Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 29.11.2010, 21:25:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cristian67 avea niste postari cu totul remarcabile:"Lucruri frumoase in imagini "si despre Parintele Arsenie Boca.
nu va ingrijorati de mine,n-am patit nimic rau,din contra,oricum va multumesc celor ce mi-ati simtit lipsa,va iubesc.
  #222  
Vechi 29.11.2010, 21:29:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
nu va ingrijorati de mine,n-am patit nimic rau,din contra,oricum va multumesc celor ce mi-ati simtit lipsa,va iubesc.
Doamne ajuta , frate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #223  
Vechi 29.11.2010, 21:38:10
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Smile Iubiti-va....

Citat:
În prealabil postat de volga Vezi mesajul
Noi trebuie sa fim cu Dumnezeu, chemandu-L in rugaciune. Dumnezeu e cu noi tot timpul. Noi nu ne dam seama de asta.
Iti multumesc pentru gandurile bune. Si, parafrazandu-l pe Parintele Cleopa:"Sa ne manance Raiul". Nu santem vrednici- sau macar eu pot sa spun asta despre mine - dar Dumnezeu e Tatal nostru cel iubitor si ne poarta de grija. Noi trebuie doar sa ne nevoim putin, sa iubim mai mult, sa rabdam mai mult, sa ne smerim. Si sa nu deznadajduim.
Cu multa placere si inca o data de multa sanatate sa ai parte.Iubindu-L pe Domnul cu inima curata treci mult mai usor peste orice necaz.Doamne Ajuta la toata lumea!
__________________
"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati" (Matei7,1;Luca12,14;ICor.4,5)
  #224  
Vechi 29.11.2010, 22:20:43
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Smile Doamne ajuta !

Ma bucur k v-am descoperit, cred k alaturi de voi ma fac mai inteleapta. Am bucuria k pot sa vorbesc deschis, k avem aceleasi D-zeu, k pot sa-mi fac prietene sincere. DOAMNE AJUTA!
Ca multi altii, doresc schimb de pareri, invataturi, iar daca pe parcursul timpului in care ,incerc sa impartasesc alaturi de voi am sa gresesc , sau am sa supar pe cineva; nu asta mi-e scopul! Vreau sa ma simt aproare de voi, ca-ntr-o familie buna. Vreau sa va fiu aproape, vreau sa va cunosc arerile, telurile si necazurile, acestea din urma...V-am descoperit pe 25.xi.ac.N-am stiut, n-am auzit nicaieri k sunteti si va soun sincer k mi-era dor!!!
Cred k majoritatea ne staduim sa facem doar ce este bun , frumos si necesar.
Va rog sa ma primiti in mijlocul vostru, credinta cred k ne leaga, k pe frati.
Simtem sete de religie la nivel de intimitate.
Bine v-am gasit! Sper sa ne facem viata mai usoara, si mai frumoasa.
Sper k nu sunteti exigenti, sunt noua in tainele calculatorului.
Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa fim mai buni, uniti si puternici!
  #225  
Vechi 29.11.2010, 23:05:46
chefdejoaca chefdejoaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Mesaje: 15
Implicit

daca va intalneati mai regulat fata-in-fata, relatiile erau mai stranse intre voi.
analizati si de cate ori le-ati inchis gura, unora dintre ei, iar acum ii cautati.
  #226  
Vechi 09.12.2010, 23:08:58
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MariS, nu ai mai aparut demult prietene si eu unul simt iti simt lipsa.Oriunde ai fi, Cel de Sus sa te aiba-n paza Sa. ,,Har,smerenie si jertfa de sine".
  #227  
Vechi 10.12.2010, 00:08:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
MariS, nu ai mai aparut demult prietene si eu unul simt iti simt lipsa.Oriunde ai fi, Cel de Sus sa te aiba-n paza Sa. ,,Har,smerenie si jertfa de sine".
Prietenul nostru, chiar astăzi , 9 decembrie, s-a logat , la ora 21 și 22 de minute , așa că-i aici lângă noi ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #228  
Vechi 10.12.2010, 10:24:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
MariS, nu ai mai aparut demult prietene si eu unul simt iti simt lipsa.Oriunde ai fi, Cel de Sus sa te aiba-n paza Sa. ,,Har,smerenie si jertfa de sine".
Iti multumesc, prietene, sunt aici da' numa' citesc. Sunt langa voi si imi sunteti dragi
toti, chiar si atunci cand se isca furtuni de cuvinte, reprosuri, strigate de durere ori
controverse pe teme diverse. Gheron a inceput aratura de toamna in suflete, a bagat
plugul adanc in sufletele celor ce citesc si rastoarna brazda dupa brazda. Nu-i rau, se
scot la suprafata cele ascunse ale sufletului, se mai aeriseste si el, se desteleneste ca
uneori e prea batucit de comoditate, formalism si toate cele lumesti. Dar trebuie si
rabdare, si semanare cu blandete a semintelor celor bune, sa nu lasam ogorul gol, si
udat cu lacrimi de iubire, de jertfa, de iertare. Dumnezeu sa va ocroteasca pe toti si
sa aveti sfinte sarbatori ale Nasterii Domnului binecuvantate si cu spor duhovnicesc.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #229  
Vechi 10.12.2010, 10:58:55
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur din tot sufletul sa te vad MariS.O veche zicala galeza spune ca atunci cand viata te loveste pina cazi in genunchi trebuie sa intelegi ca ai ajuns in pozitia perfecta pentru a te ruga.Cel de Sus alege sa ne transmita ce trebuie sa intelegem in felul Lui care, din fericire, este complet diferit de al nostru.Ce vine de la EL iese mereu la suprafata,pentru ca indoiala sa cada in fata Adevarului, prin Mila Sa, in asa fel incat Lumina care razbate mereu prin intunericul mintii noastre, sa fie vazuta de toti precum vezi muntii intr-o dimineata senina de iarna. Cel de Sus sa te ocroteasca mereu in drumul tau spre EL.

Last edited by Scotsman; 10.12.2010 at 11:38:37.
  #230  
Vechi 11.12.2010, 20:13:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Iti multumesc, prietene, sunt aici da' numa' citesc. Sunt langa voi si imi sunteti dragi
toti, chiar si atunci cand se isca furtuni de cuvinte, reprosuri, strigate de durere ori
controverse pe teme diverse. Gheron a inceput aratura de toamna in suflete, a bagat
plugul adanc in sufletele celor ce citesc si rastoarna brazda dupa brazda. Nu-i rau, se
scot la suprafata cele ascunse ale sufletului, se mai aeriseste si el, se desteleneste ca
uneori e prea batucit de comoditate, formalism si toate cele lumesti. Dar trebuie si
rabdare, si semanare cu blandete a semintelor celor bune, sa nu lasam ogorul gol, si
udat cu lacrimi de iubire, de jertfa, de iertare. Dumnezeu sa va ocroteasca pe toti si
sa aveti sfinte sarbatori ale Nasterii Domnului binecuvantate si cu spor duhovnicesc.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Bine ai revenit, Maris!Multi ne hranim sufletele din cuvintele tale inspirate!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, uitati-va si spune-ti ce parere aveti. Laura19 Generalitati 1 10.01.2012 18:43:21
Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! cristiboss56 Generalitati 331 23.09.2011 08:08:13
Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac Delirul Generalitati 9 11.05.2010 02:26:32
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36