Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 21.04.2010, 11:16:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiam eu ca va smintim. Nu, nu trebuie sa te intereseze absolut deloc parerea generala, ci doar ce scrie in Biblie si in Sfintii Parinti, si ce se spune in Sf. Traditie... Din acestea trebuie sa va documentati, nu din sforaiturile noastre de pe forum!
E bine ca ne recunoastem greselile, chiar daca asta se intampla doar in sinea noastra.
Eu stiu ca grasesc de multe ori, chiar daca nu imi dau seama de fiecare data, fie din nestiinta, fie pentru ca stiu gresit.
Ca daca as sti, nu nu as mai cauta cai verzi pe pereti.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 21.04.2010, 20:51:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
O sa ma uit.
Dar eu nu ma refeream la ce scrie in Noul Testament, sau ce au scris Sfintii Parinti, ci la perceptia generala.
Spuneti ca bunatatea Lui este nemarginita, dar in schimb te pedespeste pentru o vina care ar fi usor iertata de o instanta lumeasca.
Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni ci doar respinge. Sau mai exact, pacatosii se îndeparteaza singuri de Dumnezeu.

Lucrurile sunt simple: Dumnezeu nu a creat oamenii ca sa fie slujitorul lor. Cine se straduie prin fapte sa-L iubeasca se apropie de El si pe masura straduintei va fi în masura mai mica sau mai mare împreuna cu El în vesnicie.

Cine îsi cauta propriile placeri, sa-si traiasca viata, se departeaza de El si într-un final va fi lepadat de Dumnezeu inclusiv din viata de acum (întunericul cel mai dinafara).

Cine face si lucruri rele, nedreptati celorlalti oameni etc va fi pedepsit de propriile fapte prin mustrari de constiinta si alte suferinte (viermele cel neadormit).

Patimile (poftele) trupesti se transforma si ele în suferinte în vesnicie, suferinte numite focul nestins în Biblie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.04.2010, 11:55:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Lightbulb Celor care nu cred pana nu vad

Iata ce am gasit si m-a pus pe ganduri:

- Ce inseamna cuvantul : N-a facut Hristos in patria Sa multe minuni, pentru necredinta lor. Nu putea sa faca minuni sa-i intoarca si pe ei ?

- Stii de ce n-a facut minuni ? Nu credeau ! Ca un stiutor al inimilor, n-a facut minuni, ca nu cumva, facand minuni si ei necrezand, sa se osandeasca. Tot din dragoste, din mila lor. " Ma duc la aceia care cred, ca dreptatea Mea ma sileste sa-i pedepsesc, si mai bine nu fac aici minuni ".

Dar nu canta proorocul prin Duhul Sfant : Mila si judecata voi canta Tie, Doamne ![/i] Dumnezeu este nemarginit in milostenie, este nemarginit si in dreptate. Daca le-ar fi facut minuni, dreptatea Lui avea sa-i pedepseasca, dar asa nu. El i-a crutat, ca nu erau pregatiti sa primeasca. http://biserica.org/Publicatii/1995/NoIV/41_index.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 22.04.2010, 12:06:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iata ce am gasit si m-a pus pe ganduri:

- Ce inseamna cuvantul : N-a facut Hristos in patria Sa multe minuni, pentru necredinta lor. Nu putea sa faca minuni sa-i intoarca si pe ei ?

- Stii de ce n-a facut minuni ? Nu credeau ! Ca un stiutor al inimilor, n-a facut minuni, ca nu cumva, facand minuni si ei necrezand, sa se osandeasca. Tot din dragoste, din mila lor. " Ma duc la aceia care cred, ca dreptatea Mea ma sileste sa-i pedepsesc, si mai bine nu fac aici minuni ".

Dar nu canta proorocul prin Duhul Sfant : Mila si judecata voi canta Tie, Doamne ![/i] Dumnezeu este nemarginit in milostenie, este nemarginit si in dreptate. Daca le-ar fi facut minuni, dreptatea Lui avea sa-i pedepseasca, dar asa nu. El i-a crutat, ca nu erau pregatiti sa primeasca. http://biserica.org/Publicatii/1995/NoIV/41_index.html
Adica nu le-a facut minuni pentru ca oricum nu ar fi crezut?
Atunci ce rost mai are expresia "pentru unii este de mantuire, iar pentru altii de marturie"?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.04.2010, 12:24:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica nu le-a facut minuni pentru ca oricum nu ar fi crezut?
Atunci ce rost mai are expresia "pentru unii este de mantuire, iar pentru altii de marturie"?
Exact... se vede si aici pe forum ca unii se incapataneaza sa nu creada chiar de s-ar revarsa minuni cu duiumul asupra lor, tot ar gasi ceva de cartit si de obiectat. Stii ce ii spune Mantuitorul lui Toma: "fericiti ce n-au vazut si au crezut." Altii cred, fiindca au vazut, dar altii nu cred, chiar daca au vazut...

Nu cunosc expresia, dar nu vad deloc care este nedumerirea ta. lumea nu se imparte doar in cei care primesc ceva pentru mantuire, si altii care primesc ceva pentru a marturisi si celorlalti si a-i face sa creada. Unii aleg sa creada fiindca vad, altii aleg sa creada fiindca au auzit marturia altora care au crezut, iar altii aleg sa nu creada, indiferent de ce ar vedea sau auzi... si cer minuni si semne pe care, oricum, nu le-ar crede... de aceea nici nu li se arata, ca sa nu se osandeasca mai tare, pentru ca este mai proasta starea de a fi vazut si auzit si de a nu fi crezut decat cea de a nu fi vazut si auzit si de a nu fi crezut... Asta am inteles eu din acest pasaj.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 22.04.2010, 12:36:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Exact... se vede si aici pe forum ca unii se incapataneaza sa nu creada chiar de s-ar revarsa minuni cu duiumul asupra lor, tot ar gasi ceva de cartit si de obiectat. Stii ce ii spune Mantuitorul lui Toma: "fericiti ce n-au vazut si au crezut." Altii cred, fiindca au vazut, dar altii nu cred, chiar daca au vazut...

Nu cunosc expresia, dar nu vad deloc care este nedumerirea ta. lumea nu se imparte doar in cei care primesc ceva pentru mantuire, si altii care primesc ceva pentru a marturisi si celorlalti si a-i face sa creada. Unii aleg sa creada fiindca vad, altii aleg sa creada fiindca au auzit marturia altora care au crezut, iar altii aleg sa nu creada, indiferent de ce ar vedea sau auzi... si cer minuni si semne pe care, oricum, nu le-ar crede... de aceea nici nu li se arata, ca sa nu se osandeasca mai tare, pentru ca este mai proasta starea de a fi vazut si auzit si de a nu fi crezut decat cea de a nu fi vazut si auzit si de a nu fi crezut... Asta am inteles eu din acest pasaj.
Voi doar presupuneti ca si "de s-ar revarsa minuni cu duiumul asupra lor, tot ar gasi ceva de cartit si de obiectat"
Reply With Quote
  #287  
Vechi 22.04.2010, 13:16:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Voi doar presupuneti ca si "de s-ar revarsa minuni cu duiumul asupra lor, tot ar gasi ceva de cartit si de obiectat"
Noi sigur ca presupunem, dar Dumnezeu stie sigur ce e in sufletul fiecaruia si de ce are nevoie fiecare. Daca va fi sa primesti vreo minune, sa ai grija sa crezi in ea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 22.04.2010, 13:28:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Noi sigur ca presupunem, dar Dumnezeu stie sigur ce e in sufletul fiecaruia si de ce are nevoie fiecare. Daca va fi sa primesti vreo minune, sa ai grija sa crezi in ea!
Reformulez: voi presupuneti ca Dumnezeu este sigur ...

daca e reala o sa cred
Reply With Quote
  #289  
Vechi 22.04.2010, 14:26:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Reformulez: voi presupuneti ca Dumnezeu este sigur ...

daca e reala o sa cred
Fals... Noi spunem si credem ca Dumnezeu este sigur.
Tu presupui ca Dumnezeu nu este sigur, pentru ca pui la indoiala ca Dumnezeu ar fi (in sensul de a exista).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 23.04.2010, 23:10:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fals... Noi spunem si credem ca Dumnezeu este sigur.
Tu presupui ca Dumnezeu nu este sigur, pentru ca pui la indoiala ca Dumnezeu ar fi (in sensul de a exista).
Sincer , foarte sincer , tare ma deranjeaza cand ne adresam cu noi si voi , chiar ma doare , caci toti suntem o apa si-un pamant . . .!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32