Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Satana ne stie gandurile?
Da, pe toate 2 5,13%
Da, doar pe cele rele 4 10,26%
Da, pe toate, dar nu poate cunoaste ce avem in inima 5 12,82%
Nu, deloc 16 41,03%
Nu e un detaliu important pentru noi 5 12,82%
Nu stiu 7 17,95%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2010, 19:08:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Imi dau si eu cu parerea.

In primul rand, parerea mea personala vis-a-vis de tot ceea ce-l priveste pe cel rau este ca trebuie sa ne tinem departe, inclusiv de incercarile de a cunoaste diverse caracteristici ale sale.

Nu mai stiu exact cine sau unde a spus, dar mi-a ramas intiparit in minte ca "cei care doresc sa cunoasca pe satana, sau iadul, il vor cunoaste".

Pe de alta parte, daca cel rau este dusmanul, nu inseamna ca ar trebui sa stim cat mai multe despre el ? Orice invatacel in ale strategiei militare ne va spune ca una dintre cheile victoriei este buna cunoastere a inamicului.

Totusi, prefer sa cred si sa las acest aspect de, sa zicem, contrainformatii, pe seama generalului armatei, Cristos, iar eu sa ma multumesc a fi un simplu soldat care indeplineste ordinele cat mai bine cu putinta.

Asa ca voi spune, cu Cristos: Inapoia mea, si fa acolo ce vrei. Imi ajunge sa stiu (si, ca sa fiu sincer, uneori ma ingrijoreaza mai tare, pacatosul de mine) ca imi cunoaste gandurile Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2010, 19:17:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu sunt convinsa ca gandurile le cunoaste in mare parte,la fel ca si ingerii de lumina.
Cel necurat este foarte abil mai ales in a sadi neincrederea in cei din jurul nostru,dar si in noi insine.
Deasemenea,demonul mandriei este cel mai parsiv in a ne ispiti,apare sub forma celor mai bune si inocente ganduri.
Dar,sa fiti convinzi ca si ingerasul nostru este pe faza si ne trage de maneca atunci cand suntem pe punctul de a o face de oaie.
E foarte important sa incercam pe zi ce trece sa devenim mai constienti de noi insine si sa nu uitam in a ne asculta vocea interioara.
Demonul incearca sa ne influenteze gandurile,insa ingerul vorbeste direct sufletului si constiintei.Deci,urmati-va sufletul pentru ca el stie cel mai bine care este drumul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2010, 19:22:22
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Imi dau si eu cu parerea.

In primul rand, parerea mea personala vis-a-vis de tot ceea ce-l priveste pe cel rau este ca trebuie sa ne tinem departe, inclusiv de incercarile de a cunoaste diverse caracteristici ale sale.

Nu mai stiu exact cine sau unde a spus, dar mi-a ramas intiparit in minte ca "cei care doresc sa cunoasca pe satana, sau iadul, il vor cunoaste".

Pe de alta parte, daca cel rau este dusmanul, nu inseamna ca ar trebui sa stim cat mai multe despre el ? Orice invatacel in ale strategiei militare ne va spune ca una dintre cheile victoriei este buna cunoastere a inamicului.

Totusi, prefer sa cred si sa las acest aspect de, sa zicem, contrainformatii, pe seama generalului armatei, Cristos, iar eu sa ma multumesc a fi un simplu soldat care indeplineste ordinele cat mai bine cu putinta.

Asa ca voi spune, cu Cristos: Inapoia mea, si fa acolo ce vrei. Imi ajunge sa stiu (si, ca sa fiu sincer, uneori ma ingrijoreaza mai tare, pacatosul de mine) ca imi cunoaste gandurile Dumnezeu.
Daca nu-l cunoastem pe Satana, atunci cum am putea lupta impotriva poftelor si ispitelor lui? Tactica "Daca-l las in pace, ma va lasa si el pe mine" nu tine aici. Satana persista, e perseverent, niciodata nu se lasa de atacurile lui, iar daca nu-i invatam tacticile s-ar putea ca exact ele sa ne fie caderea.

Nu stiu exact care este vorba despre acel citat pe care l-ai oferit, insa aici este vorba de a cunoaste tacticile sale, nu pe el ca fiinta. Sa fim seriosi, ce om normal la cap ar dori sa-l cunoasca pe Drac? Chiar ar vrea sa-i vada hidosenia sa teribila? Pai ar innebuni intr-o clipita.

Apropo, noi nici soldati nu suntem. E vai de capul nostru. Soldatii sunt ingerii si arhanghelii
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2010, 19:59:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Daca nu-l cunoastem pe Satana, atunci cum am putea lupta impotriva poftelor si ispitelor lui? Tactica "Daca-l las in pace, ma va lasa si el pe mine" nu tine aici. Satana persista, e perseverent, niciodata nu se lasa de atacurile lui, iar daca nu-i invatam tacticile s-ar putea ca exact ele sa ne fie caderea.

Nu stiu exact care este vorba despre acel citat pe care l-ai oferit, insa aici este vorba de a cunoaste tacticile sale, nu pe el ca fiinta. Sa fim seriosi, ce om normal la cap ar dori sa-l cunoasca pe Drac? Chiar ar vrea sa-i vada hidosenia sa teribila? Pai ar innebuni intr-o clipita.

Apropo, noi nici soldati nu suntem. E vai de capul nostru. Soldatii sunt ingerii si arhanghelii
A, pai poftele si ispitele, sunt in noi. Pe acestea trebuie sa le cunoastem si sa le tinem in frau.

Dar intrebarea topicului era legata de un atribut specific pe care il are sau nu cel rau, adica, cred eu, tinea de o cunoastere ceva mai detaliata a acestuia, cunoastere care, sincer, nu cred ca e necesara.

In ce priveste "inapoia mea", aceasta nu insemna ca ma astept ca el sa ma lase in pace, daca eu il las pe el. Ci doar ca nu stau la discutii, la argumente, la controverse cu el.

Chiar si Iisus a discutat cu cel rau in termeni foarte scurti si categorici, de genul "iesi afara", "inapoia mea" etc.

Daca, insa, chiar doriti un raspuns, cred ca acesta se poate gasi in Scriptura (desi nu stiu unde). Satana este un inger, cu toate caracteristicile ingerilor. Prin urmare, daca ingeri cunosc gandurile oamenilor, le cunoaste si el. Cautati.

Editare ulterioara, apropos de problema cu soldatii:

Una dintre analogiile care mi-au placut enorm, vis-a-vis de crestinism, a facut-o C.S. Lewis intr-una din cartile sale; el spune ca lumea creata este ocupata de diavol, iar venirea lui Iisus in lume e un fel de desant in spatele liniilor inamicului. Biserica este o miscare de rezistenta care urmareste sa elibereze teritoriul.

Last edited by Erethorn; 08.06.2010 at 20:01:59.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.06.2010, 20:24:46
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Daca nu ma insel, Parintele Arsenie Boca spunea asta, si mi se pare ca am mai auzit si in alta parte.

Diavolul nu ne stie gandurile, insa el incearca toate ispitele, sin unde vede crapaturi incepe sa loveasca in repetate randuri. De fapt in tot ce face se opune lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea sa ne mantuiasca, el vrea sa ne piarda, samd.
Sa ne dea Dumnezeu intelepciune sa ne pazim.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.06.2010, 21:50:24
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu vad optiunea "stie, dar numai o parte".Pentru ca fiind in apropierea omului de milenii sunt sigur ca este in stare ca prin interpretarea gesturilor, modul in care priveste cineva, modificari ale pupilei sau pulsului sa ghiceasca in proportie de 90%% ce gandeste o persoana, mai ales ca multe ganduri vin de la el.Iti trimite un gand rau si interpreteaza ca sa vada cum este primit si cum actionezi, apoi continua cu alte strategii.Se adapteaza.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.06.2010, 21:56:04
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Voi ce credeti despre acest lucru? Poate diavolul sa ne citeasca gandurile sau nu? Sau doar pe cele rele?

Am auzit multi oameni dand diferit cu opinia referitoare la acest subiect: Ba ca nu ne poate citi si dau pasaje din Iov, ba ca el cunoaste toate gandurile noastre, sau ca ne cunoaste doar cele rele si nu cele bune, ba ca el stie toate gandurile in afara de ce ai in inima sau unii care cred ca nu-i absolut deloc important acest "amanunt".

Voi ce credeti?

Apropo, am adaugat si un poll pentru a tine evidenta opiniilor.
CATEGORIC NU! El poate intui pe unele dintre ele dupa expresia si mimica fetei dar nu le poate citi. Domnul nu-l lasa sa ajunga asa departe!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.06.2010, 21:58:52
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
CATEGORIC NU! El poate intui pe unele dintre ele dupa expresia si mimica fetei dar nu le poate citi. Domnul nu-l lasa sa ajunga asa departe!
Si intrebarea mea e de ce il lasa sa ajunga oriunde.Nu vrea sau nu poate sa il faca sa dispara?:D
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.06.2010, 22:25:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iar cand duhul necurat a iesit din om, umbla prin locuri fara apa si cauta odihna si nu gaseste,
Iov 1:7, Lc 11:24-26

44. apoi zice: Ma voi intoarce in casa mea din care am iesit; si, venind, o afla golita, maturata si impodobita.
Lc 11:24-26

45. Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el; si ele intra si locuiesc acolo; si starea de pe urma a omului aceluia se face mai rea decat cea dintai. Asa va fi si cu neamul acesta viclean".

De unde se vede ca cel mai prielnic loc al diavolului este in noi.
Si toate gandurile noastre rele ,vin din cedarea in fata ispitei si impreunarea cu pacatul.
Deci diavolul este foarte bine infipt in noi,nu numai ca ne cunoaste,dar cand pacatul devine obisnuinta,chiar este una cu noi.Din fericire ,exista o lupta intre intuneric si lumina in sufletul nostru ,si ,vointa ,ajutata de har , mai reuseste uneori sa incline spre bine. Altfel suntem cu totul robiti diavolului .Clipa de clipa eu simt cum fac ceea ce nu as vrea sa fac,si gandesc cele care le urasc. Clipa de clipa fac raul , si diavolul e f comod asezat in sinea mea,dar niciodata el nu poate sa innabuse speranta si dorinta de Dumnezeu.Doar ca ne poate ispiti ca ,prin lene,sa ne departam de acestea...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.06.2010, 23:20:11
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iar cand duhul necurat a iesit din om, umbla prin locuri fara apa si cauta odihna si nu gaseste,
Iov 1:7, Lc 11:24-26

44. apoi zice: Ma voi intoarce in casa mea din care am iesit; si, venind, o afla golita, maturata si impodobita.
Lc 11:24-26

45. Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el; si ele intra si locuiesc acolo; si starea de pe urma a omului aceluia se face mai rea decat cea dintai. Asa va fi si cu neamul acesta viclean".

De unde se vede ca cel mai prielnic loc al diavolului este in noi.
Si toate gandurile noastre rele ,vin din cedarea in fata ispitei si impreunarea cu pacatul.
Deci diavolul este foarte bine infipt in noi,nu numai ca ne cunoaste,dar cand pacatul devine obisnuinta,chiar este una cu noi.Din fericire ,exista o lupta intre intuneric si lumina in sufletul nostru ,si ,vointa ,ajutata de har , mai reuseste uneori sa incline spre bine. Altfel suntem cu totul robiti diavolului .Clipa de clipa eu simt cum fac ceea ce nu as vrea sa fac,si gandesc cele care le urasc. Clipa de clipa fac raul , si diavolul e f comod asezat in sinea mea,dar niciodata el nu poate sa innabuse speranta si dorinta de Dumnezeu.Doar ca ne poate ispiti ca ,prin lene,sa ne departam de acestea...
Sa inteleg ca, cu cat este un om mai scufundat in negura pacatelor cu atat il poate "citi" diavolul mai mult, pe cand la crestini acest lucru nu ii este cu putinta lui?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 01:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52