Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 25.10.2016, 14:32:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Doar atat? Si restul?
Restul nu-s familii.
La stuf cu ei!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #292  
Vechi 25.10.2016, 14:47:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai frate, ai citit "Exodul", "Leviticul", chestii din astea ? Vedem bine ca Legea nu este (doar) "construct social", ci il are ca autor pe Dumnezeu. Pe acelasi Dumnezeu care, intrupandu-Se, ne spune ca nu a facut-o ca s-o strice.
Nu ca să o strice, ci să o desăvârșească; să o ducă mai sus, la iubire de Dumnezeu și de semeni. De aceea spune: „Acestea trebuia să le faceți, iar pe celelalte să nu le lăsați” (păstrezi rânduiala, dar pui întâi mila și iubirea de ceilalți). Și tot de aceea zice că cele mai mari porunci, care le cuprind pe toate, sunt iubirea de Dumnezeu și de semeni, cu toată ființa.

Am ținut să adaug cuvântul acesta nu pentru a contrazice, ci pentru a completa.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #293  
Vechi 25.10.2016, 15:29:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atunci nu stiu ce mai discutam noi aici.
Cum ce discutam?
Discutam ce am discutat de la inceput. M-am opus clar modului in care s-au exprimat unii crestini fata de raspunsul Presedintelui la intrebarea cu petitia.
Discutam despre exercitiul democratic atunci cand vine vorba despre drepturile unora.
Discutam despre modul in care ne purtam noi, crestinii, in lumea de azi, fata de Cezarul.
Discutam despre lipsa de educatie sociala.
Discutam despre nesimtire, prostie, agresivitate, patologie sociala si individuala.
Discutam despre manipularea maselor, in ciuda nevoilor de pace sociala.
Discutam despre libertatea sociala a unui crestin de a se exprima si despre modul in care o face.
Discutam despre barbarie.
Discutam despre viclenie.
Discutam despre o Romanie care se face de ras inaintea lumii si a lui Dumnezeu.

Discutam despre modul cum este insultat Presedintele, despre rastalmacire.
Despre titlul aberant al topicului, discutam! Un astfel de titlu numai una ca Esca ar fi putut formula.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 25.10.2016, 15:42:24
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cum ce discutam?
Discutam ce am discutat de la inceput. M-am opus clar modului in care s-au exprimat unii crestini fata de raspunsul Presedintelui la intrebarea cu petitia.
Discutam despre exercitiul democratic atunci cand vine vorba despre drepturile unora.
Discutam despre modul in care ne purtam noi, crestinii, in lumea de azi, fata de Cezarul.
Discutam despre lipsa de educatie sociala.
Discutam despre nesimtire, prostie, agresivitate, patologie sociala si individuala.
Discutam despre manipularea maselor, in ciuda nevoilor de pace sociala.
Discutam despre libertatea sociala a unui crestin de a se exprima si despre modul in care o face.
Discutam despre barbarie.
Discutam despre viclenie.
Discutam despre o Romanie care se face de ras inaintea lumii si a lui Dumnezeu.

Discutam despre modul cum este insultat Presedintele, despre rastalmacire.
Despre titlul aberant al topicului, discutam! Un astfel de titlu numai una ca Esca ar fi putut formula.

Cu cat creste "nobletea lumeasca", cu atat se pierd simplitatea naturala si zambetul omenesc. - Cuviosul Parinte Paisie Aghioritul
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 25.10.2016, 16:09:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cum ce discutam?
Discutam ce am discutat de la inceput. M-am opus clar modului in care s-au exprimat unii crestini fata de raspunsul Presedintelui la intrebarea cu petitia.
Discutam despre exercitiul democratic atunci cand vine vorba despre drepturile unora.
Discutam despre modul in care ne purtam noi, crestinii, in lumea de azi, fata de Cezarul.
Discutam despre lipsa de educatie sociala.
Discutam despre nesimtire, prostie, agresivitate, patologie sociala si individuala.
Discutam despre manipularea maselor, in ciuda nevoilor de pace sociala.
Discutam despre libertatea sociala a unui crestin de a se exprima si despre modul in care o face.
Discutam despre barbarie.
Discutam despre viclenie.
Discutam despre o Romanie care se face de ras inaintea lumii si a lui Dumnezeu.

Discutam despre modul cum este insultat Presedintele, despre rastalmacire.
Despre titlul aberant al topicului, discutam! Un astfel de titlu numai una ca Esca ar fi putut formula.
Chestiile astea nu merita timpul pierdut pentru a le dezbate, fiind si singurul care le sustii, pana la urma ai si tu dreptul la felia ta de subiectivism :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 25.10.2016, 16:26:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu sunt singurul care le sustine. Mai sunt crestini, in tara si in lume, care sustin (mult mai bine ca mine) aceste lucruri.
Mai sunt si oameni care iau foarte in serios dificultatea de a vietui crestineste intr-o lume sfasiata de propriile visuri nebunesti. Oameni care, fara a incerca sa ocoleasca, in mod nedemn si naiv/infantil aceasta dificultate, si-o asuma si incearca sa isi faca treaba, aia sfanta de om crestin, pana la capat.

Crestinii nu saboteaza lumea. Nu ii strica mecanismele, nu i le schimba.
Crestinii nu dispretuiesc lumea sociala si naturala.
Ei o sfintesc!, prin propria lor vietuire si marturie, asa cum i-a invatat si cum ii ajuta Insusi Invatatorul lor, Domnul Pacii si al Milei.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 25.10.2016, 16:34:27
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Restul nu-s familii.
La stuf cu ei!
Acuma, pot merge si la (in) munte, nu doar in Delta...
Presupun ca odata ce familia e intemeiata de un barbat si o femeie prin actul casatoriei, tot ce apare de aici tot familie ramane.
In cazul particular al unei familii cu parinti si copii carora le dispare tatal, de pilda, prin deces - presupun ca tot familia aceea ramane, purtind numele tatalui. Ma rog, pana la o eventuala recasatorire sau pana la casatoria copiilor care vor intemeia alte familii.
Mai bine ii povestesti tu Sophiei, ca io nu ma pricep prea bine la subtilitatile astea sociologice.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 25.10.2016, 20:03:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit Electorală

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Discutam despre nesimtire, prostie, agresivitate, patologie sociala si individuala.
Discutam despre manipularea maselor, in ciuda nevoilor de pace sociala.
Marea trăncăneală de Andrei Pleșu. Fragment:

„De ce am fi noi mai cu moț? Mă uit în jur și nu-mi vine să cred, deși nu trăiesc pentru prima dată așa ceva. Asist, asistăm, la un spectacol care seamănă a bazar, a luptă de cocoși (sau de cîini), a păruială între chivuțe. Proștii fac pe deștepții (și par de două ori mai proști decît sunt), infractorii fac pe călugării, dezmățații parodiază chibzuiala, smintiții de toate calibrele și culorile fac pe înțelepții. Valori supreme, care ar trebui să impună sobrietate și bună credință, (sentimentul național și raportarea la Dumnezeu) sunt utilizate gongoric și vicios - ca o marfă oarecare - pentru a fraieri plebea pravoslavnică și „românismul” gregar. Păcătoși de duzină fac dintr-odată cruci cît carul și defilează pe la moaște (sub privirile complice ale Bisericii), hoți de drumul mare exaltă „patria”, pentru a o spolia de îndată ce ajung la putere.

Probleme? Piedici? Rele „tradiționale”? Potlogării? Minciuni? Nu prea există: sunt ori vina „celorlalți”, a adversarilor politici, ori rezultatul unui misterios atac planetar asupra arcului carpatic: lifte străine, sorosisti, organizații oculte, americani, bruxellezi, nemți ș.a.m.d. Suntem neașezați fie din cauza capitalismului, fie din cauza comunismului, fie din cauza globalizării, a neo-colonialismului, a ecumeniștilor sataniști, a fanarioților. Te și miri cum de am rămas fete mari, în plin (milenar) complot al atîtor ireductibili dușmai! Trăim încă în retorica conului Leonida: „Reacțiunea a prins iar la limbă. Ca un strigoi în întunerec, ea stă la pândă ascuțindu-și ghearele și așteptând momentul oportun pentru poftele ei antinaționale… Națiune, fii deșteaptă!” Leprele sunt vocale și abundent prezente în spațiul public, oamenii cît de cît cumsecade, cu portrete încă plauzibile, suferă de paloare, de un anumit deficit charismatic.”

Articolul întreg aici.

P.S. Le cer iertare celor pe care îi supăr în acest fel.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #299  
Vechi 25.10.2016, 21:10:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Frumos articol, spune ceva. Poate într-un final va fi înțeles și Cezar, eu încă mai nădăjduiesc. :)
Reply With Quote
  #300  
Vechi 25.10.2016, 21:15:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Frumos articol, spune ceva. Poate într-un final va fi înțeles și Cezar, eu încă mai nădăjduiesc. :)
tu cine mai esti bre ?
Reply With Quote
Răspunde