Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.07.2013, 20:38:48
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Domnule Florin-Ionut, sa stiti ca "dieta", daca o pot numi asa, de care vorbiti dumneavoastra a ajuns sa fie un trend, mai ales prin Statele Unite. Poarta denumirea de "Water fast" si multa lume a inceput sa o faca numai pentru a slabi rapid, ca deh, cine are rabdare sa slabeasca si pe cai mai sanatoase!

Din cate am citit sa stiti ca aveti dreptate, in primele trei zile simti o foame constanta si enervanta dar din povesti reiese ca din a patra zi senzatia de foame dispare (probabil nu in totalitate). De altfel, se recomanda foarte putin efort fizic!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.07.2013, 00:23:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am găsit acel exemplu al unuia care, slăbuț fiind (nu înalt, 60 de kg), a postit sub supraveghere 40 de zile cu apă. A pierdut 10 kg în primele 10 zile și apoi și-a menținut greutatea.
Slabesti masiv in prima parte, ulterior mai lent, dar tot slabesti.
Ai nevoie de minim 500 calorii/zi doar pentru functionarea creierului.
Asta inseamna cca. 50g de grasime, sa zicem max. 100g greutate corporala.
Deci in urmatoarele 30 zile, 3kg macar tot pierzi.

Citat:
Omul își căra singur apa de la o fîntînă departe de casă și folosea bidoane mari.
Cara..poaet tara..

Citat:
Am văzut că e epuizant (în ziua a opta am cărat o scară metalică lungă împreună cu cineva și m-am și urcat pe ea, nu a fost deloc ușor), dar nu am experiența unui post îndelung. Alții spun că de pe la ziua 15 încolo corpul se înzdăvenește cumva, dar rămîne de experimentat.
Nu cred ca se "inzdraveneste" ci te obisnuiesti tu cu lentoare in miscari si efortul redus, probabil uiti cum era inainte..

Desigur, o doza de efort poti face cu vointa, dar nu cred ca iti face f. bine.

Citat:
Oricum, în situații de supraviețuire cînd viața proprie și a familiei sînt amenințate, sînt sigur că organismul își activează resursele altfel, devenind mai puternic ca de obicei. Ca în cazurile de pe Discovery în care mamele ridică mașini pentru a scoate copilul prin dedesubt șamd.
Mamele alea nu erau nemancate de zile intregi.

Citat:
Dar sper să nu fim puți în situații-limită de genul război civil, WW3 sau lipsa mîncării din magazine.
Si daca esti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.07.2013, 00:25:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Domnule Florin-Ionut, sa stiti ca "dieta", daca o pot numi asa, de care vorbiti dumneavoastra a ajuns sa fie un trend, mai ales prin Statele Unite. Poarta denumirea de "Water fast" si multa lume a inceput sa o faca numai pentru a slabi rapid, ca deh, cine are rabdare sa slabeasca si pe cai mai sanatoase!
Daca e in limite rezonabile si practicata cu avizul si supervizarea medicului nu cred ca e nesanatoasa ba dimpotriva, mult mai sanatoasa decat alte diete gen hiperproteice.

Exista mi se pare un studiu care demonstreaza ca postul negru e mai sanatos decat o dieta.

" It is quite probable that it is much easier for the body to secure and utilize its mineral reserves during a fast than on a onesided diet. Several years ago, Prof. Forster, of Munchen, who made experiments upon fasting animals and animals fed on mineral-free diets and found that animals fed on mineral-free diets died quicker than animals not fed at all, explained that if no food is eaten the body is nourished on itself and, consequently, a supply of mineral is obtained from the broken down tissues, but if the body is nourished on foods freed of their organic salts, there is no demand made upon the tissues for albumen and carbohydrates and so no minerals are derived from the broken down tissue."

http://web.archive.org/web/201306091...20127.ch18.htm

Pentru o persoana sanatoasa, o data ce a castigat serios in greutate, e f. greu sa slabeasca doar "mancand sanatos" si cu "o ora de mers pe jos zilnic".


Amuzant/interesant e ca reusesc sa tina post negru oameni fara baze religioase pe cand noi care ne fudulim cu postul vegan de 2-3luni/an si pe asta nu-l putem tine nici 3 zile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.07.2013 at 00:35:17.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.07.2013, 00:45:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cum adica nu ai voie sa culegi fructe de padure si ciuperci? Pai, daca eu ma duc maine pe Bucegi sa culeg afine as face o chestie ilegala? De cand muntii nostri sunt proprietatea cuiva? Eu stiam ca s-au vandut marea majoritate a padurilor sub-carpatice, nu ca si varful muntelui este proprietatea cuiva! Da' nu iti cer sa platesti bilet de mers pe munte?

Nici apa de la izvoarele montane nu mai e legala? Adica daca e un izvor nu am voie sa iau apa de acolo?

Unde scrie asta in lege ?
***
Cei care nu au acces la carti, desi multe nu sunt f.scumpe, pot citi carti in format pdf. Adica citesc direct de la sursa si nu interpretarile altora. Nu zic ca site-urile ortodoxe sunt rele, dar nu ele sunt baza. Apoi, poate deveni obositor sa tot citesti pe calculator.

Sfarsitul lumi o sa vina cand o sa vrea Domnul. Prezentul ar trebui sa ne preocupe cel mai mult si nu viitorul care inca nu exista, il scriem in timp. Daca murim la noapte ce facem? Ar trebui sa ne preocupe cel mai tare apocalipsa personala, apoi cea a neamului, apoi cea a intregii lumi. Oricum, sfarsitul lumii inseamna momentul intalnirii cu Domnul Iisus Hristos, nu neaparat taierea capului. Sa incepi de pe acum sa iti faci planuri ptr. razboiul mondial e putin exagerat.
Parascheva, pe la noi padurarul organizeaza culesul fructelor de padure; poate pe el sa il deranjezi daca te vede culegand... dar totusi nu cred acest lucru. Iar apa de izvor e la discretie, nu-ti fa griji.

Si eu imi cumpar carti, dar tot mai caut pe internet si imi listez ceea ce ma intereseaza... cat se mai poate. Am observat ca Scribd cere o suma, ca sa poti avea acces la toata cartea; s-au smecherit.

Oricum ne preocupa in primul rand viata noastra si ziua mortii, care inevitabil vine intr-o zi. Dar s-ar putea sa prindem si mai mult de atat, cine stie?!? Lucrurile se precipita cu asa viteza, incat trebuie sa fim pregatiti pentru orice.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.07.2013, 00:50:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt curioasa, inaintasii nostri cum s-au pregatit ptr. cele doua razboia mondiale?
Prin rugaciune. Inaintasii nostri erau mai credinciosi decat noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.07.2013, 01:00:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Domnule Florin-Ionut, sa stiti ca "dieta", daca o pot numi asa, de care vorbiti dumneavoastra a ajuns sa fie un trend, mai ales prin Statele Unite. Poarta denumirea de "Water fast" si multa lume a inceput sa o faca numai pentru a slabi rapid, ca deh, cine are rabdare sa slabeasca si pe cai mai sanatoase!
Ăia sînt americanii mai deștepți care probabil s-au săturat să tîrîe zecile de kg de grăsime și mizerii după ei. Dar să nu se înșele nimeni că dacă postește cu apă și apoi revine la obiceiurile proaste dinainte rezolvă ceva cu asta. De fapt tot fac ceva bine, se dezintoxică.

Eu însă sînt la polul opus, încerc prin metoda asta să pun pe mine... :)

Citat:
Din cate am citit sa stiti ca aveti dreptate, in primele trei zile simti o foame constanta si enervanta dar din povesti reiese ca din a patra zi senzatia de foame dispare (probabil nu in totalitate). De altfel, se recomanda foarte putin efort fizic!
Nicidecum. În primele trei zile ți-e foame de 2-3 ori pe zi, ca în orice altă perioadă cînd se întîmplă să sari peste o masă. Apoi foamea dispare cu totul, lăsînd în urmă o senzație de ușor disconfort în stomac, din cauză că acesta începe să se micșoreze. Vorbesc din cărți și confirm cu experiența, de trei ori am încercat și mereu a fost la fel.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 20.07.2013 at 01:04:38.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.07.2013, 01:04:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Prin rugaciune. Inaintasii nostri erau mai credinciosi decat noi.
Si atat, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.07.2013, 01:10:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de Miha-anca
Prin rugaciune. Inaintasii nostri erau mai credinciosi decat noi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si atat, nu?
Parcă-i văd cum își ascuțeau creștinește baionetele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.07.2013, 01:44:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de Miha-anca
Prin rugaciune. Inaintasii nostri erau mai credinciosi decat noi.



Parcă-i văd cum își ascuțeau creștinește baionetele.
Ei, nu la asta m-am gandit, ci la o mama din Apuseni, care i-a promis fiului ei, care pleca pe front, ca el se va intoarce teafar acasa. Aceasta femeie s-a rugat Maicii Domnului pentru fiul ei; iar fiul a povestit, ca inaintea fiecarui atac inamic, el era trimis cu treaba departe de acel loc, scapand astfel cu viata, ca prin minune.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.07.2013, 01:49:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In privinta III Razboi Mondial, se spune ca acesta a inceput, incet, incet in 2008. Ar trebui sa ne uitam pe mapamond si sa vedem unde mai e pace...

In una dintre proorocii se spune: atata timp cat se bat cu ciomege, nu-i luam in serios; dar curand vor incepe sa arunce cu bombe...
Reply With Quote
Răspunde