Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2012, 15:58:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Intrarea Maicii Domnului in Biserica - Intrebari

Am auzit astazi la slujba povestea din Apostol, am citit si articolul de prima pagina a site-ului si totusi am unele nelamuriri.
Poate stie undeva unde scrie in amanunt...

Intrebarile:
1. A fost dusa la un templu, sau o biserica crestina?
Asa cum se descrie pare a fi altarul unei biserici crestine. Deci se descrie Sfanta si Sfanta Sfintelor. Sfanta era altarul, Sfanta Sfintelor era masa?
2. A stiut Zaharia de pe atunci cine este Maria, ca s-o duca tocmai in Sfanta Sfintelor, sau asa erau duse toate fetele? Se spune ca erau si alte fete acolo.
3. Se intelege din poveste ca acolo si locuiau/mancau.
Dar atunci nu era un altar si nu era o biserica. Nu inteleg unde stateau copilele alea si ce faceau acolo.

Si de fapt revin la o intrebare care ma preocupa: cand a fost prima biserica crestina? Cum arata? (S-ar intelege ca era inainte de venirea lui Iisus...)
Era asa ca astazi: cu altar inchis si usile imparatesti?

Si Elisabeta era verisoara cu Maria. Dar atunci inseamna ca Zaharia era cu mult mai batran decat ele amandoua, sau era si Elisabeta mult mai mare decat Maria (nu stiu daca Zaharia era deja insurat la vremea aceea cu Elisabeta). Dar Maria avea cam 3 ani cand a fost dusa la templu, iar Zaharia era deja preot (crestin?).
Nu reusesc sa le pun cap la cap...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 21.11.2012 at 16:02:49.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2012, 16:00:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cum să fie dusă la o biserică creștină?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2012, 16:04:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai asa se intelege! Ca se spune si despre altarul din bisericile actuale ca au Sfanta si Sfanta Sfintelor. De aceea sunt derutata.

Dar ce rapid ai fost!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2012, 16:19:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Spidi Gonzales" mi se spune.
Biserica noastră preia, după cum e și firesc, din elementele templului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2012, 16:43:43
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica creștină a luat naștere la Cincizecime, nu? La pogorârea Duhului Sfânt. Asta este la cincizeci de zile după învierea Domnului, deci Maica Domnului nu avea cum să fie dusă într-o biserică creștină când avea 3 ani.

Vă rog să mă corectați dacă am greșit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2012, 17:21:21
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am auzit astazi la slujba povestea din Apostol, am citit si articolul de prima pagina a site-ului si totusi am unele nelamuriri.
Poate stie undeva unde scrie in amanunt...

Intrebarile:
1. A fost dusa la un templu, sau o biserica crestina?
Asa cum se descrie pare a fi altarul unei biserici crestine. Deci se descrie Sfanta si Sfanta Sfintelor. Sfanta era altarul, Sfanta Sfintelor era masa?
2. A stiut Zaharia de pe atunci cine este Maria, ca s-o duca tocmai in Sfanta Sfintelor, sau asa erau duse toate fetele? Se spune ca erau si alte fete acolo.
3. Se intelege din poveste ca acolo si locuiau/mancau.
Dar atunci nu era un altar si nu era o biserica. Nu inteleg unde stateau copilele alea si ce faceau acolo.

Si de fapt revin la o intrebare care ma preocupa: cand a fost prima biserica crestina? Cum arata? (S-ar intelege ca era inainte de venirea lui Iisus...)
Era asa ca astazi: cu altar inchis si usile imparatesti?

Si Elisabeta era verisoara cu Maria. Dar atunci inseamna ca Zaharia era cu mult mai batran decat ele amandoua, sau era si Elisabeta mult mai mare decat Maria (nu stiu daca Zaharia era deja insurat la vremea aceea cu Elisabeta). Dar Maria avea cam 3 ani cand a fost dusa la templu, iar Zaharia era deja preot (crestin?).
Nu reusesc sa le pun cap la cap...
Pe scurt. A fost dusa la Templul din Ierusalim, dupa fagaduinta Sf Parinti Ioachim si Ana. Acolo se afla, in Sfanta Sfintelor, Chivotul Legii- adica sicriul cu tablele legii date lui Moisi de Dumnezeu. In Sfanta Sfintelor nu intra decat arhiereul, o data pe an.
Am citit undeva ca Zaharia a avut o revelatie asa incat a pus-o pe Maica Domnului in Sfanta Sfintelor dintr-o "nebunie sfanta de moment" -nu -mi mai amintesc exact.
Templu avea mai multe incaperi, unde traiau.
Zaharia era preot dupa randuiala lui Aaron, fiind , cred, casatorit cu Elisabeta.
Nu stiu daca el stia ce urma sa se intample cu Maica Domnului- si eu sunt interesata de acest lucru, dar cred ca Dumnezeu i-a descoperit totusi ceva.....
Biserica crestina s-a intemeiat la Pogorarea Sf Duh. Dupa aceea, apostolii si ceilalti se adunau in case particulare - sambata seara= duminica, si savarseau frangerea Painii, cantau Psalmi si se rugau. Ulterior au aparut bisericile ca si lacasuri de inchinaciune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2012, 17:22:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta una la mână.
A doua: ”creștin” vine în mod evident de la Hristos. Ori la vremea aia, era, din punct de vedere lumesc, doar o proorocire.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2012, 18:00:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Templul despre care se spune in VT nu este la fel cu Sinagoga de astazi. Sa nu se faca confuzie.

Ceilalti colegi de forum au raspuns destul de bine. Daca se doresc a se cunoaste mai multe detalii, se pot citii scrierile Sf.Parinti-se pare ca multi le cam uita- si cartea aceasta: Viata Maicii Domnului

Exista litaratura ortodoxa f.bogata la ora actuala, totul este sa ne strofocam putin si sa cautam raspunsurile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2012, 18:01:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Am citit undeva ca Zaharia a avut o revelatie asa incat a pus-o pe Maica Domnului in Sfanta Sfintelor dintr-o "nebunie sfanta de moment" -nu -mi mai amintesc exact.
Era normal sa fie pusa in Sfanta Sfintelor de vreme ce ea urma sa-L nasca pe Fiul lui Dumnezeu, deci sa devina ea "Sfanta Sfintelor".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.11.2012, 18:21:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Era normal sa fie pusa in Sfanta Sfintelor de vreme ce ea urma sa-L nasca pe Fiul lui Dumnezeu, deci sa devina ea "Sfanta Sfintelor".
Da, dar tocmai asta era intrebarea. Zaharia nu avea cum sa stie la vremea cand Maria avea numai 3 ani, ca ea avea sa fie mama Fiului lui Dumnezeu.
Cum a stiut el atunci ca trebuie s-o puna in Sfanta Sfintelor? Asta era intrebarea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrarea in Biserica a Maicii Domnului georgeval Diverse Sarbatori 19 21.11.2017 00:42:15
Floriile - Intrarea Domnului in Ierusalim Manuela Intrebari utilizatori 1 17.04.2011 09:23:29
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 20:34:38
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Icoane ale Maicii Domnului cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 23.01.2010 15:37:16