Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 02.05.2007, 22:14:48
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu este vorba de tine, in primul rand (asta fiindca vad ca te faci ca nu pricepi)....Este vorba de niste repere pe care tu le citezi drept de NECONTESTAT (Calciu, Savatie etc) care au refuzat sa accepte o hotarare a Sinodului BOR cu privire la acest caz. deci, daca se opun unei astfel de autoritati, SUNT sau NU in Biserica? ? E suficient de clara intrebarea? ?

Eu nu am contestat ca il iubesti pe Dumnezeu sau pe aproapele... Dar te eschivezi de la o intrebare destul de simpla...atata tot. Si nu inteleg de ce...
  #362  
Vechi 02.05.2007, 22:19:14
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

:D :D :D Esti super tare...La ce intrebare nu ti-am raspuns eu? desi nu cred ca are rost sa te intreb, pt. ca tu nu raspunzi la intrebari... tu nu DIALOGHEZI...

Ce nu pricep eu? Vorba lui calator... ce treaba are iubirea nefatarnica cu ce discutam mai sus,,,? ?

Devine penibil...
  #363  
Vechi 02.05.2007, 22:19:38
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Mai Sebastiana dai semne de epuizare sau chiar nu ai un raspuns ca altfel cum sa inteelg reactia ta Doar stii ca "adevarul supara" iar tu cam pari suparata

Oricum nu te-a exclus nimeni de nicaieri. Doar ca in mod oficial BOR prin sinod a decis ca parintele e vinovat.
  #364  
Vechi 02.05.2007, 22:21:44
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,cauta cu adevarat in sufletul tau launtric pe Dumnezeu,si vei afla raspunsul la ac.intrebare si mai cauta INTELEPCIUNEA LUI DUMNEZEU iar nu pe a oamenilor,caci nu sunt oamenii mai mari ca Dumnezeu,Doamne fereste!Intelepciunea Divina si Dragostea Divina sa o cautam cu toti,nu cele lumesti care nu sunt mantuitoare de suflete.Am mai spus eu mai demult ca am gasit in Biblie urmatoarea afirmatie:pe cine iubeste Dumnezeu,nu iubeste lumea,si pe cine iubeste lumea,nu iubeste Dumnezeu.Cine are ochi de vazut sa vada,urechi de auzit sa auda si minte destula sa priceapa unele ca acestea.
  #365  
Vechi 02.05.2007, 22:33:34
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

meriti premiu sa stii E un adevarat talent sa scrii fara sa spui nimic....Oare de la dragostea divina ti se trage?

Of m-a prins ora de rautate pe forum dar nu mi fac griji ca tu ai o inima mare si buna

Treaba e ca mirean a lansat o noua perspectiva/ intrebare/ problema si anume daca fiind impotriva unei decizii a Sinodului te situezi pe o pozitie in afara Bisericii. Nu are nici o treaba cu sufletul launtric
  #366  
Vechi 02.05.2007, 22:38:47
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Odin,cauta cu adevarat in sufletul tau launtric pe Dumnezeu,si vei afla raspunsul la ac.intrebare si mai cauta INTELEPCIUNEA LUI DUMNEZEU iar nu pe a oamenilor,caci nu sunt oamenii mai mari ca Dumnezeu,Doamne fereste!Intelepciunea Divina si Dragostea Divina sa o cautam cu toti,nu cele lumesti care nu sunt mantuitoare de suflete.Am mai spus eu mai demult ca am gasit in Biblie urmatoarea afirmatie:pe cine iubeste Dumnezeu,nu iubeste lumea,si pe cine iubeste lumea,nu iubeste Dumnezeu.Cine are ochi de vazut sa vada,urechi de auzit sa auda si minte destula sa priceapa unele ca acestea.
eu stiu raspunsul, insa nu sunt eu cel intrebat, nu? Eu spuneam ca este corect sa raspunzi, atunci cand te intreaba omul ceva... nu? Eu nu vorbesc aici de iubire... Stie Dumnezeu cat iubeste fiecare, si sunt sigur ca nu iubesc suficient, insa este IRELEVANT (adica dara legatura) cu ceea ce se discuta...

Daca trei oameni iti spun ca esti beat, du-te si te culca....
  #367  
Vechi 02.05.2007, 22:49:20
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,Parintele Daniel Petru Corogeanu este aproapele tau si al meu,al nostru,al tuturor.Asadar,te intreb eu aici,din moment ce voi,pesemne,il detestati,judecandu-l aici pe Forum,asta se presupune ca ne cere noua Dumnezeu?sa zicem una(ca il iubim pe aproapele)si sa facem alta(sa il barfim si sa il judecam).Mai,oameni buni,ce rau v-a facut omul acesta voua,de il judecati asa de aspru?Cine se opune iubirii de Dumnezeu si de aproapele inseamna ca citeste Biblia numai ca sa se afle in treaba si nu neaparat ca sa o si aplice.
  #368  
Vechi 02.05.2007, 22:58:38
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu mi-a facut personal nimic... Insa din cauza neatentiei lui a murit un om... Este o drama ce i se intampla acestui biet calugar, insa asta nu inseamna ca nu trebuie luate masuri... Poti oare intelege lucrul asta? Poti intelege ca exista pedepse administrativ-bisericesti, dar si juridice, penale dpdv civil? Poti intelege ca Biserica isi manifesta iubirea si dragostea fata de acest om, insa asta nu are legatura cu aplicarea unei pedepse...? ?


Poti intelege de ex. ca Dumnezeu iubeste pe toti oamenii, insa asta nu inseamna ca toti vor ajunge in rai sau ca cei ce gresesc vor scapa nepedepsiti? ?
Aplica asta la o scara mai mica si vei intelge care este opinia mea vizavi de zacul Tanacu. Incearca sa intelegi raportul intre iubire si dreptate si vei avea o idee.

Tot nu ai raspuns la intrebare....
  #369  
Vechi 02.05.2007, 23:05:47
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

I Corinteni,Cap.13"c Dragostea si bunurile ei.1.De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor,iar dragoste nu am,facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.2.Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta,si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii,iar dragoste nu am,nimic nu sunt.3.Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars,iar dragoste nu am,nimic nu-mi foloseste.4.Dragostea indelung rabda;dragostea este binevoitoare,dragostea nu pizmuieste,nu se lauda,nu se trufeste.5.Dragostea nu se poarta cu necuviinta,nu cauta ale sale,nu se aprinde de manie,nu gandeste raul.6.Nu se bucura de nedreptate,ci se bucura de adevar.7.Toate le sufera,toate le crede,toate le nadajduieste,toate le rabda.8.Dragostea nu cade niciodata.......13.Si acum raman acestea 3trei:credinta,nadejdea,dragostea.Iar mai mare dintre acestea este dragostea".Daca dragoste de aproapele(aflat in suferinta)nu exista,atunci nimic nu e si toate sunt zadarnice si se destrama.
  #370  
Vechi 02.05.2007, 23:10:43
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Se pare ca unii vor satisfactie cu orice pret unde cred ei ca au dreptate.Dar daca n-au???Oricum numarul nu asigura adevarul,ci calitatea persoanei.
Parintele Arsenie Papacioc zice ca pacea e mai mare de patru ori decat dreptatea.Domnul sa fie cu noi!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12