Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2009, 14:57:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preotul și femeia

Bărbații și femeile au fost creați de Dumnezeu pentru a fi complementari unii altora.Ei au nevoie unul de altul.Este firesc ca bărbatul să se simtă atras de o femeie și femeia de un bărbat.
În biserică vin multe femei.Unele nu au reușit să se căsătorescă din diferite motive iar altele(multe la număr)deși căsătorite au parte în viața de familie doar de chinuri,de bătăi,de insulte lipsindu-se adeseori de sprijinul soțului și chiar renunțând la acesta.Cel mai adeasea aceste femei vin la biserică și caută sprijin la preot încercând să compenseze lipsa de înțelegere și de afecțiune.
Preotul acordă acestor femei sprijin și mângâiere încercând să atragă pe aceste femei în sânul bisericii pentru a-l descoperi pe Hristos.
În astfel de cazuri însă pot apărea tot felul de situații neprevăzute și nedorite.
Preotul nu poate să aparțină decât prezbiterii sale cu care are cununie.
Orice altă apropiere altfel decât duhovnicească de altă femei este un mare păcat.Relațiia lui cu alte femei trebuie să fie asemenea relației dintre tată și fică ,dar se întâmplă ca aceste relații să degenereze ajungându-se la stări neduhovnicești care complică atât viața preotului cât și a femeii.
Sunt femei care se îndrăgostesc de preot dar și preoți care depășesc anumite limite permițând lumescului să complice relația preot-femeie.
O altă situație care se poate ivi este între preot și femeile care ajută prin biserică și care vor ca acesta să le acorde o atenție deosebită iar atunci când nu sunt băgate în seamă se revoltă sau cer socotelă acestuia uitând că cele ce fac pentru biserică sunt din dragoste pentru acesta ca fiind casa lui Dumnezeu și nu pentru preot.

Sunt femei care au într-adevăr nevoie de mângâiere,preotul se roagă pentru unele ca acestea dar vine timpul când vremea mângâierilor trece iar femeia care a venit la biserică trebuie să descopere adevărata biserică,să-și ia crucea și să înceapă lupta pentru a-și curăți viața de murdăria păcatelor.
Este momentul de răspântie când trebuie să aleagă între preot și Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2009, 15:07:44
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Din pacate, am intalnit multe cazuri. E trist cand se intampla, se pune la grea incercare casnicia preotului. Din punctul meu de vedere, preotul este cel care trebuie sa adopte cea mai potrivita atitudine. Sa incerce sa nu fie prea deschis, mai ales cu femeile singure. Sunt ispite, care se intampla, inevitabil. Pentru un suflet ranit, orice zambet, o mangaiere frateasca, un sfat, pot fi intelese gresit. Asa ca preotul sa nu dea un astfel de prilej.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2009, 00:24:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Bun subiect.
Problema poate apare mai rau tocmai din cauza unui canon impus de mai marii bisericii: preotul care nu mai are sotie si slujeste singur.
Acolo este mare ispita si suferinta lui. Sa fie singur, sa nu poata iubi, sa nu poata avea copii, sa fie mereu singur.
Era bine daca ii lasa sa se recasatoreasca (mai ales cand vinovata a fost fosta).
@Dorinastoica - buna si delicata postare. Sunt lucruri care se intampla in general. Suntem cu totii oameni si ni se cere adeseori sa fim ne-oameni.
Inca o observatie:

Cei care ajuta in biserica (femei si barbati) au problema descrisa de tine, nu neapart in sensul de sentimente (barbat/preot - femeie), ci si al subiectivismului/ un sprijin similar "pilei". Se creeaza pe urma grupulete care sunt sustinute de preot si altii care se simt marginalizati. Primii cad in mandrie si altii sunt raniti.
In biserica (macar acolo) toti trebuie sa fie egali in fata lui Dumnezeu si pentru el.
Dar acest lucru mai inseamna ceva: avem nevoie si de om, de mangaierea reala si caldura, de sprijin si ajutor real si il cautam si in biserica, in preot. Nu numai pe Dumnezeu il cautam (si in biserica) ci si pe Om (am scris special cu "O").

In rest am citit "Taina preotiei" si acolo se spune despre ispitele preotului si ce inseamna a fi preot cua devarat, ce se cere de la el cu adevarat, adica...supra-omul. Se spune de ex. ce rau pot sa faca si...vaduvele, femei mai in varsta, intr-un cuvant toate femeile, sau cele care vor sa ajute, la fel si cele ce nu vor sa ajute. Cam totul este o ispita pentru un preot. Bine la vremea aceea preotii nu aveau voie sa se asatoreasca.

Si ma intreb si eu adeseori cum trebuie sa procedam cu preotul, ce anume ii poate provoca ispite, ce este interzis prin statutul lui (mai ales unui preot singur):
1. e bine/avem voie sa-l consideram prieten (de familie)? Sa ii oferim cand are nevoie: masa, pat, ingrijire medicala, mangaiere si sfat sufletesc?
Sa-l invitam de sarbatori in familia noastra?
2. e bine/avem voie sa-i daruim ceva (potrivit bineinteles) ( de ex. acum de Craciun)?
etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2009, 00:34:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Cati se mai roaga pentru preoti?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2009, 15:35:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Cati se mai roaga pentru preoti?
Eu...sa se lese de fumat si ce mai stie Dumnezeu......
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2009, 22:00:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - foarte frumoasa povestea ta cu avva si cu desfranata. Mi-au dat lacrimile. Asa da! Mangaiere si salvare a persoanei aflata in suferinta si cadere.

@Miha-Anca - ce raspuns mi s-a dat sau mi-am dat? Nu te inteleg! Ai citit mesajul meu sa vezi ce am inteles din povestea lui Zaharia?

@Zaharia_2009 - ai grija ca ai cazut in mandrie mare cu faleala ta intru pacatosenie! Smerenia, frate! Iti lipseste smerenia!
Pe urma ai grija la ton, te rog, nu insulta oamenii, te-am mai rugat.
Si ca sa-ti raspund la intrebarea finala: nu, nu toti sunt ca tine.
Eu nu. Eu am multe pacate probabil, dar din ceea ce ai insirat tu acolo, eu m-am straduit multe sa le fac si cu dragoste. Asa mizerabila nu ma simt. Si nu o spun din mandrie. Nu pot sa ma apuc sa iau fiecare element din lista ta la rand, dar iti spun ca multe (din cele pozitive) le-am facut.
Mi-ar fi placut sa botez, sa cunun, daca as fi avut pe cine... si daca asat este si un canon?
Iar de indraznit, asa putin...si mi-as dori asa putin...si tot nu se poate.
Dupa tine ar trebui nici sa nu ne mai ducem sa ne spovedim si impartasim. Multumesc pentru sfat.

Cred ca intrebarea cu respectul se referea mai mult la respectul uman.
In biserica si in fata lui Dumnezeu suntem toti egali. Una la mana.
Respect reciproc trebuie sa fie la toata lumea. Doua la mana.
Si preotul trebuie respectat atat ca om cat si ca profesie, dar si crestinii trebuie respectati si ca oameni si ca fii duhovnicesti. Si trebuie ajutati cand au nevoie.

@Hartford - da, si eu ma rog pentru preot.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2009, 10:52:31
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu...sa se lese de fumat si ce mai stie Dumnezeu......
Doamne ajuta ! ma bucur sa citesc ca uite sunt persoane care inteleg ca si preotii au ispite si greutati in aceasta viata si Mare raspundere in fata Domnului .Rugati-va neincetat sa ne indrume bine si sa facem ascultare de preot duhovnic ,sa privim cu respect un preot mereu chiar daca ispita este si pentru noi mirenii ,acum eu va rog frumos puneti o rugaciune si pentru calugarii si calugaritele de la noi si din toata lumea ,ei se roaga pentru noi cei care nu putem uneori sau suntem adanciti in munca si treburi pamantesti ,uitam de Dumnezeu si spunem cu nonsalanta lasa ca este timp stie Dumnezeu...nu? Eu zic sa ne rugam cum putem pana ajungem sa ne rugam cum trebuie asa am citit la Parintele Teofil Paraian {bun sfat vrednic de urmat}

Blagosloviti si iertati frati si surori.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2009, 13:49:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Bun subiect.
In rest am citit "Taina preotiei" si acolo se spune despre ispitele preotului si ce inseamna a fi preot cua devarat, ce se cere de la el cu adevarat, adica...supra-omul. Se spune de ex. ce rau pot sa faca si...vaduvele, femei mai in varsta, intr-un cuvant toate femeile, sau cele care vor sa ajute, la fel si cele ce nu vor sa ajute. Cam totul este o ispita pentru un preot. Bine la vremea aceea preotii nu aveau voie sa se asatoreasca.

Si ma intreb si eu adeseori cum trebuie sa procedam cu preotul, ce anume ii poate provoca ispite, ce este interzis prin statutul lui (mai ales unui preot singur):
1. e bine/avem voie sa-l consideram prieten (de familie)? Sa ii oferim cand are nevoie: masa, pat, ingrijire medicala, mangaiere si sfat sufletesc?
Sa-l invitam de sarbatori in familia noastra?
2. e bine/avem voie sa-i daruim ceva (potrivit bineinteles) ( de ex. acum de Craciun)?
etc.
Ce vrei sa spui, sophia, ca in vremea aceea preotii nu aveau voie sa se casatoreasca? Preotii in orient au fost intotdeauna mai ales casatoriti.
La inceput, si episcopii erau casatoruiti (pana in sec. al 6lea)

Bineinteles, problemele pe care le puneti sunt reale.. Eu cred ca nu se pot rezolva cu stabilirea unor reguli. Depinde mult de parohie, de preot, de enoriasi, felul in care se pot evita problemele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2009, 16:42:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ florinbrasov:
"...ca o femeie venita de departe la Sihastria pt. necazuri mari..."

Femeia avea necazuri si venise la par.Cleopa sa ceara ajutor si el o ameninta cu bastonul. Asta reiese din povestirea lui Zaharia.
Ispitele cu desfranarea la preoti - da, si cum spui tu, sotiile lro au raspundere, dar cei divortati ar trebui sa se re-casatoreasca si ei, caci asa au si ei dar si femeile din jur ispite mereu.

@Fani - pai eu stiam (asa am inteles si din lucrarea Sf. Ioan Gura de Aur), ca in vremea sa (cel putin) preotii nu se casatoreau. Abia mai tarziu au avut voie. Nu stiu sigur, eu asa am inteles.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.12.2009, 17:24:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ florinbrasov:
"...ca o femeie venita de departe la Sihastria pt. necazuri mari..."

Femeia avea necazuri si venise la par.Cleopa sa ceara ajutor si el o ameninta cu bastonul. Asta reiese din povestirea lui Zaharia.
Ispitele cu desfranarea la preoti - da, si cum spui tu, sotiile lro au raspundere, dar cei divortati ar trebui sa se re-casatoreasca si ei, caci asa au si ei dar si femeile din jur ispite mereu.

@Fani - pai eu stiam (asa am inteles si din lucrarea Sf. Ioan Gura de Aur), ca in vremea sa (cel putin) preotii nu se casatoreau. Abia mai tarziu au avut voie. Nu stiu sigur, eu asa am inteles.
1. Unii parinti sunt mai aspri si mai aspri si cu ei insisi, daca cineva ii numeste sfinti sau clarvazatori se supara pentru ca sunt smeriti. In fine, alta scuza nu gasesc. ;-) Exista si in pateric astfel de povestiri. Sa nu ne grabim sa judecam.

2. Desi teoretic un preot divortat nu se mai poate casatori (si chiar nu mai poate sluji), se fac adesea pogoraminte si se recasatoresc. Dar nu oricine divorteaza are neaparat chef sa se recasatoreasca, dupa deceptia traita.

3. Cred ca ai inteles gresit, preotii erau in general casatoriti, singura exceptie o faceau calugarii care erau cateodata hirotoniti preoti. Sf Ioan vorbeste poate mult din proprie experienta, el nefiind casatorit.
Daca citesti epistolele sfantului Pavel ai sa vezi ca el spune ca multi dintre apostoli (care erau episcopi!) erau casatoriti (si isi luau sotiile cu ei - cum ti-am zis in alt topic ;-))

Craciunul cu bucurie si binecuvantare! Fac un post de forum pana la Craciun. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 12:23:31