Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 25.09.2012, 22:10:30
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In trecut si in Tarile Romane aveam numerotarea anilor de la creatie (cred ca dupa calendarul Bizantin): „Io Ștefan voievod am ridicat aceasta, veleat 7010”
Interesant. Și, din câte știu, și calendarul ebraic are câteva mii de ani (2012=5772), chiar dacă diferit. Pe de altă parte, există profeții care spun că omenirea va dura până pe la veacul șapte și jumătate, sau cam așa ceva...
  #342  
Vechi 25.09.2012, 23:02:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Poate am stiut gresit, dar in toate predicile despre unul din orbi preotul ne spunea ca respectivul orb nu avea ochi in orbite... Sau poate va referiti la stilul meu, usor patetic. Va multumesc pentru sinceritate...
Aaaa, era unul dintre ei cu orbitele goale... si v-ati referit tocmai la acela... Testind exactitatea - eruditia mea oftalmologica in domeniul Scripturii... OK.
Acum pricepeti de ce am pomenit de infatuare? Puteati alege un orb stiut de toata lumea, o cananeeanca poate, un vames, un tanar bogat, o copila inviata din morti etc. Dar ati tinut sa alegeti tocmai exceptia.
Si totusi eu va tin partea...:) e bine asa! Am castigat un detaliu in plus, deloc neglijabil, si pentru asta cu adevarat va sunt recunoscator si va multumesc sincer!
Domnul sa ne ocroteasca si sa ne lumineze cu harul Lui!

P.S. Cum ramane totusi cu cele 5 minute? (dar asta e o intrebare cam prosteasca, cam chitibusara, ar fi mai bine s-o retrag totusi... va asigur ca am inteles intentia buna/nobila din duhul textului dvs....)
  #343  
Vechi 25.09.2012, 23:18:32
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu daca ati inteles, aceasta va fi atitudinea mea de acum fata de dvs. Pentru doi ani de badaranie si atacarea mea si a altor ortodocsi va cer sa plecati de pe forumul ortodox si sa nu va mai intoarceti niciodata. Ati fost banat (cu greu) data trecuta, v-ati intors incognito (ba mi-ati si spus and nu stiam cine sunteti sa ma adresez cu formula de politete pentru dvs., cand de fapt va stiam ca un cal breaz) si nu v-ati schimbat deloc. Cat tupeu si nesimtire ii trebuie unui om care e musafir catolic pe un forum ortodox sa se comporte cu aroganta si sa ii atace pe alti ortodocsi doar ca sa isi impuna ereziile? Inca de la primul sau al doilea mesaj, cand nici nu stiam cine sunteti, mi-ati adresat un mesaj agresiv, spunandu-mi ca am "mandrie draceasca", doar pentru ca scrisesem ceva despre Filioque.
Ce mesaje aveti numai in ultimele saptamani? Majoritatea sunt ironii sau atacuri catre cineva. M-am comportat elegant cu tine, de zeci de ori ti-am dat o sansa, dar tu ai continuat sa ma ataci cu nerusinare, facand apoi cateva zile pe inocentul. In acesti doi ani ai beneficiat de ingaduinta adminului si de faptul ca unii useri aveau si ei conceptii ecumeniste.
Dar sfintii si par. Cleopa ne spun asa: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14447
"Sfantul Pimen cel Mare, zicand : " Se cade noua a rabda toate, macar de ne-ar scoate cineva si ochii sau ne-ar taia mana noastra cea dreapta, iar daca cineva voieste a ne departa si a ne desparti pe noi de Dumnezeu, atunci sa ne maniem " ( Pateric, Cuvantul 118, pag. 190 ) . Si iarasi zice : " Intaia oara fugi, a doua oara fugi, a treia oara fa-te sabie cu cel ce vrea sa te desparta pe tine de dreapta credinta " .
Asadar doi ani am avut rabdare, dar e timpul sa ascult si de sfinti. Tu incerci sa iti impui cu agresivitate invataturile gresite, ca si in acest caz, evolutionismul teist, care a fost adoptat doar de catolici la nivel oficial (prin declaratii). la fel ai facut intotdeauna, cu toate invataturile ortodoxe, ti-ai batut joc si de adevar si de unii useri. Cum zi aratat ca e imposibil sa te schimbi si o sa fii la fel de agresiv si de rautacios o sa am aceasta atitudine atata timp cat vei sta pe forum.
Am observat ca ii ataci (ca orice om slab) doar pe cei care sunt mai eleganti si nu iti raspund si ei cu agresivitate. Voi reactiona si cand vei ataca un alt user sau vei faci ironiile tale de prost gust la adresa altui user ortodox.
Bun, dar dincolo de toată polologhia și de toate insultele, puteți să ne dați un și răspuns, așa, simplu, bărbătește, la întrebarea: Câte cărți ați citit dumneavoastră, din domeniul științific despre care discutăm ?

Sau, la întrebarea: dumneavoastră credeți că oamenii au existat în același timp cu dinozaurii ?

Mi se pare absolut fascinant că o simplă întrebare a fost de natură să declanșeze o asemenea abundență de insulte și atacuri la persoană din partea dumneavoastră.... Oare care este motivul ?
  #344  
Vechi 25.09.2012, 23:41:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Bun, dar dincolo de toată polologhia și de toate insultele, puteți să ne dați un și răspuns, așa, simplu, bărbătește, la întrebarea: Câte cărți ați citit dumneavoastră, din domeniul științific despre care discutăm ?

Sau, la întrebarea: dumneavoastră credeți că oamenii au existat în același timp cu dinozaurii ?

Mi se pare absolut fascinant că o simplă întrebare a fost de natură să declanșeze o asemenea abundență de insulte și atacuri la persoană din partea dumneavoastră.... Oare care este motivul ?
Mihai, nu tin neaparat sa iau apararea lui Catalin (desi nu cred ca ar fi un lucru nepotrivit, ci dimpotriva, cred ca chiar s-ar cuveni intrucat il consider prietenul si fratele meu de credinta), deoarece il las sa se perpelasca singur cu tine, pe o parte unde cred ca-i face bine...:)
Totusi, ma gandesc ca nu e obligatoriu sa subliniem prea mult (iar tu o faci deja cam prea insistent, demonstrind astfel ca nu prea ai chef/apetit de miezul dezbaterii in sine ci mai mult de vechea ta confruntare cu Catalin) eruditia stiintifica. Stii bine ca unii oameni sunt atat de cufundati in tone de stiinta incat ajung sa nu mai vada reperele, orizontul, consecintele, foloasele etc. Asa se si produc marile erori in stiinta, dealtfel... Avem nevoie si de putina detasare. Un orizont filosofic sanatos si o baza buna in teologie pot suplini eruditia stiintifica, ba chiar o pot orienta in chip fericit.
Nu toti criticii sunt poeti.
Nu toti epistemologii sunt oameni de stiinta valorosi.
Nu toti teologii trebe sa fie toba de stiinta.
E suficienta o orientare corecta, intrucat discursul se plaseaza la nivel supraetajat fata de cel al uneia sau alteia dintre stiinte.
Si de fapt Catalin cauta sa cantareasca implicatiile, foloasele, consecintele unei teorii stiintifice in teologie.

Corect si sanatos pentru un crestin mi se pare sa se concentreze nu pe probleme de astronomie sau mai stiu eu care, cat mai ales pe impactul acestora in Teologie. Zic bine oare?

P.S. Catalin, ca om de stiinta, mic si pricajit cum sunt, te rog sa ai in vedere ca noi astia dedicati sapaturilor stiintifice nu ne grabim sa evaluam, sa decidem, sa hotarim. E drept ca suntem astfel cam sovaielnici, poate prea prudenti, supergrijulii, usor sceptici etc. Viata noastra aparte ne-a invatat sa muncim mult si sa acceptam ca putem la final sa culegem ff putin, uneori deloc. Deh, riscul meseriei! Asadar, putina rabdare si reflectie mai potolita, mai domoala, iti urez!
  #345  
Vechi 25.09.2012, 23:55:57
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

Corect si sanatos pentru un crestin mi se pare sa se concentreze nu pe probleme de astronomie sau mai stiu eu care, cat mai ales pe impactul acestora in Teologie. Zic bine oare?
Evident. Dar, pe de altă parte, cum putem dezbate impactul unei probleme științifice asupra teologiei, atunci când, din punct de vedere științific, suntem .... bâtă.... ?

Asta pe de o parte.

Pe de altă parte, ceea ce face dumnealui Cătălin nu este să dezbată impactul pe care o anumită teorie științifică l-ar avea sau nu în raport cu teologia.

Dumnealui pretinde și susține, sus și tare, că din punct de vedere științific această teorie nu se susține.

Din acest motiv, și nu altul, îl tot pisez cu întrebarea, pentru că mi se pare bizar/caraghios/penibil/periculos ca oameni care nu au competențe într-un anumit domeniu să emită opinii deghizate în pretinse adevăruri, susținute cu o falsă autoritate, în acel domeniu.

Diletantismul ne omoară.

Dumneavoastră cum ați reacționa dacă un oarecare, incapabil să numească o singură carte de psihologie pe care a citit-o, s-ar înghesui să dea sfaturi de specialitate pe un forum unde este posibil ca unii oameni să caute răspunsul unor probleme reale de natură psihologică?

Last edited by MihaiG; 25.09.2012 at 23:58:48.
  #346  
Vechi 25.09.2012, 23:58:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai bine ne intoarcem la "cestiune"... Ce zici?
Cum ramane cu dinozaurii aia? Nu de alta, dar mai toti copiii cumpara in dusmanie dinozauri de plastic si fac lupte cu ei prin cartier... Ce ne facem, le tinem o lectie despre evolutionism? ...:)
(Eu pe-ai mei i-am lasat sa se joace, pur si simplu...)
  #347  
Vechi 26.09.2012, 00:19:31
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Aaaa, era unul dintre ei cu orbitele goale... si v-ati referit tocmai la acela... Testind exactitatea - eruditia mea oftalmologica in domeniul Scripturii... OK.
Acum pricepeti de ce am pomenit de infatuare? Puteati alege un orb stiut de toata lumea, o cananeeanca poate, un vames, un tanar bogat, o copila inviata din morti etc. Dar ati tinut sa alegeti tocmai exceptia.
Si totusi eu va tin partea...:) e bine asa! Am castigat un detaliu in plus, deloc neglijabil, si pentru asta cu adevarat va sunt recunoscator si va multumesc sincer!
Domnul sa ne ocroteasca si sa ne lumineze cu harul Lui!

P.S. Cum ramane totusi cu cele 5 minute? (dar asta e o intrebare cam prosteasca, cam chitibusara, ar fi mai bine s-o retrag totusi... va asigur ca am inteles intentia buna/nobila din duhul textului dvs....)
Am vrut doar să spun că Dumnezeu poate crea ceva fără timp și fără milioane de reacții intermediare, fără o înțelepciune anume, ci pur și simplu, fără vreo explicație logică/omenească/neapărat de adus la cunoștința noastră.

Cred că creația vorbește despre Dumnezeu, dar înainte de asta Dumnezeu a vorbit și s-a făcut (iar ca să prinzi Vorba - nu a naturii prin care se slăvește Dumnezeu, ci Însuși Cuvântul generator de viață și de existență - în formule logice e deja prea mult pentru mintea umană. Doar să ne gândim ce spunea părintele Stăniloae parcă despre actul creației: Dumnezeu, când a creat lumea a ars, s-a jertfit, a iubit, a suferit în actul acela de necuprins cu mintea de către creatură).

Cele două manifestări ale Puterii și măreției Lucrării Lui nu cred că sunt sinonime. Adică mecanismele observabile de funcționare ale vieții biologice, prin care se slăvește Dumnezeu este ceva , dar punctul 0, taina creației, a autojertfirii Divine în actul creație nu stiu să-l fi spus cuiva Dumnezeu, este ceva necreat, este Voință exprimată, nemijlocită printr-un mecanism anterior. Pur și simplu: a fost. Trebuie să începem de undeva cu smerenia, să ne găsim o limită în pretenții, pentru că până la urmă Dumnezeu e din veac, iar crearea lumii s-a făcut din nimic, din Voință divină, din Dragoste. Parcă vrem să-L ajungem din urmă, fugind cu teoriile astea în spate....
Poți să faci corelații între ceva creat de mâna omului (ex - o mașină), și sursa acelei creații (ghidul micului mecanic), dar în cazul lui Dumnezeu, unde e Cartea, unde e cursul de creare a lumii din nimic?
Vorba poetului: „N-a fost lume pricepută și nici minte s-o priceapă,/
..../Dar nici de văzut nu fuse și nici ochi care s-o vază.”


PS: exprimarea mea cu 5 minute este hazardată... să fi fost 10 minute sau 40 de secunde? Nu știm.... dar ce știu e că aceia erau ochi adevărați (luat lut - scuipat - spalat - ochi în mai puțin de x milioane de ani). De aceea nu am ales „un orb stiut de toata lumea, o cananeeanca poate, un vames, un tanar bogat, o copila inviata din morti”, pentru că subiectul topicului se referă la TE, care implică, în mod necesar, țesut viu și timp...

Iertați-mă dacă am cam ieșit din decor... Noapte bună!
  #348  
Vechi 26.09.2012, 00:24:36
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Evident. Dar, pe de altă parte, cum putem dezbate impactul unei probleme științifice asupra teologiei, atunci când, din punct de vedere științific, suntem .... bâtă.... ?

Asta pe de o parte.

Pe de altă parte, ceea ce face dumnealui Cătălin nu este să dezbată impactul pe care o anumită teorie științifică l-ar avea sau nu în raport cu teologia.

Dumnealui pretinde și susține, sus și tare, că din punct de vedere științific această teorie nu se susține.

Din acest motiv, și nu altul, îl tot pisez cu întrebarea, pentru că mi se pare bizar/caraghios/penibil/periculos ca oameni care nu au competențe într-un anumit domeniu să emită opinii deghizate în pretinse adevăruri, susținute cu o falsă autoritate, în acel domeniu.

Diletantismul ne omoară.

Dumneavoastră cum ați reacționa dacă un oarecare, incapabil să numească o singură carte de psihologie pe care a citit-o, s-ar înghesui să dea sfaturi de specialitate pe un forum unde este posibil ca unii oameni să caute răspunsul unor probleme reale de natură psihologică?
Domnule Mihai, poate Cătălin și-a ales Partea cea Bună. Poate a ales Cunoașterea, și mai puțin știința...
  #349  
Vechi 26.09.2012, 01:55:51
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Nu are rost să-ți vorbesc eu despre A Doua Lege a Termodinamicii lui Newton, sau despre Complexul Ireductibil ori Micro-evoluție vs. Macro-evoluție.
De fapt, a doua lege nu merge fiindca vorbeste de un sistem inchis. Pamantul nu e un sistem inchis, ca primeste energie de la Soare(acum, conform astronomiei, Universul ar fii un sistem inchis si ne asteapta pe termen lung moartea termica, dar fiindca noi suntem credinciosi, stim ca cine are grija de el). In rest, sunt de acord.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #350  
Vechi 26.09.2012, 02:22:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dumneavoastră cum ați reacționa dacă un oarecare, incapabil să numească o singură carte de psihologie pe care a citit-o, s-ar înghesui să dea sfaturi de specialitate pe un forum unde este posibil ca unii oameni să caute răspunsul unor probleme reale de natură psihologică?
Intrebare retorica. Ai vazut doar cat ma infurii...:)
Dar asta nu-i spre cinstea mea, Mihai... Nu e o virtute ca procedez astfel, ci este expresia clara a slabiciunilor caracterului meu si a multor patimi, din pacate...
Si semn ca am de lucru serios cu mine insumi, inlauntrul meu mai intai, cu Mila lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa ne ocroteasca si sa ne lumineze cu harul Sau! AMIN+

Last edited by ioan cezar; 26.09.2012 at 02:29:17.
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45