Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2012, 16:11:05
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit Despre cele 2 invieri

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai "prima inviere " are deja loc din timpul mantuitorului "Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia. "
Daca asa ai inteles acest verset (ca invierea are deja loc din timpul Mantuitorului), inseamna ca avem de-a face cu 3 (trei) invieri. Pentru ca, pe langa invierea descoperita de tine, mai sunt inca 2: invierea descrisa de Sfintii Apostoli (vezi, spre exemplu, 1 Tesaloniceni 4:13-18) si invierea care va avea loc dupa miile de ani de la invierea descrisa de Sfintii Apostoli.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tot atunci si satana a fost legat .
Atunci Satana a fost legat!? Se vede prin ceea ce se intampla in lumea noastra.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar na ...daca socotim ca "mortii nu stiu nimic " atunci mai inventam noi inca o venire ca sa ne iasa socoteala cu mia de ani.Desi Iisus spune peste tot ca la venirea lui unii vor invia spre viata vesnica iar altii spre osanda vesnica.
1. Ca "mortii nu stiu nimic" o spune Scriptura, in repetate randuri si o confirma si cei care au fost inviati. Trebuie sa dai dovada de multa necredinta ca sa contrazici acestea.

2. Cum ramane cu invierea care va avea loc dupa o mie de ani (sau mi de ani) de la prima inviere. Cum talcuiesti versetul care spune: "si ei au înviat si au împărătit cu Hristos mii de ani. (sau o mie de ani). Iar ceilalti morti nu înviază până ce nu se vor sfârsi miile de ani. "(Apocalipsa 20:4,5)? Se observa (din avion) ca este vorba de 2 invieri separate de o perioada lunga de timp. Cum se impaca acest lucru cu teoria ta precum ca toti invie odata?

Last edited by grasu77; 28.01.2012 at 16:30:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2012, 16:16:19
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
"si ei au înviat si au împărătit cu Hristos mii de ani. (sau o mie de ani). Iar ceilalti morti nu înviază până ce nu se vor sfârsi miile de ani.[/b] "(Apocalipsa 20:4,5)? Se observa (din avion) ca este vorba de 2 invieri separate de o perioada lunga de timp. Cum se impaca acest lucru cu teoria ta precum ca toti invie odata?
se pune intrebarea: aceia care vor avea parte de prima inviere, cu scopul de a fi preoti impreuna cu Cristos, peste cine vor imparati?

Apoc20:4 Și am văzut niște scaune de domnie; și celor ce au șezut pe ele li s-a dat judecata. Și am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, și ale celor ce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mână. Ei au înviat și au împărățit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalți morți n-au înviat până nu s-au sfârșit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
6 Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani.


- se deduce ca acesti viitori preoti vor fi dintre crestini pt ca ei nu au primit semnul fiarei, ori fiara este ceva care va aparea in viitor sau poate ca este deja insa in orice caz, fiara este legata de perioada Bisericii crestine, deoarece acestia, scrie negru pe alb, au tinut "marturia lui Isus"
- nu scrie peste cine vor imparati acesti preoti; sau imparatesc peste ingeri, alaturi de Isus? (avand in vedere ca restul credinciosilor vor invia peste mii de ani)

Interesant este ca a doua inviere trebuie sa aibe loc, inainte ca Satana sa fie eliberat, deci inainte de a se sfarsi miile de ani (sau mia de ani).

7Când se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi dezlegat
8 și va ieși din temnița lui, ca să înșele neamurile care sunt în cele patru colțuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, ca să-i adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării.

--------------------------------------
sau acestia "Gog si Magog", nu sunt dintre cei inviati, ci locuitori ai Pamantului ca si noi.

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 16:19:10.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2012, 08:34:27
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
se pune intrebarea: aceia care vor avea parte de prima inviere, cu scopul de a fi preoti impreuna cu Cristos, peste cine vor imparati?

Apoc20:4 Și am văzut niște scaune de domnie; și celor ce au șezut pe ele li s-a dat judecata. Și am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, și ale celor ce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mână. Ei au înviat și au împărățit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalți morți n-au înviat până nu s-au sfârșit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
6 Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani.

Din punct de vedere lumesc intr-adevar, se pune intrebarea "peste cine vor imparati". Pentru noi, a imparati inseamna a stapani peste cineva. Dar, in Imparatia lui Dumnezeu, lucrurile stau cu totul altfel. Vin cu un verset, care se leaga de cel postat de dvs.:

"De aceea vã pregãtesc Împãrãtia, dupã cum Tatãl Meu Mi-a pregãtit-o Mie,
ca sã mîncati si sã beti la masa Mea în Împãrãtia Mea, si sã sedeti pe scaune de domnie, ca sã judecati pe cele douãsprezece semintii ale lui Israel." (Luca 22:29,30)

Cu alte cuvinte, a imparati in Imparatia lui Dumnezeu, nu inseamna sa domnesti peste cineva ci, pur si simplu, sa traiesti imparateste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2012, 09:56:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

mda...cine poate sti...cert este ca sunt 2 invieri, din moment ce Pavel denumeste prima inviere, "aceasta este prima inviere"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2012, 18:59:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cred ca daca cititi mai atent o sa descoperiti ca sant 3 ...sau 4.

"Iar voi sunteți seminție aleasă, preoție împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiți în lume bunătățile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată..."

Nu voi 2 neaparat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2012, 20:16:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit off topic

apropo de cele doua invieri.
cu vreo 16 ani in urma eram prezent la slujba de sfintire a capelei de la institutul IML Bucuresti.
slujba era oficiata de PS Vicentiu.
la momentul predicii PS a explicat in detaliu fiecare moment al slujbei, ca fiecare sa inteleaga ce s-a intamplat.
ajungand la momentul in care se sigileaza sfanta masa, a spus printre altele: si va ramane sigilata pana la a doua inviere ...
cum cei de la IML s-au straduit sa faca din acest moment un subiect mediatic, citesc a doua zi in ziar: masa a fost sigilata si nu se va mai desface, pana nu vor trece doua sarbatori ale Invierii Domnului ...

Last edited by Dumitru73; 16.03.2012 at 07:21:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2012, 22:37:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cred ca daca cititi mai atent o sa descoperiti ca sant 3 ...sau 4.
Desigur au mai fost învieri (cele făcute de Domnul Hristos și de învierea parțială la moartea Sa), dar acolo era vorba de învierea de la "sfârșitul veacului".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2012, 10:19:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Din punct de vedere lumesc intr-adevar, se pune intrebarea "peste cine vor imparati". Pentru noi, a imparati inseamna a stapani peste cineva. Dar, in Imparatia lui Dumnezeu, lucrurile stau cu totul altfel. Vin cu un verset, care se leaga de cel postat de dvs.:

"De aceea vã pregãtesc Împãrãtia, dupã cum Tatãl Meu Mi-a pregãtit-o Mie,
ca sã mîncati si sã beti la masa Mea în Împãrãtia Mea, si sã sedeti pe scaune de domnie, ca sã judecati pe cele douãsprezece semintii ale lui Israel." (Luca 22:29,30)

Cu alte cuvinte, a imparati in Imparatia lui Dumnezeu, nu inseamna sa domnesti peste cineva ci, pur si simplu, sa traiesti imparateste.
da, e o explicatie plauzibila.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre cele 12 vineri? totalsistem Generalitati 11 06.06.2017 00:56:31
Obiceiurile necrestine din ziua Sf. Invieri. SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 24.04.2011 23:01:30
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17
De ce doar trei invieri? costel Generalitati 9 17.10.2009 22:44:22
Despre cele dumnezeiesti Laurentiu Generalitati 1 01.01.2007 14:16:20