Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.10.2015, 22:10:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atentie Mihnea, ca amesteci niste lucruri si a iesit ghiveci.
Spui ca biserica (la voi) spune sa nu se faca nunta in zi de pomenire si in fraza urmatoare, ca totusi este frumos sa faca asa?
N-a spus asta. A spus ca interdictia de a se face nunta e legata de zilele de post, nu de zilele de pomenire.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nunti nu se fac in zi de post (precum vinerea) si nu in zile de pomenire.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2015, 11:07:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielap85 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns, Sophia. Sa stii ca nu ma deranjeaza diferentele de opinie, dimpotriva, chiar mi se par constructive, si sunt importante sa vezi problema si din punctul altuia de vedere.

Pe mine m-a deranjat expresia: 'daca este adevarat ce spune autoarea...' (am vazut-o de mai multe ori pe forum, la diverse persoane, si mereu mi s-a parut cel putin ciudata). Iar in ceea ce priveste ajutorul din partea rudelor, il accept daca este bine intentionat, si neconditionat. Dar de cele mai multe ori, atunci cand te ajuta cineva, vine si cu o anumita impunere de reguli. Si ca sa iti dau un exemplu. Eu si viitorul meu sot ne-am strans bani sa ne cumparam locuinta. Socrii au zis ca mai bine sa stam intr-un apartament de-al lor pe care il aveau dat in chirie, ca nu ii deranjeaza, si ca nu o sa intervina cu nimic. Ghici ce, in discutia cu: 'noi nu venim la nunta daca faceti in 1 noiembrie' au adus in discutie si faptul ca citez: 'ar trebui sa ne fie rusine pentru ca ei au facut atatea pentru noi, ne-au dat si locuinta si acum nu tinem cont de parerea lor
Ei bine, iti poti imagina ca imediat dupa nunta noi o sa plecam din apartamentul lor.
O decizie inteleapta.
Cu certitudine vor gasi de cuviinta sa "ofere" si alte pareri fara a fi neaparat intrebati si vor apela la santaj daca nu sunteti de acord.

Ma mir totusi cum sotul e "absent" din chestiunea asta..
Nu are nici o parere, nimic despre situatia creata? Nu el era cel care trebuia sa medieze, fiind vorba de parintii lui?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2015, 12:23:40
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielap85 Vezi mesajul

Eu si viitorul meu sot ne-am strans bani sa ne cumparam locuinta. Socrii au zis ca mai bine sa stam intr-un apartament de-al lor pe care il aveau dat in chirie, ca nu ii deranjeaza, si ca nu o sa intervina cu nimic. Ghici ce, in discutia cu: 'noi nu venim la nunta daca faceti in 1 noiembrie' au adus in discutie si faptul ca citez: 'ar trebui sa ne fie rusine pentru ca ei au facut atatea pentru noi, ne-au dat si locuinta si acum nu tinem cont de parerea lor'. Ei bine, iti poti imagina ca imediat dupa nunta noi o sa plecam din apartamentul lor.
Chesti cu "ar trebui sa ne fie rusine pentru ca ei au facut atatea pentru noi", posibil, o veti tot auzi de acum inainte ca un revers al medaliei cand vor face ceva pentru voi ...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impotrivirea socrilor, nunta