Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.11.2014, 05:55:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
...

Prin afirmatia ta cum ca "Extremele (lucrurile duhovnicesti si cele lumesti) nu se completeaza si nici nu pot co-exista;" practic afirmi ca nu poti trai decent si sa fi si crestin; trebuie sa fi muritor de foame (nic macar la limita subzistentei - atunci ai avea macar acoprisul easupra capului) si sa nu ai nimic ca sa poti fi numit crestin. Poate nu asta ai vrut sa zici, dar asta se intelege, asta inteleg eu ca ai vrut sa zici. Atunci, ca si crestini, de la preoti la ultimul mirean cu adevart crestin trebuie sa nu aiba nici macar lucrurile necesare (care le obtii tot prin faptele si lucrurile lumesti). Hai sa dam afara din case pe toti crestinii, daca lucrurile lumesti nu se completeaza si nu pot coexista, sa vedem atunci cati crestini exista cu adevarat.
Ai dreptate, crestin nu e decat Iisus Hristos.

20. Dar Iisus i-a răspuns: Vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; Fiul Omului însă nu are unde să-Și plece capul.(Matei8,20)

Chiar si Iisus a fost tentat sa obtina bunuri lumesti:

8. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.
9. Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie.
10. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești".(Matei4,8-10)


Imi pare bine, insa, ca am reusit sa te fac sa te contrariezi putin fiindca Iisus spunea:

34. Și chemând la Sine mulțimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: Oricine voiește să vină după Mine să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.(Mc8,34)

adica sa renunte la dorintele sale lumesti, altfel spus sa "se rastigneasca" pe sine si sa mearga pe Calea lui Hristos; abia apoi se poate numi crestin.




P.S. Imi cer scuze, eu nu vreau sa va impiedic, e absolut normal si Dumnezeu te binecuvanteaza sa cumperi o casa(doar una, ca de mai multe n-ai nevoie).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.11.2014 at 06:51:08.
Reply With Quote
Răspunde