Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.11.2011, 10:47:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Documentar: ARSENIE BOCA
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.11.2011, 14:33:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: sper sa fi fost destul de clar acum...
Mi-ar placea sa participe mai multa lume la discutie,sa auzim mai multe pareri si opinii... As vrea sa fie lamurita treaba asta,sa stim si noi cu certitudine ce si cum.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.11.2011, 16:28:11
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El a scris una singura: Cararea Imparatiei! Am spus prin absurd sa mai existe una,doua... dar in niciun caz atatea cate sunt prin librarii si au un pret de nimanui nu-i vine sa le cumpere. Si nu-l ridica pe acel parinte la nivelui Sfantului Arsenie Boca. Or fi carti folositoare,ti-am spus ca si eu o am si am citit-o pe cea cu Tinerii,familia si copiii nascuti in lanturi... Insa urmatoarea pe care o voi cumpara va fi cararea Imparatiei. Si atat. Prefer alte scrieri autentice ale sfintilor parinti,nicidecum fragmente "culese" si reproduceri dupa bunul lor plac unde,cu sau fara intentie,s-a mai pierdut din esenta originala. Asta e tot ce am vrut sa spun. Sunt scrieri ale altora,bazate pe invataturile parintelui,atata tot. Acceptati lucrurl acesta. NU am afirmat ca sunt nefolositoare!
draga raoul, acele scrieri ale sfintilor parinti nu au fost tot culese.... sau sfintii parinti au editat cartile???? sunt texte ramase de la ei sau culese de altii si puse in carti.... dar asta nu inseamna ca nu sunt autentice.... spui ca iti cumperi cartile din librarii.... e clar.... de ce nu le cumperi de la pangarele manastirilor sau de la magazinele patriarhiei, acolo sunt mai ieftine si sti sigur ca sunt autentice...... ovidiu are dreptate in tot ce spune.... nu stiu de ce il mai contrazici.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.11.2011, 17:02:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cartile mi le cumpar NUMAI din manastiri in proportie de 90%! Intreaba si tu in manastiri si ti se va raspunde,apoi imi vei da dreptate. Sunt fragmente culese la care s-au mai adaugat comentariile autorului. Deci nu e 100% creatia parintelui. Asta vroiam sa spun.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.11.2011, 17:12:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cartile mi le cumpar NUMAI din manastiri in proportie de 90%! Intreaba si tu in manastiri si ti se va raspunde,apoi imi vei da dreptate. Sunt fragmente culese la care s-au mai adaugat comentariile autorului. Deci nu e 100% creatia parintelui. Asta vroiam sa spun.
aha... deci daca nu e suta la suta creatia parintelui sau a unui sfant nu citesti.... pai atunci pierzi comori nepretuite..... biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu sau Iisus ci de apostoli care au cules tot de la Sfantul Duh..... inseamna ca nu o sa citesti... interesant mod de a gandi.... pai atunci sa achizitionezi Cararea imparatiei, caci alte lucruri si ganduri ale parintelui culese de apropriati ai lui nu cred ca vrei sa le citesti.. asta da respect pentru parintele arsenie boca..... sunt sigur ca multe carti le cumperi de la manastirea Lainici, unde sunt exagerat de scumpe.... acolo e o afacere pentru preoti si mitropolie... eu le cumpar de la candela, unde sunt si la un sfert din pretul de la Lainici.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.11.2011, 17:18:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Or fi,insa majoritatea de la Lainici le iau. Ce daca sunt scumpe,are si biserica nevoie de bani,si daca milostenie nu facem macar putem sa cumparam ceva din libraria proprie. O sa imi cumpar si Cararea Imparatiei intr-o buna zi (sper). Pe la Candela nu am trecut de ani buni,mai ales ca nu prea am mai avut tangente cu orasul si zona Olteniei.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.11.2011, 17:24:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Eu propun sa revenim la tema topicului si sa lasam afacerilor preotilor precum si numarul cartilor scrise de parintele la o parte si sa incercam sa lasam un gand frumos ptr parintele, precum si sa povestim o minune traita la mormantul lui.
De discutii in contradictoriu si neziditoare e plin forumul, haideti sa il nu il transformam si pe acesta, dedicat parintelui Arsenie in motiv de contrazicere, de dispute.
Va rog eu frumos.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.11.2011, 17:27:16
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu propun sa revenim la tema topicului si sa lasam afacerilor preotilor precum si numarul cartilor scrise de parintele la o parte si sa incercam sa lasam un gand frumos ptr parintele, precum si sa povestim o minune traita la mormantul lui.
De discutii in contradictoriu si neziditoare e plin forumul, haideti sa il nu il transformam si pe acesta, dedicat parintelui Arsenie in motiv de contrazicere, de dispute.
Va rog eu frumos.
da lore...... imi cer scuze..... Doamne ajuta.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.11.2011, 18:13:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sa il nu il transformam si pe acesta, dedicat parintelui Arsenie in motiv de contrazicere, de dispute.
Va rog eu frumos.
Sunt mai mult de 10 topicuri,va puteti muta pe altul. Cel putin 8 au titlu identic
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.11.2011, 18:23:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sunt mai mult de 10 topicuri,va puteti muta pe altul. Cel putin 8 au titlu identic
Recomandarea mea e sa te muti tu pe altul, caci tu ai deviat subiectul topicului.
Creazati un topic nou, unde poti disputa in voie care carti sunt sau nu scrise de Parintele Arsenie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47