Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2011, 13:01:07
rumburak rumburak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2011
Mesaje: 2
Implicit Psalmul 50

Buna ziua.Am citit atatea opinii pro si contra pe acest forum (si pe altele),legat de Psaltire si de Psalmi,ca nu stiu ce sa mai cred ! Am gasit intamplator , a adresa urmatoare :
http://www.crez.ro/rugaciuni-audio_c104_p1_page1.html ,
Psalmul 50 citit de un preot,pe un fond muzical placut.Este pacat sa asculti asa ceva ?
Am mai gasit pe net si Acatiste , sau Paraclise in format audio.Este un pacat sa le asculti sau nu ? Nu am auzit la nici unele rugaciunile incepatoare ; inseamna asta ceva ?
Pot citi oricand,acasa,Paraclisul Maicii Domnului sau imi trbuie binecuvantare ? Pun aceasta intrebare pentru ca rugaciunile incepatoare contin 2 Psalmi,iar rugaciunea in sine contine si un fragment din Evanghelie.Va multumesc pentru timpul acordat.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2011, 13:37:23
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Nu-i pacat sa asculti rugaciuni ,acatiste,la noi in biserica se aud in surdina in timpul posturilor,cind oamenii asteapta sa intre la marturisit...in felul asta am aflat si eu despre Acatistul ptr.adormiti....Acatistul Sf,Mina...si multe altele....si ii multumim parintelui ca a luat o initiativa de acest fel(inainte de aceasta,in biserica se auzeau susoteli de tot felul...intre oamenii care asteptau acolo)si nu era deloc placut ,nici ptr,preoti dar nici ptr,cei care incercau sa se roage,pina le venea randul......
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2011, 13:52:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rumburak Vezi mesajul
Buna ziua.Am citit atatea opinii pro si contra pe acest forum (si pe altele),legat de Psaltire si de Psalmi,ca nu stiu ce sa mai cred ! Am gasit intamplator , a adresa urmatoare :
http://www.crez.ro/rugaciuni-audio_c104_p1_page1.html ,
Psalmul 50 citit de un preot,pe un fond muzical placut.Este pacat sa asculti asa ceva ?
Am mai gasit pe net si Acatiste , sau Paraclise in format audio.Este un pacat sa le asculti sau nu ? Nu am auzit la nici unele rugaciunile incepatoare ; inseamna asta ceva ?
Pot citi oricand,acasa,Paraclisul Maicii Domnului sau imi trbuie binecuvantare ? Pun aceasta intrebare pentru ca rugaciunile incepatoare contin 2 Psalmi,iar rugaciunea in sine contine si un fragment din Evanghelie.Va multumesc pentru timpul acordat.
Doamne ajuta !
Daca puteti lua binecuvantare pentru Paraclis puteti lua ,mai ales daca il cititi cu un scop anume ,nevoie sau necaz.
Multi crestini citesc seara dupa rugaciunile de seara Paraclisul Maicii Domnului pentru evlavia pe care o au la Maica Domnului.
Eu nu sunt de acord cu muzica usoara in biserica ,imi creaza o stare de disconfort ,ceva de genul sectanti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2011, 14:14:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord cu muzica usoara in biserica ,imi creaza o stare de disconfort ,ceva de genul sectanti.

In afara temei:
Ar fi de-a dreptul deplasat, muzica usoara in biserica!
Am dorit sa ascult pricesne, in postul Adormirii Maicii Domnului, imi plac foarte mult. Am nimerit pe un site unde un om canta pricesne insotit de chitara cred. Am impresia ca persoana respectiva era preot, sau cel putin eu asa imi amintesc. Sincera sa fiu, m-a deranjat foarte mult acompaniamentul. Consider ca nu e potrivit, pricesnele ar trebui cantate doar de voce.
Nu stiu daca ati avut ocazia sa o ascultati pe Ana Ilca Muresan cantand pricesne. Mi se pare deosebita, de altfel din cate stiu provine dintr-un sat apropiat de Nicula (Valea Ungurasului).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2011, 14:30:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rumburak Vezi mesajul
Buna ziua.Am citit atatea opinii pro si contra pe acest forum (si pe altele),legat de Psaltire si de Psalmi,ca nu stiu ce sa mai cred ! Am gasit intamplator , a adresa urmatoare :
http://www.crez.ro/rugaciuni-audio_c104_p1_page1.html ,
Psalmul 50 citit de un preot,pe un fond muzical placut.Este pacat sa asculti asa ceva ?
Am mai gasit pe net si Acatiste , sau Paraclise in format audio.Este un pacat sa le asculti sau nu ? Nu am auzit la nici unele rugaciunile incepatoare ; inseamna asta ceva ?
Pot citi oricand,acasa,Paraclisul Maicii Domnului sau imi trbuie binecuvantare ? Pun aceasta intrebare pentru ca rugaciunile incepatoare contin 2 Psalmi,iar rugaciunea in sine contine si un fragment din Evanghelie.Va multumesc pentru timpul acordat.
Doamne ajuta !
Iar tu cind te rogi , intra in camara ta , inchide-ti usa bine , si te roaga in taina , caci Tatal tau , cel care le vede pe toate cele ascunse dar si pe cele la vedere , vede si rugaciunea ta de taina .
Acesta este indemnul/porunca lui Hristos , in Ev. de la Matei pt modul cum sa te rogi .
Fara muzica de nici un fel, fara nici o auditie sau citit de pe net fara nici o inventie lumeasca , ci pur si simplu , retrage-te in sinea ta (asta poti sa o faci oriunde pe pamint sau in cer -adica in avion- sau in adincul marii-in submarin-, nu este loc unde sa poti spune ca nu te poti retrage in sine ca sa te rogi) si roaga-te cit poti de mult ,,in duh si adevar" (asa cum invata Sf. Ioan in Ev. sa ).
Dupa parerea mea , la bisericile in care parintii s-au gindit sa creeze un fond muzical cu scopul de a inlatura murmurul neintrerupt, pot spune ca au inlaturat un rau (defapt nu l-a inlaturat ci l-a acoperit) cu un altul (pe murmur nu putea sa se roage cei prezenti dar pe muzica pot , fie ea si bisericeasca). Corect ar fi fost ca acesti parinti sa porunceasca celor prezenti in biserica sa taca si sa se pastreze linistea pt. ca in biserica nu se face altceva decit pt. ceea ce este destinata ea : adica rugaciuni si slujbe . Cine are chef de birfa si de taclale sa paraseasca biserica deoarece aceasta arata ca ei nu au venit la biserica ca sa se roage sau sa se spovedeasca ci pt. altceva .

Rugaciunea este cea mai intima si mai ascunsa nevointa a omului , iar canonul care il primeste de la duhovnic , in ceea ce priveste modul de rugaciune(din ce se compune rugaciunea) este secret si nu se vorbeste despre el nimanui si niciodata. Nu se face de fata cu nimeni, nu este public , nu este subiect de discutie ci este taina ta cu Dumnezeu .Chiar daca te afli intr-o masina , tren, avion , vapor si voiesti sa te rogi stind linistit pe scaun/fotoliu si inchizind ochii ca sa poti sa te concentrezi , facind aceasta rugaciune fie de dragostea lui Hristos ori poate de frica fiindca esti in primejdie , ori pt. ca ai gasit un moment prielnic de liniste si decit sa pierzi vremea cascind gura aiurea preferi sa te rogi (Sf. Ap. Pavel invata sa ne rugam neincetat, in orice mmoment al zilei si oriunde am fi)... deci spuneam , chiar daca te-ai ruga in asemenea imprejurari , sa le zicem publice, iar cineva ar intui ce faci si te-ar intreba , tu sa nu recunosti nici o data si sa iti vezi de treaba ta eschivindu-te cu mult tact . De ce asa ? Ca sa scapi de capcanele diavolului . Daca te-ar vedea un om credincios cu adevarat ce faci ar putea pricepe ce faci si acesta nu te-ar ispiti , dar un necredincios totdeauna incearca , chiar si neintentionat, sa te tulbure si sa te intoarca de la lucrul tau folositor ispitindu-te pina la capat.
NB: lincul dat , nu deschide nici o pagina.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.08.2011 at 14:35:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2011, 14:36:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
In afara temei:
Ar fi de-a dreptul deplasat, muzica usoara in biserica!
Am dorit sa ascult pricesne, in postul Adormirii Maicii Domnului, imi plac foarte mult. Am nimerit pe un site unde un om canta pricesne insotit de chitara cred. Am impresia ca persoana respectiva era preot, sau cel putin eu asa imi amintesc. Sincera sa fiu, m-a deranjat foarte mult acompaniamentul. Consider ca nu e potrivit, pricesnele ar trebui cantate doar de voce.
Nu stiu daca ati avut ocazia sa o ascultati pe Ana Ilca Muresan cantand pricesne. Mi se pare deosebita, de altfel din cate stiu provine dintr-un sat apropiat de Nicula (Valea Ungurasului).
Sunt cateva pricesne ,de ex.Fecioara preacurata cu un text foarte frumos ,dar multe pricesne au un iz de muzica sectara.
L-am auzit si pe preotul acela de la Moseni cantand pricesne si nu mi se parea ca aduce slava lui Dumnezeu ,ma ducea cu gandul la cantari sectare,
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2011, 14:42:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sunt cateva pricesne ,de ex.Fecioara preacurata cu un text foarte frumos ,dar multe pricesne au un iz de muzica sectara.
L-am auzit si pe preotul acela de la Moseni cantand pricesne si nu mi se parea ca aduce slava lui Dumnezeu ,ma ducea cu gandul la cantari sectare,
Pricesnele cintate in Ardeal sunt diferite la interpretare decit cele din restul tarii . Acestea (cele din Ardeal) au un mare iz de muzica populara,, folclorica .
Bine inteles ca ardelenii isi apreciaza cintarile din zona lor folclorica ... este firesc, nu ?
Sf. Min. Nicula este un loc unde in ajunul , in ziua si citeva zile mai apoi ,,poporul" adunat la sarbatoarea adormirii MD tot interpreteaza asemenea tipuri de cintari inchinate MD.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2011, 19:14:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rumburak Vezi mesajul
Buna ziua.Am citit atatea opinii pro si contra pe acest forum (si pe altele),legat de Psaltire si de Psalmi,ca nu stiu ce sa mai cred ! Am gasit intamplator , a adresa urmatoare :
http://www.crez.ro/rugaciuni-audio_c104_p1_page1.html ,
Psalmul 50 citit de un preot,pe un fond muzical placut.Este pacat sa asculti asa ceva ?
Am mai gasit pe net si Acatiste , sau Paraclise in format audio.Este un pacat sa le asculti sau nu ? Nu am auzit la nici unele rugaciunile incepatoare ; inseamna asta ceva ?
Pot citi oricand,acasa,Paraclisul Maicii Domnului sau imi trbuie binecuvantare ? Pun aceasta intrebare pentru ca rugaciunile incepatoare contin 2 Psalmi,iar rugaciunea in sine contine si un fragment din Evanghelie.Va multumesc pentru timpul acordat.
Doamne ajuta !
Da , domnule , decat sa asculti alte porcarii pe net , si alte cantari dracesti , poti asculta oricand un acatist , o ruga , sau o cantare ORTODOXA . Mai toate site-urile de muzica , si nu numai , au astfel de cantari , dar pericolul de a aluneca spre cele nefolositoare este destul de mare . Foloseste site-urile Ortodoxe cunoscute , mai cu seama cel de fata , da rugaciunea pana la urma se face in taina , in liniste , fara sa-ti inchipui nimic , fara imaginatie inutila , fara ganduri "muzicale" si alte asemenea . In rugaciune , esti tu si El , atat si nimic mai mult ! Rugaciunea e un fel de sarbatoare , pentru ca e un soi de suspendare a timpului, o incremenire a lumii , cel putin a lumii exterioare . Sa-ti cauti linistea , in primul rand , sa-ti aduni mintea , iar de o vrea Bunul Dumnezeu sa-ti cobori o tara minte in inima , e o stare aparte , iar asta nu se face cu zgomot , fie si pe fond muzical , caci mintea tinde sa se imprastie !
Toate bune tie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2011, 12:50:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sunt cateva pricesne ,de ex.Fecioara preacurata cu un text foarte frumos ,dar multe pricesne au un iz de muzica sectara.
L-am auzit si pe preotul acela de la Moseni cantand pricesne si nu mi se parea ca aduce slava lui Dumnezeu ,ma ducea cu gandul la cantari sectare,
Mosuni. Da, cam asa mi se pare si mie. Nu apreciez absolut deloc cum canta, si faptul ca apare ca interpret de muzica populara (sau nu), amestecand preotia cu restul, imi ceeaza un mare disconfort. Nu e singurul, mai sunt...nu stiu exact numele, Marius ..?
E problema lor.

La noi sunt cativa cantareti de strana care au CD cu pricesne (Radu si nu mai stiu cum), fara nici un fel de acompaniament instrumental si cateva interprete de muzica populara, dintre care singura pe care o ascult cu foarte mare drag este Ana Ilca Muresan.

Ceea ce canta Radu pe CD este identic cu ceea ce canta in biserica (de mai multe ori l-am ascultat in biserica), la Sfanta Liturghie, duminica.

Last edited by Adriana Cluj; 31.08.2011 at 13:31:01.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2011, 11:29:30
rumburak rumburak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2011
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc tuturor pentru rspunsuri.Dar despre acestea ce parere aveti : Epistolia Domnului nostru Iisus Hristos , Epistolia Maicii Domnului ? Mi-a cazut in mana de curand o brosurica foarte veche,pe care o aveam de vreo 25 de ani,dar care a stat intr-un loc greu accesibil. Pe net se spune ca este scriere apocrifa si este pacat sa citesti asa ceva.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmul 103 alexandrumelenteev Rugaciuni 3 29.01.2013 16:31:48
Psalmul 353 Florin-Ionut Rugaciuni 6 08.08.2012 09:45:44
Psalmul 151 Darkanian Generalitati 6 08.07.2011 09:10:50
psalmul 33 grecesc vidoveczandrei Muzica Bisericeasca 11 13.07.2010 14:16:25
psalmul 50 andrada3 Sfanta Liturghie 5 13.06.2008 11:54:18