Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3861  
Vechi 16.11.2016, 19:28:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mersi din suflet , dar te implor nu-ti mai teroriza familia, colegii , elevele , si nu mai înainta avansuri colegilor de sex feminin de pe forum si nu numai .
Urmează -ti tratamentul medicamentos, apoi cel duhovnicesc.
Mult spor si dragoste sa ai :)
Familie terori....cum??...:))) De unde o scoseși, domnule?

Colegi? Sorry, sunt din nou baby-siter. Meseria mea de prof. la liceu o voi relua toamna viitoare, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.

Elevele? Am un singur elev (băiat, nu fată), anume la șah, în privat. Ce-i drept, mai fac și la grădiniță câteva ore, tot șah, dar nu mi s-a plâns nici o elevă, nici un părinte și nici directoarea că am ... terorizat vreo micuță. Dimpotrivă! Copilașii aceia nu mă lasă să plec când se termină ora...:) Îmi sar mereu în brațe și mă țin strâns de picioare, ca să nu plec. Dacă regretul lor că plec îl numiți terorizare, atunci aveți dreptate: îi terorizez.

Avansuri colegelor de pe forum? Unde, domnule? Pentru dvs. admirația pe care mi-am exprimat-o public, în trecut, față de Delia sau Mirela sau Yasmina sau, uneori, Crincrin și Sophia sau Forever și Glykis etc. (să mă ierte colegele pe care nu le-am pomenit) - este ..."avans"? Domnule, îmi pare rău pentru dvs., sincer spun. Sexualizați relațiile care pot fi și altfel decât vă imaginați - iar asta nu e bine.
Cât privește avansul către o altă femeie, în afara forumului, am pierdut obiceiul ăsta cavaleresc de ani buni. O iubesc pe soția mea și asta ar trebui să vă spună totul.

Tratament medicamentos am luat o singură dată în ultimii 10 ani. Doctorul a hotărât că nu mai e nevoie. Să înțeleg că sunteți noul meu medic? (apropos, ce-mi recomandați pentru tulburare de 3 personalități?...))))

Acum, după ce am avut bunăvoința să vă răspund la infamele gânduri, aș vrea să vă zic ceva amical, așa ca între bărbați. Dar pentru că suntem în post, vorba unui prieten forumist, amân precizarea pentru un prilej viitor.

P.S. Nu vă jenați, uneori, să vă priviți în oglindă, Cristiboss? Dvs. vă considerați în continuare ... om creștin? Aflat în Postul Nașterii Domnului, cum ziceați?... Sărmane om... Să vă ajute Bunul Dumnezeu, că aveți mare nevoie din câte se vede pe aici.
Reply With Quote
  #3862  
Vechi 16.11.2016, 19:42:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preafericitul Părinte Irineu, Patriarhul Serbiei, va întreprinde săptămâna viitoare o vizită oficială de șapte zile în Biserica Ortodoxă Autocefală a Ciprului.

Conform unui comunicat remis de Arhiepiscopia Ciprului, vizita Patriarhului Serbiei se va desfășura în perioada 9-16 noiembrie 2016, ca urmare a invitației Preafericitului Părinte Hrisostom, Arhiepiscopul Ciprului.

Patriarhul Irineu va fi însoțit de arhierei și clerici ai Bisericii Ortodoxe a Serbiei.

Delegația Patriarhiei Sârbe va fi întâmpinată la Aeroportul din Larnaka, miercuri seară de Arhiepiscopul Hrisostom și membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ciprului.

Primirea oficială a Preafericitului Părinte Irineu va avea loc joi, 10 noiembrie, la sediul Arhiepiscopiei Ciprului. În continuare, va fi oficiată o slujbă de Te Deum la Catedrala Sfântul Ioan Teologul.

Joi seară, 10 noiembrie, la Palatul Prezidențial din Nicosia, va avea loc întâlnirea Preafericitului Părinte Irineu, Patriarhul Serbiei, cu Excelența Sa Nikos Anastasiadis, Președintele Republicii Cipru.

Duminică, 13 noiembrie 2016, Întâistătătorii celor două Biserici surori vor coliturghisi în Biserica Înțelepciunea lui Dumnezeu din Strovolos.

Pe toată perioada vizitei, Patriarhul Serbiei va vizita diferite Mitropolii și Mănăstiri din Cipru.

Din delegația Patriarhiei Sârbe vor face parte:

Înaltpreasfințitul Părinte Porfirije, Mitropolit de Zagreb și Ljubljana;
Preasfințitul Părinte Irinej, Episcop de Baèka;
Preasfințitul Părinte Justin, Episcop de źièa.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3863  
Vechi 16.11.2016, 19:55:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Luni, 14 noiembrie 2016, la Teatrul Municipal Maior Gheorghe Pastia din Focșani, a avut loc vernisajul de icoane cu titlul Hrana sufletului, al pictorului iconar Adrian Mihai Munteanu, și lansarea cărții Hrana familiei – pledoarie pentru întoarcerea la sănătate, informează site-ul oficial al Eparhiei Buzăului și Vrancei. La eveniment au participat: Pr. Prof. Cristian Marius Dima – consilier eparhial la Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, și Dna Raluca Trocaru – inspector eparhial în cadrul aceluiași sector (reprezentanți ai Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei), Prof. Univ. Dr. Gheorghiță Geană – cercetător la Institutul de Antropologie al Academiei Române, și Dna Prof. Diana Tăicuțu – directorul Liceului de Artă Gheorghe Tattarescu din Focșani.

Pictorul iconar Adrian Mihai Munteanu este absolvent al Liceului de Artă din Focșani și al Universității Naționale de Arte Decorative și Design, București, secția pictură murală. A participat la realizarea unor expoziții în țară și este câștigătorul mai multor premii în domeniu. La fel ca bunicul său, marele zugrav bisericesc Vasile Pascu, marea lui pasiune este pictura murală, lucrând, de-a lungul timpului, în București, în echipa coordonată de pictorul restaurator Grigore Popescu, precum și în țară, respectiv în Giurgiu, Brașov, Prahova, Constanța, Ilfov.

Cu această ocazie, părintele consilier Cristian Marius Dima i-a oferit autoarei cărții Hrana familiei – pledoarie pentru întoarcerea la sănătate, din partea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, Distincția de vrednicie Sfântul Ierarh Nifon și o icoană a Maicii Domnului, în semn de aleasă apreciere pentru slujirea Bisericii strămoșești, apărarea și propovăduirea dreptei credințe, promovarea culturii creștine și a spiritualității ortodoxe.

Lucrarea este descrisă de Prof. Dr. Pavel Chirilă ca fiind „o carte simplă și eficientă“, „scrisă de o mamă care a vrut să își apere copiii de greșelile alimentației moderne“.

Dincolo de acest scop imediat, cartea își propune să reamintească forța extraordinară pe care familia o poate avea în readucerea tradiției în prezent. Situată la hotarul dintre necesitate biologică și cultură, hrana este „indisolubil legată de amândouă și, de aceea, este tributară amândurora, în sensul că, până la sfârșitul istoriei, hrana omului va reflecta atât gradul de puritate a naturii, cât și valențele culturale ale vieții. Noi, în ce atitudine față de hrană ne creștem copiii?“, este provocarea pe care această carte ne-o lansează.

Evenimentul a fost organizat de Direcția Județeană pentru Cultură Vrancea și Liceul de Artă Gheorghe Tattarescu din Focșani.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3864  
Vechi 16.11.2016, 20:40:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În prima zi a Postului Crăciunului, 15 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, a oficiat Taina Sfântului Maslu în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, informează Biroul de Presă al Eparhiei.

După slujbă, ierarhul a susținut o cateheză, în care i-a îndemnat pe păstoriții săi, la intarea în Postul Crăciunului, nu doar la abținere de la unele mâncăruri, ci mai cu seamă la o pregătire și primenire duhovnicească, de a coștientiza fiecare starea lăuntrică în fața marelui eveniment al Nașterii Mântuitorului.

Îmi amintesc cum în anii trecuți, aici departe de țară, în prag de Crăciun, am vizitat un bătrân țintuit la pat, un intelectual sensibil, foarte rafinat. I-am cântat câteva zeci de colinde țibleșene învățate în copilărie, iar el m-a ascultat cu lacrimi în ochi. La final, mulțămindu-mi, mi-a spus: „Părinte episcop, mă bucur nespus că nu v-ați pierdut puritatea copilăriei!”. Acesta este cel mai frumos compliment pe care l-am primit vreodată. I-am răspuns bătrânului, după ce l-am sărutat pe frunte: „Nici dumneavoastră nu v-ați pierdut-o. Atâta vreme cât încă mai colindăm, nu ne putem pierde puritatea copilăriei. Aceasta este convingerea mea, credința mea și în acest început al Postului Nașterii Domnului. Da, mai este posibilă puritatea copilăriei, chiar și în aceste zile atât de întunecate și chiar în această lume care calcă în picioare această puritate. Cât timp Domnul alege să Se nască printre noi, cât timp Domnul, ni Se arată, din nou, ca un Prunc al pruncilor, în brațele Maicii Sale, da, este încă posibilă puritatea copilăriei!, a spus Preasfinția Sa.

Făcând referire la două texte evanghelice, Ierarhul le-a explicat celor prezenți că mai este posibilă puritatea copilăriei în zilele noastre:

Două cuvinte evanghelice aș pune la inimile frățiilor voastre la început de post. „De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.” (Matei 18, 3). Nu putem primi pe Pruncul pruncilor dacă noi înșine rămânem „îmbătrâniți în rele”, învârtoșați de patimi și încărcați de toată zdroaba și alergătura de fiecare zi. Avem nevoie să ne recuperăm sensibilitatea și deschiderea inocentă a copilului pentru a putea primi, în inimile noastre, bucuria Nașterii Domnului. Ne putem recupera această dimensiune a firii noastre de vom lua în serios postul ce ne stă în față, înțelegând că nu este vorba doar despre abținere de la unele mâncăruri, ci de primenire, pregătire duhovnicească, de conștientizarea stării noastre în fața marelui eveniment al Nașterii Mântuitorului. Făcând astfel, vom redeveni oameni. Iar unul din semnele distinctive că încă nu ne-am pierdut umanitatea este întocmai capacitatea de a ne bucura de fața luminoasă a pruncilor, fie că sunt ai noștri sau ai altora, de privirea lor senină și de zâmbetul care le înflorește pe chip. Hristos ne încredințează: „Cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine Mă primește.” (Matei 18, 5). O societate ai cărei oameni își pierd această capacitate este o societate a morții, unde gradul de dezumanizare a atins ultimele stadii.

Al doilea cuvânt evanghelic are legătură cu dezumanizarea la care a ajuns lumea în care trăim, a mai precizat Preasfinția Sa:

„Iar cine va sminti pe unul dintr-aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară și să fie afundat în adâncul mării.” (Matei 18, 6). Un cuvânt tare greu și înfricoșat. Iată cât de prețioasă este, la Domnul, puritatea copiilor! Iată ce crimă este murdărirea, pervertirea acestei purități! Prin negrija față de creșterea copiilor, lăsați astfel pradă programelor nocive ale televizorului sau internetului, prin distrugerea inocenței lor prin așa-zisele programe de educație sexuală, prin distrugerea familiilor în numele unui așa-zis interes superior al copilului, prin multe altele ajungem să smintim pe pruncii aceștia mici și nevinovați, căzând sub greutatea cuvântului Dreptului Judecător și pregătind calea către înrobirea cea de pe urmă a omului.

La finalul catehezei, Părintele Episcop Macarie i-a îndemnat pe credincioși să se bucure în această perioadă pregătitoare a postului, în comuniunea cu frații întru credință, vestind prin colindele moștenite de la înaintași bucuria Nașterii Domnului:

De aici, din îndepărtatele Țări ale Nordului, îmi aduc aminte cu nostalgie de colindele și de sărbătorile Crăciunului așa cum erau ele trăite odinioară în satul meu năsăudean de la poalele Țibleșului. Cei care se mai pot împărtăși încă din aceste dalbe datini, îi îndemn să le prețuiască și să le cinstească, înțelegând marele dar pe care-l au. Cei care nu mai au parte de ele sau cei care, ca și mine, se află în țări străine, să aibă nădejdea că, prin pregătirea duhovnicească potrivită, se vor bucura de mireasma de neuitat a Crăciunului și a comuniunii cu frații întru credință. Chiar dacă nu mai trăim în vechiul sat românesc, încă ne putem colinda unii pe alții, oriunde ne-am afla în această lume, vestindu-ne Nașterea Domnului cu străvechi versuri. Chiar dacă trăim într-o lume tot mai dezumanizată, o putem, încă, face sensibilă la nevinovăția pruncilor, dacă noi înșine vom rămâne sensibili la Taina Întrupării. Învățați-i pe copii frumoasele noastre colinde, însă învățați-i mai presus de toate să fie buni asemenea Domnului Celui Bun pe care-L vestim în colinde! Gândul meu se îndreaptă acum și către mamele care vor da naștere, în această perioadă, pruncilor dăruiți lor de Dumnezeu. Ce dar poate fi mai mare, pentru o mamă, a da naștere în aceste binecuvântate zile ale Nașterii Domnului? Să ne pregătim, așadar, cu toții, cu mic, cu mare, „căci Prunc s-a născut nouă!” (Isaia 9, 5).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3865  
Vechi 17.11.2016, 00:16:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La Protopopiatul Hârlău a avut loc pe 14 noiembrie 2016 întâlnirea membrilor echipei Tineretul Ortodox Român, care coordonează activitățile cu tinerii în Mitropolia Moldovei și Bucovinei, sub îndrumarea părintelui arhimandrit Nicodim Petre, consilier al Sectorului de misiune, statistică și prognoză pastorală.
Programul a debutat cu Sfânta Liturghie săvârșită în Biserica voievodală „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie“ din curtea Protopopiatului Hârlău. Au urmat apoi mai multe sesiuni de lucru, în cadrul cărora s-au prezentat rapoarte privind activitatea filialelor ATOR în anul 2016 și s-a trasat calendarul activităților pentru perioada următoare. A fost stabilit programul duhovnicesc din Postul Nașterii Domnului, și anume organizarea de seri duhovnicești în orașe și centre de comună, având ca titlu generic „În așteptarea Crăciunului...“. De asemenea, au fost discutate aspecte privind desfășurarea concertului de colinde ce va loc în luna decembrie la Centrul AGORA (fostul Centru de conferințe „Providența“), la care vor participa în calitate de colindători tinerii atoreni. S-a stabilit și faptul că fiecare filială ATOR va organiza câte un concert de colinde și o conferință.
În finalul întâlnirii, au fost dezbătute probleme legate de Întâlnirea Tineretului Ortodox din toată lumea, care va avea loc la Iași în perioada 1-4 septembrie 2017. (Pr. Ceobanu Petru, coordonator ATOR Hârlău)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3866  
Vechi 17.11.2016, 00:26:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Marți, 15 noiembrie 2016, în amfiteatrul T24 al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae“ din Iași a avut loc prima ședință lunară din acest an universitar a Cercului de Istorie Bisericească „Arhiereu Narcis Crețulescu“. Manifestarea a fost marcată de prezența pr. prof. univ. dr. Ion Vicovan, decan al facultății și principal susținător al Cercului.
Doi dintre cei mai vechi membri ai Cercului au prezentat lucrări pe tema „Sfântul Antim Ivireanul - ierarh de seamă în istoria Bisericii Ortodoxe Române“. Bineînțeles, alegerea acestui subiect a fost determinată de faptul că anul 2016 a fost dedicat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române Sfântului Antim Ivireanul, în contextul comemorării a 300 de ani de la martiriul său.
Prima intervenție, cea a preotului Cătălin Adumitroaie, s-a intitulat „Sfântul Mitropolit Antim Ivireanul - slujitor al limbii liturgice românești“. Părintele a expus importanța acestui mare ierarh în definitivarea introducerii limbii române în cultul Bisericii Ortodoxe Române, evidențiind cu numeroase exemple faptul că textele liturgice tipărite de Sfântul Antim au suferit puține modificări până în prezent.
A doua prezentare a aparținut coordonatorului cercului, doctorandul Ionel Moldovan. Acesta a prezentat câteva considerații asupra „Didahiilor“ Sfântului Antim Ivireanul. Expunerea a vizat sursele predicilor, fiind vorba în principal despre realitatea politică și socială în care și-a desfășurat activitatea de păstor și învățător al poporului Sfântul Antim, interpretată prin învățătura Sfinților Părinți, în special a Sfântului Ioan Gură de Aur, cu care s-a asemănat în asprimea cu care a mustrat nelegiuirile mai marilor vremii.
La finalul prezentărilor au fost adresate întrebări din partea auditoriului, ce au suscitat o scurtă dezbatere în legătură cu momentul canonizării Sfântului Antim, lămurită prin intervenția părintelui decan. Seara s-a încheiat prin intonarea imnului „Cuvine-se cu adevărat“, într-o atmosferă de bucurie și însuflețire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3867  
Vechi 17.11.2016, 05:18:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a hirotesit luni, 14 noiembrie 2016, 10 preoți din Arhiepiscopia Bucureștilor în treapta de duhovnic, informează Radio Trinitas.

În cuvântul de binecuvântare, Preafericirea Sa a evidențiat importanța prezenței duhovnicilor în viața credincioșilor.

Ne bucurăm că acum la începutul postului Nașterii Domnului avem zece duhovnici în plus pentru a spovedi și a sfătui pe credincioși pe calea mântuirii. Această taină este mare și sfântă pentru că este taina preoției aplicate în slujirea de părinte duhovnicesc. Rugăciunile pe care le-ați auzit vorbesc despre apostoleasca și duhovniceasca slujire. Este o slujire apostolică pentru că Sfinților Apostolii le-a dat Hristos Domnul puterea de alega și dezlega păcatele, a subliniat Patriarhul României.

Luni, 14 noiembrie 2016, preoți din cadrul Arhiepiscopiei Bucureștilor la examenul de duhovnicie ce a fost prezidat de Preasfințitul Părinte Timotei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3868  
Vechi 17.11.2016, 09:01:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O nouă campanie de prevenție și educație pentru sănătate organizată de voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului a avut loc astăzi, 16 noiembrie 2016, în comuna ilfoveană Vidra. Beneficiari au fost aproximativ 200 de elevi și preșcolari.

Ca noutate în cadrul acestei campanii, la această ediție a participat un medic nutriționist, un medic psihiatru pentru copii, doi medici stomatologi și un asistent medical. În cadrul acestei ediții au participat peste 15 voluntari ai Paraclisului Mântuirii Neamului, a declarat pentru Radio Trinitas Dan Prună, voluntar la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului.

În urma acțiunilor de acest fel, copiii deprind sau își completează cunoștințele de bază despre igienă și prevenția diferitelor afecțiuni, a spus medicul psihiatru Georgiana Tocaci:

Astăzi le-am vorbit copiilor despre emoții și le-am spus cum anume să învețe să își recunoască furia și să o controleze. Utilitatea acestei acțiuni este benefică pentru copii. Ei învață reguli de igienă, cum anume să se spele pe dinți, cum să își controleze emoțiile, cum să și le exprime etc, a precizat medicul psihiatru Georgiana Tocaci.

Până în prezent, peste 700 de elevi și preșcolari au fost beneficiarii campaniei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3869  
Vechi 17.11.2016, 11:17:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În data de 16 noiembrie 2016, când Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Apostol și Evanghelist Matei, biserica parohială Sfântul Matei din Slobozia, zona Bazar, și-a sărbătorit hramul. Cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a binecuvântat pictura și începerea lucrărilor de restaurare a catapetesmei. În continuare, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, notează site-ul oficial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Din sobor au făcut parte: părinți consilieri Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu, Nicușor Silviu Dascălu și Marius Gabriel Purcărea, părinte protopop Ionuț Butu și un sobor de preoți și diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit preot pe diaconul Ionuț Sorin Păun, pe seama parohiei Tonea din Protopopiatul Călărași, și diacon pe tânărul teolog Cătălin Mihai Vintilă, ce va pastori ca preot comunitatea parohială din localitatea Vărăști, din cadrul Protopopiatului Călărași.

De asemenea, ierarhul a acordat prin hirotesie rangul bisericesc de iconom părintelui Constantin Petre , paroh bisericii, pentru implicarea în

În cuvântul rostit, Preasfințitul Sa a evidențiat exemplul de credință jertfelnică a Sfântului Apostol și Evanghelist Matei.

După Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa a oficiat slujba de pomenire a ctitorilor, slujitorilor și binefăcătorilor locașului de cult.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3870  
Vechi 17.11.2016, 13:02:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Facultatea de Teologie Ortodoxă din București va fi gazda conferinței Timpul lucrează împotriva noastră. Evenimentul va avea loc joi, 17 noiembrie 2016, de la ora 18, în Amfiteatrul Dumitru Stăniloae, informează radio Trinitas.

Despre educația ortodoxă vor conferenția profesorii: Bogdan Glavan, Adrian Lemeni, Mihai-Vadimir Topan și Ninel Ganea.

În cadrul conferinței vor fi prezentate cărțile:

Educația creștin ortodoxă a copiilor în zilele noastre
Cum suntem imbecilizați
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O hotararea noua publicata pe www.basilica.ro mihailt Generalitati 6 14.01.2011 22:11:54
Activitatile saptamanii la Centrul de Formare si Consiliere fragmente Stiri, actualitati, anunturi 0 13.09.2010 09:25:35
Centrul Academic International Eminescu ( 121 de ani in eternitate ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 14.06.2010 17:59:31
Am noutati: cred ca stiu cine e NOI mq Generalitati 19 02.09.2009 13:54:01
Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! mihailt Generalitati 3 21.05.2009 21:43:39