Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2015, 19:30:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Atunci...daca inaintasii nostri erau atat de credinciosi, evlaviosi, cum noi, copiii dansilor am devenit atat de instrainati de traditia datatoare de viata?
Remarcabila este nu atat directia coboratoare in care merg lucrurile cat repeziciunea transformarii, precum si caracterul ei accelerat. De ce lucrurile merg intr-o directie coboratoare, de ce merg cu caracter accelerat ? Despre asta exista o carte minunata scrisa de René Guenon: "Domnia cantitatii si spiritul vremurilor". O alta carte, mult mai noua, care pune accent pe transformarea conceptiilor este scrisa de H.R. Patapievici: "Omul recent".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2015, 19:40:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Ideea e ca facem parte dintr-un tot(Comunitatea Europeana).Nu zic nici ca e bine, nici ca e rau.Spun doar ca in loc sa luam de la altii lucrurile bune, nu stiu cum facem , dar le luam doar pe cele rele si distructive:avortul, lipsa unei educatii religioase, libertatea de exprimare cu orice pret, fara sa mai tinem cont de bunul simt etc etc
Acuma, nu vad ce legatura este intre Uniunea Europeana si relele mentionate. Astfel:
-Avortul a fost permis pentru prima data intr-un stat in URSS.
-Lipsa educatiei religioase la fel. In Romania, pentru prima data nu s-a mai facut educatie religioasa in timpul comunismului si nu dupa aderenta la UE. Programele de studiu nu sunt de competenta UE, ci tin de Ministerele Invatamantului din fiecare tara.
-Libertatea de exprimare, in limitele ingaduite de Domnul (a nu face rau altora) ar fi un lucru bun. Dar, in vremurile noastre, libertatea de exprimare este din ce in ce mai ingradita. Pe de alta parte, cel mai mare grad de ingradire este intalnit in tari din afara UE.
-Bunul simt ar fi bine sa fie copiat dupa media tarilor din UE. Dar ceea ce intalnim la noi, pe strada, este mai degraba mitocania decat bunul simt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2015, 20:08:02
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, nu vad ce legatura este intre Uniunea Europeana si relele mentionate. Astfel:
-Avortul a fost permis pentru prima data intr-un stat in URSS.
-Lipsa educatiei religioase la fel. In Romania, pentru prima data nu s-a mai facut educatie religioasa in timpul comunismului si nu dupa aderenta la UE. Programele de studiu nu sunt de competenta UE, ci tin de Ministerele Invatamantului din fiecare tara.
-Libertatea de exprimare, in limitele ingaduite de Domnul (a nu face rau altora) ar fi un lucru bun. Dar, in vremurile noastre, libertatea de exprimare este din ce in ce mai ingradita. Pe de alta parte, cel mai mare grad de ingradire este intalnit in tari din afara UE.
-Bunul simt ar fi bine sa fie copiat dupa media tarilor din UE. Dar ceea ce intalnim la noi, pe strada, este mai degraba mitocania decat bunul simt.
Intr-adevar, m-am gandit si eu ca interzicerea educatiei religioase a mai existat de-a lungul timpului, in comunism, asa cum bine spuneti.Dar atunci nu exista pericolul de astazi.Oamenii nu sunt constienti ca nu exista democratie si nici libertate, decat aparenta si temporara.Pot ei refuza educatia religioasa traditionala, dar in curand, la cum merg lucrurile, vor fi fortati sa primeasca o alta.
Intr-adevar, programele de studiu tin de fiecare tara.Dar tarile mici si sarace, nu pot decat sa le copieze pe celelalte.In secularizare, legalizarea homosexualitatii etc.Astea sunt relele la care ma refeream.Bineinteles ca occidentalii au si multe calitati.Dar in curand nu ii vor mai ajuta cu nimic aceste calitati, si aceasta libertate rau inteleasa.

Imi cer scuze, nu vreau sa deranjez pe nimeni.Sunt doar pareri personale.Sincer, sunt intr-adevar ingrijorata, pentru ca am trait multi ani in alta tara si am vazut cu ochii mei pericolul care ne paste.Intradevar, orice ar fi,mergem cu Dumnezeu inainte!Dar, slaba din fire cum sunt, ma doare sufletul pentru copiii nostri si pentru ce ii asteapta...De fapt, am citit ca insusi Parintele Arsenie Boca plangea uneori, gandindu-se la ce ne astepta: vremuri in care ne vom ruga mortii sa iasa din morminte, ca sa intram in locul lor.Daca dansul plangea, eu, ca mama, cum nu as face-o?

Last edited by alex190; 01.02.2015 at 20:11:13.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.02.2015, 20:10:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Daca dansul plangea, eu, ca mama, cum nu as face-o?
Tu ca mama poti sa faci acea cerere si sa-ti inscrii copilul la ora de religie. Simplu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.02.2015, 20:18:43
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Tu ca mama poti sa faci acea cerere si sa-ti inscrii copilul la ora de religie. Simplu!
Stiu ce indatoriri am ca mama, din punct de vedere duhovnicesc.Am simtit doar nevoia sa vorbesc despre asta.

Last edited by alex190; 01.02.2015 at 20:31:42.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2015, 21:44:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Oamenii nu sunt constienti ca nu exista democratie si nici libertate, decat aparenta si temporara.
Libertatea, inteleasa politic, e o utopie. Libertate, in intelesul ei crestin, avem deja si am avut mereu. In cartea sa "Lanturi si teroare" episcopul Ploscaru al Lugojului spunea ca in anii lungi de inchisoare se simtea mai liber decat cei de afara. Fiindca el era deja in inchisoare, pe cand cei de afara se temeau de ea si nu mai erau liberi.

Iar democratie avem. E reala si nu aparenta. Cei care conduc sunt, cu adevarat, expresia vointei poporului, iar cei invinsi in alegeri si-au recunoscut, cu cavalerism, infrangerea. Problema este alta: ca ne indreptam spre o oranduire pe care as numi-o totalitarism democratic. Democratia nu este nici mai buna, nici mai rea decat alte forme de guvernamant (monarhia, aristocratia). Toate acestea sunt bune sau rele in functie de raspunsul dat la chemarea lui Dumnezeu de construi Ierusalimul pe pamant asemenea celui din Cer. Daca intr-o democratie conducatorii reprezentanti ai poporului isi ascund capul in nisip nedorind sa auda de Dumnezeu, se cheama ca avem o democratie construita pe nisip si nu pe stanca cea tare a credintei.



Citat:
Intr-adevar, programele de studiu tin de fiecare tara.Dar tarile mici si sarace, nu pot decat sa le copieze pe celelalte.In secularizare, legalizarea homosexualitatii etc.
Nu neaparat. De exemplu, Ungaria este o tara mai mica decat Romania. Si, cel putin daca ne gandim la resurse naturale, mai saraca decat Romania. Este in UE de mai mult timp decat Romania. Este in spatiul Schengen. Si totusi, Ungaria a ales sa se defineasca drept o tara crestina. Asa incepe constitutia Ungariei: Ungaria este o tara crestina. Statul ungar este obligat de Constitutie sa apere viata. Sute de scoli au fost restituite proprietarului de drept care le-a ridicat: Biserica. Casatoriile homosexuale sunt interzise si, in principiu, sunt interzise si avorturile care nu au alta justificare decat capriciul. Noi de la tari mici din jurul nostru, cu care avem un trecut comun trebuie sa ne inspiram, nu de la ce se intampla in perfidul Albion, nici in Teutonia, nici in "sora mai mare" Franta, care a taiat capul regilor si preotilor cu un secol si ceva inainte ca bolsevicii rusi sa faca acelasi lucru, tara in care, din "Liberte, Egalite, Fraternite ou la Mort", democratia a inceput cu "La Mort".

Citat:
Dar, slaba din fire cum sunt, ma doare sufletul pentru copiii nostri si pentru ce ii asteapta...De fapt, am citit ca insusi Parintele Arsenie Boca plangea uneori, gandindu-se la ce ne astepta: vremuri in care ne vom ruga mortii sa iasa din morminte, ca sa intram in locul lor.Daca dansul plangea, eu, ca mama, cum nu as face-o?
Din copiii nostri suntem chemati sa facem soldati ai lui Cristos, care sa pregateasca domnia sociala a Lui. Nimic nu e pierdut. Cat asteptam noi de la Dumnezeu, tot atata asteapta si Dumnezeu de la noi. Cand, in lunga istorie a Poporului Lui, urgia lui Dumnezeu a venit, a fost spre indreptare si spre regasirea dintre Popor si adevaratul lui Principe. Vor veni, iarasi persecutii, asa cum au mai fost, inclusiv in istoria foarte recenta ? Se prea poate! In acest caz, copiii nostri vor avea o sansa pe care noi nu am avut-o. Bunastarea si traiul fara griji pot ucide mai multe suflete decat lipsurile. Persecutia e o sansa formidabila pentru orice crestin. Asta nu inseamna ca vrem sa ajungem acolo, ci ca, de vom ajunge, stim ce avem de facut si nu refuzam invitatiile care vin de la stapanul nostru. De plans, ca parinti, sigur ca am plange. Cat de mult a plans Sfanta Fecioara la poalele crucii, cand "sabie a trecut prin inima ei"! Dar adevarata noastra raspundere si chemare, ca parinti, este mult mai mult decat sa asiguram copiilor nostri o viata fericita de inca 20, 40 sau 60 de ani pe pamant. E-i pregatim pentru o eternitate de fericire fara asemanare pe pamant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.02.2015 at 21:48:27.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2015, 21:49:20
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Libertatea, inteleasa politic, e o utopie. Libertate, in intelesul ei crestin, avem deja si am avut mereu. In cartea sa "Lanturi si teroare" episcopul Ploscaru al Lugojului spunea ca in anii lungi de inchisoare se simtea mai liber decat cei de afara. Fiindca el era deja in inchisoare, pe cand cei de afara se temeau de ea si nu mai erau liberi.

Iar democratie avem. E reala si nu aparenta. Cei care conduc sunt, cu adevarat, expresia vointei poporului, iar cei invinsi in alegeri si-au recunoscut, cu cavalerism, infrangerea. Problema este alta: ca ne indreptam spre o oranduire pe care as numi-o totalitarism democratic. Democratia nu este nici mai buna, nici mai rea decat alte forme de guvernamant (monarhia, aristocratia). Toate acestea sunt bune sau rele in functie de raspunsul dat la chemarea lui Dumnezeu de construi Ierusalimul pe pamant asemenea celui din Cer. Daca intr-o democratie conducatorii reprezentanti ai poporului isi ascund capul in nisip nedorind sa auda de Dumnezeu, se cheama ca avem o democratie construita pe nisip si nu pe stanca cea tare a credintei.





Nu neaparat. De exemplu, Ungaria este o tara mai mica decat Romania. Si, cel putin daca ne gandim la resurse naturale, mai saraca decat Romania. Este in UE de mai mult timp decat Romania. Este in spatiul Schengen. Si totusi, Ungaria a ales sa se defineasca drept o tara crestina. Asa incepe constitutia Ungariei: Ungaria este o tara crestina. Statul ungar este obligat de Constitutie sa apere viata. Sute de scoli au fost restituite proprietarului de drept care le-a ridicat: Biserica. Casatoriile homosexuale sunt interzise si, in principiu, sunt interzise si avorturile care nu au alta justificare decat capriciul. Noi de la tari mici din jurul nostru, cu care avem un trecut comun trebuie sa ne inspiram, nu de la ce se intampla in perfidul Albion, nici in Teutonia, nici in "sora mai mare" Franta, care a taiat capul regilor si preotilor cu un secol si ceva inainte ca bolsevicii rusi sa faca acelasi lucru, tara in care, din "Liberte, Egalite, Fraternite ou la Mort", democratia a inceput cu "La Mort".



Din copiii nostri suntem chemati sa facem soldati ai lui Cristos, care sa pregateasca domnia sociala a Lui. Nimic nu e pierdut. Cat asteptam noi de la Dumnezeu, tot atata asteapta si Dumnezeu de la noi. Cand, in lunga istorie a Poporului Lui, urgia lui Dumnezeu a venit, a fost spre indreptare si spre regasirea dintre Popor si adevaratul lui Principe. Vor veni, iarasi persecutii, asa cum au mai fost, inclusiv in istoria foarte recenta ? Se prea poate! In acest caz, copiii nostri vor avea o sansa pe care noi nu am avut-o. Bunastarea si traiul fara griji pot ucide mai multe suflete decat lipsurile. Persecutia e o sansa formidabila pentru orice crestin. Asta nu inseamna ca vrem sa ajungem acolo, ci ca, de vom ajunge, stim ce avem de facut si nu refuzam invitatiile care vin de la stapanul nostru. De plans, ca parinti, sigur ca am plange. Cat de mult a plans Sfanta Fecioara la poalele crucii, cand "sabie a trecut prin inima ei"! Dar adevarata noastra raspundere si chemare, ca parinti, este mult mai mult decat sa asiguram copiilor nostri o viata fericita de inca 20, 40 sau 60 de ani pe pamant. E-i pregatim pentru o eternitate de fericire fara asemanare pe pamant.
Asa e!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2015, 22:40:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu neaparat. De exemplu, Ungaria este o tara mai mica decat Romania. Si, cel putin daca ne gandim la resurse naturale, mai saraca decat Romania. Este in UE de mai mult timp decat Romania. Este in spatiul Schengen. Si totusi, Ungaria a ales sa se defineasca drept o tara crestina. Asa incepe constitutia Ungariei: Ungaria este o tara crestina.
Ungaria, desi recunoaste majoritatea crestina si contributia crestinismului la formarea tarii in constitutie, este o tara seculara prin Art. 7 Alin 3 din legea lor fundamentala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2015, 23:14:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ungaria, desi recunoaste majoritatea crestina si contributia crestinismului la formarea tarii in constitutie, este o tara seculara prin Art. 7 Alin 3 din legea lor fundamentala.
Toate statele crestine au fost seculare. Nu a existat, cu doua minore si locale exceptii, teocratii in Europa. Statul secular s-a nascut oficial in vremea lui Carol cel Mare (Charlemagne).

Constitutia ungara incepe cu cuvintele "Dumnezeu binecuvanteaza Ungaria". Ea recunoaste rolul crestinismului in "prezervarea natiunii". Mai departe, citim ca statul protejeaza viata din momentul conceptiei. Iata cuvintele exacte: "embryonic and fetal life shall be subject to protection from the moment of conception" "viata embrionara si fetala trebuie sa fie protejata din momentul conceptiei" Mai aflam ca o casatorie este o uniune intre un barbat si o femeie, ca parintii, si nu statul au rolul de prim rang in educarea copiilor. Mai scrie ca "familia si natiunea sunt structura fundamentala pe care se construieste coexistenta noastra". Precum si ca "onoram Sfanta Coroana (este vorba de Coroana Sf Stefan) care intruchipeaza continuitatea constitutionala a statului ungar si unitatea natiunii".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.02.2015 at 23:25:48.
Reply With Quote
Răspunde