Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.12.2009, 03:13:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine ar fi sa ne intelegem din privire; dar asta presupune sa ne cunoastem; sa ne fi intalnit. Cuvintele insa, oricat de pasnice ar fi, pot fi intelese sau receptionate gresit.
Scria cineva, ca nu ajunge sa spunem adevarul de credinta, ca cuvantul nostru sa fie lucrator, ci trebuie sa fi ajuns noi insine la un anumit nivel duhovnicesc - la "facultate" sau chiar la doctorat, cum spune mai sus Jenica - pentru ca impactul cu cel caruia ii sunt adresate cuvintele, sa fie cel scontat. Fara acest nivel duhovnicesc al emitentului, cuvintele pot deveni, sau pot fi receptionate ca "ghiulele", atata timp, cat receptorul nu este dispus sau pregatit a le primi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.12.2009, 15:08:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Bine ar fi sa ne intelegem din privire; dar asta presupune sa ne cunoastem; sa ne fi intalnit. Cuvintele insa, oricat de pasnice ar fi, pot fi intelese sau receptionate gresit.
Scria cineva, ca nu ajunge sa spunem adevarul de credinta, ca cuvantul nostru sa fie lucrator, ci trebuie sa fi ajuns noi insine la un anumit nivel duhovnicesc - la "facultate" sau chiar la doctorat, cum spune mai sus Jenica - pentru ca impactul cu cel caruia ii sunt adresate cuvintele, sa fie cel scontat. Fara acest nivel duhovnicesc al emitentului, cuvintele pot deveni, sau pot fi receptionate ca "ghiulele", atata timp, cat receptorul nu este dispus sau pregatit a le primi.
La fel cum spune și în Evanghelia despre "Semănător"...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.12.2009, 10:52:31
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu...sa se lese de fumat si ce mai stie Dumnezeu......
Doamne ajuta ! ma bucur sa citesc ca uite sunt persoane care inteleg ca si preotii au ispite si greutati in aceasta viata si Mare raspundere in fata Domnului .Rugati-va neincetat sa ne indrume bine si sa facem ascultare de preot duhovnic ,sa privim cu respect un preot mereu chiar daca ispita este si pentru noi mirenii ,acum eu va rog frumos puneti o rugaciune si pentru calugarii si calugaritele de la noi si din toata lumea ,ei se roaga pentru noi cei care nu putem uneori sau suntem adanciti in munca si treburi pamantesti ,uitam de Dumnezeu si spunem cu nonsalanta lasa ca este timp stie Dumnezeu...nu? Eu zic sa ne rugam cum putem pana ajungem sa ne rugam cum trebuie asa am citit la Parintele Teofil Paraian {bun sfat vrednic de urmat}

Blagosloviti si iertati frati si surori.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.01.2010, 05:12:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Of, ce subiect ! Ma atinge la coardele sensibile, mai ales ca am fost ispitita de ambele cazuri, dupa cum spune zaharia, si preot si doctor....diferenta dintre cei doi tine doar de principiu, primul mi-a sfarmat sufletul, iar al doilea l-a vindecat....oare nu trebuia sa fie invers ? !
Nu mai conteaza !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.01.2010, 05:29:19
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Medicul are o ispitire mai mare pe termen scurt in compensarea unei raspunderi mai mici pe termen lung.
Nu suntem responsabili de mantuire sufleteasca pe prim rang, desi nu exista in teorie nici un crestin care sa nu fie responsabil de indiferent ce fiinta alta decat diavolul. Dar la masura aceasta sunt numai sfintii. Medicul se poate limita la "continator" si sa produca minime ingrijiri pentru suflet si n-a facut nici un rau, ori misiunea si raspunderea preotului abia acolo incep.
Pe de alta parte, lumea in fata preotului are retineri firesti, nu "incarca nota" cu lucruri necuvenite spuse chiar verde, ei bine, la medic uneori tocmai de aceea cu astea se incepe.
Daca am fost ispitit - o spun cu cata umilinta ma poate caracteriza, n-a fost fel in care sa nu fiu ispitit.
Daca am cazut - am aflat ca exista Dumnezeu alaturi de medic nu cand am vindecat pe cineva contra asteptarilor ci cand am inteles ca nu apartine omului nici sa nu fie ispitit nici sa inlature ispita. Pana la asta, suntem un fel de carti ambulante mai complicate. Medicina cu adevarat incepe de la asta incolo. Nici nu vreau sa ma gandesc ce reprezinta duhovnicia, e ca razboiul atomic fata de cel cu archebuze.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.01.2010, 09:04:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Daca am cazut - am aflat ca exista Dumnezeu alaturi de medic nu cand am vindecat pe cineva contra asteptarilor ci cand am inteles ca nu apartine omului nici sa nu fie ispitit nici sa inlature ispita. Pana la asta, suntem un fel de carti ambulante mai complicate. Medicina cu adevarat incepe de la asta incolo. Nici nu vreau sa ma gandesc ce reprezinta duhovnicia, e ca razboiul atomic fata de cel cu archebuze.
Aceste momente de sinceritate si deschidere sterg (cel putin pentru mine, nu stiu cum va fi in fata Lui) restul timpului pierdut pe acest forum. Iti spun sincer inorogule. Mesajul si sinceritatea (pe care eu una am simtit-o) ta mi-a bucurat ziua.
Intr-o lume in care toti cautam sa justificam caderile, ispitirile, pacatele, vii tu si spui asta:

"Daca am cazut - am aflat ca exista Dumnezeu alaturi de medic nu cand am vindecat pe cineva contra asteptarilor ci cand am inteles ca nu apartine omului nici sa nu fie ispitit nici sa inlature ispita."

Nu am ce sa mai adaug legat de topic. Indiferent cine este cel care cade, preotul, doctorul sau omul, consider ca prin aceasta fraza ai spus totul.

Last edited by eduardd; 28.01.2010 at 09:11:10.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.01.2010, 14:37:37
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc mult, dar gandeste-te in ce sens am scris: daca este asa pentru un medic, cum trebuie sa fie pentru un preot sau un arhiereu...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.02.2010, 14:36:37
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Wink

de multe ori, de foarte multe ori am fost si eu tentata sa ma las prada enervarii citind multe raspunsuri date pe acest forum la diferite discutii.
Insa incerc sa ma stapanesc si sa nu judec sau incerc sa citesc inca odata ceea ce m-a enervat prima data spunand mai intai o rugaciune si rugandu-L pe Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa inteleg exact ce au vrut oamenii respectivi sa spuna si sa nu mai percep totul doar prin prisma trairilor si a experientei mele proprii de viata (destul de limitata).

In alta ordine de idei, pentru ca topicul avea un anumit subiect, (de la care s-a divagat ca de obicei) am sa scriu si eu o intamplare. Proprie.
Multi ani mi-am cautat un parinte duhovnic. La toti preotii la care mergeam sa ma spovedesc simteam ca nu rezoneaza cu sufletul meu, ca nu am simtit usurarea pe care trebuia s-o simt dupa spovedanie.. nu stiu cum sa explic mai clar. si am continuat sa caut.
Pana intr-o zi, cand, total intamplator am intrat intr-o biserica din cartier, nu a parohiei de care apartin, o biserica pe care am descoperit-o plimbandu-ma pe niste stradute laturalnice, pe unde nu as fi avut in mod normal ce sa caut, si intrand, intr-o miercuri seara, am intrebat o femeie de la pangar (mai tarziu am aflat ca este maicuta) daca ma pot spovedi (vazusem afara afisat programul de slujire).
Dansa s-a indreptat spre sfantul altar si l-a chemat pe parinte "preacuvioase, e aici o fata care vrea sa se spovedeasca".
Ma asteptam sa apara un preot in varsta, insa, spre surprinderea mea, parintele cred ca este chiar mai tanar decat mine. Nu stiu, nu am cautat sa aflu, dar asa pare.
Felul in care mi-a vorbit, respectul, zambetul cald, sfaturile pe care mi le-a dat, totul m-a facut sa imi doresc sa revin sa ma spovedesc la el si asa am si facut. Astfel a devenit duhovnicul meu.
Credeti ca am avut liniste? NU! Cred ca necuratului nu i-a placut deloc cum m-am simtit eu dupa taina spovedaniei atunci, nu i-a placut linistea mea sufleteasca, faptul ca pentru prima data in timp ce ma spovedeam mi-au dat lacrimile si am spus chiar si cele mai vechi si mai grele pacate ale mele pe care nu le spovedisem niciodata, nu cred ca i-a placut ca nu mi-a fost deloc rusine ca vorbeam cu un barbat tanar, ca nu m-am gandit nici o clipa ca stau de vorba cu un om ci am simtit intr-adevar, pentru prima data ca vorbesc eu cu Domnul Iisus.
Asa ca.... m-a lovit, m-a atacat cum nu se poate mai dur si mai nemilos.
Chiar in timpul sfintei liturghii, cateva duminici dupa aceea, in timp ce eram ingenuncheata si ascultam slujba, preotul meu duhovnic slujea, mi-a dat ganduri de ispitire. Dintr-o data m-am trezit ca il priveam pe parintele cu ochi de femeie, am observat ca imi place statura lui inalta, zambetul lui blajin, trasaturile fetei, mainile lui... ce sa mai... ganduri pacatoase.
M-am aruncat cu fata la pamant (ma rog, podeaua bisericii) si am inceput sa plang. Mai mare pacat decat sa gandesc asta nici ca-mi puteam inchipui in acel moment. Am plans pana la sfarsitul slujbei, iar la final, cand m-am dus sa ma miruiasca, nici n-am avut curajul sa ridic privirea catre dansul si nici sa-i mai sarut mana asa cum faceam deobicei.
am plecat foarte tulburata si multa vreme am ezitat sa ma mai duc sa ma spovedesc.
Cu ceva timp inaintea acestei intamplari o cunoscusem (vazusem) si pe sotia lui, preoteasa, si ramasesem atat de surprins placuta de aspectul ei, de infatisarea sa blanda, cu trasaturi frumoase dar intr-un fel smerit fara sa iasa in evidenta, foarte curata si decenta in imbracaminte si in purtari, blanda in adresare si cu un cuvant bun si intelept pentru cei carora li se adresa. Mi-au dat lacrimile de bucurie atunci cand i-am vazut impreuna. Stateau alaturi pe o bancuta si erau ca doi copii frumosi, puri si atat de unul al altuia incat mi-am dorit atunci din tot sufletul sa am si eu parte intr-o zi de o asemenea stare, de un asemenea om alaturi, de un suflet pereche care sa devina una cu mine in fata lui Dumnezeu. Mi-am zis, "uite ca se poate". Mai exista si astfel de oameni, mai exista si astfel de cupluri binecuvantate. Nu este pierduta orice speranta.
Pentru ca apoi sa vina intamplarea pe care am povestit-o mai sus.
M-am framantat mult si m-am gandit initial sa ma duc sa-mi spovedesc acest pacat unui alt preot. Insa am considerat ca mai mare imi va fi pocainta daca ma voi spovedi chiar parintelui in cauza, duhovnicului meu.
Nu stiam insa cum sa fac, in asa fel incat nu care cumva sa inteleaga ca despre dansul este vorba, ca nu cumva sa-l smintesc in vreun fel. Si am facut-o. I-am povestit ca am fost ispitita, ca am avut ganduri necurate fata de un preot, chiar in biserica in timpul Liturghiei. Nu am mentionat insa care biserica
Si apoi m-am simtit mult mai bine. Si parintele este in continuare duhovnicul meu.
inutil sa va mai spun ca ispitele nu au incetat detot. se mai intampla uneori. odata chiar am visat ceva neplacut in acest sens.. eu si parintele, etc (nu intru in detalii) insa am cautat sa nu ma gandesc prea mult la acel vis, sa-l gonesc din mintea mea si sa ma rog mai tare pentru dansul si pentru mine sa ma lumineze Dumnezeu si sa nu ma lase sa renunt la a merge la el din cauza acestor ispite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.02.2010, 20:08:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Maria te inteleg. Si eu am cunoscut asa un preot tanar si am fost nevoita sa alung niste ganduri.
Suntem oameni si noi si ei. Nu este nici un necurat la mijloc, ci pur si simplu constructia noastra umana.
Si cine spune ca este altfel, nu spune adevarul.
N-am inteles comparatia de mai sus cu medici si preoti si etc., dar stiu ca se poate intampla oricui si cu oricine; preot, medic, avocat, etc.
Uneori chiar se termina frumos (daca cei doi nu sunt casatoriti fiecare, si nu este vorba de un preot).
Si mai cred ca pot exista si sentimente curate, de prietenie, sau fratie cu un preot. Nu stiu de ce ar trebui sa fie numai rau si interzis.
Si preotii sunt oameni si au nevoie de prieteni si frati.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.02.2010, 20:54:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

acest mesaj a fost șters

Last edited by dorinastoica14; 04.09.2011 at 20:54:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 12:23:31