Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2011, 15:42:48
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

http://www.biserica.nl/index.html

sunt doua...



Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De unde sa stie anna21 despre cum e in Olanda, daca ea sta in America?
Exista una, din cate stiu, Carolina stie mai bine.



Eu as spune ca putin cam timizi. Sau obisnuiti cu biserica din Romania unde nu sta nimeni la urma la o cafea. Mie mi-a luat ceva timp sa ma invat cu obiceiul asta de socializare. Poate li se pare ciudat, romani fiind.

Parerea mea: daca primesc Sf. Impartasanie, atunci pot sa traiesc si fara predica. Intreaga slujba este o predica, pana la urma.

Nu am fost niciodata acolo, dar imi place cum am auzit ca face una dintre bisericile ortodoxe din Amsterdam: o duminica in Slavona, una in olandeza, urmatoarea parte in slavona, parte in olandeza si tot asa.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.02.2011, 16:49:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, dar daca te uiti, una nu e functionala.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.02.2011, 17:23:03
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar daca te uiti, una nu e functionala.
Asa este. In Haarlem nu se tine nici o slujba de multi ani.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.02.2011, 17:30:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Da, poate sunt timizi.
In Romania nu sta nimeni la o cafea dupa slujba pentru ca nu e dornic sa vorbeasca romaneste, pentru ca are familia / rudele / prietenii aproape si nu le duce dorul, cu alte cuvinte - nu simte nevoia de socializare cu cei de-acelasi neam.
Fireste, aceste nevoi sunt experimentate in mod diferit de catre romanii emigrati.
Mai este si posibilitatea ca acei oameni nu vin la biserica ca sa vorbeasca romaneste. Nu le e dor sa vorbeasca romaneste, nu simt nevoia sa cunoasca alti romani. Personal, de exemplu, nu ma intereseaza daca/cati romani sunt intr-o biserica. Eu daca merg la biserica, merg ca sa cresc spiritual, sa ma intalnesc cu Hristos. Restul sunt lucruri colaterale, mai putin importante. Desi imi place foarte mult sa vorbesc cu tineri care vin la biserica din acelasi motiv ca si mine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.02.2011, 23:30:33
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Mi s-a întâmplat că, la Apostol, nu am reușit să înțeleg nici măcar un cuvânt din ceea ce se citea. Nu căutasem dinainte paragraful din Biblie, iar citețul nu avea microfon și citea destul de încet.
La început am fost indignată; îl judecam în sinea mea. Dar simțind că îmi pierd pacea sufletească, am început să mă întorc cu gândul chiar la Sfinții Apostoli, spunându-le câteva cuvinte simple, cum ar fi "Sfinților Apostoli, milostivi fiți nouă tuturor", sau "ajutați-ne, luminați mintea și sufletele noastre".
Altă dată însă, am citit de acasă fragmentul rânduit pentru ziua respectivă. Deși nici atunci nu am auzit aproape nimic (mai ales că citea cu spatele spre noi), dar mi-au fost deajuns două cuvinte, ca să pot înțelege. Am fost chiar bucuroasă că puteam urmări sensul textului.

Dacă nu cunoaștem limba, momentele importante ale Sfintei Liturghii cred că le putem identifica, atât prin cântarea sfecifică lor, dar și urmărind ceremonialul religios tradițional.
De exemplu, la citirea Evangheliei, preotul citește în fața Altarului, la Ieșirea cu Cinstitele Daruri, iese din Altar cu Potirul ridicat în mână, apoi rostește rugăciuni în fața credincioșilor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.03.2011, 00:53:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De unde sa stie anna21 despre cum e in Olanda, daca ea sta in America?
Exista una, din cate stiu, Carolina stie mai bine.

Dar ce, trebuie sa stea in Olanda ca sa stie cum e acolo?!? Din cate ne spunea, are insa rude, care stau in Olanda si care frecventeaza BO in limba romana.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.03.2011, 23:58:49
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Pagina de internet a Mitropoliei Romane die Germania Freiburg, Patriarhia de Constantinopol:
http://www.ortodoxia.de/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2011, 00:27:32
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Mitropolia de Nurnberg

După instalarea sa la 5 iunie 1994 ca Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania și Europa Centrală, în prezenta reprezentanților autorităților de stat și bisericești din Germania, Î.P.S. Serafim își începe activitatea în foarte modeste condiții materiale. Pe lângă ajutorul primit din partea parohiilor, activitatea Î.P.S. Sale este susținută de Biserica Romano-Catolică, care-i oferă în cadrul Institutului pentru Bisericile Orientale din Regensburg câteva camere, iar Biserica Evanghelică a oferit, în câteva rânduri, subvenții pentru dotarea biroului și pentru deplasările pastorale ale Î.P.S. Sale. În scurta sa activitate, Î.P.S. Mitropolit Serafim a organizat Adunarea eparhială, a făcut vizite canonice în parohii, a sfințit preoți, a participat la întruniri ecumenice în cadrul cărora a conferențiat pe teme legate de spiritualitatea ortodoxă. În cei 9 ani de activitate, Î.P.S. Mitropolit Serafim a organizat Adunarea eparhială, a făcut vizite canonice în parohii, a sfințit preoți, a participat la întruniri ecumenice în cadrul cărora a conferențiat pe teme legate de spiritualitatea ortodoxă. În acest timp s-au organizat în Germania 25 parohii noi (Aschafenburg, Augsburg, Essen, Gummersbach, Ingolstadt, Karlsruhe, Mannheim, Offenburg, Stuttgart, Tübingen, Ulm, Würzburg...) la care se adaugă parohia din Düsseldorf, cea mai veche din Germania, precum și cele de la Graz (Austria) și Luxemburg. În prezent, Mitropolia are 44 de parohii deservite de 37 de preoți.

Imi pare bine ca pe <a href="http://ortodoxliber.wordpress.com/2011/02/19/proclamatia-monahilor-ortodocsi-romani-catre-binecredinciosul-popor-ortodox-roman-sfantului-sinod-si-intregii-biserici-ortodoxe-de-pretutindeni/">Crestinortodox.ro</a> sunt asemenea dezbateri despre lipsa preotilor din diaspora. Sper ca numarul acestora sa revina intr-o zi la normal. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.03.2011, 20:56:20
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Nu este suficienta existenta parohiilor numai in orasele mari. Oamenii chiar daca sunt credinciosi nu vin la biserica la distante de 100 km, poate nici de la distante de 30 km. Nu toti au masini. De asemenea sunt numerosi ortodocsi romani in nordul tarii. De aceea cred ca numarul de preoti este total insuficient.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.03.2011, 20:17:51
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Manastirile ortodoxe din Germania

Klöster der Russichen Orthodoxen Kirche (MP) (Manastirile Bisericii ortodoxe Ruse)

Kloster des hl. Georg des Siegeszeichenträgers, Götschendorf




Klöster der Russichen Orthodoxen Kirche im Ausland (ROKA) ( Manastirile Bisericii ortodoxe Ruse in strainatate)

Russisches orthodoxes Kloster des hl. Hiob von Pocaev, München.


Russische orthodoxe Skite der hl. Elisabeth, Buchendorf.




Klöster der Serbischen Orthodoxen Kirche ( Manastirile Bisericii ortodoxe Sarbe)

Serbisches orthodoxes Kloster der Allheiligen Gottesgebärerin, Himmelsthür (Hildesheim).


Serbische orthodoxe Skite des hl. Spyridon, Geilnau.


Serbische orthodoxe Skite, Unterufhausen.




Klöster der Rumänischen Orthodoxen Kirche (Manastirile Bisericii ortodoxe Romane)

Rumänisches orthodoxes Kloster des hl. Martyrers Brâncoveanu, Nürnberg.




Klöster der Bulgarischen Orthodoxen Kirche (Manastirile Bisericii ortodoxe Bulgare)

Manastirea ortodoxa din Buchhagen.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 04:41:50