Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 16.10.2012, 20:55:54
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Te rog sa consideri ca nici eu nu m-am documentat extraordinar de profund pe acest subiect.
Dealtfel, imi vine in minte un episod din Pateric unde un monah imbunatatit a fost intrebat de o persoana sus-pusa in Imperiu despre fel de fel de lucruri inalte, de teologie "fina". La care monahul nu a raspuns nimic. Persoana aceea importanta a repetat intrebarea a 2-a si a 3-a oara la care monahul tot nu a raspuns.
Intrigat si manat de o curiozitate vecina cu nesimtirea, "inaltul" om a considerat tacerea monahului o sfidare si l-a rugat - mai smerit, de data aceasta - din nou pe monah sa-i raspunda. Acesta i-a raspuns ca nu stie raspunsurile la intrebarile acestea fine - desi le cunostea -, dar ca poate sa-i raspunda referitor la lupta sa cu patimile si la ispitele diavolesti.

Si noi aici, provocati fiind de nefericitii de sectari care au trebuinta neaparata de raspunsuri la probleme "fundamentale" putem doar sa dibuim ca prin ceata raspunsurile. Dar noi cunoastem ca ispitele venite prin sectari ne determina sa ne imprastiem ratiunea, iar de aici mai departe diavolului ii este foarte usor sa distruga.

Iarta-ma si tu!
Ai dreptate. Îmi stă de multe ori degetul pe backspace, gândindu-mă că nu-mi folosește nici mie și nici celorlalți să arăt ce multe am citit, doar pentru autosatisfacție, și nicidecum pentru ajutorarea aproapelui. De altfel, de multe ori am o varză în cap...
Reply With Quote
  #1432  
Vechi 16.10.2012, 21:09:39
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
..in ceea ce ma priveste nu prea as fi de acord cu manastirile deoarece sunt adepta ideii ca toti cei crestini sa traiasca in lume, pentru a fi un exemplu.
"1.Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustie a, ca să fie ispitit de către diavolul.
2.Și postind El patruzeci de zile și patruzeci de nopți, în cele din urmă a flămânzit." Matei 4.

"12.Și îndată Duhul L-a scos în pustie.
13.Și a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de Satana. Și era împreună cu fiarele, și îngerii Îi slujeau." Mc.1.

Mantuitorul obisnuia sa se retraga singur pentru a Se ruga.
Asa sunt si calugarii: se retrag pentru a-si petrece viata in rugaciune. Asta nu inseamna ca fug de lume pentru ca pe oaspetii care ii viziteaza ii primesc cu bucurie. Daca ar fugi de lume ar fugi si de oamenii care ii viziteaza. Dar ei nu fug de oameni, ci le slujesc lor.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1433  
Vechi 16.10.2012, 21:13:44
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Subscriu si eu parerii tale, dar aici situatia e cu totul alta: stam de vorba cu cei care vor sa atraga suflete in minciuna si sa le piarda.
La sinodul apostolic din Ierusalim 50 d.Hr. a fost dat un canon in care se interzicea lucrarea impreuna cu sectarii, rugaciunea si viata de zi cu zi impreuna cu ei. Chiar spune canonul ca sectarii sa ne fie pentru noi ca niste vamesi si pacatosi.
Eu incep sa realizez cat de corect moral este acest canon.
Cu totul de acord. Eu insami, citind acest forum, mi-am intarit convingerea ca sectele au fost create pentru a pierde sufletele. Pe de alta parte, daca noi vom raspunde la injuriile lor cu injuriile noastre, demonstram ca nu suntem cu nimic mai buni decat ei. Si ar fi bine daca am putea sa vorbim despre cat de gresite sunt ideile in care ei cred si nu despre alegerile lor personale. Iar aceste discutii chiar trebuie sa le faceti toti cei care va pricepeti.
Reply With Quote
  #1434  
Vechi 16.10.2012, 21:13:46
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Ai dreptate. Îmi stă de multe ori degetul pe backspace, gândindu-mă că nu-mi folosește nici mie și nici celorlalți să arăt ce multe am citit, doar pentru autosatisfacție, și nicidecum pentru ajutorarea aproapelui. De altfel, de multe ori am o varză în cap...
Varza doctrinara a sectarilor UIMESTE pe omul ahtiat dupa senzational. Si prin aceasta senzatie a simturilor sectarii atrag la ei pe oamenii naivi, care se intampla sa fie frati de-ai nostri ortodocsi.
Pana si titlurile lor de conferinte socheaza de zici ca esti la otv in direct.
Se pune problema ce trebuie sa facem noi? Pentru ca trebuie sa-i ajutam pe cei care risca sa le cada in mreje.
Si asta ma determina sa mai stau pe aici.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1435  
Vechi 16.10.2012, 21:22:14
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cu totul de acord. Eu insami, citind acest forum, mi-am intarit convingerea ca sectele au fost create pentru a pierde sufletele. Pe de alta parte, daca noi vom raspunde la injuriile lor cu injuriile noastre, demonstram ca nu suntem cu nimic mai buni decat ei. Si ar fi bine daca am putea sa vorbim despre cat de gresite sunt ideile in care ei cred si nu despre alegerile lor personale. Iar aceste discutii chiar trebuie sa le faceti toti cei care va pricepeti.
Nu ai avut niciodata senzatia ca vorbesti in van cu ei? La inceput cand am inceput sa postez pe forum am fost si eu plin de intentii bune. Dar nu ai cu cine discuta.
Uite, de exemplu, s-a inceput o discutie despre nemurirea sufletului. Dialogul cu osutafaraunu a ajuns intr-un punct in care nu recunostea efectiv ce scrie in Sf.scriptura. Iti dai seama ca dialogul s-a inchis.
In alte dati, si-a inchis singur topicul dupa ce nu a mai avut argumente.
Iar stilul sau de a dialoga este cu totul exclusivist.

Dar de cand am schimbat forma de dialog si am devenit agresiv am obtinut o victorie: ma ignora. Da, e o victorie pentru ca in acest mod reusesc sa-mi expun ideile (nu ca ar fi ale mele, dar eu le postez) fara ca el sa le desfiinteze prin argumente cu totul si cu totul subiective: stau undeva acolo in umbra ironiilor sale fara sa fie atinse de batjocurile lui.

Crede-ma, eu il consider un mod extrem de practic de a "dialoga" cu ei.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1436  
Vechi 16.10.2012, 22:50:43
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adventiștii sfințesc sâmbăta, deoarece așa cere Dumnezeu în porunca a IV-a enunțată mai sus. Și "o cred" după modelul lui Dumnezeu care a sfințit și binecuvântat această zi. A șaptea și nu întâia [a săptămânii].
Sunt extrem de curios cum sfintesc adventistii sambata?
Cum se sfinteste O ZI? Cum se sfinteste timpul?

E o intrebare la care nici sectarii sambetisti nu stiu sa raspunda!

P.S.Sunt de-a dreptul uluit de rabdarea lui Alin! Jos palaria!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1437  
Vechi 16.10.2012, 23:34:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Subiectivitate de care tu ești afectat într-o măsură mult mai mare. Măcar a mea și a Dorianei reușește să depășească barierele confesionale.
Cu ignoranta ei si minciuna ta (fie si prin omisiune) nu se depaseste nimic.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din cele 3-4-10 cazuri de adventiști cunoscuți personal se crede vreunul "sfânt" cum ai declarat în postare? Asta ca să probezi cât de mult cunoști adventismul...
Sigur.
Insa topicul se vehiculeaza mai mult in cadrul manevrelor de turma.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cu atât mai mult!
Cu alte cuvinte folosesti false truisme chipurile ca false argumente pentru lucruri care nu poti sa le demonstrezi altfel.


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cine a vorbit de martiraj? Și mai ales în condițiile în care nu se pune [încă] problema! Închipuite sunt scenariile tale. Și desigur, necunoașterea adventismului, ori mai grav: reaua credință (cunoscându-l totuși).
Inchipuite sunt scenariile adventiste, despre un eveniment care nu se va intampla niciodata dar e vehiculat de propaganda pentru a da impresia membrilor sai ca fac mare branza tinand cu dintii de Sabath -ul evreilor.

Citat:
Q.E.D. Necunoașterea adventismului și a faptului că nu sabatul este punctul de doctrină specific.
Sigur, tu poti alege orice punct si spune ca este "adevaratul punct de doctrina specifica", chiar unul neutru confesional, sa dea bine cu politica ecumenista dusa atunci cand convine, insa stim f. bine ce maninca de fapt cameleonul adventist.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai știi? Poate că...
Oricum, nu cred că a fost nevoie de această experiență "ocazională" (deși ea s-a repetat), în privința ortodoxiei eram deja lămurit.
Cine stie, poate faci parte dintr-un anumit "cadru" in care se repeta "experiente ocazionale", indiferent de context.

Si orbul e lamurit cu lumina, singura chestie care nu o intelege este de ce fac altii atata caz de ea.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Înseamnă că tu vorbești de un alt Hristos și "o altă Evaghelie".
Da, altul/alta decat variantele adventiste.

Citat:
Încă o dată demonstrezi că te referi la un alt Hristos, unul nedesăvârșit, care face greșeli și gafe în proporție de 10%.
Cel adventist, da.

De cate ori a fost carpita doctrina adventista ca sa se potriveasca cu "profetiile" esuate, incepand cu cea mai penibila, a lui Miller, cea care a pus bazele adventismului, cu cei care au avut tupeul ca dupa ce au luat o tzeapa majora de la pretinsul profet, sa mai vina si la a doua si urmatoarele.

Ca sa nu mai vorbim de profetiile esuate ale dnei White, date si ele la intors pentru a spala rusinea.

Citat:
Te referi la legile sanitare? Acelea nu s-au desființat, rămân valabile.
Serios? Respectati zilele de necuratie a femeii dupa nastere?
Nu da pe la adunare? Sau ala nu e "loc sfant", nu e cazul?

Pedepsele cu moartea le aplicati?
Sau unde au fost explicit abrogate?

Last edited by AlinB; 16.10.2012 at 23:46:13.
Reply With Quote
  #1438  
Vechi 17.10.2012, 07:19:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur.
Chiar dacă acel unul se crede sfânt, el nu reprezintă defel cele 20.000.000. Certitudinea ta se bazează pe o cifră irelevantă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Insa topicul se vehiculeaza mai mult in cadrul manevrelor de turma.
Haha! Care e topicul și care e turma? În zelul tău neostoit de ne-ignorare, reușești să-ți jignești de-a valma toți coreligionarii...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu alte cuvinte folosesti false truisme chipurile ca false argumente pentru lucruri care nu poti sa le demonstrezi altfel.
Care e falsul truism? Că în cei trei ani și jumătate de activitate publică Hristos nu S-a izolat? El nu S-a izolat nici înainte, nici după (Mat.28,20) această activiate publică. Deci n-a promovat și n-a recomandat călugăria.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inchipuite sunt scenariile adventiste, despre un eveniment care nu se va intampla niciodata
Never say never.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, tu poti alege orice punct si spune ca este "adevaratul punct de doctrina specifica", chiar unul neutru confesional
Nu eu aleg, ci aceasta e realitatea. Doctrina sanctuarului și conceptul de judecată preadventă nu-l întâlnești în alte confesiuni, pe când sabatul și așteptarea revenirii lui Hristos, da.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, altul/alta decat variantele adventiste.
Asta se cere demonstrat. Când a spus Hristos să nu mai aplicăm porunca a IV-a? Te poți eschiva la infinit de răspuns, dar ține minte: e vorba de Hristos și Evanghelie!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel adventist, da.
Păi să te judece confrații tăi despre ce "Hristos" vorbești, când afirmi că ar fi abandonat o poruncă din cele 10 și că aceasta n-a fi "mare pagubă"! Stimabile, paguba ar fi imensă: Mat.5,19! Excluderea din Împărăția lui Dumnezeu.
Și acum nu vorbim de tine, ci de "un Hristos" care chipurile "a stricat" una din cele mai mici porunci!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De cate ori a fost carpita doctrina adventista ca sa se potriveasca cu "profetiile" esuate, incepand cu cea mai penibila, a lui Miller, cea care a pus bazele adventismului, cu cei care au avut tupeul ca dupa ce au luat o tzeapa majora de la pretinsul profet, sa mai vina si la a doua si urmatoarele.
De câte ori? Niciodată! De la înființarea ei (1863) și până astăzi, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea nu a fixat niciodată date cu privire la revenirea lui Hristos, chiar dacă un așteptător înainte de acel an a luat o "tzeapă majoră".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Respectati zilele de necuratie a femeii dupa nastere?
Nu da pe la adunare? Sau ala nu e "loc sfant", nu e cazul?

Pedepsele cu moartea le aplicati?
Sau unde au fost explicit abrogate?
Te-am întrebat dacă te referi la legile sanitare. Din răspunsul tău deduc că nu la ele te-ai referit. Legile ceremoniale și rânduielile sociale s-au desființat, nu le mai respectăm. Dumneavoastră ortodocșii le puteți respecta în continuare cât poftiți...
Reply With Quote
  #1439  
Vechi 17.10.2012, 11:41:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

[quote=osutafaraunu;476411]Atâta vreme cât Îl am pe Păstorul cel Bun (Ioan 10,14) și Lumina Cuvântului Său (Ps.118,105) nu mă pot rătăci.

ai uitat sa o mentionezi si pe Hellen White!
Reply With Quote
  #1440  
Vechi 17.10.2012, 12:17:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai uitat sa o mentionezi si pe Hellen White!
Pardon, eu nu sunt atât de obsedat de White ca voi.

Last edited by osutafaraunu; 17.10.2012 at 13:35:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32