Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ați dori o asemenea schimbare?
Da 43 75,44%
Nu 8 14,04%
Nu-mi pasă / Indiferent / Indecis 6 10,53%
Votători: 57. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.02.2011, 16:46:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cum n-a fost Iisus evreu?? Pai nu s-a nascut in trup din mama evreica? Nu a fost circumcis in a opta zi? Nu a fost inchinat la Templu? Nu s-au dat 2 turturele jertfa pentru El? Nu mergea la sinagoga? Nu mergea in pelerinaj anual la Ierusalim? Nu tinea sabatul? Nu tinea sarbatorile evreiesti? Nu Lui I s-a scris pe cruce: Rex Iudeorum? Nu este El Fiul Dumnezeului revelat lui Moise si celorlalti profeti -- evrei?

Sigur ca a fost evreu dupa trup si Lege, dar a venit pentru fiecare fiinta umana indiferent de timp, secol sau loc. In Hristos numai este nice evreu, nici grec...asta nu inseamna ca Hristos nu a fost evreu, nici nu inseamna ca El mai este evreu. El este Dumnezeu, Dumnezeu este Dumnezeu, nu ortodox sau iudeu, sau eu stiu ce.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.02.2011, 17:12:19
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cum n-a fost Iisus evreu?? Pai nu s-a nascut in trup din mama evreica? Nu a fost circumcis in a opta zi? Nu a fost inchinat la Templu? Nu s-au dat 2 turturele jertfa pentru El? Nu mergea la sinagoga? Nu mergea in pelerinaj anual la Ierusalim? Nu tinea sabatul? Nu tinea sarbatorile evreiesti? Nu Lui I s-a scris pe cruce: Rex Iudeorum? Nu este El Fiul Dumnezeului revelat lui Moise si celorlalti profeti -- evrei?

Sigur ca a fost evreu dupa trup si Lege, dar a venit pentru fiecare fiinta umana indiferent de timp, secol sau loc. In Hristos numai este nice evreu, nici grec...asta nu inseamna ca Hristos nu a fost evreu, nici nu inseamna ca El mai este evreu. El este Dumnezeu, Dumnezeu este Dumnezeu, nu ortodox sau iudeu, sau eu stiu ce.
Normal ca a fost evreu. A contestat cineva? Eu in nici intr-un caz.
Asteptam raspuns de la calatorul nostru din alte motive. In continuare astept raspunsul lui.
Ortodox are si alt sens, nu doar de confesiune...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.02.2011, 17:36:34
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru tine sunt doar doi "maimuțoi", însă pentru Hristos sunt oameni cărora le-a dat valoare chiar prin Crucea Sa. Părtășia, dialogul pe teme spirituale ne apropie mai mult unii de alții și implicit de Hristos. Asta vor să spună cei doi "maimuțoi".

Nu sunt "maimutoi" da' nici chiar oameni pentru care Iisus a murit. Sunt doua fantome virtuale:P. Nici macar atat. Is doua forme colorate:).

Last edited by Heurtebise; 06.02.2011 at 17:55:14.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.02.2011, 18:33:33
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Ideea ar fi buna, dar parerea mea ca se face zarva din nimic, asa ca o sa votez pentru indiferent :)

Ar fi mai bine pur shi simplu de pus o imagine cu o cruce, sau un simbol specific credintei creshtin ortodoxe, si care sa fie mereu in partea de sus a site-ului (in header), iar imaginea asta se poate de lasat si asa...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.02.2011, 18:37:07
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

[quote=colaps3;329751]Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?

Mă refer la poza asta, cea din partea de stânga sus a forumului:

Ce-i asta? Doi maimuțoi fără față în dialog, duce cu gândul la comunitate. Dar noi suntem mai mult decât o comunitate, suntem o comunitate creștin ortodoxă!

Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?


Considerandu-ma un caldicel in ale crestinismului ortodox,motiv pentru care am pus la profil "alte religii",am votat "nu".Nu pt.ca nu as fi de acord cu propunerea ta,ci pt.ca acest forum nu l-am facut noi si pe mine m-ar bate mama daca afla ca vreau sa schimb norme in casa altuia.Daca adminul este de acord sa schimbe,sunt pentru.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.02.2011, 18:45:13
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Normal ca a fost evreu. A contestat cineva? Eu in nici intr-un caz.
Asteptam raspuns de la calatorul nostru din alte motive. In continuare astept raspunsul lui.
Ortodox are si alt sens, nu doar de confesiune...

Sa fim seriosi...Iisus este si va ramane evreu....si in Biblie nu scrie ca ar fi optat pt ortodoxie , ca doar se stie cand a avut loc marea scindare....Tot in Biblie sta scris ca cine va adauga, sau scoate ceva din continutul ei, va fi blestemat....Deci...de dragul unui fanatism sa ajungem sa debitam enormitati cum ca Iisus Hritosul lumii este ortodox imi pare o aiureala....NU CRED ca s-a dat rastignirii "special" pt ortodocsi....si mai am convingerea ca la a doua venire nu va veni DOAR pt ortodocsi, fie ca va convine sau nu....Si sa nu ne ascundem in dosul unor intelesuri ale unor cuvinte, ca abia atunci ne asemanam celor din secte....Nimic nu imi va schimba opinia, ca Domnul nostru Iisus nu a venit pentru toti crestinii care il iubesc si marturisesc...Iar celui care a indraznit sa scrie ca Iisus nu este evreu...nu-i pot transmite decat sincera mea compasiune....In rest nu mai comentez pt as risipi orzul degeaba....Dumnezeu stie cine si cat il iubeste.....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.02.2011, 18:50:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink prea mult patos naste minciunele

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Daca Iisus a fost unul fiul lui Dumnzeu zicea un parinte la predica ca Iisus nu are nationalitate tu cum zici ca a fost si este evreu? of topic
Dar nu o spun eu....ci sta scris in Scriptura....chiar daca nu va convine....asa rezulta CLAR...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.02.2011, 19:05:29
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sa fim seriosi...Iisus este si va ramane evreu....si in Biblie nu scrie ca ar fi optat pt ortodoxie , ca doar se stie cand a avut loc marea scindare....Tot in Biblie sta scris ca cine va adauga, sau scoate ceva din continutul ei, va fi blestemat....Deci...de dragul unui fanatism sa ajungem sa debitam enormitati cum ca Iisus Hritosul lumii este ortodox imi pare o aiureala.
''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!'' = Iisus Hritos = ortodox = corespunzator adevarului (nu din punct de vedere confesional). Acum na, tu intelegi ce vrei.
Iisus a fost evreu, a respectat legea evreiasca, normal, sta marturie Sfanta Scriptura "Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam"
Dar ce vrei sa spui ca "Iisus este evreu"?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.02.2011, 19:09:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Eu sunt Adevarul, Calea si Viata....este fol si de catolici...si nu doar...E un adevar si a fost formulat tot de Iisus....care nu se declarase ortodox(nici nu avea macar, cum)....No offense, dar raman la crezul meu si nu incerc sa te conving, ca nici macar nu asta era scopul...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.02.2011, 19:13:56
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Eu sunt Adevarul, Calea si Viata....este fol si de catolici...si nu doar...E un adevar si a fost formulat tot de Iisus....care nu se declarase ortodox(nici nu avea macar, cum)....No offense, dar raman la crezul meu si nu incerc sa te conving, ca nici macar nu asta era scopul...Doamne ajuta!
Normal ca e la fel.
Intelegi ca ortodox inseamna corespunzator adevarului. Nu te contrazic, dar repet, nu o lua sub ideea de confesiune ortodoxa.
Dar, zi-mi te rog, de ce zici "Iisus este evreu"!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11