Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 29.06.2007, 15:54:59
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Evul mediu a fost in vest. In vest nu se asculta psaltica.

Eu sunt ortodox si orice ortodox, cand merge la biserica asculta psalmi. Este adevarat romandragut ca sunt dupa alt calapod decat tine. (oare chiar sunt???)

Am fost impatimit de rock, punk, death etc. Acum insa am alta viziune.

Cand vad invazia de trupe zaharisite, comerciale care ne invadeaza din america ma iau toate naduselile. Pana acum de ce n`au venit??? Oare ce se ascunde in spatele megaconcertelor acestea???
pune mana pe istorie. iti pici capacitatea cu raspunsuri de genul asta.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 17.01.2008, 21:59:58
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

dar si tinerii absolventi ai Facultatilor de Teologie Ortodoxa sunt teologi. In plus, urmaza aceleasi cursuri pe care le urmeaza si P.C. Preoti. Ceea ce ii diferentiaza este hirotonia.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 17.01.2008, 22:00:26
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

dar si tinerii absolventi ai Facultatilor de Teologie Ortodoxa sunt teologi. In plus, urmaza aceleasi cursuri pe care le urmeaza si P.C. Preoti. Ceea ce ii diferentiaza este hirotonia.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 17.01.2008, 23:37:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

adica le lipseste tocmai ce e mai important ca sa fie intelesi de copii la orele de religie-HARUL ,cre se obtine prin hirotonie!
Reply With Quote
  #205  
Vechi 20.01.2008, 21:07:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu trebuie sa neglijam slujirile in Biserica. Asa cum didascalii erau prezenti in Biserica primara, la fel si astazi profesorul de religie este asemenea unui didascal, astfel incat slujirea sacramentala a preotului este sustinuta si de slujirea cuvantului realizata de catre profesorului de religie. Profesorul de religie nu invata in nume personal, ci in numele lui Hristos. Apeland la sensuri etimologice, vom observa ca latinescul professor-oris inseamna, ca prim inte1es, martor, caci pro - for, fari, de unde provine, se traduc prin a spune ceva inaintea cuiva, a depune marturie. Un profesor de religie depune marturie despre o persoana- Hristos, nu despre o ideologie.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 21.01.2008, 16:16:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
adica le lipseste tocmai ce e mai important ca sa fie intelesi de copii la orele de religie-HARUL ,cre se obtine prin hirotonie!
Harul si hitotonia apartin Bisericii. mar sa fie in stare profesorul de religie sa predea orele, la nivel informational, asa cum trebuie. La noi profesorii de religie se erijeaza in "pseudopreoti", se viseaza didascali, si uita care este menirea lor acolo: aceea de a impartasi copiilor un minimum de cunostinte teologice.

Si astfel, profesorul ii intreaba pe copii de spovedanie, impartasire, pacate persoanle, etc (treaba preotului, nu a profesorului), iar copii nu stiu virtutile crestine, Crezul, cele zece porunci, pacatele capitale, chestiuni care ar trebui sa le afle, cel putin conform programei, de la profesor si sa le actualizeze sub ascultarea preotului/duhovnicului.

Am lucrat in sistem si stiu ce zic. Intrebati-i pe copii ce invata la ora de religie, ce discuta cu profesorul de specialitate...
Reply With Quote
  #207  
Vechi 21.01.2008, 18:27:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu-i criticam prea tare pe profesorii de religie, care au ramas la catedra...
Mirean, vrei sa spui ca programa e de vina, sau ca profesorii nu fac ceea ce scrie in programa?
Reply With Quote
  #208  
Vechi 21.01.2008, 20:42:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
adica le lipseste tocmai ce e mai important ca sa fie intelesi de copii la orele de religie-HARUL ,cre se obtine prin hirotonie!
Harul si hitotonia apartin Bisericii. mar sa fie in stare profesorul de religie sa predea orele, la nivel informational, asa cum trebuie. La noi profesorii de religie se erijeaza in "pseudopreoti", se viseaza didascali, si uita care este menirea lor acolo: aceea de a impartasi copiilor un minimum de cunostinte teologice.

Si astfel, profesorul ii intreaba pe copii de spovedanie, impartasire, pacate persoanle, etc (treaba preotului, nu a profesorului), iar copii nu stiu virtutile crestine, Crezul, cele zece porunci, pacatele capitale, chestiuni care ar trebui sa le afle, cel putin conform programei, de la profesor si sa le actualizeze sub ascultarea preotului/duhovnicului.

Am lucrat in sistem si stiu ce zic. Intrebati-i pe copii ce invata la ora de religie, ce discuta cu profesorul de specialitate...
Dar exista si preoti care predau religia si transforma ora intr-o predica, lipsiti fiind de cele mai elementare metode de pedagogie. Hai sa depasim extremele.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 22.01.2008, 15:19:37
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Sa nu-i criticam prea tare pe profesorii de religie, care au ramas la catedra...
Mirean, vrei sa spui ca programa e de vina, sau ca profesorii nu fac ceea ce scrie in programa?
Multi dintre profesori merg "pe langa" programa.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 22.01.2008, 15:33:53
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

e mai bine sa predea mecanic după programa decat cu sufletul niste lucruri cu adevarat folositoare?spre ex eu am avut o prof de religie im liceu care la ora ne-a explicat de unde vine obiceiul ca fem sa se dea cu ruj...un lucru fff interesant pe care il tin minte si azi....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44