor traditionale !

Nimeni nu e perfect,mi degraba o formula de compromis,care sa atraga si omul modern, si mai ales tinerii la biserica !
penticostalii is spurcati..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2010, 00:17:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cuvantul pocait este o insulta.Aceasta denumire este improprie, falsa si neconcludenta.Tradeaza si defineste neghiobismul sectarian.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2010, 01:25:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
penticostalii is spurcati..
hai sa calificam oamenii,is de acord ! insa...numai dupa faptele lor,adica...ce face nene, fapta concreta a omului, aia il califica intr-un fel sau altul !

restul sunt vorbe in vant !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2010, 02:17:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am cunoscut si eu niste "pocaiti", care ii urau de moarte pe ortodocsi... Ce pocainta este aceea?!? Pana ce nu ai indepartat orice ura din suflet, orice inclinare spre pacat, nu esti pocait, ci tot pacatos ramai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 12.09.2010 23:40:20
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44