Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.04.2009, 20:40:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Asta poate vedea doar cel, care e dispus sa vada merite si la altul decat propria persoana. Si eu cunosc preotese, care sunt trup si suflet pentru biserica.

Iarta-ma, Cristian, ma necajisem pe mine, caci am sperat in van ca as putea ajunge la numitor comun cu cineva, care nu poate fi la numitor comun decat cu propria ei persoana.
Ei, mai fac si eu greseli, uitand ca inca suntem in Post si ispitele inca nu s-au terminat...
bine ar fi daca nu ne-am lupta cu morile de vant si cu ideile din capul nostru.

Anca draga mea, eu stiu sa vad meritele altora, n-avea grija asta. Ceea ce nu-mi place este sa discut amanunte nenecesare, cu persoane din afara, care oricum nu au o cuprindere in detaliu a situatiei despre care se intereseaza asa amanuntit. De asta am zis ca aici discutam un principiu, mai mult decat cazuri particulare.

apropo, si eu cunosc femei deosebite, chiar si preotese.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.04.2009, 05:12:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam sa-l iubim pe aproapele nostru - indiferent cine ar fi el - practic nu teoretic, chiar daca acest lucru ni se pare uneori sau mai totdeauna greu sau chiar imposibil de realizat; atunci stim precis ca nu gresim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.04.2009, 20:41:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
O vorbă din popor spune că „preotesa este jumătate de preot...” Dacă această vorbă este înțeleasă așa cum trebuie, se dovedește cea mai simplă, cea mai clară și în același timp cea mai vastă definiție a preotesei ideale.
Mi-au plăcut foarte mult postările tale de pe acest topic.
Sunt pline de bun simț și la obiect.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2009, 15:07:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mi-au plăcut foarte mult postările tale de pe acest topic.
Sunt pline de bun simț și la obiect.
Draga Dorina, nu e meritul meu... acele lungi citate ii apartin lui Danion Vasile... imi place f mult stilul lui.. simplu, concis si plin de adevar.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.06.2009, 00:57:06
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit Daca eu imi doresc sa devin preoteasa?

Doamne ajuta!
Daca imi doresc sa devin preoteasa, cum trebuie sa ma pregatesc? (Inca nu-l cunosc pe viitorul preot crestin ortodox.) Ce ar trebui sa fac? Imi doresc atat de mult lucrul acesta!... Si nu este un gand de azi, de ieri, ci de cativa ani buni (sa tot fie vreo 7)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.06.2009, 13:59:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Se pune mai intai intrebarea cam cum iti imaginezi tu un preot ortodox in viata lui particulara?
Noi toti ne imaginam ca ar trebui sa fie altfel, un supraom, un sfant. Unii pot sa fie, cei mai multi sunt oameni obisnuiti cu bune si rele.
Din pacate am inteles ca la admiterea la Facultatea de Teologie nu se face evaluarea omului in sine, psihologica, daca este protrivit omul acela ca fire, temperament etc. sa fie preot.
Pe urma un preot si ca atare si preoteasa lui trebuie sa faca unele compromisuri si renuntari in viata:
1. El este al Domnului si al enoriasilor - deci timp putin pentru familie
2. Posturi multe si alimentare si de altfel - deci renuntari si la sotie (faceti socoteala cat ar fi pe an si cand trebuie facuti si copiii printre astea).
3. Bani cam putini am inteles.
4. Preoteasa are serviciu sau nu, are niste indatoriri in parohie.

Trebuie pus totul in balanta, gandit.
In mod ideal si viata de familie a unui preot ar trebui sa fie o cale de mijloc, un echilibru, trebuie respectata si preoteasa. Nu se poate sa fie totul numai pentru unul din ei si celalalt numai renuntari.
Ce a fost inainte de casatorie si ce va fi dupa: nu se poate pausaliza. Unii se mai potolesc dupa casatorie, altii dimpotriva (pofta mai vine si mancand, inclusiv la cele/cei care au fost fecioare/feciori).
In plus trebuie sa existe potriveala, ca la orice pereche de viitori casatoriti: sa se potriveasca, sa aibe lucruri in comun: credinta si rugaciunea, alte interese (invatat - sunt preoti care tot timpul ar face doctorate, invata si mai ales in strainatate si atunci familia ramane de izbeliste, sau il ia asa cum este, preocupari culturale, etc.), copii, la tara mai sunt si alte munci pe langa casa (mai primesc si orasenii parohii la sat si preoteasa va merge si ea la sat atunci).
Si nu in ultimul rand mai sunt si familiile lor: a lui il sustine (vor fi severi cu fata?), dar a ei (cata credinta este acolo, cata acceptanta pentru asta ?)
Si chira daca nu ne place sa vorbim despre asta: preotii au probleme la un eventual divort. Si asta trebuie discutat cu viitorul preot si sot.
O casatorie a lui nu este o joaca: "hai ne casatorim si dac-o fi...putem divorta".
Este nevoie de iubire, respect, intelegere si compromis, fara margini intr-o astfel de casnicie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.06.2009, 17:25:03
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

Da, aveti dreptate, trebuie sa te gandesti foarte bine la ceea ce-ti doresti, mai ales ca acest pas nu il faci pentru o zi-doua, ci pentru toata viata. Insa este pacat sa-ti doresti acest lucru (sa devii preoteasa, chiar daca nu cunosti niciun teolog/viitor preot crestin ortodox)?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.06.2009, 17:40:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu este pacat deloc. Si daca Dumnezeu vrea, atunci se si realizeaza.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.06.2009, 17:46:12
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. El este al Domnului si al enoriasilor - deci timp putin pentru familie
Da, sa nu uitam ca la Taina Hirotoniei se canta aceleasi cantari ca si la Cununie (cand se inconjoara Sf. Masa), semn ca hirotonia este de fapt o casatorie cu Dumnezeu.

La hirotonie se vede cum preotul este jertfit (adus spre altar de catre alti 2), fiind scos din lume si afierosit lui Dumnezeu.

De aceea si preoteasa trebuie sa aiba acelasi duh de jertfelnicie ca si el, altfel cred ca se vor chinui.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.10.2009, 08:34:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Scria cineva mai sus ca preoteasa are indatoriri in parohie.Cam despre ce indatoriri este vorba?Multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25